معرفی و دانلود کتاب صوتی تمساح

عکس جلد کتاب صوتی تمساح
قیمت:
۴۰۰۰۰ تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۴۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تمساح و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تمساح و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی تمساح

داستانی طنز از غلبه‌ی منفعت‌طلبی بر اخلاق. کتاب صوتی تمساح روایت مردی است که توسط تمساحی غول‌آسا بلعیده می‌شود اما علاقه‌ای به خروج از آنجا ندارد... . فئودور داستایوفسکی در این قصه شکست انسانیت در مقابل مادی‌گرایی را به تصویر می‌کشد و مخاطبانش را با پرسش‌هایی چالش‌برانگیز درباره‌ی اخلاقیات مواجه می‌سازد.

درباره‌ی کتاب صوتی تمساح

ادبیات کلاسیک روسیه گنجینه‌ای از افکار فلسفی، اخلاقی و البته زیبایی‌شناختی است. مانند هر اثر هنری دیگری، این داستان‌ها تحت تاثیر وقایع تاریخی-سیاسی و جریان‌های اجتماعی زمان خود تالیف شدند که آثار نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم بهترین مثال آن‌ها هستند. کتاب صوتی تمساح (The Crocodile) داستانی کوتاه نوشته‌ی فئودور داستایوفسکی یکی از برجسته‌ترین نوشته‌های آن عصر است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

در این داستان که توسط انتشارات برج چاپ شده با ایوان ماتویچ آشنا می‌شوید، مردی که به همراه همسرش یلنا ایوانوونا در اروپا گردش می‌کنند و مطلع می‌شوند مردی ثروتمند در عمارت شخصی خود تمساحی نگون‌بخت را به تماشا گذاشته و در ازای دریافت مبلغی مشخص، مهمانان را به خانه‌اش راه می‌دهد. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به دیدار تمساحی عظیم‌الجثه بروند، حیوانی نمادین که داستایوفسکی آن را برای انتقال پیام خود به کار می‌گیرد. او خوب می‌دانست که اساطیر مصر تمساح را ایزدی پرستیدنی می‌دانند، برخی سرخ‌پوستان معتقدند تمساحی کهن جهان را آفریده و بعضی آثار هنری بعد از مسیحیت این حیوان را مانند اژدهایی قوی به تصویر می‌کشند. نماد قدرت، ثروت و آفرینندگی در عصر جدید به عطشی نکوهیده برای مال‌اندوزی تبدیل شد و احترام خود را از دست داد، یعنی همان خطری که امروزه در کمین انسان مدرن نشسته است.

کتاب صوتی تمساح (تالیف 1865) با تسلط و تمرکز بر این سابقه نوشته شده. نویسنده حیوانی را ترسیم می‌کند که در بند انسان معاصر گرفتار شده و با وجود گذشته‌ی سرفرازش حالا ابزاری برای کسب منفعت است. داستایوفسکی با توجه به وقایع دهه هفتاد قرن نوزدهم که عصر سرنوشت‌ساز روابط روسیه و اروپا بود رمان تمساح را تالیف کرد و ایوان ماتویچ را سوژه‌ی خود قرار داد، کسی که برای شناخت بومیان اروپا به آنجا سفر کرده و آن‌جا متوجه نمایشی برای بازدید از یک تمساح می‌شود.

این مرد روسی و همسرش ساعت خوشی را در این تور کوتاه می‌گذرانند تا اینکه تمساح به‌شکل حیرت‌انگیزی او را می‌بلعد! زن می‌کوشد صاحب حیوان را به شکافتن شکم او راضی کند اما به نتیجه‌ای نمی‌رسد، ایوان ماتویچ از خروج خودخواسته سر باز می‌زند چون بعد از مدت‌ها فرصتی برای کار در سکوت یافته و دوستی خانوادگی سعی دارد همسر ماتویچ را اغوا کند. بهشت برین آن‌ها ناگهان دچار بحران می‌شود و سعادتشان از هم می‌پاشد، شگفت آنکه تمام شخصیت‌ها از این فلاکت خشنودند و سعی دارند از تغییر ناگهانی اوضاع برای کسب سود شخصی بهره بگیرند.

