معرفی و دانلود کتاب همیشه پای انگلیس در میان است

عکس جلد کتاب همیشه پای انگلیس در میان است
قیمت:
۲۷۰۰۰ تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب همیشه پای انگلیس در میان است و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب همیشه پای انگلیس در میان است و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب همیشه پای انگلیس در میان است

کتاب همیشه پای انگلیس در میان است نوشته‌ی جک استراو به دلایل بی‌اعتمادی ایرانیان نسبت به بریتانیا می‌پردازد. این کتاب با خاطره‌ی سفر تفریحی استراو و همسرش در سال 1394 به ایران آغاز می‌شود.

ایران کشور بسیار وسیعی است و به دلیل موقعیت استراتژیکی که در آن قرار دارد سیاستمداران و مردم بیرون از مرزهایش، این کشور را به خوبی درک نکرده‌اند. جمعیت هشتاد میلیونی این کشور با آلمان و بریتانیا برابری می‌کند. ایران کشوری است که ذخایر نفتی عظیم و درآمدی متوسط دارد. اقتصاد ایران سال‌ها است که به دلیل تحریم‌ها نتوانسته است رشد مناسبی داشته باشد و با محدودیت‌ها و موانع بسیاری مواجه است. از طرف دیگر، ایران از نظر تاریخی نیز بسیار برجسته است و قدمت آن به سه هزار سال قبل بازمی‌گردد. کشوری با فرهنگی غنی که تأثیرش در هندوستان، ترکیه و حتی اسلام دیده و احساس می‌شود. پیوندش با تمدن اروپا و فلسفۀ غرب عمیق است. اما در گذشته ایران رنج‌های زیادی را از تسلط بیگانگان متحمل شده است و امروز در طلب تصدیق و احترام بین‌المللی است.

در منطقه‌ای که به واسطۀ اختلافات قومی و مذهبی از هم‌گسیختگی وجود دارد، ایران به طور نسبی در وضعیت باثبات و پایداری قرار دارد، هرچند که تنش‌هایی جدی آمادۀ فوران هستند. سوای تمام خیالاتی که رئیس‌جمهور ترامپ ممکن است دربارۀ جمهوری اسلامی داشته باشد، ایران به‌احتمال‌زیاد جان سالم به در خواهد برد. ایران کشوری بسیار تأثیرگذار در سیاست لبنان، سوریه، عراق، یمن، کشورهای حوزۀ خلیج‌فارس و همین‌طور افغانستان است.

اگر تمایل دارید تا در خصوص روابط ایران و انگلیس اطلاعاتی داشته باشید کتاب همیشه پای انگلیس در میان است (The English job) تاریخچه‌ی این روابط را برای شما به تصویر می‌کشد. هدف این کتاب فراهم آوردن تصاویری روشن از ایران است و به کشمکش‌های میان بریتانیا و ایران که به پنج سده قبل بازمی‌گردد، می‌پردازد.

کتاب جک استراو (Jack Straw) بسیار ارزشمند است و روابط این دو کشور را از زوایای گوناگون بررسی می‌کند و فصل‌بندی‌های مناسب نیز به جذابیت بیشتر این اثر کمک می‌کند. او در این کتاب تاریخچه‌ی روابط سیاسی ایران و بریتانیا را بررسی می‌کند و به مسائل و مشکلات این دو کشور در دنیای سیاست امروز می‌پردازد.

جک استراو را بیشتر بشناسیم:

جک ویتاکر استراو در سال 1946 در انگلستان متولد شد. استراو از سال 1979 میلادی به عنوان نماینده‌ی بلکبرن در پارلمان بریتانیا فعالیت داشت. البته این تنها فعالیت سیاسی وی نبود و به مدت سیزده سال در کابینه‌ی حزب کارگر نیز حضور فعالی داشت. استراو در طول سال‌های فعالیت سیاسی خود در دولت اشخاصی مانند تونی بلر و گوردون براون حضور داشت و در کسوت وزیر کشور و وزیر خارجه به کشور خود خدمت کرد. پس پیروزی انقلاب اسلامی، استراو اولین مقام رسمی بریتانیا بود که به ایران آمد. البته ارتباط جک استراو با ایران بیشتر از این سفر است تا جایی که در کشورهای غربی او را با لفب جک تهرانی می‌شناسند. در رابطه با زندگی خصوصی این شخصیت سیاسی هم می‌توان گفت که استراو سال 1968 با آنتیا وستون ازدواج کرد، ازدواجی که فرجامش جدایی در سال 1977 بود. یک سال بعد، او با آلیس پرکینز ازدواج کرد و این دو همچنان در کنار هم زندگی می‌کنند. استراو اکنون صاحب دو فرزند است.

جملات برگزیده همیشه پای انگلیس در میان است:

- ایران، اسلامی شد ولی عربی نشد، پارس‌ها، پارسی ماندند.

- با کمی فاصلۀ تاریخی، تشیع تحت حمایت حکومت را که با ظهور صفویان پدید آمد می‌توان با اصلاحات پروتستانی اروپای شمالی و مرکزی مقایسه کرد و واکنش سنی‌ها را با اصلاح کاتولیک (یا اصلاح متقابل).

- تجربۀ تاریخی شیعیان همانند گروهی از یهودیان و مسیحیانی است با داستان‌هایی آکنده از مصیبت، رنج و شهادت. در مقابل، این حس در سنی‌ها رسوخ کرده که توفیق‌های دنیوی باید از آنِ آنها باشد.

- تصور می‌کنم همه فکر می‌کنند من کودتا را طراحی کردم، من هم فرض می‌کنم، کارِ من بوده است.

