معرفی و دانلود کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی

عکس جلد کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی
قیمت:
72000 تومان - 7.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی

اسلاوی ژیژک، متفکر نام‌آشنای اسلوونیایی، در کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی به ارائه‌ی تحلیلی فلسفی - جامعه‌شناختی از مفهوم خشونت پرداخته و ضمن این کار، در باب اقسام خشونت‌پرهیزی نیز نظراتی بدیع ارائه داده است.

درباره کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی:

اسلاوی ژیژک (Slavoj Žižek) را با عناوین گوناگونی می‌توان وصف کرد: فیلسوف سیاسی، نظریه‌پرداز ادبی، تحلیل‌گر سینما و ... . با این حال شاید یک عنوان بیش از همه شایسته‌ی او و مؤید تمام جنبه‌های اندیشه‌اش باشد، و آن عنوان همانا «منتقد» است. به واقع، فلسفه، روان‌کاوی، سینما، ادبیات، سیاست و هر حیطه و مدیوم دیگری، برای ژیژک تا آنجا مهم تلقی می‌شود که به وی مجال منتقد بودن، یا به عبارت دقیق‌تر، منتقدانه نگریستن را بدهد. شاید راز جاذبه‌ی او برای طیف وسیعی از افراد در سراسر دنیا همین باشد: اندیشه‌ی او به تیغی تیز می‌ماند که می‌تواند به کار از هم دریدنِ انواع و اقسام ایدئولوژی‌ها و شبه‌ایدئولوژی‌ها بیاید.

باری، مقصود از مقدمه‌ی کوتاه فوق، معرفی کتاب خشونت: پنج نگاه زیرچشمی (Violence: Six Sideways Reflections) بوده. ژیژک را در اصل و بیش از هر چیز منتقد لقب دادیم، تا بگوییم نگاه او در تحلیل مفهومی به ظاهر عینی همچون خشونت که قدمتی به درازای وجود انسان بر کره‌ی خاک دارد نیز، برخوردار از سویه‌های انتقادی‌ست. مراد ما از «نگاه انتقادی»، نگاهی موشکاف است که از ظواهر گذر کرده و علل غالباً از دیده پنهانِ امور را می‌بیند. در این معنا، بررسی انتقادیِ خشونت، بررسی‌ای است که به جای تقبیح ساده‌ی خشونت با ژستی انسان‌دوستانه، هدف خود را تببین دلایل پدید آمدن امکان خشونت‌ورزی، روشن ساختن شیوه‌های بازتولید خشونت توسط قربانیان آن، تشخیص خشونت‌های پنهان، و البته تمایزگذاری میان انواع خشونت تلقی می‌کند.

بنابراین، هنگام مطالعه‌ی کتاب خشونت از ژیژک، باید این توقع را داشته باشیم که با مطالبی مواجه شویم که چه بسا در وهله‌ی اول بی‌ربط و بی‌معنا، و یا حتی هنجارشکن به نظر آیند. همزمان اما باید به خود یادآوری کنیم که این ویژگی، یعنی برخورَنده بودن و دافعه داشتن، خصیصه‌ی هر شکلی از تفکر انتقادی است. البته این را هم نباید فراموش کنیم که خود ما نیز باید با نگاهی انتقادی و پرسشگر به سراغ متون انتقادی‌ای همچون کتاب حاضر برویم، و به تعبیری، با ایده‌های موجود در این قبیل از آثار وارد دیالوگی هدفمند شویم.

سخن را به درازا نکشانیم؛ در کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی بناست با تحلیلی متفاوت در باب یکی از جدی‌ترین تهدیدات جامعه‌ی جهانی، یعنی موضوع خشونت آشنا شوید. مطالعه‌ی این اثر ساده نیست؛ اما بی‌شک برای علاقه‌مندان جدی علوم انسانی ثمربخش یا دست‌کم چالش‌برانگیز است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی:

- مطالعه‌ی کتاب خشونت به رفتن به یک تور روشنفکرانه‌ی پرماجرا شبیه است! (Publishers Weekly)
- ژیژک یکی از درخشان‌ترین چهره‌ها در نظریه‌ی فرهنگی‌ است. (Terry Eagleton)

کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی مناسب چه کسانی است؟

اثر حاضر را به دوست‌داران آثار فلسفی و جامعه‌شناختی پیشنهاد می‌کنیم.

با اسلاوی ژیژک بیشتر آشنا شویم:

اسلاوی ژیژک (متولد سال 1949) متفکری اسلوونیایی‌ست که بیشتر به دلیل خوانش خلاقانه‌اش از روانکاوی لکانی و تحلیل‌های متفاوتش در عرصه‌ی سینما شناخته می‌شود. ژیژک به عنوان یکی از جامع‌الاطراف‌ترین فیلسوفان امروزی، خوانندگان گوناگونی در اروپا و آمریکا دارد. البته آثار او در ایران نیز توجه بسیاری را برانگیخته است؛ به طوری که خود ژیژک در مصاحبه‌ای از تیراژ بالای ترجمه‌های فارسی کتاب‌هایش اظهار شگفتی کرده است. این نکته هم گفتنی‌ست که آرای ژیژک، همان اندازه که مورد تحسین واقع شده، با مخالفت‌ها و انتقادهایی اساسی نیز، خصوصاً از سوی اندیشمندان لیبرالیست، از جمله جان گری، مواجه گشته است. با این همه، بی‌تردید تأثیر او بر جریان روشنفکری امروز انکارناپذیر است.