تمساح در این کتاب نماد سرمایه‌داری و انقلاب صنعتی است که هر روز افراد بیشتری را می‌بلعد و پول را ارجح بر همه‌چیز می‌داند. طنز سیاه کتاب صوتی تمساح -که توسط بابک شهاب به فارسی ترجمه شده- شاید برای عده‌ای آزاردهنده باشد، اما علاقه‌مندان سبک فئودور داستایوفسکی از شنیدن نسخه‌ی گویای آن که توسط رادیو گوشه تهیه شده لذت خواهند برد. شنیدن داستان رقت‌بار اما آموزنده‌ی مردی که با میل خود در شکم تمساح اسیر می‌ماند درس‌های بسیاری برای آموختن به ما دارد. شاید حیوان عظیم‌الجثه‌ی داستان در زمان انتشار نماد سقوط آرمان‌های اخلاقی و پیروزی مادی‌گرایی بر انسانیت بود، اما امروز می‌توان معناهای بسیاری برای بلعیده شدن پیدا کرد. شما بگویید، از بلعیده شدن توسط کدام تمساح زندگی‌تان استقبال می‌کنید؟

کتاب صوتی تمساح مناسب چه کسانی است؟

شنیدن این اثر صوتی به شیفتگان ادبیات روسیه، داستان‌هایی در ژانر طنز سیاه و دنبال‌کنندگان نوشته‌های فئودور داستایوفسکی توصیه می‌شود.

با فئودور داستایوفسکی بیشتر آشنا شویم

فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoyevsky) در سال 1821 دیده به جهان گشود و به سال 1881 از دنیا رفت. زندگی او آبستن تحولات بسیار بود. چنان‌که شرحشان در این مجال مختصر ممکن نیست. علاقه‌مندان در این زمینه می‌توانند به دو اثر بیوگرافیک مراجعه کنند: نخست، کتاب «داستایوفسکی»، نوشته‌ی «رابرت برد»؛ و دیگری، کتاب «داستایوفسکی: جدال شک و ایمان»، نوشته‌ی «ادوارد هالت کار».

دغدغه‌های شهرنشینی و وضعیت ناگوار سیاسی، اجتماعی روسیۀ آن سال‌ها بستری برای خلق رمان‌های دغدغه‌مند او بود. او اغلب با نگاه پرسشگر فلسفی و موشکافی‌های روانکاوانه‌اش، وضعیت ذهنی شخصیت‌های داستان خود را در بستر جامعه‌ای نابه‌سامان روایت کرد. وجه فلسفی آثار داستایوفسکی به حدی پررنگ است که برخی معتقدند او نه تنها در جایگاه یک نویسنده، بلکه متفکر و فیلسوفی آگاه است. از رمان‌های مشهور او باید به کتاب‌های «برادران کارامازوف»، «ابله»، «قمارباز»، «خاطرات خانۀ اموات»، «جن‌زدگان» و «یادداشت‌های زیرزمینی» اشاره کرد. آثار او بیشتر دارای ویژگی‌های رمان‌های واقع‌گرا هستند. او سال 1881 در سن‌پترزبورگ درگذشت.

در بخشی از کتاب صوتی تمساح می‌شنویم

مرد آلمانی به لحنی شوالیه‌وار گفت: «اما مادام! او داخل خواب نمی‌تواند شما را گاز بزند!» و در خندیدن به حرف هوشمندانه‌اش پیش‌دستی کرد، منتها از هیچ‌یک ما پاسخی دریافت نکرد. یلنا ایوانوونا منحصرا خطاب به من گفت: «سیمون سمیونیچ! بهتر است برویم میمون‌ها را تماشا کنیم. من عاشق میمون‌ها هستم. واقعا دوست‌داشتنی‌اند... تمساح وحشتناک است.» ایوان ماتویچ کنار جعبه ماند و رضایتمند از امکان بروز شیردلی خود پیش همسرش، از پشت سر ما فریاد زد: «آه، نترس دوست من! این ساکن خواب‌زده ملک فراعنه هیچ‌کاری با ما ندارد.»

