دانلود کتاب درباره معنی زندگی

عکس جلد کتاب درباره معنی زندگی
قیمت:
۱۹۵۰۰ تومان - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب درباره معنی زندگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب درباره معنی زندگی

کتاب درباره معنی زندگی نوشته‌ی ویل دورانت یکی از درخشان‌ترین و به‌یادمادنی آثار خالقش محسوب می‌شود که نظرات و دیدگاه‌های بسیاری از اندیشمندان و بزرگان معاصر را در خصوص مفهوم زندگی و ارزش آن در خود جای داده است.

اثر برجسته‌ی درباره معنی زندگی (On the Meaning of Life) بدون شک یکی از مهم‌ترین کتاب‌های ویل دورانت (Will Durant) نویسنده‌ی «تاریخ تمدن» محسوب می‌شود. این کتاب حتی در میان آثار فلسفی نیز کتاب ویژه‌ای به حساب می‌آید و حتی نحوه و انگیزه‌ی نگارش آن نیز داستانی مخصوص به خود را دارد.

ماجرای نگارش کتاب درباره معنی زندگی:

داستان چنین است؛ ویل دورانت در زمان حیات خود یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان و مورخان بود؛ روزی مردی شیک‌پوش نزد او آمد و گفت: «من قصد خودکشی دارم و دلیلی برای ادامه‌ی زندگی نمی‌بینم. شما که فیلسوف هستید دلیل ارزشمندی برایم بیاورید تا این کار را انجام ندهم.»

دورانت کمی تعجب کرد اما با صحبت‌های خود به دنبال راهی بود تا مرد را از کار خود منصرف کند و به او دلیلی برای زندگی بدهد اما هیچ‌کدام از صحبت‌های دورانت نتوانست این مرد را برای ادامه‌ی حیات قانع کند. سرانجام این نویسنده‌ی بزرگ تصمیم گرفت کمی درباره‌ی خودکشی تحقیق کند و نتایج به دست آمده او را به تفکر واداشت و برای او نیز این سوال پیش آمد: «معنی زندگی چیست؟»

او این سوال را برای صد نفر ارسال کرد و در میان آن‌ها بسیاری از فیلسوفان، نویسندگان و مشاهیر معاصر وی بودند. ویل دورانت پاسخ‌های بسیاری دریافت کرد که برخی قابل تأمل و برخی به دلیل شخصیت پاسخ‌دهنده جالب بودند. به عنوان مثال شخصی مانند برتراند راسل که یکی از فیلسوفان بزرگ است در جواب گفت: «متأسفم که می‌گویم در حال حاضر، مشغول‌تر از آنم که خاطرجمع باشم زندگی هیچ معنایی ندارد... به نظر نمی‌رسد بتوانیم قضاوت کنیم که نتیجه‌ی کشف حقیقت چه بوده، زیرا تا به حال هیچ حقیقتی کشف نشده است.»

چرا باید کتاب درباره‌ی معنی زندگی را بخوانیم:

این کتاب دلسوزانه و در عین حال کاملاً واقع‌بینانه نگاشته شده است و به شما کمک می‌کند تا از دریچه‌ی نگاه افراد گوناگون از فیلسوفان و نویسندگان بزرگ گرفته تا یک زندانی به مسئله‌ی زندگی و معنای آن نگاه کنید.

ویل دورانت را بیشتر بشناسیم:

ویل دورانت نویسنده، مورخ و فیلسوف بزرگ قرن بیستم است که در سال 1885 در آمریکا به دنیا آمد. او برنده‌ی جایزه پولیتزر و مدال آزادی است و آثار بسیار ارزشمندی از خود به جای گذاشته است که از میان آن‌ها می‌توان به مواردی همچون تاریخ تمدن، تاریخ فلسفه، قهرمانان تاریخ، لذات فلسفه و... اشاره کرد. این نویسنده‌ی بزرگ سرانجام دردورانت در سال 1981 از دنیا رفت.

جملات برگزیده درباره معنی زندگی:

- انسان باید عمل را با اندیشه ترکیب کند تا به زندگی ارزشمندی برسد.

- این عشق است که کسی را به دیگری گره می‌زند. به نظر من دلیل زندگی همین است. عشق به خانواده مقدم بر همه چیز است.

- زندگی خوب، غایتی است که باید به خاطر خودش آن را دوست داشته باشیم و از آن لذت ببریم و کار و تلاش فکری باید در جهت رواج دادنِ زندگی خوب باشد. این، فلسفۀ کوچکی است که آسیاب کوچکم را در آن در حرکت نگه می‌دارم.

- چون بعضی از ما سالم و تندرستیم باید چشم‌مان را به روی این واقعیت ببندیم که هزاران انسان روزانه متحمل رنج‌ها و تألمات جسمی می‌شوند؟

در بخشی از کتاب درباره معنی زندگی می‌خوانیم:

«چه چیزی باعث می‌شود ناامید نشوید و همچنان ادامه دهید؟»

- به گمانم غذا، و شاید هم سوخت. ما اساساً موتورهایی حرارتی هستیم که بر پایۀ کمیت و کیفیت سوخت کار می‌کنند تا زمانی که بخشی از ماشین مستهلک ‌شود و از کار بیفتد.

