دانلود کتاب صوتی بامداد اسلام: داستان آغاز اسلام و انتشار آن تا پایان دولت اموی


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بامداد اسلام: داستان آغاز اسلام و انتشار آن تا پایان دولت اموی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی بامداد اسلام: داستان آغاز اسلام و انتشار آن تا پایان دولت اموی

کتاب صوتی بامداد اسلام: داستان آغاز اسلام و انتشار آن تا پایان دولت اموی اثر عبدالحسین زرین کوب، به بررسی چگونگی پیدایش اسلام در شبه جزیره‌ی عربستان و گسترش این دین الهی به صورت جامع و کامل می‌پردازد.

این کتاب صوتی روایتگر دگرگونی‌ها و اتفاقاتی است که حدود 120 سال از زمان آغاز اسلام تا پایان حکومت امویان رخ داده‌ است، از دوران پیش از زاده شدن حضرت محمد (ص) و جاهلیت عرب شروع شده و تا سال ۱۳۳ هجری پایان می‌یابد. 

بامداد اسلام در عین کوتاه بودن، بسیار جامع است و یکی از بهترین منابع برای مطالعه تاریخ اسلام در سال‌های آغازین پیدایش آن است. این کتاب به سبکی تحلیلی و نه صرفا وقایع‌نگاری سعی دارد که وجه‌ای از بررسی دوره‌ای از تاریخ را که تاثیرات زیادی در شبه جزیره‌ی عربستان داشته، به ما انتقال دهد. تاثیراتی که بعدها به خاورمیانه کشیده و حتی در زمان‌های بعد عالم‌گیر نیز شده است.

بنا به همین ضرورتِ تحلیلی، کتاب در قسمت­‌هایی شکل داستان به خود می‌گیرد، تا بیشتر ذهن مخاطب را به خود جلب کرده و او را با خود همراه کند. عبدالحسین زرین کوب برای نوشتن این کتاب به منابع زیادی رجوع کرده است، که البته بیشتر مستنداتش از منابع اهل سنت و جماعت و نوشته‌های مستشرقین بوده است.

نویسنده سعی کرده در این کتاب از تعصب دوری کند، بیشتر تاریخ را مورد واکاوی قرار داده و بکوشد به این موضوع بپردازد: «داستان مردی حماسه‌آفرین که به هنگام خویش برخاست و یک ­‌تنه دنیایی را تکان داد اما به اندک روزی پس از او، حماسه‌اش­ در یک تراژدی پایان یافت، جاهلیت عرب که مرد حماسه‌آفرین آن را خرد کرده بود در شکل خلافت اموی باز قوت گرفت و حماسه‌ی بزرگ اسلام را به یک فاجعه کشانید. بدین‌گونه، ماجرای بامداد اسلام ترکیبی شد از یک حماسه و یک تراژدی.»

در کتاب بامداد اسلام، به‌طور ضمنی و گاه مفصل به فرهنگ عرب، به‌ویژه پیش از اسلام اشاره می‌شود. هم‌چنین به چگونگی دعوتِ محمد (ص) می‌‌پردازد که چگونه توانسته اسلام را در شبه جزیره‌ی عربستان بنا بر همین فرهنگ پایه‌ریزی کند و بعد رفته رفته، دگرگونی‌‌هایی اساسی به وجود آورد. کاری بس دشوار، که نشان از بردباری و توانمندی محمد (ص) داشت و در فتح مکه به وقوع پیوست.

اما فرهنگ یک قوم یا نژاد، با یک یا دو حماسه تغییر و تحول نمی‌یابد، بلکه وابسته به مرور زمان و تاثیرپذیری‌های زیادی‌ست که در طول تاریخ شکل می‌گیرد. و گاه آن­قدر بنیادی‌ست که نه تنها تغییر نمی‌کند، بلکه حتی ممکن است، تا حد زیادی بر همان عادات غلط و رفتار ناپسند، بماند و بازگردد.

عبدالحسین زرین کوب، ادیب، تاریخ‌نگار و منتقد ادبی برجستهٔ ایران معاصر است. کتاب‌های او به‌عنوان مرجع عمده در مطالعات تصوف و مولوی‌شناسی شناخته می‌شود. این آثار به دلیل بیان ادبی و حماسی تاریخ از آثار پرفروش در میان ایرانیان هستند.

از کتاب‌ها و آثار او می‌توان در حوزه‌ی ادبیات به «با کاروان حله»، «شعر بی‌دروغ شعر بی‌نقاب»، «از کوجه رندان»، «پله پله تا ملاقات خدا»، «بحر در کوزه»، «فلسفه‌ی شعر»، «نقد ادبی» و... و در حوزه‌ی تاریخ: «دو قرن سکوت»، «تاریخ ایران بعد از اسلام»، «تاریخ مردم ایران»، «روزگاران»، «بامداد اسلام»، «کارنامه‌ی اسلام» و... نام برد.