ماندنش کم بود، با دستکشش هم شروع کرد به قلقلک دادن دماغ تمساح. بعدتر به ما گفت هدفش این بوده است که یک‌بار دیگر فس فس تمساح را بشنود. تمساح‌دار به رسم ادب در رفتر با بانوان، از پی یلنا ایوانوونا به سمت اشکاف بوزینه‌ها به راه افتاد. به این ترتیب، تا آن لحظه همه‌چیز بسیار عالی پیش می‌رفت و گمان بردن به وقایع آتی ناممکن بود. یلنا ایوانوونا از تفریح با بوزینه‌ها چندان به وجد آمده بود که گویی تمام وجودش را تسلیمشان کرده بود... .

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۱ دقیقه
معرفی
۱۶ دقیقه
فصل اول - قسمت اول
۱۷ دقیقه
فصل اول - قسمت دوم
۲۴ دقیقه
فصل دوم
۱۷ دقیقه
فصل سوم - قسمت اول
۱۹ دقیقه
فصل سوم - قسمت دوم
۲۶ دقیقه
فصل چهارم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی تمساح
نویسنده
مترجمبابک شهاب
گویندهتایماز رضوانی
ناشر چاپینشر برج
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۲ ساعت
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۴۰۰۰۰ ت - 7.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی تمساح

م.عارفیان
۱۴۰۱/۹/۳۰
واقعا کتاب عالی هست طنز بسیار ظریف که هربار گوش بدید بیشتر به تلخی این طنز پی خواهید برد
داستان مردی که توسط یک تمساح خورده شده اما در شکم تمساح زنده و درحال هضم است
حس جاه طلبی حسودی پول دوستی و... افراد در این شرایط باعث ایجاد اتفاق‌های متفاوت میشود و البته طنز بودن موضوع را بسیار زیبا به که و
تصویر میکشد
افرادی بدلیل حسادت به جایگاه فرد به جای نگرانی برای مرد گرفتار بدنبال شرایط تمساح هستند اخبار روزنامه‌ها که بطور کلی متفاوت از واقعیت است
راوی بسیار عالی
صدا گذاری عالی
ترجمه عالی
داستان عالی
یک اثر عالی از کتابراه
محمدعبداللهی
۱۴۰۱/۹/۲۸
متن و ترجمه داستان خیلی زیبا و طنز خاصی داره و گوینده بسیار عالی تمام احساسات و عواطف را منتقل کرد به طوری که احساس نمیکنید راوی روایت میکنه و حال و هوای فیلم داره داستم با خط داستان پیش میرفتم که توی فصل چهارم تمام شد امیدوارم داستان تموم نشده باشه و قسمت‌های بعدی درحال ضبط باشه علت چهارستاره هم همینه
Zahra fardi
۱۴۰۱/۹/۲۶
مثل تمام اثار داستایوفسکی قابل تامل. هیچکس نمیتونه از همچین داستانی رو اینقدر بی نظیر خلق کنه
Pegah zah
۱۴۰۱/۱۰/۲۸
شاهکاری برای تمرین تمرکز، تمرکز برای زندگی کردن روح در دنیای داستایوفسکی
Mohammadali H
۱۴۰۱/۱۱/۵
داستایوفسکی نیازی ب توضیح و تعریف نداره.
زهرا گلابی زاده
۱۴۰۱/۱۰/۵
عالی‌ترین و معرکه بود کتاب. خوانش هم خوب بود.
علیرضا رخشان
۱۴۰۱/۱۰/۲
این نویسنده ‌برای کار طنز نسبت به کارهای دیگرش ضعیف تر است
Iman Sharifi
۱۴۰۱/۱۱/۲
طنز سخت و تلخ داستایوفسکی..
مشاهده همه نظرات ۹

راهنمای مطالعه کتاب صوتی تمساح

برای دریافت کتاب صوتی تمساح و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.