در بخشی از کتاب همیشه پای انگلیس در میان است می‌خوانیم:

وقتی انتخابات اسفند سال 1394 برای مجلس شورای اسلامی، با پیروزی برای هم‌پیمانان رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب حسن روحانی همراه شد، آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیۀ ایران، عنوان کرد که میانه‌روها «لیستی بریتانیایی» از نامزدها انتخاب کرده‌اند و در طول رقابت‌های انتخاباتی با منابع انگلیسی و آمریکایی همکاری می‌کردند.

وقتی فردی شناخته‌شده همچون آیت‌الله صادق لاریجانی – که از یکی از خانواده‌های بانفوذ در ایران است و تسلط خوبی به انگلیسی دارد – واقعاً معتقد به این ایدۀ دور از ذهن است که عوامل بریتانیا می‌توانستند از نارضایتی مردم بهره برده و روی نتیجۀ انتخابات در ایران اثر بگذارند، در این صورت رضایت آنها از اوضاع زندگی‌شان، قابل‌بیان نیست. آنچه مشخص است؛ این تصور که ما (بریتانیایی‌ها) اثراتی نامشهود و فراگیر در زندگی و رویدادهای مختلف در ایران داریم، کاملاً در این کشور ریشه دوانیده است. و این تصور، تنها یک عذر موجه در میان عناصر محافظه‌کار نیست، بلکه بدل به حقیقتی در میان بخش بزرگی از جامعۀ ایران شده است.

این رنجش خاطر نسبت به بریتانیا، از زمان حکمرانی آخرین شاه ایران وجود دارد. چنان‌که خواهیم دید؛ در سال 1332 بریتانیا و آمریکا کودتایی را علیه نخست‌وزیر محمد مصدق طرح‌ریزی کردند. قرار بود شاه ذینفع این کودتا باشد: او می‌توانست بدون هیچ محدودیتی بر مردم حکومت کند. باوجوداین‌، شاه آن‌قدر بدبین بود که توسط دست‌های پشت پردۀ بریتانیا به بازی گرفته می‌شود که شگفت‌انگیزترین اقدامات باید انجام می‌شد تا او اطمینان خاطر پیدا کند.

فهرست مطالب کتاب

دربارۀ نویسنده
سپاسگزاری
مقدمه
فصل اول: انگلیس دشمن نیست
فصل دوم: کار، کارِ انگلیسی‌هاست
فصل سوم: از آتش تا خدا
فصل چهارم: شاه اسماعیل اول – هنریِ هشتم ایران
فصل پنجم: امتیازهای انحصاری بریتانیا که آغازگر دموکراسی بودند
فصل ششم: نفت چطور از دموکراسی پیشی گرفت
فصل هفتم: از گروهبانی تا رسیدن به مقام پادشاهی با کمک بریتانیا
فصل هشتم: اشغال ایران توسط بریتانیا و شوروی
فصل نهم: آبادان – تحقیر بریتانیا
فصل دهم: جاسوس‌ها و کودتا
فصل یازدهم: روزگار خوشِ شاه
فصل دوازدهم: بازگشت آیت‌الله خمینی
فصل سیزدهم: جنگ تحمیلی
فصل چهاردهم: عواقب بعدی: آیات شیطانی و خشونت
فصل پانزدهم: ظهور اصلاح‌طلبان
فصل شانزدهم: یازدهم سپتامبر و سلاح هسته‌ای
فصل هفدهم: شکلات، جک، شکلات
فصل هجدهم: هالۀ نور
فصل نوزدهم: فتنۀ 88
فصل بیستم: آن فرد توی گوشی
فصل بیست‌ویکم: دولت پنهان و امنیت ایران
جمع‌بندی: آیندۀ ایران
بیانیۀ بسیج
آلبوم عکس
اعلام
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب همیشه پای انگلیس در میان است
نویسنده
مترجمامیرحسین فاضلی مقدم
ناشر چاپیانتشارات کتاب کوله پشتی
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۴۰
زبانفارسی
شابک978-600-461-368-2
موضوع کتابکتاب‌های علوم سیاسی، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه الکترونیک
۲۷۰۰۰ ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب همیشه پای انگلیس در میان است

محمد جوادی
۱۳۹۹/۱/۴
ملت ایران هر چقدر هم که از نظر مسائل مذهبی و تاریخی و غیره، دارای ضعف و کم آگاهی بوده باشند، اما امروزه به مدد تکنولوژی، اطلاع پیدا کرده‌اند که تمامی مصیبت‌ها و معضلات گوناگونی که برایشان مهیا و پدیدار گشته است، از زیر کلاه چه کسانی آب می‌خورد،
اجانب برای سالیان دراز، برای استعمار و استثمار، دست
به استحمار ایرانیان زده‌اند تا چشم آنان را بر تاراج منابع شان، نابینا سازند،
اما نسل جدید ایران (سرزمین پادشاهان)، با چشمانی باز دشمنان و نقاط ضعف خود را شناخته، و با تکیه بر فرهنگ و تمدن اساطیری خود، آینده‌ای متفاوت را برای این سرزمین کهن رقم خاهند زد.......
چه روسیه و اینگلیس و دیگران بخواهند یا نخاهند........
مهتاب هنری
۱۴۰۰/۶/۲۸
همیشه پای انگلیس در میان است حتی وقتی رد پای خود در تاریخ را محو میکنند و تغییر می‌دهند
جمشید مرادی
۱۴۰۰/۲/۱
اینکه نظر یک خارجی را که سابقه خوبی در این کشور ندارند.. بدانی چالب است
مشاهده همه نظرات ۳

راهنمای مطالعه کتاب همیشه پای انگلیس در میان است

برای دریافت کتاب همیشه پای انگلیس در میان است و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.