معرفی و دانلود کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون

عکس جلد کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون
قیمت:
۲۶۰۰۰ تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون

کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون به قلم پاتریک دوویل، سرگذشت علمی الکساندر یرسین باکتری‌شناس سوئیسی-فرانسوی را در قالب داستان بیان می‌کند.

الکساندر یرسین کاشف میکروب طاعون دانشمندی است که حق بزرگی به گردن تاریخ علم مدرن دارد. او کسی است که بسیاری از مردم حتی نام او را نیز نمی‌دانند. او در سال 1895 باسیل طاعون را کشف و روش مطالعه آن را در بیمارستانی در هنگ‌کنگ با واکسیناسیون مبتلایان به این بیماری نشان داد.

یرسین سرانجام در سال 1943 در زمانى که ویتنام به اشغال ژاپنى‌ها درآمده است در خانه‌اى که در جنگل سرد ناترانگ و کنار رودخانه‌اى ساخته است کاملاً تنها مى‌شود و در انزوا مى‌میرد.

کتاب دانشمند ناشناخته (Plague and Cholera) که برنده جایزه فمینا نیز هست، در اولین چاپ خود در فرانسه به تعداد دویست هزار نسخه به فروش رفت. این کتاب همچنین در پایان سال 2014 میلادى به زبان ویتنامى نیز ترجمه و با حضور نویسنده طى مراسمى در آن کشور منتشر گردید. «طاعون و وبا» در شبکه تلویزیونى فرانس کولتور «ادبیات فرانسه» و روزنامه «نوول ابزرواتور» به عنوان یکى از ده رمان برتر انتخاب شده است. لوموند، این اثر را یکى از مهیج‌ترین کتاب‌ها در سال 2014 و فیگارو استثنایى مى‌نامد که البته قضاوت آن با خوانندگان است.

سبک نگارش پاتریک دوویل (Patrick Deville) به گونه‌ای است که خواننده را با آرامش به طرف جلو مى‌برد اگر چه برخى از وقایع اساسى فرانسه به طور دقیق و لحظه‌اى طورى بیان مى‌شود که براى یک خواننده غیر فرانسوى «و شاید هم فرانسوى» نیاز به داشتن اطلاعاتى در آن زمینه‌ها است تا بتواند رمان را تعقیب کند.

او پس از اینکه در رشته فلسفه و ادبیات تطبیقى فارغ‌التحصیل شد برای مدت 23 سال در کشورهاى خلیج‌ فارس به عنوان وابسته فرهنگى فعالیت داشته و آثارش به ده‌ها زبان در دنیا ترجمه شده است.

بیماری طاعون که هنگام ورود به ریه شدیدا کشنده است در قرون وسطی در سراسر جهان کشتارهای میلیونی به همراه داشته اما سرانجام در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم با کشف و با واکسیناسیون مبتلایان به این مرض هولناک توسط الکساندر امیل ژان یرسین مهار شد.

گفته مى‌شود کشتار این مرض در قرون وسطى و فقط در اروپا بالغ بر 25 میلیون نفر یعنى یک‌سوم جمعیت آن زمان این قاره بوده است که از تلفات تمامى جنگ‌ها تا آن دوران فراتر رفته است. این بیماری امروزه بسیار نادر است و فقط هزار تا سه هزار مورد آن در سال در بین جمعیت هفت میلیارد نفرى دنیا دیده مى‌شود که آن هم به آسانى توسط آنتى‌بیوتیک‌ها قابل درمان است.

در بخشی از کتاب دانشمند ناشناخته می‌خوانیم:

دستان لرزان پیرمرد و انگشت شست او که لکه‌دار است آخرین دفتر اکتشاف را مى‌بندد، دیگر جوهر آن خشک و مطالبش رنگ پریده است سبک او هم کهنه شده است. چیزى شبیه «ویدال دو لابلاش». یرسین بر روى چشمان آبى کمرنگش عینک گذاشته است، فعلا این بازگشت او به ناترانگ است، تابستان 1940 است. «یرسین» در خانه‌اى بزرگ، در باغى چهار گوش که آن را با کلبه محقر چوبى‌اش عوض کرده خود را حبس کرده است. خانه، مکعبى مناسب و منطقى است. سیصد متر مربع در طبقات، پلکانى که تا پشت‌ بام تراس براى رصد ستارگان کشیده شده است. دکتر «نام» در سن 77 سالگى است. دو ماه پس از برگشت از اروپا با «بالن سفید کوچک» دفترچه‌هایش را برحسب نظم و ترتیب خوانده است، انگار هنوز آن‌جاست، در جنگل‌ها یا نزد سدانگ‌ها، امروز دیگر پاهایش او را همراهى نمى‌کنند. شب است. در صندلى گهواره‌اى زیر ایوان، در برابر دریاى پهناورى نشسته است که هنگام کار سخت باعث تسکین و آرامش اوست.

از دو ماه قبل به این طرف، دفترچه‌هاى قدیمى‌اش، از ماجراهاى جدید نجات یافته است. عباراتى که درباره جنگ با «توک» نوشته شده خاطرات دردآورش را به طور برق‌آسا به یادش آورده است.

او منتظر مرگى است که در زیر درختان، آرمیده و بازیچه زبانه‌هاى آتش بر روى شاخ و برگ است. پیراهنش را در مى‌آورد تا محل زخم را ببیند، خودش را متقاعد مى‌کند که تمامى این چیزها به خیر گذشته است. دیگر نه شهامت دارد و نه حوصله‌اى که خاطراتش را بنویسد. براى همیشه تنها شده است تا همه این چیزها را بداند و آن را باز هم به یاد آورد. اهمیتى ندارد، این گونه بهتر است، چند اثرش که منتشر شده است، مکاتباتش با «فانى» و «امیلى» زندگى‌اش را بیان مى‌کند.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
آخرین پرواز
حشرات
در برلن
در پاریس
نافرمانى
در «نرماندى»
یک برج بزرگ و آهنى در مرکز جهان
پزشک کشتى
در مارسى
در دریا
زندگى مشابه
آلبرت و الکساندر
در پرواز
در «هایفونگ»
پزشک فقرا
راه‌پیمایى طولانى
در «پنوم‌پن»
یک «لیونگ استون» جدید
در «دالات»
آرتور و الکساندر
به سوى مناطق «سدانگ» ها
در «هنگ‌کنگ»
در «ناترانگ»
در «ماداگاسکار»
واکسن
در «کانتون»
در بمبئى
زندگى واقعى
در هانوى
«بحث مرغ‌ها»
یک کشتى نوح
تقدم پیشرفت
سلطان کائوچو
به نسل‌هاى آینده
میوه و سبزیجات
در «وژیرار»
ماشین و ابزار
سلطان گنه‌گنه
الکساندر و لویى
موش آزمایشگاه
زیر ایوان
شبح آینده
الکساندر یرسین
گروه کوچک
دریا

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون
نویسنده
مترجممحمدهادى خلیل نژادى، بهمن یغمایی
ناشر چاپیانتشارات جامی
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۶۴
زبانفارسی
شابک978-600-176-184-3
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۶۰۰۰ ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون

برای دریافت کتاب دانشمند ناشناخته: یرسین کاشف میکروب طاعون و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.