«سرچشمه‌های الهام و انرژی شما چیست؟»

- باز هم غذا، و نحوۀ استفادۀ بدن از آن. برای مثال، دو سال قبل مدتی را در نیویورک و اطراف آن، بیشتر با گوشت و آب زندگی می‌کردم. در طول آن زمان به طور قابل ملاحظه‌ای خوشبین‌تر بودم، و مشتاقانه انتظار روز بعد و سال بعد را می‌کشیدم و نسبت به زمانی که فقط از غذاهای مخلوط معمولی استفاده می‌کردم میل و رغبت بیشتری داشتم و سرحال‌تر بودم. دیگر منابع الهام، هوا و خواب خوب است. ولی شما چون فیلسوف هستید شاید بخواهید روی الهامات معنوی تأکید کنید. چنین چیزهایی وجود دارد.

الهام اصلی من، این احساس است که اگر اصولاً چیزی ارزشمند وجود داشته باشد باید افزایش و انتشار معرفت باشد. روشن نیست که کسب علم و معرفت از دانشگاه‌ها و مکمل‌های (کلیسایی) یکشنبه، بیشتر از من گرفته یا به من داده است. اگر هیچ‌کس معنی زندگی را پیدا نکرده، هیچ‌کس هم ثابت نکرده که زندگی معنایی ندارد. آنچه احتمالاً بی‌معنی است این سؤال است که آیا زندگی معنی دارد. «ویلهیارمور استفانسون»

فهرست مطالب

مقدمه
بخش اول: تمنای معنی
فصل اول: یک نامه
فصل دوم: مسئله و دین
فصل سوم: مسئله و علم
فصل چهارم: مسئله و تاریخ
فصل پنجم: مسئله و آرمانشهرها
فصل ششم: خودکشی عقل
بخش دوم: اندیشه‌هایی دربارۀ ناخشنودی کنونی ما
فصل هفتم: اهل ادبیات پاسخ می‌دهند
فصل هشتم: بازیگران، هنرمندان، دانشمندان، مربیان و رهبران وارد بحث می‌شوند
فصل نهم: دیندارها پاسخ می‌دهند
فصل دهم: سه زن پاسخ می‌دهند
فصل یازدهم: اندیشه‌هایی از زندان
فصل دوازدهم: شکاکان سخن می‌گویند
بخش سوم: نویسنده پاسخ می‌دهد
فصل سیزدهم: دربارۀ معنی زندگی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب درباره معنی زندگی
نویسنده
مترجمشهاب الدین عباسی
ناشر چاپیبنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۴۸
زبانفارسی
شابک978-600-253-259-6
قیمت نسخه الکترونیک
۱۹۵۰۰ تومان - 6.99€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های فلسفه و منطق

نظرات کتاب درباره معنی زندگی

اکبر جبری
۱۳۹۹/۱/۱۵
کتاب بسیار خوبیست. واقعیت این هست که این کتاب رو در ۴ ساعت خوندم ولی مطمئنا روزهای زیادی ذهنم درگیر سوال‌ها و پاسخ هاش خواهد بود البته نباید از هنر نویسندگی ویل دورانت هم غافل شد به نظر من که عالی و جذاب مینویسه یادمه وقتی کتاب لذات فلسفه اشم میخوندم همینجوری غرق کتاب شده بودم و تو یه روز تمومش کردم. پیشنهاد میکنم دوستان هم این کتاب رو بخونن امیدوارم که لذت ببرن...
پریسا دمیرچی
۱۳۹۹/۱/۲۸
ترجمه خیلی گنگه هر جمله رو باید چندین بار خوند تا متوجه شد نتوانستم ارتباط خوبی باهاش برقرار کنم امیدوارم بتونم ترجمه بهتری ازش پیدا کنم چون نوشته‌های ویل دورانت قطعا ارزش خواندن داره. به نظرم اگر مترجم بتونه ارتباط خوبی با اصل اثر برقرار کنه میتونه خیلی بهتر مطلب رو بیان کنه ترجمه این نیست که عینا کلمه به کلمه بیان بشه
سعیده رحیمی
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
هر دیدگاهی رو که میخوندم با بخشهایی از اون همراه میشدم و هم عقیده. تا اینکه خود راسل حرف آخر رو زد که بیشتر و عمیقتر بر دل و جانم نشست. ممنون از کتابراه برای پیشنهاد دادن این کتاب خود در این روزهای ناامیدی از بیماری و لمس اینکه "احتمالش خیلی زیاده من هم همین نزدیکی‌ها بمیرم".
حسن کمال زاده
۱۳۹۸/۱۲/۹
عالی بود.
گرد آوری نظریات ارزشمند تعداد زیادی از مشاهیر در مورد مهم‌ترین سوالی که ممکنه برای هرکسی پیش بیاد در یک کتاب و نهایتا جمع بندی زیبای نویسنده، ویژگی خاص این کتابه.
البته دیدگاه اون زندانی محکوم به حبس ابد از همه جالب تر بود!
شینا یوسفی
۱۳۹۸/۱۲/۲۹
این کتاب می‌تونه قانعت کنه و هم می‌تونه امیدوارترت کنه ایده نویسنده که از مشاهیر زمان خودش برای یافتن سوالاتی مهم دعوت به پاسخ و خواست نظر میکنه خیلی متمایز هست و گویا کارتو راحت تر میکنه اینجا همه نظرشون رو گفتن و اختیار با خودته می‌تونی باز هم در جستجوی سوالت باشی🙋
مشاهده همه نظرات ۳۶