در قسمتی از کتاب صوتی «بامداد اسلام» درباره­‌ی اعراب می‌شنویم:

«تجار قریش که بین یمن و شام نوعی ییلاق و قشلاق تاجرانه داشتند، البته در طی سفرهای خویش از عقاید و آداب و هم‌چنین از قصص و حکایات اهل کتاب چیزی به گوش‌شان می‌خورد. اما این عقاید و حکایات که از خدا و رستاخیز و حساب و کتاب آخرت خبر می‌داد در قلوب آن‌ها که آکنده از منفعت‌جویی و لذت‌طلبی بود تأثیری نداشت. گذشته از این سفرهای بازرگانی، چیزهای دیگری نیز بود که قریش را با عقاید و افکار سایر اعراب آشنا می‌کرد: حج و اسواق. مخصوصاً در این اسواق که قبایل مختلف امتعه­‌ی خویش را جهت معامله عرضه می‌کردند متاع شعر و خطابه نیز خریدار داشت و افکار و عقاید هم در طی شعر و خطابه مبادله می‌شد. زندگی عرب در آن‌چه مخصوصاً از این شعر جاهلی مانده تصویر شده است. اگر هم در میراث ادب جاهلی چیزهای هست که ساختۀ ذوق و خیال راویانِ بعد باشد باز بی‌شک نشانی است از آن‌چه عرب جاهلی داشته است. هیجانی وحشی و سرکش در عشق شاعر جاهلی و در شعر و ترانۀ او هست که رنگ تندی به سخن او می‌دهد.

قصایدی که به نام معلقات مشهور است، روشنگر این دعوی­‌ست. با این همه هیچ شعری مانند قصیده‌­ی شنفری روح و ذوق واقعی عرب جاهلی را نشان نمی‌دهد و عبث نیست که آن چکامه را لامیه‌­ی عرب خوانده‌اند. در تمام اینگونه اشعار که غالباً مشحون است از عشق، از شراب، از شکار و از جنگ آن‌چه بیشتر به چشم می‌خورد فقدان احساسات دینی، احساسات صادقانه و صمیمی است. حتی سایه­‌ی مرگ که شاعر جاهلی را در بیابان بی‌فریاد دنبال می‌کند روح او را به آرامش و سکون دین نمی‌خواند، به شور و آشوب زندگی دعوت می‌کند و همین نکته است که دعوت محمد (ص) و قبول پیام او را تا آن حد برای عرب جاهلیت دشوار می‌کرده است.»

 ۸ ساعت و ۴۹ دقیقه، ۴۸۹ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۹۰۰۰ ت - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۳۸ دقیقه
فصل اول: اعراب و کعبه
۳۶ دقیقه
فصل دوم: پیغمبر (ص) در مکه
۱۷ دقیقه
فصل سوم: پیغمبر (ص) در مدینه
۱۴ دقیقه
فصل چهارم: محمد (ص) فاتح مکه
۲۸ دقیقه
فصل پنجم: پیام محمد
۲۹ دقیقه
فصل ششم: بیماری و مرگ
۱۴ دقیقه
فصل هفتم: یادگار محمد (ص)
۲۹ دقیقه
فصل هشتم: یاران پیغمبر (ص)
۲۶ دقیقه
فصل نهم: دو پیر
۱۵ دقیقه
فصل دهم: شام و اسکندریه - بخش اول
۲۴ دقیقه
فصل دهم: شام و اسکندریه - بخش دوم
۲۶ دقیقه
فصل یازدهم: اسلام در ایران - بخش اول
۱۹ دقیقه
فصل یازدهم: اسلام در ایران - بخش دوم
۱۷ دقیقه
فصل دوازدهم: دوره آشوب
۲۲ دقیقه
فصل سیزدهم: درباره علی (ع) - بخش اول
۱۷ دقیقه
فصل سیزدهم: درباره علی (ع) - بخش دوم
۱۹ دقیقه
فصل چهاردهم: آغاز حکومت عربی
۲۱ دقیقه
فصل پانزدهم: کارنامه یزید
۱۵ دقیقه
فصل شانزدهم: خاندان پیغمبر (ص) - بخش اول
۳۳ دقیقه
فصل شانزدهم: خاندان پیغمبر (ص) - بخش دوم
۲۱ دقیقه
فصل شانزدهم: خاندان پیغمبر (ص) - بخش سوم
۳۱ دقیقه
فصل هفدهم: مروانیان
۱۶ دقیقه
فصل هجدهم: انحطاط و سقوط دولت عربی

راهنمای دانلود کتاب صوتی بامداد اسلام: داستان آغاز اسلام و انتشار آن تا پایان دولت اموی

برای دانلود کتاب صوتی بامداد اسلام: داستان آغاز اسلام و انتشار آن تا پایان دولت اموی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  بامداد اسلام: داستان آغاز اسلام و انتشار آن تا پایان دولت اموی
عباس بیات
۱۳۹۷/۶/۲۷
سلام، من مشغله زیادی دارم، در زمانی که در سرویس و یا مترو و.... هستم،
کتاب گوش میدم،
روش خوبیه، ولی تمرکز میخواد
behnam rostamiyan
۱۳۹۷/۱۰/۲۵
بینهایت متعصبانه و مغرضانه!!! فصل سوم میگه ابولهب وفات یافت. جلوتر میگه حمزه در جنگ به هلاکت رسید!!!
در همون فصل ۳ برخلاف تمامی کتب تاریخی میگه کاروان ابوسفیان از شام به طرف مکه میرفته و نه از مکه به بیشتر...
بابک خرمدین
۱۳۹۸/۳/۳۰
اولا که. اولین تجربه کتاب صوتی ما بود و خیلی جالب بود بخصوص توی خیلی جاها میشه گوش کرد بخصوص توی ماشین و مترو و... خیلی مفید بود. درمورد متن کتاب هم باید بگیم جزو نادر کتاب‌هایی بود که تعصب زیادی به سنی یا شیعه نداشت و تقریبا بی‌طرفانه مورد نگارش قرار گرفته و تاریخ اسلام رو بیان کرده.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۸)