معرفی و دانلود کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین

عکس جلد کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین
قیمت:
۱۵۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین

کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین نوشته‌ی میلاد شنی، دربرگیرنده‌ی وقایع مهم تاریخی همچون؛ کتابخانه‌های ایران قبل از اسلام، مکان‌یابی کتابخانه تخت‌ جمشید، جنگ‌های عیلام با آشور، هجوم مغول و کتابخانه‌های ایران، چگونگی برانداختن اشکانیان و... است.

کشور ایران یکی از کشورهای انگشت‌‌شماری است که کتابخانه‌های بزرگ آن شهرت جهانی داشته‌اند. اطلاعات دقیقی از این کتابخانه‌ها موجود نیست اما ملتی که حتی دستمزد و قوانین خود را ثبت می‌کنند و هرودوت (نخستین تاریخ‌ نگار یونانی‌ زبان) متذکر می‌شود که نخستین ملتی که دانشمندان آن قبل از مصری‌ها و خیلی بیشتر از یونانیان، به آموزش فلسفه پرداخته و مدارس برای آموختن آن داشتند ایرانیان بودند، به‌ طور یقین کتابخانه‌های بزرگی هم داشته‌اند.

در دوره‌ی ساسانیان به علت ویژگی‌ها و سیاست‌های این سلسله، تمامی بخش‌های حکومتی نیازمند آموزش‌های نوین شدند و سازمان‌های اداری، مالی، محاسبات و... به ویژه در زمان خسرو انوشیروان، به نیروهای کارآمد و متخصص احتیاج می‌یافت. این احتیاج به وجود آمده، مؤسسات آموزشی نوین را طلب می‌کرد تا در این مکان‌ها با استفاده از استادان ایرانی و برخورداری از تعالیم استادان دیگر قوم‌ها، به ویژه دانشمندان و فیلسوفان رانده شده از یونان و رُم، به پرورش علمی و تخصصی ایرانیان پرداخته شود.

در بخشی از کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین می‌خوانیم:

در بررسی اولیه کتاب‌های تاریخ ملی ایران همانند شاهنامه‌ی فردوسی، از تاریخ 480 ساله‌ی درخشان پارتیان در ایران، مطلب قابل توجه و ارزشمندی از آن‌ها نمانده است و آنچه از ایشان نقل شده است بیشتر از داستان و افسانه‌ سرچشمه می‌گیرد. در مطالعه‌ی شاهنامه‌ی فردوسی نیز فقط ما به بیست و سه بیت برمی‌خوریم که درباره‌ی تاریخ این سلسله می‌باشد.

در کتاب "التنبیه والاشراف" اثر "مسعودی" آمده است که «زرتشت در اوستا آورده است که احوال دولت پارسیان سیصد سال پس از او آشفته شود و چون هزار سال از زمان او بگذرد دین و دولت ایرانیان برافتد. به گفته زرتشتیان فاصله‌ای بین زردشت و اسکندر تقریباً سیصد سال است و اردشیر بابکان در پانصد و اندی سال بعد از اسکندر به شاهی نشست. اردشیر زمانی که شاه شد دریافت که از مدت هزار سال که زرتشت برای عمر سلطنت ایران پیش‌بینی کرده، بیش از دویست سال نمانده است. از بیم آن که پیشگویی او در زوال دولت ایران، پارسیان را ناامید سازد و آنان را در یاری رساندن وی به سلطنت باز دارد، بر آن شد که از پانصد و اندی سال بین خود و اسکندر را کاهش دهد. سپس به تاریخ‌سازی پرداخته و در میان مردم شایع ساخت که ظهور وی و کشتن اردوان اشکانیان دویست و شصت سال پس از اسکندر واقع شده و مدت سلطنت آنان بیش از این مقدار نبوده است.»

فهرست مطالب کتاب

علوم گوناگون در ایران باستان
نجوم
ریاضیات
پزشکی
کتابخانه‌های ایران در قبل اسلام
دوره‌ی عیلامیان
جنگ‌های عیلام با آشور
دوره‌ی مادها
تهاجم آشوریان
دوره هخامنشیان
مکان‌یابی کتابخانه تخت‌ جمشید
دوره‌ی اشکانیان
چگونگی برانداختن اشکانیان
توضیح درباره‌ی دوره زبان‌های ایرانی
زبان پهلوی
کتابخانه‌های دوره ساسانیان
کتاب‌های مشهور قبل از اسلام
کتابخانه‌های پس از اسلام
هجوم مغول و کتابخانه‌های ایران
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین
نویسنده
ناشر چاپینشر آواز
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۱۴
زبانفارسی
شابک978-600-796689-1
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
۱۵۰۰۰ ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین

برای دریافت کتاب تاریخچه کتاب سوزی و غارت کتابخانه‌های ایران زمین و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.