معرفی و دانلود کتاب مساحی جهان

عکس جلد کتاب مساحی جهان
قیمت:
۵۵۰۰ تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب مساحی جهان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مساحی جهان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مساحی جهان

کتاب مساحی جهان، اثر ارزشمند دانیل کلمان، به زندگی‌نامه یک ریاضی‌دان یعنی کارل فریدریش و یک طبیعی‌دان یعنی الکساندر فن هومبولت اشاره دارد. این کتاب یکی از برترین کتب منتشره معاصر معرفی شده است.

از ویژگی‌ کارهای دانیل کلمان می‌توان طنز پنهان و شیوه و نحوه بیان وی را نام برد که دارای محبوبیت فراوان است. او شخصیت‌ها را ساده بیان می‌کند و در عین حال نگاه خاصی به جهان هستی و پیرامون خود داشته که طبیعتا برخاسته از دیدگاه‌های فلسفی کلمان است. کلمان ارتباط خوبی با دهه ۲۰ و طلایی ادبیات آلمان دارد. مفهوم تباهی و فسادی که در آغاز قرن بیست و بخصوص پس از جنگ جهانی در آلمان مطرح می‌شده در این رمان‌ها مطرح می‌کند، یعنی هنر راه ابتذال را در پیش می‌گیرد. کلمان قواعد رمان آگاهانه در اثر خود زیر پا می‌گذارد و در واقع دانیل در اثر خود قالب شکنی می‌کند. قالب‌شکنی در ادبیات آلمان بسیار مرسوم است. کلمان در کتاب مساحی جهان (Measuring the World) کاملا آگاهانه قالب رمان هنرمندان را می‌شکند.

کتاب‌‌های «مساحی جهان» و «شهرت» از جمله آثار پرفروش بین‌المللی هستند. موضوع این اثر دو زندگی‌نامه مربوط به یک ریاضی‌دان یعنی کارل فریدریش گاس یوهان کارل فریدریش گاس Johann Carl riedrich Gauß (یا: کارلوس فریدریکوس گاس) و یک طبیعی‌دان یعنی الکساندر فن هومبولت Alexander von Humboldt است. این رمان پس از انتشار در مجله معروف اشپیگل (آینه) Spiegel به عنوان یکی از برترین کتب منتشره معاصر معرفی شد. بعدها در سطح بین‌المللی هم حایز اهمیت شناخته شد. بعدها هم وارد کتاب‌های درسی دانش‌آموزان آلمانی شد.

روال کتاب مساحی جهان هر چند که با لحنی مطایبه آمیز به زندگی دو دانش مند می‌پردازد، چندان در بند تاریخ، زمان و افعال نیست و با جملاتی کوتاه به سبک ادبیات قرن نوزده اروپا با نقل قول‌های بدون علامت‌های نگارشی به صورت غیر مستقیم بیش تر به شرح اهداف و نیل به آن‌ها می‌پردازد.

کلمان در کتاب مساحی جهان روند زندگی آقای گاس را از درون و آقای هومبولت را از بیرون البته بیش‌تر از جنبه علمی و فعالیت حرفه‌ای شان کنکاش می‌نماید. منتقدین رمان مساحی جهان را به نوعی با رمان نارتسیس و گلدموند Narziß und Goldmund اثر بزرگ آقای هرمان هسه Hermann Hesse نویسنده بزرگ آلمانی شبیه می‌دانند. به نوعی که دو شخصیت که وجوه اشتراک بسیاری با هم دارند، راه‌های متفاوتی را بر می‌گزینند. هومبولت (گلدموند) برای شناخت جهان تصمیم به مسافرت می‌گیرد، در حالی که گاس (نارتسیس) برای رسیدن به اهداف‌اش تفکر و تعمق را برمی گزیند. این رمان به شرح اکتشافات و یافته‌های بی‌شمار دو محقق بزرگ نام برده فوق می‌پردازد. کتاب مساحی جهان، رمانی در مورد پیدایش علم جدید، در مورد کلاسیک‌های آلمانی است. بخش اعظم و در حقیقت بنیادی کتاب به صورت نقل قول غیر مستقیم نگاشته شده است و در خلال آن می‌توان شیوه طنز گونه آن را یافت. البته برخی ریاضی دانان و تاریخ شناسان به توصیفات قهرمانان و برخورد ایشان در طی قصه ایرادات تندی را وارد می‌دانند.

