دانلود کتاب صوتی ضیافت افلاطون


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ضیافت افلاطون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی ضیافت افلاطون

کتاب صوتی ضیافت افلاطون، دیدگاه تازه و عمیقی به شما درباره‌ی یکی از مهم‌ترین مفاهیم انسانی یعنی عشق می‌دهد. عبارت عشق افلاطونی برگرفته از این کتاب است که به معنای عشق اسطوره‌ای و بالاتر از زیبایی ظاهر است.

حتماً تا به حال نام افلاطون را شنیده‌اید و یا حتی شاید با فلسفه او آشنایی داشته باشید. مطمئناً می‌دانید که تاریخ فلسفه با او و استادش سقراط شروع می‌شود. کتاب صوتی ضیافت (The Symposium) از مهم‌ترین رساله‌هایی است که از افلاطون (Plato) به یادگار مانده.

داستان ضیافت افلاطون در بین تعدادی از ادیبان آتن روی می‌دهد که در یک مهمانی گرد هم آمده‌اند. پاوسانیاس یکی از اعضای گارد سلطنتی، آروکسیماخوس پزشک، آگاتون شاعر، آریستوفانس، فایدروس و سقراط فیلسوف مهمانان این ضیافت هستند. مهمانان تصمیم می‌گیرند برخلاف رسوم ضیافت‌های قبل، کمتر شراب بنوشند و به جای آن هر یک درباره عشق سخن بگویند.

نخستین سخنرانی را فایدروس آغاز می‌کند. او از عشق به مثابه خدایی یاد می‌کند که تمام شادی و خوبی‌ها از آن سرچشمه می‌گیرند. پاوسانیاس نفر بعدی است که سخن می‌گوید. نظرات وی به صحبت‌های فایدروس شباهت دارد اما به اعتقاد او عشق دارای سلسله مراتب و مراحلی است. آروکسیماخوس پزشک سخنران سوم است، به عقیده او عشق به روابط انسانی محدود نمی‌شود و مفهومی کلی‌تر دارد. از نظر آریستوفانس سخنران چهارم، قدرت عشق درون تمامی انسان‌ها وجود دارد و همه آدمیان در پی نیمه گمشده خود هستند. سخنران بعدی یعنی آگاتون عشق را به عنوان نماد زیبایی در دنیا معرفی می‌کند و همچون آروکسیماخوس عشق را کوششی برای دستیابی به یگانگی و وحدت می‌داند.

آخرین سخنران یعنی سقراط تعریف جامع و کاملی از عشق در مفهوم فلسفی‌اش مطرح می‌کند. او می‌گوید: «عشق میل و درخواستی درون انسان است که برای دست یافتن به کمال و جاودانه کردن آن می‌کوشد. نوع پست‌تر عشق، تمایل به زاد و ولد و نوع والاتر آن تمایل به گسترش علم و معرفت است.» این نظریه دیدگاهی مشترک میان افلاطون و سقراط است که قصد داشتند حقیقت عشق مادی و معنوی را به مردم بشناسانند و بیان کنند که آنچه درون آدمی وجود دارد بسیار باارزش‌تر و مهم‌تر از ظواهر بیرونی است.

افتخارات کتاب ضیافت افلاطون:

رساله ضیافت را می‌توان ترکیبی از اسطوره، فلسفه و داستان دانست و همین ویژگی است که این اثر را حتی تا سال‌ها بعد از انتشار، در لیست پرفروش‌ترین و بهترین کتاب‌های قرن نگه داشته است. این کتاب در فهرست کتاب‌های منتخب سایت نیویورک‌تایمز است و متفکرانی چون دکتر الهی قمشه‌ای نیز خواندن آن را توصیه می‌کنند.

با افلاطون بیشتر آشنا شویم:

افلاطون یا پلاتون و یا پلاتو از بزرگ‌ترین فیلسوفان یونان باستان است. پلاتون، ریشه کلمه افلاطون به معنای وسیع است. عده‌ای بر این عقیده‌اند که این نام به دلیل ویژگی‌های ظاهری‌ او به افلاطون نسبت داده شده و عده دیگری معتقدند این لقب به علت وسعت علم افلاطون به او داده شده است. افلاطون متولد آتن و شاگرد سقراط و استاد ارسطو بوده است. سه فردی که به فیلسوفان سه‌گانه یونان مشهورند.

افلاطون نخستین فیلسوفی است که آثار مکتوبی از خود به جای گذاشته است. تمامی آثارش در قالب گفت‌وگویی میان دو یا چند نفر نوشته شده، از همین رو نام کتاب‌هایش را مکالمات گذاشته‌اند. در نوشته‌های او سقراط همیشه در جایگاه خود ظاهر می‌شود و اگر گفت‌وگویی میان دو نفر انجام شود، یکی از آن‌ها مطمئناً سقراط است و اگر جمعی مشغول گفت‌وگو باشند، سقراط مهم‌ترین فرد در میان آن جمع است.

افلاطون به دلیل تأثیری که استادش سقراط بر روی او داشت، دو کتاب بسیار مهم درباره او نگاشته است، رساله فیدون که به روایت دو روز پایانی زندگی سقراط در زندان می‌پردازد و رساله ضیافت که در آن با دیدگاه و نظریه سقراط درباره عشق آشنا می‌شویم.

رساله جمهور یا جمهوری یکی دیگر از آثار مهم افلاطون است. او در این کتاب جامعه آرمانی خود را به تصویر کشیده و دیدگاه‌هایش را درباره تمامی مسائل انسانی و مشکلات جامعه انسانی مطرح می‌کند.

در بخشی از کتاب صوتی ضیافت افلاطون می‌شنویم:

گیوتیما فاضله‌ای بود فضیلت‌مند و درباره حقیقت عشق و این‌گونه مسائل فردی بود صاحب‌نظر و بسیار روشن. از آن گذشته دارای کراماتی نیز بود. چنان که در هنگام مراسم یک قربانی توانست با دعاهای خود بلای طاعون را برای مدت ده سال از اهالی آتن دور سازد و من نیز آنچه را که درباره حقیقت عشق می‌دانم، خود مدیون او هستم.

در عشق او آموزگار من بود و آنچه را که او برایم گفت، من برای شما تعریف خواهم کرد. بنابراین من سخنان را از جایی آغاز می‌کنم که در خصوص آن بین من و آگاتون موافقت به عمل آمد و کوشش می‌کنم که به بهترین نحو با آنچه که در توان دارم سخن عشق را به پایان برسانم و آن مطلب را برای شما بیان دارم.

 ۳ ساعت و ۵۳ دقیقه، ۲۲۴ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۳۸۰۰۰ ت - 11.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۱۰ دقیقه
مقدمه
۲۷ دقیقه
رساله ضیافت
۱۲ دقیقه
خطابه فایدروس
۱۹ دقیقه
خطابه پائوسانیاس
۱۶ دقیقه
خطابه آروکسیماخوس
۲۱ دقیقه
خطابه آریستوفانس
۳۱ دقیقه
خطابه آگاتون
۵۸ دقیقه
خطابه سقراط
۳۸ دقیقه
خطابه آلکیبیادس در ستایش سقراط

راهنمای دانلود کتاب صوتی ضیافت افلاطون

برای دانلود کتاب صوتی ضیافت افلاطون و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  ضیافت افلاطون

نظرات کاربران

فقط کاربرانی که کتاب را دریافت کرده‌اند، امکان ثبت نظر دارند.
عادل پورنادعلی
۱۳۹۹/۳/۱۹
کتابی بینظیر با صدایی بسیار زیبا
آیدا حقیقى
۱۳۹۹/۶/۵
من با این کتاب از طریق دکتر الهى قمشه اى آشنا شدم و قصد خرید کتاب صوتى را دارم. امیدوارم که دیدگاه جدیدى در زندگى به من ببخشد.
. Matinof
۱۳۹۹/۳/۳
کرک و پرم ریخت این کتاب نسخه صدایش دیدم. دیگه از این خفن تر نمی‌شه. دم شما گرم.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۹)