معرفی و دانلود کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها

عکس جلد کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها
قیمت:
۲۵۰۰۰ تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها

کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها نوشتۀ آنا بولو و جس آهمون، یکی از کتاب‌های مرجع درباره مدیریت فرایندهای رقومی سازی اسناد و مدارک شامل تهیه و انتخاب، آماده‌سازی برای پویش (اسکن) ملاحظات مرتبط با رقومی‌سازی، سیاست‌ها و راهبردهای رقومی‌سازی و سایر مسائل مرتبط با رقومی‌سازی است.

رقومی‌سازی فرایند پیچیده‌ای است که نه‌ تنها شامل تصویربرداری، نسخه‌برداری، نمایه‌سازی و تحویل مدرک است بلکه مسائل فنی متعددی در باب نمایش برخط، مدیریت فایل رقومی و نگهداری رقومی نیز دارد. طبیعتاً با توجه به اهمیت اجرای موفق طرح‌های رقومی‌سازی، اینگونه طرح‌ها پرخطر نیز هستند. باوجود اینکه امروزه نوشته‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف رقومی‌سازی موجود است، اما از جنبه‌های کاربردی آن غفلت شده است. توجه به این جزئیات کاربردی و عملی نه‌ فقط برای حفاظت فیزیکی از مجموعه در حین تصویربرداری اهمیت دارد بلکه کسب اطمینان از تصویربرداری روان و موفقیت‌آمیز نیز اهمیت زیادی دارد.

آماده‌سازی مجموعه از جمله فعالیت‌ها برای ترمیم آسیب‌هایی است که مخل تصویربرداری و نیز برای کمک به حفاظت طولانی ‌مدت از منابع اصلی است. این همان چیزیست که در کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک (Preparing collections for digitization) به منظور تکمیل و نه جانشینی مطالب انتشارات دیگر به آن پرداخته شده است. موضوعات گسترده‌تر همچون ایجاد ابر داده، نظام‌های تحویل مدرک و مدیریت عمومی طرح نیز با وجود اهمیت زیاد مطرح نشده است زیرا در سایر متون بسیار زیاد به آن پرداخته شده است.

آنا بولو (Anna Bulow) و جس آهمون (Jess Ahmon) در این کتاب بر موضوعات حفاظتی تاکید دارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود افرادی از این کتاب استفاده کنند که در مدیریت رقومی‌سازی مجموعه‌ها نقش دارند. در موسسات بزرگ این مسئولیت خطیر بر عهده مدیر بخش حفاظت و آماده‌سازی است و در موسسات کوچک بر عهده کتابدار یا آرشیویست ارشد. ضرورتی ندارد که مدیر مجموعه؛ متخصص آماده‌سازی و حفاظت از منابع باشد. به همین دلیل از زبان فنی و سرنام‌های ادبیات رقومی‌سازی تا حدّ ممکن پرهیز شده است. اما فرض‌ شده که خواننده تا حدودی با اصول پایۀ حفاظت، مانند اهمیت نگهداری مناسب، دستکاری و صحافی آشنایی دارد. فرایندهایی که فقط باید توسط افراد آموزش دیده در حوزه آماده‌سازی و حفاظت منابع انجام شوند، داخل متن مشخص شده‌اند. با اینکه اولویت این کتاب بر مدیریت مجموعه است، امید است نگرش ارزشمندی در باب اهمیت حفاظت به مدیران طرح‌های رقومی‌سازی بدهد. اغلب دستورالعمل‌ها برای افرادی نیز مفید است که در صنعت مدیریت اطلاعات می‌باشند و به دنبال کار در طرح‌های رقومی‌سازی میراث مکتوب هستند.

در بخشی از کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک می‌خوانیم:

اینترنت، در تمامی جنبه‌های زندگی برای افراد مختلف و در سنین گوناگون به منبع اساسی اطلاعات تبدیل شده است. این انقلاب رقومی، شیوه زندگی و نوع فعالیت انسان‌ها را تغییر داده است. با توجه به اینکه منافع زیادی در دسترس‌ پذیری به اطلاعات از طریق اینترنت برای کاربران فراهم شد اما کتابخانه‌ها، آرشیوها و موزه‌ها به عنوان مخازن اطلاعاتی به تکاپو افتاده‌اند تا امکانات خود را براساس این منافع روزآمد نمایند، چرا که غالباً افراد انتظار دارند مجموعه اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت بازیابی کنند. این انتظار به خصوص در نسلی که همراه با اینترنت رشد کرده و شیوۀ استفاده از فهرست‌ها و برگه‌دان‌ها را نیاموخته‌اند، بسیار مشهود است. به طور معمول جستجوهایی که از طریق فهرست‌های موجود در سازمان‌ها انجام می‌شود با حصول نتایجی در یک موضوع خاص همراه خواهد بود ولی در اینترنت جستجو بر پایه کلمات کلیدی انجام می‌شود که نتایج گسترده‌ای دارد. گستردگی اطلاعات در اینجا به اندازه‌ای است که بسیاری از کاربران این احساس را دارند که اگر اطلاعاتی در اینترنت در دسترس نباشد پس آن اطلاعات اصلاً وجود ندارد.

در همین دوره، فناوری‌های جدید، فرصت‌های نوینی را برای موسسات فرهنگی به وجود آورد. تعداد کثیری از کتابخانه‌ها و آرشیوها، سال‌هاست که درگیر رقومی کردن مجموعه‌هایشان می‌باشند. این نوع مجموعه‌ها دستاوردهای گوناگونی را برای کاربران خود به همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها دسترس‌پذیری عمومی است دستیابی برخط به یک مجموعه، دسترسی به آن را برای گستره وسیعی از مخاطبان تسهیل می‌کند. این مورد موجب یک تحول ناگهانی از کاربری سنتی- مانند محققان دانشگاهی که از منابع اصلی در یک اتاق مطالعه مخصوص در سازمان مربوطه استفاده می‌کنند، به یک محیط کاربرمحور شده است، به طوری که در این محیط، کاربران متعدد در حال جستجو و یا استفاده از اطلاعاتی می‌باشند که در گذشته فقط در همان سازمان در دسترس بوده است.

فهرست مطالب کتاب

گفتاری از مترجمان
مقدمه
فصل اول: رقومی‌سازی در بافت مدیریت مجموعه
فصل دوم: پیش از رقومی‌سازی: منابع، تأمین‌کنندگان داخلی و خارجی، و عناصر عملیاتی
فصل سوم: تصویر رقومی
فصل چهارم: فرآیند انتخاب
فصل پنجم: پیمایش مجموعه‌ها
فصل ششم: تجهیزات تصویربرداری
فصل هفتم: آماده‌سازی قالب و اتصالات منابع
فصل هشتم: آماده‌سازی اسناد آسیب‌دیده
فصل نهم: راه‌اندازی عملیات تصویربرداری
نتیجه‌گیری

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها
نویسنده،
مترجمسید جواد قاضی میرسعید، امید یوسفیان زاده
ناشر چاپیانتشارات کتابدار
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۹۹
زبانفارسی
شابک978-600-241-078-8
موضوع کتابکتابداری
قیمت نسخه الکترونیک
۲۵۰۰۰ ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها

برای دریافت کتاب رقومی‌سازی اسناد و مدارک: مدیریت فرایندها و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.