آقای دانیل کلمان (Daniel Kehlmann) متولد سال 1975 در شهر مونیخ، نویسنده معتبر معاصرِ آلمانی - اتریشی است. وی هم اکنون گاه در شهر وین (اتریش) و گاه در شهر برلین (آلمان) ساکن است.

کلمان نویسنده جوانی است که از ۲۲ سالگی آغاز به نوشتن کرده‌ است. نخستین رمان کلمان با عنوان «تصور برن هلن» در سال ۱۹۹۸ منتشر می‌شود. آخرین رمان کلمان که به تازگی در سال ۲۰۰۹ منتشر شده «شهرت» نام دارد و جزء پرفروش‌ترین آثار ادبی است و به لحاظ فروش در رده چهارم آثار آلمان قرار دارد. کلمان بارها در مصاحبه‌ها اعلام می‌کند که من به دنبال نوشتن یک اثر مفسر نیستم. اثری می‌نویسم که دوره ساز باشد.

دانیل کلمان از لحاظ سبک نوشتاری جزء دسته "واقع‌گرای جادویی یا رئالیسم جادویی Magischer Realist" به حساب می‌آید. قهرمانان آقای کلمان در یک "واقعیتی" زندگی می‌کنند که به نظر ما آشنا می‌آید و با مرزهای حقیقت پهلو می‌زند، حتی اگر آن شخصیت‌ها نامانوس و تا حدودی غیر واقعی باشند.

در بخشی از کتاب مساحی جهان می‌خوانیم:

هومبولت گفت، تغییر آب و هوا و دهه‌ها، زیبایی انحصاری این خطّه را هویدا می‌کند. تنوع گل‌های حارّه‌ای با نمایش سالانه در اروپا از نظر نوآوری با خلق تازه برابری می‌کند.
اویگن داد زد، واقعاً از سوی چه کسی! چه کسی بود که برای مساحی به یک دست یار نیاز داشت؟
یک دست یار فوق‌العاده. او به خاطر اشتباهات مجبور بود هر مایل به مایل را از نو و برای بار دوم مساحی کند.
اشتباه در پنجمین رقم اعشاری! که اصلاً تاثیری نداشتند، و کاملاً بی اهمیت بودند.
هوبمولت گفت، یک لحظه. اشتباه مربوط به اندازه‌گیری اصلاً بی‌اهمیت نیست.
گاس پرسید، و هیلتروپ شکسته. آن هم بی‌اهمیت است؟
هومبولت گفت، اندازه‌گیری و مساحی هنر والایی است. مسوولیتی که نباید ساده‌اش گرفت.
گاس گفت، حتا دو هیلتروپ را. دومی از دست‌اش افتاد، آن هم به این خاطر که آدم گیج و بی عرضه راه اشتباهی را در جنگل نشان‌اش داد.

فهرست مطالب کتاب

تقدیم نامه
مقدمه
فصل اول (1) 
سفر
فصل دوم (2) 
دریا 
فصل سوم (3) 
آموزگار
فصل چهارم (4) 
غار
فصل پنجم(5) 
اعداد
فصل ششم (6) 
رودخانه
فصل هفتم (7) 
ستاره‌ها 
فصل هشتم (8) 
کوه 
فصل نهم (9) 
باغ
فصل دهم (10) 
پایتخت...
فصل یازده (11) 
پسر
فصل دوازدهم (12) 
پدر
فصل سیزده (13) 
جوّ (اثیر) 
فصل چهارده (14) 
ارواح (اشباح) 
فصل پانزدهم (15) 
دشت (استپ) 
فصل شانزدهم (16) 
درخت... 

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مساحی جهان
نویسنده
مترجمابوذر آهنگر
ناشر چاپینشر روزگار
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۷۲
زبانفارسی
شابک978-964-374-420-5
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۵۵۰۰ ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مساحی جهان

کاوه عزیزی
۱۳۹۶/۱۲/۲
یک رمان عالی با زمینه فلسفی و طنزی ظریف درباره دو دانشمند آلمانی که تصمیم میگیرند دنیا را اندازه گیری کنند...
Ali Rasooli
۱۳۹۷/۶/۸
ترجمه خوبی نداشت
داستان جالبی داشت سفر‌های هیجان انگیز هومبولت و هوش گاوس
Babak Afshari
۱۴۰۰/۱۱/۲۲
ترجمه بسیار بسیار ضعیف است و خسته کننده
مشاهده همه نظرات ۳

راهنمای مطالعه کتاب مساحی جهان

برای دریافت کتاب مساحی جهان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.