دانلود کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران

  • از: آسیه ذبیح نیا
  • ناشر: نشر روزگار
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران

کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران نوشته‌ی آسیه ذبیح نیا، با توجه به اهمیت و نقش رمان نوجوان در ادبیات داستانی ایران، انواع نظریه‌ها و مشکلات آن و همچنین روش‌های نقد و بررسی رمان‌های نوشته شده برای نوجوانان را شرح می‌دهد.

در ایران باستان، توجه به نوجوان، با هدف آموزش و تعلیم او برای آینده و بزرگسالی پابرجا بود. ایرانیان باستان به نوجوانان بسیار احترام می‌گذاشتند و به آموزش و پرورش آن‌ها اهمیت زیادی می‌دادند و سال‌های بین هفت تا پانزده سالگی را سن شناخت عقلی می‌نامیدند. در این سال‌ها علاوه بر خواندن و نوشتن، سوارکاری، موسیقی، نواختن چنگ، ستاره‌شناسی و... را نیز به آن‌ها آموزش می‌دادند.

نوجوانی (Adolescence) دورۂ آغاز تجربه کردن شکل تازه‌ای از زندگی است. نوجوانی با تغییرات شگرفی در درون فرد همراه می‌باشد. تغییراتی که دنیای بیرونی او را نیز دستخوش تغییر و تحول می‌کند. ادبیات نوجوان شامل گروهی از کتاب‌ها می‌باشد که وجود آن‌ها به روابط فرضی‌شان با مخاطبی ویژه - یعنی نوجوان وابسته است.

نویسنده کتاب نوجوان باید داستان را به گونه‌ای بنویسد تا نوجوانان را به اثر خود جذب کند و با نوجوان ارتباط برقرار نماید. پس نویسنده به خواننده خود خواهد اندیشید و مخاطبی را تصور خواهد کرد. او به کمک گونه‌ای از شکل‌های روایی و گرایش‌ها، نیازهای خود را مطرح می‌کند و بی‌تردید همیشه از زبان برای ارائه خود به دنیا بهره می‌گیرد. بنابراین کتاب نوجوانان، بر سبک و ساختاری مبتنی است که یا در آن حسرت نویسنده برگذشته را می‌توان دید و یا به دنبال آموزش دادن به نوجوان می‌باشد.

رمان نوجوان با رمان بزرگسال تفاوت زیادی ندارد و عمده‌ترین تفاوت آن در حجم و مخاطب آن‌هاست. متن داستان نوجوانانه سرشار از پیام‌های اخلاقی و دستورالعمل‌های زندگی است.

در بخشی از کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران می‌خوانیم:

یکی از انواع جدید ادبی در زمینه رمان، رمان رشد و کمال است که رشد و شکل‌گیری شخصیتی را از کودکی (یا حتی گاهی از لحظه‌ای که متولد می‌شود) تا موقعی که پا به رشد و بلوغ می‌گذارد، نشان می‌دهد و سعی می‌کند که از ماهیت این جهان مطلع شود و به کشف معنوی و الگو در جهان دست زند و فلسفه‌ای برای زندگی بیابد و هنر خوب زیستن را بیاموزد و بعد گاهی حتی تا مرگ، دنبال می‌کنند. اولین رمان رشد و کمال را گوته نوشت. رمان‌های آرزوهای بزرگ و دیوید کاپرفیلد (که در آن‌ها سرگذشت فردی از کودکی تا بلوغ شرح داده می‌شود) چارلز دیکنز، رمان تربیت احساسات فلوبر ‌جزء رمان‌های رشد و کمال هستند.

 ۲۸۰ صفحه، ۵۶۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-374-694-0 

چاپ ۱۳۹۵: ۵۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۶۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: جریان شناسی تأثیر آموزش در ایام نوجوانی
فصل دوم: رمان نوجوان ‌و انواع آن
فصل سوم: رمان کمال (Bildungsroman) نوجوان (مرحلۀ گذار از نوجوانی به بزرگسالی)
فصل ‌چهارم: رمان محلی نوجوان
فصل پنجم: رمان اجتماعی نوجوان
فصل ششم: رمان تاریخی نوجوان
فصل هفتم: ژانر فانتزی ‌در رمان نوجوان
فصل هشتم: رمان ماجرایی نوجوان
فصل نهم: رمان‌نوجوان با‌ درونمایۀ انقلاب‌اسلامی ایران
فصل دهم: رمان‌نوجوان با مضمون دفاع مقدس
فصل یازدهم: رمان اعترافی نوجوان
فصل دوازدهم: آرمان‌ شهر و پادآرمان‌ شهر در ادبیات داستانی نوجوان در ایران
فصل سیزدهم: یابش خواننده نهفته در متن در رمان نوجوان
فصل چهاردهم: رمان شبانی نوجوان
فصل ‌پانزدهم: مضمون «عشق» در رمان نوجوان
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران

برای دانلود کتاب تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تاملی درباره‌ی رمان نوجوان در ایران