از میان آثار اسلاوی ژیژک می‌توان به عناوینی چون «چگونه لکان بخوانیم»، «سال رؤیاهای خطرناک» و «فلسفه در عصر حاضر» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی می‌شنویم:

پس چرا امروزه شاهد این ترس از نزدیکی بیش از حد دیگری در مقام سوژه‌ی میل هستیم؟ چه نیازی به کافئین‌زدایی از دیگری، محروم ساختن وی از ماده‌ی خام کیف کردنش است؟ به گمان من، این واکنشی‌ست به فرو پاشیدن دیوارهای نمادین محافظی که دیگران را در فاصله‌ی مناسبی، دور از ما نگه می‌داشت. فرهنگ ما که در آن ترس سیاسی درستی از آزار که دیگری را دور نگه می‌دارد، جلو اعترافات تلخ و ناخوشایند را به خود می‌گیرد، فاقد روحیه‌ای است که بهتر از همه، از زبان گور ویدال بازگو شده است.

ویدال به خبرنگار فضول و بی‌ادبی که رودررو از او پرسیده بود آیا نخستین همبستر جنسی‌اش مرد بوده یا زن، پاسخ کاملی داد. او گفت: ادب مانع شد از او بپرسم!

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
24 دقیقه
مقدمه: ردای خونین جباران
18 دقیقه
بخش یکم: خشونت یاری‌طلب - خشونت: کنشگرانه و کنش‌پذیرانه
24 دقیقه
نیک‌مردان پورتو داووس
17 دقیقه
دهکده‌ی لیبرال کمونیستی
19 دقیقه
کنشگر تراجنسی در جهان بی‌روح
16 دقیقه
بخش دوم: از همسایه‌ات چون خودت بترس - سیاست هراس
32 دقیقه
همسایه چونان شیء
42 دقیقه
خشونت زبان
29 دقیقه
بخش سوم: موجی خونین بلند شده است - نمونه شگفت‌آوری از باب سخن‌گشایی
22 دقیقه
دل‌آزردگی تروریست‌ها
31 دقیقه
سوژه مفروض به غارت و تجاوز جنسی
12 دقیقه
بخش چهارم: تساهل چونان مقوله‌ای ایدئولوژیک - فرهنگی کردن سیاست
37 دقیقه
عمومیت موثر
31 دقیقه
حرکت آخرونی - مناطق جهنمی - اول
22 دقیقه
حرکت آخرونی - مناطق جهنمی - دوم
20 دقیقه
بخش پنجم: خشونت خدایگانی - بنیامین با هیچکاک
31 دقیقه
خشونت خدایگانی چه نیست...
23 دقیقه
و سرانجام، خشونت خدایگانی چه هست!
31 دقیقه
پس‌گفتار

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی
نویسنده
مترجمعلیرضا پاکنهاد
گویندهتایماز رضوانی
ناشر چاپینشر نی
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۸ ساعت و ۱ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه صوتی
72000 ت - 7.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی

Saeed R.o.s
۱۴۰۱/۱۰/۳۰
متاسفانه، سوگیری‌های آشکار و مقرضانه نسبت به جریانی خاص و استدلال‌های بی پایه و‌اساس و دور از منطق و انصاف باعث عدم پایبندی‌ام به اصول و قواعد شخصی‌ام شد و در نتیجه از اواسط کتاب به بعد رغبتی برای به پایان رساندنش در خود نیافتم..
پر رنگ شدن این حس آزارنده که کتاب یا نویسنده یا انتشاراتی محترم! به
قصد هدایت افکار مخاطب سویی خاص را دارند، از همان ابتدای کتاب برایم آشکار شد..
و از همه مهمتر جهانبینی و‌نظریه پردازی‌های مطرح شده در کتاب بسیار بسیار شبه وطنی به نظر میرسید که جریان فکری خاصی را نمایندگی میکرد..
Shiva Sadeghi
۱۴۰۱/۷/۲۰
قلم نویسنده. پلشتی مثالها و مفاهیم هر چه بود تنها عاملی را که مرا وادار کرد کتاب را تا آخر گوش بدهم عادتی بود که برای نتیجه گیری بر اساس مطالعه یا گوش دادن تمام ‌کمال بر آن هستم. آوار الن دو باتن را در چنین موضوعاتی بیشتر میپسندم
Ramin Saffari
۱۴۰۱/۸/۱۸
کتاب خیلی خوبی هست و البته میشه متوجه سانسورهای زیادی شد در کل متون اما در کلیت کار کتاب، بسیار اگاهی بخش و قابل تامل هست. یعنی چیزی که از ژیژیک هم توقع میشه داشت حتی با این دست مالی‌های متن کتاب
Mona abad
۱۴۰۱/۱۰/۲۳
بی نظیر است. نگاهی دیگر به روزگار امروز ما. سپاس از همه آنانی که این کتاب را به صورت صوتی و با اجرایی شیوا در اختیار مخاطب قرار دادند. بشنویم و بیندیشیم
حامد شکری پور
۱۴۰۱/۴/۱۹
متن کتاب برای من خیلی سنگین است و خیلی خوب نفهمیدم. یک سری مکاتب فلسفی و سیاسی هستند که من نمیشناسم و همین مساله فهم کتاب را برای من سخت کرد
Hamid50
۱۴۰۱/۷/۱۱
اسلاوی ژیژک بیشتر یک نویسنده منتقد است تا فیلسوف
مشاهده همه نظرات 6

راهنمای مطالعه کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی

برای دریافت کتاب صوتی خشونت: پنج نگاه زیرچشمی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.