دانلود کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی

  • از: مرضیه سلیمیان
  • ناشر: انتشارات ویهان
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی

مرضیه سلیمیان در کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی، به یکی از مهم‌ترین وظایف مدیریت منابع انسانی یعنی برنامه‌ریزی می‌پردازد که تأثیر عمیقی بر تمام فعالیت‌های مدیریت دارد. در حقیقت اگر از طریق برنامه‌ریزی بتوانید افراد شایسته را جذب سازمان کنید، بسیاری از مشکلات مدیریتی در سازمان‌ها رفع خواهد شد.

برای دستیابی سازمان به اهدافش، نیروی انسانی را باید یکی از عناصر کلیدی و تاثیرگذار به حساب آورد. امروزه سازمان‌ها به علت رقابت بالایی که در جهت کسب منافع بیشتر وجود دارد، هزینه‌های فراوان و کلانی جهت جذب و حفظ منابع انسانی صرف می‌کنند، به همین دلیل مسلط شدن بر منابع انسانی موجود بسیار پراهمیت است.

فرض بگیرید اگر سازمانی از بهترین تکنولوژی و امکانات برخوردار باشد ولی نیروی انسانی متخصص و کارآمدی نداشته باشد، یا اینکه توانایی استفاده صحیح و شایسته را از نیروهای موجود نداشته باشد قادر به بهبود شرایط کاری و رقابت کردن نخواهد بود. یکی از توانایی‌های نیروی انسانی پردازش منابع و در کنار آن پدید آوردن خدمات و کالایی است که هدف اصلی تشکیل سازمان بوده است. برنامه‌ریزی نیروی انسانی را می‌توان از مهمترین وظایف مدیریت منابع انسانی به شمار آورد.

برنامه‌ریزی شایسته و موثر مدیریت منابع انسانی می‌تواند حجم و ترکیب نیروی انسانی مورد نیاز برای آینده را فراهم آورد و یا از توانایی‌های نیروهای موجود نهایت استفاده را کرده و آن را ارتقا بخشد. به همین جهت برای استمرار موجودیت سازمان و دستیابی به اهداف آن، برنامه‌ریزی نیروی انسانی باید اولویت بالایی داشته باشد. این نکته را فراموش نکنید که برنامه‌ریزی اثربخش و کاربردی نیروی انسانی و به طور کل هر نوع برنامه‌ریزی به اطلاعات، به خصوص اطلاعات پردازش شده، نیاز دارد.

در عرصه‌ی رقابت تنگاتنگ سازمان‌ها و شرکت‌ها، یکی از المان‌های افزایش موفقیت سازمان‌ها، تمرکز بر وظیفه مدیریت استراتژیک منابع انسانی است. کنترل کردن منابع (مانند: منابع فیزیکی، سازمانی، اطلاعاتی و انسانی)، مزیتی برای رقابت به حساب می‌آید. به همین خاطر منابع انسانی به دلیل محدودیتی که دارد از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

مرضیه سلیمیان در کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی در 5 فصل به طور کامل به بررسی و تشریح تمام آن نکاتی که برای عملکرد و پیشرفت سازمان نیاز خواهید داشت، پرداخته است.

در بخشی از کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی می‌خوانیم:

دانش مدیریت به سرعت رو به پیشرفت و ایجاد تنوع می‌باشد. بهره‌گیری از ابزار و تکنیک‌های جدید در تمام زمینه‌های مدیریتی و تجربی به صورت روند و گرایش معمول برای مدیران سازمان‌ها درآمده است. ما همچنین دریافته‌ایم که بهره‌گیری از این ابزار و تکنیک‌ها آنچنان که در بدو امر آسان تلقی می‌شوند، نمی‌باشند. هر سیستمی هر چقدر هم که خوب باشد فقط زمانی موفق خواهد بود که به درستی به کار گرفته شود. بدین منظور، لازم است تا تمامی فرایندهای هر سیستم به روشنی تعریف شوند. به وسیلۀ فرایندها، ما روش و یا وسایل ارتباط میان کل سیستم از مرحلۀ تکامل تا کاربرد را به صورت ضمنی بیان می‌کنیم.

راهبردهای منابع انسانی مکانیزم بلند مدتی هستند که به سازمان جهت می‌دهند. با این وجود، راهبردهای منابع انسانی خود توسط فرایندی متحول می‌شوند. تحولات راهبردهای منابع انسانی باعث تجزیه و تحلیل تجربیات منابع انسانی، استحکام آن‌ها، تحقق و ایجاد یک طرح کلی از آینده می‌گردد. فرایند راهبردهای منابع انسانی یک فرایند پیاپی از انسجام میان منابع انسانی و فرایندهای تجاری می‌باشد و هدف آن فراهم آوردن یک مرز رقابتی برای سازمان می‌باشد.

