معرفی و دانلود کتاب کرگدن

عکس جلد کتاب کرگدن
قیمت:
۲۰۰۰۰ تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب کرگدن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کرگدن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کرگدن

انسان ماندن دشوار است، اگر می‌توانی کرگدن شو!... کتاب کرگدن شاهکار بی‌تکرار اوژن یونسکو، نمایشنامه‌ای است درباره شهری کوچک در فرانسه که ساکنین آن در پی تحولاتی ناگهانی بدل به کرگدن می‌شوند. بیشتر منتقدین این کتاب را از مهم‌ترین آثار نمایشی قرن بیستم قلمداد می‌کنند.

درباره کتاب کرگدن:

این اثر نخستین بار در سال 1959 منتشر شد؛ زمانی که اروپا هنوز از تبعاتِ فجایع رخ‌داده در جنگ جهانی دوم کمر راست نکرده بود. نمایشنامه کرگدن (Rhinoceros) به نوعی هجویه‌ای است علیه وضعیتی که در آن پوچی، بی‌معنایی و بی‌اخلاقی بیداد می‌کند.

این نمایشنامه‌ی سه پرده‌ای، درباره‌ی مردمی‌ست که ناگهان به کرگدن استحاله پیدا می‌کنند. در این میان تنها شخصیتی به نام برانژه است که در برابر این مسخِ مهیب مقاومت می‌کند. او شاهد این است که دوستان و عزیزانش یکی پس از دیگری به حیوانی شاخ‌دار تبدیل می‌شوند، و این تغییر را همچون سعادتی بزرگ می‌پذیرند. اما برانژه خواهان انسان باقی ماندن است، حتی اگر مجبور به پرداخت بهایی گزاف باشد...

کتاب کرگدن را می‌توان اثری تمثیلی دانست؛ ماجرایی درباره‌ی دشواری‌های حفظ انسانیت، در زمانه‌ی حکمرانی نومیدی و وحشت.

اگرچه یونسکو (Eugène Ionesco) در این شاهکار جنون‌آمیز، ترسیم‌گر جهانی سرشار از ترس و سوءظن است، با این حال موقعیت‌هایی به شدت خنده‌آور و مفرح نیز در اثر خود خلق کرده است. این طنز تلخ، این آمیزه‌ی غریب وحشت و تراژدی و کمدی، یقیناً همان ویژگی‌ منحصربه‌فردی‌ست که یونسکو را بدل به یکی از مهم‌ترین چهره‌های تئاتر ابزورد نموده است.

درباره‌ی مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل:

مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل، مجموعه‌ای خاص و ویژه از نمایش‌نامه‌هایی است که یا تاکنون به فارسی ترجمه نشده‌اند و یا ترجمۀ دوباره‌ای از نمایش‌نامه‌هایی خواهد بود که از هر لحاظ ترجمۀ دوبارۀ آن‌ها ضروری بود. این مجموعه تا جای ممکن تلاش می‌کند تا تأکیدش را بیشتر بر خصوصیت اجرایی یک متن نمایشی قرار دهد تا ادبیات آن و از این طریق به نیازهای اجرایی متن‌های نمایشی پاسخ دهد.

یکی از هدف‌های اساسی این مجموعه معرفی جهان‌های متفاوت نمایشی خواهد بود، جهان‌هایی که تا به حال به روی مخاطبان ایرانی باز نشده‌اند یا سیاست‌های فرهنگی خاص، جلوی باز شدن آن‌ها را گرفته است. این مجموعه به این دلیل که حداکثر آثار نمایشی را پوشش دهد، به بخش‌های کوچک‌تری مثل کلاسیک‌ها، کلاسیک‌های مدرن، آمریکای لاتین، بعد از هزاره، چشم‌انداز شرق، نمایشنامه‌هایی ایرانی، نمایشنامه‌های آمریکایی و نمایشنامه‌های اروپایی تقسیم شده است. جهت درک بهتر و بیشتر مخاطب از دنیای نویسنده و متن او، هر نمایشنامه همراه با یک مقاله یا نقد خواهد بود.

کتاب کرگدن مناسب چه کسانی است؟

این اثر را به تمام دوست‌داران ادبیات نمایشی پیشنهاد می‌کنیم.

با اوژن یونسکو بیشتر آشنا شویم:

وی نمایشنامه‌نویس رومانیایی‌ یود که به سال 1909 به دنیا آمد و در سال 1994 از دنیا رفت. یونسکو بیشتر عمرش را در فرانسه گذراند، و به سبب خلق آثار ادبی درخشان توانست برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شده و به عضویت فرهنگستان فرانسه نیز درآید. او از بارزترین نمایندگان تئاتر پیشروِ فرانسه به شمار می‌رود.

یونسکو اگرچه با نمایشنامه‌هایش به شهرت رسید، با این حال آغاز کار ادبی‌اش با شعر و داستان بود. او در سن چهل سالگی نخستین نمایشنامه‌‌‌های خود را نوشت و در همین اولین آثار تئاتری‌اش نبوغ و خلاقیت خاصش را به بهترین شکل ظاهر ساخت. از آثار مهم اوژن یونسکو، می‌توان به عناوینی چون "کرگدن"، "آوازخوان طاس"، "صندلی‌ها"، "درس"، "آدمکش" و "بازی‌های کشتار همگانی" اشاره کرد.

در بخشی از کتاب کرگدن می‌خوانیم:

دفتر اداره، یا شرکتی خصوصی، مثلاً یک انتشاراتی بزرگ کتاب‌های حقوقی، در انتها، وسط صحنه، درِ دولنگه‌ای بزرگ، بالای آن تابلوای که رویش نوشته شده: «رئیس قسمت». در انتهای سمت چپ، نزدیک به درِ اتاق «رئیس»، میز کوچک دزی، با یک ماشین تحریر. کنار دیوار سمت چپ، بین دری که رو به پله باز می‌شود و میز کوچک دزی، میزی دیگر است که روی آن برگه‌های حضور گذاشته شده و کارمندان موظف‌اند به هنگام ورود آن‌ها را امضا کنند. بعد از آن، سمت چپ، باز هم در پلان اول، دری است که رو به راه پله باز می‌شود. آخرین پله‌های این راه پله، همین‌طور بالای نرده‌ها، و یک پاگرد کوچک دیده می‌شوند. در منطقۀ یکِ صحنه میزی با دو صندلی؛ روی میز: چند نمونۀ چاپی، یک دوات، و چند جاقلمی. این میزی است که بوتار و برانژه پشت آن کار می‌کنند، برانژه روی صندلی چپ خواهد نشست، بوتار روی صندلی راست. نزدیک دیوار سمت راست، میز دیگری، بزرگ‌تر و مستطیل شکل، روی آن هم پُر از کاغذ و نمونه‌های چاپی و غیره.

نزدیک این میز هم دو صندلی (زیباتر و «مهم‌تر») رو‌ به روی هم قرار دارند. این میزِ دودار و آقای بُف است. دودار روی صندلی کنار دیوار خواهد نشست، و به این ترتیب سایر کارمندان جلوی روی او خواهند بود. او سِمت معاونت را دارد.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کرگدن
نویسنده
مترجمسحر داوری
ناشر چاپیانتشارات بیدگل
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۶۸
زبانفارسی
شابک978-622-6863-07-0
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
۲۰۰۰۰ ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب کرگدن

Arash Bazm
۱۴۰۰/۱۱/۲۳
از جامعه یک دست باید ترسید
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب کرگدن

برای دریافت کتاب کرگدن و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.