دانلود کتاب دالان باریک


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب دالان باریک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب دالان باریک

کتاب دالان باریک نوشته‌ی دارون عجم اوغلو و جیمز ای. رابینسون به این سوال پاسخ می‌دهد که چرا برخی ملت‌ها موفق هستند در حالی که برخی دیگر، دائماً شکست می‌خورند و وضعیت آزادی را در جوامع گوناگون نیز بررسی می‌کند. این کتاب، نگاه نو و متفاوتی در خصوص رابطه‌ی مردم و حاکمیت ارائه می‌دهد.

معرفی کتاب دالان باریک:

دارون عجم اوغلو (Daron Acemoglu) و جیمز ای. رابینسون (James Alan Robinson) پیش از این کتابی با نام «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند» نوشته‌اند و این کتاب به دلیل نگاه جالبی که به مسائل داشت با استقبال بسیاری مواجه شد. این دو نویسنده بار دیگر تلاش کرده‌اند تا در کتاب حاضر با دیدگاهی متفاوت به ملت‌ها و جوامع مختلف بپردازند و وضعیت آن‌ها را بررسی کنند. کتاب دالان باریک (The Narrow Corridor) درونمایه‌ی متفاوتی دارد و شما را به سفری جذاب به سراسر دنیا می‌برد و برای شما حکایت‌‌ها و افسانه‌های شگفت‌انگیزی تعریف می‌کند و از شخصیت‌های افسانه‌ای مانند گیلگمش تا انسان‌های معاصر در این کتاب یافت می‌شود. نویسندگان این کتاب با استفاده از چنین داستان‌هایی به تحلیل گذشته، حال و آینده‌ی جوامع و ملل گوناگون می‌پردازند و شما را در درک مفاهیم این کتاب یاری می‌کنند.

شاید به دلیل حجم زیاد اطلاعات کتاب، کمی سردرگم شوید اما با خواندن آن‌ها متوجه می‌شوید که آزادی راه طولانی و باریکی دارد و دستیابی به آن یک شبه حاصل نمی‌شود و باید سال‌ها و حتی قرن‌ها برای رسیدن به آن کوشش کرد.

دارون عجم اوغلو و جیمز ای. رابینسون بر این باور هستند که برای ظهور آزادی باید شرایط خاصی را مهیا کرد و باید توازنی میان حکومت‌ها و مردم ایجاد نمود. بخش مهمی از کتاب به این مسئله می‌پردازد که حکومت‌ها برای محافظت از مردم نیازمند وضعیتی پایدار هستند و این وضعیت پایدار را روشنگری می‌نامند که باعث ایجاد توازن میان دولت، جامعه و نخبگان می‌گردد و تداوم چنین رویکردی در نهایت منجر به رشد و شکوفایی می‌شود.

در کتاب دالان باریک، عجم اوغلو بیشتر از همیشه از ادبیات علوم سیاسی و جامعه‌شناسی تاریخی استفاده کرده است. البته ناگفته نماند صفحات ابتدایی این کتاب، اشارات جالبی به نیچه دارد که جذابیت آن را افزایش می‌دهد و موفقیت کتاب دالان باریک به حدی بود که به عنوان اثر برگزیده نشریه‌ی فایننشیال تایمز در سال 2019 انتخاب شد.

مطالعه‌ی کتاب دالان باریک به چه کسانی توصیه می‌شود:

خواندن این کتاب برای تمامی علاقه‌مندان به تاریخ، علوم سیاسی و اقتصاد تجربه‌ی جالبی خواهد بود.

در بخشی از کتاب دالان باریک می‌خوانیم:

استبداد از ناتوانی جامعه در زمینه‌ی تأثیرگذاری بر سیاست‌ها و اقدامات دولت ناشی می‌شود. اگرچه در قانون احساسی می‌توان برگزاری انتخابات دموکراتیک را نظرسنجی عمومی را به منزله‌ی قانون معرفی کرد، اما برای پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری و مقیدسازی این لویاتان استفاده از چنین دستوری به هیچ‌وجه کافی نخواهد بود و فقط زمانی ممکن خواهد شد که جامعه بسیج شود و فعالانه در سیاست مشارکت کند. بنابراین، کششی قانون اساسی هر جامعه به توانایی افراد عادی آن جامعه در دفاع از آن قانون اساسی و مطالبه حقوقی که به آن‌ها وعده داده شده - حتی در صورت لزم به روش‌های غیر نهادینه - وابسته است. البته، مفاد قانون اساسی نیز به نوبه خود اهمیت دارد زیرا پیش‌بینی‌پذیری و انسجام بیشتری به قدرت جامعه اعطا و از حق مردم برای مشارکت در سیاست دفاع می‌کنند.

قدرت هر جامعه به توانایی مردم آن جامعه در حل مسئله‌ی «کنش جمعی» خود وابسته است تا بتوانند در سیاست مشارکت کنند، مانع اجرای تغییراتی بشوند که با آن‌ها مخالف‌اند و خواسته‌های خود را در زمینه تصمیمات اجتماعی و سیاسی نیز مطرح کنند. مسئله‌ی کنش جمعی به این واقعیت اشاره دارد که حتی زمانی که سازمان یافتن و مشارکت جمعی در سیاست می‌تواند به نفع گروهی از مردم باشد هر یک از اعضای این گروه با «سواری مجانی» فقط به دنبال تامین منافع و اهداف خود باشد و به لزوم تلاشی برای محافظت از منافع گرمی توجهی نداشته باشد را کاملا از وضعیت و رویدادها غافل باشد.

 ۱۰۶۴ صفحه، ۸ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-6700-09-2 

چاپ ۱۳۹۹: ۱۳۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۷۵۰۰ ت - 14.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمۀ مترجم
پیشگفتار
تاریخ چطور پایان می‌یابد؟
ملکۀ سرخ
ارادۀ قدرت
اقتصاد خارج از دالان
تمثیل حکومت خوب
قیچی اروپایی
فرمان آسمانی
ملکۀ سرخ درهم شکسته
شیطان در جزئیات است
موضوع فرگوسن چیست؟
لویاتان کاغذی
فرزندان وهاب
ملکۀ سرخ از کنترل خارج شده
به داخل دالان
زندگی با لویاتان
تصاویر
سپاسگزاری
مقالۀ کتاب‌شناسی
ارجاعات

راهنمای دانلود کتاب دالان باریک

برای دانلود کتاب دالان باریک و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  دالان باریک
حسین نجفی ..
۱۳۹۹/۴/۴
کتاب بدی نبود زیاد وقت میبره اگه عشقی به سیاست ندارین نخونین
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)