فرایند راهبردهای منابع انسانی شامل تصمیم‌گیری در مورد مسایلی می‌شود که منجر به ارائه اهداف و تعریف بینش سازمان، استفادۀ بهینه از منابع انسانی، و جستجو برای ایجاد اطمینان نسبت به مؤثر بودن سازمان در محیط خود، می‌گردد. هر فرایند تشکیل راهبرد متضمن ترکیبی از ارزیابی نیازها از طریق تحقیق و شرکت مؤثر می‌باشد. راهبرد منابع انسانی از یک سری گام‌های پیاپی و مربوط به هم که منجر به رسیدن به نتایج مطلوب می‌شود، مشتق می‌شوند. شکل شماره این گام‌ها را نشان می‌دهد.

استراتژی منابع انسانی از طریق شش گام پیاپی ایجاد می‌شود. برون‌داد هر گام به عنوان یک درون‌داد ارزشمند برای گام بعدی به حساب می‌آید. به عنوان مثال، هنگامی که بینش منابع انسانی متحول شد و ما در این هنگام در حال تعریف اهداف منابع انسانی در گام پنجم می‌باشیم، از بینش به عنوان درون داد استفاده می‌شود. نتایج کاوش در محیط و ارزیابی توانایی‌ها نیز در نتایج نهایی برنامه‌های عملیاتی موثر خواهند بود. سرانجام، نتایج با هم انسجام یافته و یک راهبرد کل‌نگر از منابع انسانی ارایه می‌دهند.

 ۱۰۴ صفحه، ۵۲۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6071-44-4 

چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۱۰۰۰ ت - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول
برنامه ریزی
محاسن برنامه‌ریزی
انواع برنامه‌ریزی
سبک‌های برنامه ریزی
ویژگی‌های‌ برنامه‌ریزی‌
استراتژی
اجرا و پیاده‌سازی استراتژی
استراتژی‌های مدیریت تغییر
برنامه‌ریزی استراتژیک
برنامه‌ریزی استراتژیک چیست؟
مزایای‌ برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌
رویکرد برنامه‌ریزی‌ استراتژیک‌
محدودیت‌های برنامه‌ریزی استراتژیک
ویژگی‌های برنامه‌ریزی استراتژیک
مدل‌های مختلف برنامه‌ریزی استراتژیک
فصل دوم
نیروی انسانی (منابع انسانی)
برنامه‌ریزی نیروی انسانی
مراحل برنامه‌ریزی نیروی انسانی
فرآیند برنامه‌ریزی نیروی انسانی
مرحله اول: تعیین موجودی نیروی انسانی
مرحله دوم: بررسی اهداف آتی سازمان
مرحله سوم: برآورد نیروی انسانی مورد نیاز (تقاضا برای نیروها)
مرحله چهارم: برآورد عرضه نیروی انسانی
مرحله پنجم: مقایسه عرضه و تقاضا
مزایای برنامه‌ریزی نیروی انسانی
علل عدم برنامه‌ریزی نیروی انسانی
موانع اجرای برنامه‌ریزی منابع انسانی
سیستم‌های اطلاعاتی منابع انسانی و برنامه‌ریزی نیروی انسانی
فصل سوم
برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی
سیر تکامل نیروی انسانی
مدیریت استراتژیک منابع انسانی
استراتژی منابع انسانی
استراتژی‌های منابع انسانی: یک مفهوم
مدل‌های مدیریت استراتژیک منابع انسانی
استراتژی‌های منابع انسانی: یک فرایند
عوامل پایه‌ای مؤثر بر برنامه‌ریزی استراتژیک نیروی انسانی
انواع برنامه ریزی استراتژیک
الگوی عقلایی برای تدوین استراتژی
الگوی فزاینده و تدریجی
تئوری نقاط مرجع استراتژیک
استراتژی‌های نیروی انسانی
پیوند میان برنامه‌ریزی استراتژی و منابع انسانی
برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی
الگوهای برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی
عناصر الگوی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی
فصل چهارم
عملکرد کارکنان
مفهوم عملکرد
ارزیابی عملکرد
تاریخچه ارزیابی عملکرد
ارزیابی عملکرد در ایران
مبانی طراحی سیستم ارزیابی عملکرد
اجزای یک سیستم ارزیابی عملکرد
ویژگی‌های سیستم ارزیابی عملکرد
شاخص‌های ارزیابی عملکرد
طبقه بندی شاخص‌های ارزیابی عملکرد
ویژگی‌های شاخص‌های ارزیابی عملکرد
مزایای ارزیابی عملکرد سازمان
ضرورت ارزیابی عملکرد
سیستم‌های ارزیابی عملکرد
سیستم‌های ارزیابی عملکرد سنتی
سیستم‌های ارزیابی عملکرد نوین
مقایسه دیدگاه‌های سنتی و نوین در ارزیابی عملکرد
فصل پنجم
پیشینه
مطالعات انجام گرفته در داخل از کشور
مطالعات انجام گرفته در خارج از کشور
منابع و مآخذ
منابع
منابع فارسی
منابع غیر فارسی

راهنمای دانلود کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی

برای دانلود کتاب ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ارزیابی برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی