دانلود کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور

کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور، به بررسی خوشبختی از نگاه یکی از بزرگترین و مشهورترین فلاسفه‌ی یونان باستان، اپیکوروس، می‌پردازد. مردی که به فیلسوف شادکامی شهره‌ی خاص و عام است.

آموزه‌های اپیکور (Epicurus)، فیلسوف بزرگ دوران باستان در باب زندگی و مرگ، دین و علم، ادراک حسی و نحوه رسیدن به شناخت، خوشبختی و شادکامی، اخلاق و دوستی است که هواخواهان بسیاری در دنیای باستان داشت و بعدها نیز بر تفکر اروپا تاثیری بس شگرف و عمیق گذاشت. اپیکور تا قرن‌ها بعد از مرگش با مخالفت‌های خصمانه بسیاری روبه‌رو شد، اما در میان تحسین کنندگانش نام بزرگانی چون توماس هایز، اسحاق نیوتون، توماس جفرسون، و کارل مارکس به چشم می‌خورد.

کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور (The Art Of Happiness Epicurus) مشتمل بر تمام آثار بازمانده از اپیکور است، نامه‌ها، آموزه‌ها، و مجموعه کلمات قصار واتیکان همراه با متون متناظری از لوکوتیوس، بزرگ‌ترین پیرو فلسفه‌اش؛ هم‌چنین در این کتاب گزیده‌هایی از زندگی اپیکور نوشته دیوژن لائرتیوس، و دو مقدمه روشنگر در توضیح فلسفه اپیکور آمده است.

اپیکوروس فیلسوفی در یونان باستان و بنیان‌گذار نظام فکری اپیکوری بود. فلسفه‌ی اپیکوری یکی از مکاتب فکری مهم دوران هلنیسم به شمار می‌آید. اپیکور، فلسفه لذت، پرهیز از پریشان‌خاطری دنیوی، جستجوی آرامش نفس و رهایی از تشویش و رنج را تبلیغ می‌کرد. فلسفه اپیکوری بدان سبب محبوبیت یافت که انسان‌ها را از ترس از مرگ می‌رهانید و احتمال می‌داد که زندگی بعد از مرگ نباشد. همچنین چون پیام آن لذت و احساس فردی بود بین مردم محبوبیت یافت. در حالی که درک و فهم فلسفه دیگر مکاتب برای مردم عامی دشوار بود، این مکتب اهداف و پیام فلسفه خود را بین مردم گسترش دادند.

اپیکور، فردی بود ساده‌زیست، پایبند به اصول اخلاقی، وفادار به دوستی، و صد البته بر خلاف تهمت رقیبان مؤمنی شیفته. نگاه او به دانش، دین، رابطه انسان و خدا و نقش این رابطه بر آرامش روحی او، جایگاه لذت در زندگی و موضوعاتی از این دست شگفت‌آور است. او کسی است که پیوسته مردمان روزگار خویش را به کسب دانش و تلاش برای درک طبیعت تشویق می‌کرد و البته در نظر او، این کار در جهت شناخت بهتر خدایان، و رفع آشفتگی‌های روحی و جسمی بشر و رسیدن او به آرامش بود. در واقع باید گفت که نگاه او به مقوله دین و خدا نگاهی بدیع در نوع خود به شمار می‌آید آن هم وقتی که به یاد بیاوریم در زمانه‌ی او، در دوران یونان باستان، مردمان به خدایان متعددی باور داشتند که از قضا موجوداتی شهوت‌ران، جنگجو، دسیسه‌گر و کینه‌جو بودند؛ ضمن اینکه خرافات دینی چنان وحشتی از غضب و عذابِ خدایان بر جان مردمان انداخته بود که مجالی برای درک حقیقت باقی نمانده بود. در چنین دورانی، اپیکور خدایان را به عرش اَعلی برد و دامان آنان را از هرگونه پستی و آلودگی پاک نمود، و تنها راه نجات بشر را در شناخت ذاتِ حقیقی این موجودات ‌دانست شناختی که از رهگذرِ درک علل وقوع رخدادها در جهان هستی به دست می‌آمد.

در بخشی از کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور می‌شنویم:

اپیکور خوشبختی را فقدان درد چه جسمی و چه روحی معنا کرد. این تعریف، پرسش‌های جذاب متعددی را برای علاقمندان به مسائل فلسفی در دوره‌های مختلف برانگیخت. ممکن است گفته شود فقدان درد، فرد را در ترازوی خوشبختی تنها به نقطه‌ی صفر می‌رساند؛ برای سوق دادن عقربه به سمت مثبتِ این ترازو چیز بیشتری نیاز است مثلاً خوراک بره‌ با تمام مُخلفاتش. ولی به عقیده‌ی اپیکور، لذت خوردن بره انواع و اقسام دردهای آتی را به همراه دارد، برای مثال نفخ شکم؛ یا در دراز مدت حتی بدتر از این، موجب لَه‌لَه زدن بیشتر فرد برای خوردن بره یا غذای لذیذ مشابهی می‌شود امری که طبیعتاً او را به آدم همواره سرخورده‌ای تبدیل می‌کند که اندک خویش همیشه در نظرش ناچیز است. این مسئله که کدام لذت‌ها در آینده منجر به درد می‌شوند و کدام دردها منجر به لذت آتی، مباحث داغ بسیاری را دور آن میز در باغ اپیکور راه انداخته بود.

این بحث و گفت‌وگوها مخصوصاً وقتی بغرنج‌تر می‌شوند که پای سؤال‌های مرتبط با نسبی بودن معیار سنجش لذت به میان می‌آید. چه باید گفت اگر فردی که درد جسمانی دارد به سراغ تریاک برود و، پس از استعمال آن، اعلام کند نه تنها دردش از بین رفته بلکه بیشتر از هر زمان دیگری در عمرش لذت را تجربه کرده است؟‌ آن فرد ممکن است به این نتیجه برسد که در زندگی عادیِ عاری از تریاکش، انواع و اقسام دردهایی را داشته که، تا قبل از این، از وجودشان بی‌خبر بوده؛ تنها حالا حقیقتاً «دردی احساس نمی‌کند». البته اپیکور به او هشدار می‌دهد که زندگیِ یک تریاک‌کش همواره زندگی‌ای است که او برای «مصرف» بعدی لَه‌لَه می‌زند، از این رو مصرف تریاک در دراز مدت هیچ لذتی ندارد. با این حال، حرف آن تریاک‌کش که می‌گوید دیگر دردی حس نمی‌کند، موجب می‌شود مفهوم خوشبختی به عنوان فقدان درد، پیچیده‌تر از آنچه شود که در ابتدای امر به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر، اگر با نگرشی که چندان تحلیلی نیست به فلسفه‌ی خوشبختی اپیکور نگاه کنیم، ممکن است متوجه یک بُعد روحی روانی در مورد این ایده شویم که رهایی از تمام دردها باید هدف زندگی باشد. شاید فرد بدون داشتن درد جسمانی و همچنین آشفتگی‌های روانی (که خود را در قالب ترس‌ها، سرخوردگی‌ها و نگرانی‌ها نشان می‌دهند) قادر باشد «بودن» در این جهان هستی را به‌درستی تجربه و درک کند. این بهترین چیزی است که به دست می‌آید. چنین آدمی می‌تواند از وجود محض خویش حَظّ ببرد؛ می‌تواند به آن نقطه‌ی اوج تجربه‌ی انسانی برسد که به «بودن در لحظه‌ی حال» معروف است. و خواندن اپیکور، بارها و بارها این تجربه را برای فرد تکرار می‌کند.

 ۸ ساعت و ۵۰ دقیقه، ۲۵۵ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۸۰۰۰ ت - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۲ دقیقه
شناسنامه
۱ دقیقه
متن پشت جلد
۵ دقیقه
سخن مترجم
۱۵ دقیقه
سخنی در باب کتاب حاضر
۵ دقیقه
کلام نخستین
۲۳ دقیقه
هنر خوشبختی - مقدمه
۲۰ دقیقه
مهمترین اصول اتم‌ گرایی
۱۲ دقیقه
جنبش اتم‌ها
۲۰ دقیقه
حس و ادراک
۲۰ دقیقه
نظریه‌ی کسب دانش
۱۸ دقیقه
اصل عدم نقض
۱۹ دقیقه
دین و الهیات
۱۷ دقیقه
حمله به دین خرافی - قسمت اول
۱۸ دقیقه
حمله به دین خرافی - قسمت دوم
۲۰ دقیقه
اخلاق و زندگی خوب - قسمت اول
۱۵ دقیقه
اخلاق و زندگی خوب - قسمت دوم
۲۴ دقیقه
جبر و اختیار
۱۱ دقیقه
سخنی در باب ترجمه‌ی انگلیسی کتاب
۸ دقیقه
گزیده‌ای از زندگی اپیکور - قسمت اول
۱۸ دقیقه
گزیده‌ای از زندگی اپیکور - قسمت دوم
۳ دقیقه
نامه به هرودوت - مقدمه
۲ دقیقه
روش‌شناسی
۷ دقیقه
اصول و فرض‌های مسلم
۸ دقیقه
ادراک حسی
۱۲ دقیقه
اتم‌ها و صفاتشان
۵ دقیقه
سرشت روح
۶ دقیقه
لازمه و عرض
۲ دقیقه
دنیاهای دیگر
۳ دقیقه
گسترش زبان و فرهنگ
۵ دقیقه
اجرام آسمانی
۴ دقیقه
نتیجه‌گیری
۱۳ دقیقه
نامه به هرودوت - قسمت اول
۹ دقیقه
نامه به هرودوت - قسمت دوم
۱۲ دقیقه
نامه به هرودوت - قسمت سوم
۳ دقیقه
منشا آتش و پخت ‌و پز
۳ دقیقه
فلزکاری
۱۱ دقیقه
زبان
۲ دقیقه
جهنم
۳ دقیقه
از دست دادن حس به هنگام مرگ
۲ دقیقه
نگاه احساسی و نگاه عقلانی
۲ دقیقه
نامه به پیتوکلس
۴ دقیقه
روال کار
۳ دقیقه
دنیاها
۱۰ دقیقه
اجرام آسمانی
۱۴ دقیقه
هواشناسی
۷ دقیقه
پدیده‌های سماوی دیگر
۲ دقیقه
نتیجه‌گیری
۱۱ دقیقه
متون متناظر از لوکرتیوس - بخش اول
۸ دقیقه
نامه به منیسیوس
۱۰ دقیقه
زندگی خوب
۲۷ دقیقه
متون متناظر از لوکرتیوس - بخش دوم
۹ دقیقه
آموزه های اصلی - قسمت اول
۹ دقیقه
آموزه‌های اصلی - قسمت دوم
۵ دقیقه
مجموعه‌های واتیکان - قسمت اول
۵ دقیقه
مجموعه‌های واتیکان - قسمت دوم

راهنمای دانلود کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور

برای دانلود کتاب صوتی هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور
وحید صوفی محمودی
۱۳۹۸/۶/۶
سلام بسیاربسیار عالی وآموزنده
Ali Samet
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
مطالب بی ربط و خسته کننده
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)