معرفی و دانلود کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان

عکس جلد کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان
قیمت:
46000 تومان - 4.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان

کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان مجموعه‌ داستانی شنیدنی از میخائیل بولگاکف، نویسنده‌ی نامدار اهل روسیه است. ماجراهای روایت‌شده در این اثر به گواه اغلب زندگی‌نامه‌نویسانِ بولگاکف، ریشه در تجارب واقعی او در کسوت پزشکی دارند.

درباره کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان:

در تاریخ ادبیات مدرن به نام چند نویسنده‌ی نامدار برمی‌خوریم که علی‌رغم تمام تفاوت‌های فکری، سبکی و زیستی‌شان، نقطه‌ی اشتراک جالبی با یکدیگر داشته‌اند و آن اینکه همگی، پیش از اشتغال به حرفه‌ی نویسندگی، پزشک بوده‌اند. از جمله‌ی این دسته از نویسندگان، می‌توان به بزرگانی چون لوئی فردینان سلین، آنتون چخوف و البته، میخائیل بولگاکف اشاره کرد.

در اینکه چه ارتباطی میان پزشکی (در مفهوم مدرن آن) و فرایند خلاقیت ادبی - هنری وجود دارد، تاکنون بسیار سخن گفته‌اند. مثلاً سامرست موام در همین باره نوشته: «من، برای یک نویسنده، بهتر از این آموزشی نمی‌شناسم که چند سالی را در حرفه‌‌ی پزشکی بگذراند. زیرا از این طریق، طبیعت آدمی را به طرز عریان می‌بیند...». با این حال، چنین سخنانی را نباید بیش از اندازه جدی گرفت. البته که کسب تجربه در مقام یک پزشک می‌تواند مایه‌ی خوبی برای خلق روایت‌های جذاب و یا تولید آثار هنری بزرگ در اختیار فرد قرار دهد، اما همین مسئله در مورد کم و بیش تمام مشاغل دیگر نیز می‌تواند صادق باشد. اساساً چنین است که آدمی میلی طبیعی به متمایز انگاشتن خود دارد؛ پس عجیب نیست که پزشک - نویسندگان به وجود ارتباطی بنیادین، خاص و یکّه میان پزشکی و ادبیات قائل باشند و در این باره با سوزوگداز داد سخن دهند. با این حال این نیز واقعیتی انکارناپذیر است که پزشکان اغلب زندگی پرماجرایی داشته و تجاربی در نوع خود کم‌نظیر را پشت سر می‌گذرانند.

در همین راستا، مطالعه‌ی کتاب یادداشت‌های یک پزشک جوان (A Young Doctor's Notebook) می‌تواند جالب توجه باشد. این اثر مجموعه‌ای متشکل از هشت داستان کوتاه جذاب به قلم میخائیل بولگاکف، نویسنده‌ی شهیر اهل روسیه است. مایه‌ی تمامی این هشت داستان، تجارب واقعی نویسنده در مقام یک پزشک بوده است. توضیح آنکه میخائیل بولگاکف (که در رشته‌ی پزشکی تحصیل کرده بود) در اواخر سال 1916 و در نزدیکی انقلاب روسیه، به همراه همسر خود برای کار در بیمارستانی محقر به ولایت دورافتاده‌ی نیکولسکویه رفت و مدتی را در آنجا به سر برد. اشتغال جدی‌ او به کار طبابت در این ناحیه، ماجراهای تلخ و شیرین بسیاری را برای او رقم زد که بعدها در حرفه‌ی نویسندگی و خصوصاً در نگارش داستان‌های کتاب یادداشت‌های یک پزشک جوان، بسیار به کارش آمد.

به واقع، بولگاکف کاری را کرد که هر هنرمند بزرگ دیگری کرده و می‌کند: او به زیست‌مایه‌ی خود جنبه‌ای زیبایی‌شناسانه بخشید، و از این طریق تجارب روزمره‌ی زندگی خویش را به مقام رفیعِ «داستان»، به جایگاهِ بلند «ادبیات» برکشید. به همین جهت است که مطالعه‌ی آثار میخائیل بولگاکف همواره و برای همگان جذاب و طراوت‌برانگیز است. زیرا که در کارهای او زندگی و هنر به طرزی والا درهم‌آمیخته‌اند.

در پایان بد نیست اشاره کنیم که کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان به قلم آبتین گلکار به فارسی ترجمه گشته، و با صدای گرم آرمان سلطان زاده روایت شده است.

اقتباس از کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان:

کتاب بولگاکف در سال 2012 دستمایه‌ی ساخت سریال دو فصلیِ یادداشت‌های یک پزشک جوان (محصول کشور انگلستان) شد. این اثر در سایت معتبر IMDB نمره‌ی خوب 7.8/10 را به خود اختصاص داده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان:

- داستان‌هایی درخشان که مؤید رشد اندیشه‌ی نویسنده در مقایسه با کارهای اولیه‌ی اوست. (Goodreads)
- این اثر جنبه‌هایی مهم از حیات نویسنده را به تصویر می‌کشد. (Barnes & Noble)
- از کلاسیک‌های ادبیاتِ پزشکی‌محور. (The Times)

کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ادبیات کلاسیک روسیه بی‌تردید از مطالعه‌ی کتاب یادداشت‌های یک پزشک جوان لذت خواهند برد.

با میخائیل بولگاکف بیشتر آشنا شویم:

این نویسنده‌ی جنجال‌برانگیزِ اهل روسیه، به سال 1891 چشم به جهان گشود. از بدِ سرنوشت، مهم‌ترین مقاطع زندگی بولگاکف، از ابتدای جوانی تا میانسالی، با خفقان و سرکوب استالینی در اتحاد جماهیر شوروی مقارن گردید. سرگذشت تحریر و انتشار کتاب «مرشد و مارگریتا»ی او، خود می‌تواند موضوع یک رمان پرماجرا باشد!

بولگاکف نگارش این اثر عظیم را که امروزه از آن به عنوان حمله‌ای تمام‌عیار به سبک حکومت‌داری حزب کمونیست شوروی‌ یاد می‌شود، در سال 1928 آغاز کرد و کار را به میزان قابل توجهی نیز پیش برد؛ تا اینکه حدود دو سال بعد، از پی تصمیمی آنی که توأمان برآمده از بحران روحی آن زمان‌اش و البته، نومیدی‌اش از به اتمام رساندن اثر و همچنین شاید، ترسش از دستگاه سرکوب و نظارت بود، تمام دست‌نوشته‌های مرشد و مارگریتا را به آتش کشید. با این حال چند سال بعد مجدداً کار نگارش آن را آغاز کرد و این بار تا واپسین روزهای عمر به اصلاح و بازنویسی آن پرداخت. کتاب پس از مرگ بولگاکف، به همت همسرش به تدوین نهایی رسید. با این حال به علت محتوای سیاسی تند و بی‌پرده‌اش، سال‌ها اجازه‌ی انتشار نیافت، تا اینکه سرانجام حدود سه دهه پس از مرگ نویسنده به صورت سانسورشده چاپ شد، و پس از اندک زمانی آوازه‌اش جهان را درنوردید.

از دیگر آثار میخائیل بولگاکف (Mikhail Bulgakov) می‌توان به عناوین پیش رو اشاره داشت: «یادداشت‌های یک پزشک جوان، دل سگ، برف سیاه.»

در بخشی از کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان می‌شنویم:

مرد از جا جهید و ایستاد، به طرف من پرید و زمزمه کرد: «آقای دکتر... هرچه بخواهید پول می‌دهم. هرقدر بخواهید می‌دهم، هرقدر بخواهید. هر جنسی که بخواهید برایتان می‌آوریم. فقط کاری کنید که نمیرد. فقط کاری کنید که نمیرد. ناقص هم بشود مهم نیست. مهم نیست!» و رو به سقف داد کشید: «روزی دادن بس است. بس است!»

صورت رنگ‌پریده‌ی آکسینیا در مربع سیاه در معلق بود. نگرانی قلبم را در مشت فشرد. با حالت عصبی فریاد کشیدم: «چی شده؟ چی شده؟ حرف بزنید!»

مرد ساکت شد. چشمانش انگار جایی را نمی‌دید. انگار که بخواهد رازی را بر زبان آورد به من گفت: «توی کتان‌کوب افتاد...»

پرسیدم: «کتان‌کوب؟... کتان‌کوب؟... کتان‌کوب دیگر چیست؟»

آکسینیا زمزمه‌کنان توضیح داد: «کتان، برای کوبیدن کتان... آقای دکتر... کتان‌کوب دیگر... کتان را می‌کوبد!»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
41 دقیقه
حوله‌ی نقش خروس
28 دقیقه
تعمید با چرخش
26 دقیقه
گلوی آهنی
40 دقیقه
کولاک
28 دقیقه
ظلمات مصر
41 دقیقه
چشم غیب‌شده
42 دقیقه
جوش ستاره‌شکل
22 دقیقه
مورفین - قسمت اول
30 دقیقه
مورفین - قسمت دوم
35 دقیقه
مورفین - قسمت سوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان
نویسنده
مترجمآبتین گلکار
گویندهآرمان سلطان زاده
ناشر چاپینشر ماهی
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۵ ساعت و ۳۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
46000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان

پ ش
۱۴۰۱/۵/۲۰
کتاب بسیار زیبا و آموزنده‌ای بود. برای من بشخصه از چند جهت جالب بود. اول اینکه آغاز کار برای یک پزشک بخصوص در نواحی دور افتاده که باید به تنهایی از پس همه‌ی موارد مختلف بر بیاد و ناگهان از دل تئوری‌های امن دانشگاهی، بیفته در رودخانه کارهای عملی و حیاتی برای نجات جان بیماران، چقدر دشواره. و همین هم موارد چقدر در افراد ایجاد تجربه و مهارت میکنه، چون تا اضطرار واقعی وجود نداشته باشه جرأت و جسارت انجام این کارها، پدید نمیاد و این موضوع خیلی عمیقی درباره‌ی ذات انسان هست..
نکته دوم اینکه خود امر "تنهایی" چه اثرات مختلفی بر شخصیت‌های مختلف میتونه داشته باشه. اون روستای دورافتاده و ساعتها تنها بودن با کتاب‌های علمی، بجز اینکه موجب شکوفایی ذهنی انسان و عمیقتر شدن بینش او شده؛ اثرات مختلفی روی دو پزشک مختلف داشته و نشون میده چقدر شکست‌های عاطفی میتونه به واکنش آدمها در شرایط سخت یا پر استرس، دامن بزنه..
سوم، کتاب، خرافات و ترس یا انکار بعضی بیماریها، که در بسیاری از مردم در نقاط مختلف جهان وجود داره رو بخوبی به تصویر میکشه و این نشون میده تا بوده همینطور بوده و باید برای روزی که اطلاعات عمومی مردم بالا بره و جهل و خرافات حذف بشن خیلی تلاش کنیم..
و چهارم درباره بخش آخر کتاب، که واقعا مفید بود. گویی دست نوشته‌ای فداکارانه از دکتری رو میخوندیم که اثرات مخدرها رو بر خودش آزمایش کرده و دگرگونی‌های حسی و فکری انسان رو خارج از دایره لغات محدود پزشکی، بطرز شگفت انگیزی شرح داده باشه.. خوندنش واقعا توصیه میشه‌..
در آخر هم واقعا سپاسگزارم از آقای سلطان زاده که با گویندگی خوبشون، انگیزه شنیدن کتاب‌های ارزشمند رو برای من ایجاد کردن. بخصوص ادبیات روسیه که حس میکنم به فرهنگ ما بسیار نزدیک هست..
محمدعلی کلوندی
۱۴۰۱/۲/۱۰
بولگاکف در این کتاب ساختار نظام پزشکی روسیه در سال‌های ۱۹۱۷و۱۹۱۸را در چهار زمینه مورد برسی قرارداده است.
اولین زمینه تعداد کم پزشک در جامعه آن روز روسیه است، در آن سال‌ها دربخش‌هایی از روسیه پزشک به اندازه‌ای کم بوده است که یک پزشک کار‌هایی مانند قطع عضو، زایمان، کشیدن دندان ویا همان دندانپزشکی،
ودرمان سیفلیس را انجام می‌داده است.
زمینه دوم کمبود بیمارستان ‌و تخت‌های بیمارستانی است.
زمینه سوم فداکاری واز خود گذشتگی پزشک‌ها برای درمان بیمارهای خود است.
زمینه چهارم مهارت وتوانایی یک پزشک در درمان بیمارهای خود با بیماری‌های مختلف است ودربیشتر موارد هم موفق بوده است (گرچه ممکن است خواننده این نظر ممکن است فکر کند من داستان را زیادی جدی گرفته‌ام اما توصیه میکنم توضیحات کتاب را مطالعه کنید).
دو نکته هم درمورد متن کتاب باید بگم: «نکته اول اینکه در بعضی از جاها به بعضی از کتاب‌ها اشاره می‌کند مانند ارباب وبنده اثرتولستوی ورابینسون کروزو اثر دنیل دفو است که نشان از مطالعه و آگاهی از آثار سایر نویسندگان است ونکته دوم اشاره به بعضی از خرافات ماننداستفاده از قند برای زایمان بهتر و بعضی از نا آگاهی‌های مردم آن زمان روسیه است مانند وقتی که میخواهد کاری کند که کودک بیمار از راه گلو ولوله‌ای که به گلویش وصل می‌شود که برای من جالب بود.»
در آخر هم از انتشارات آوانامه به خاطر انتخاب
آقای سلطان زاده برای اجرای این کتاب تشکر کنم چون آقای سلطان زاده هم مهارت لازم وهم توانایی لازم برای اجرای کتاب‌های صوتی را دارد و به خوب این کار را می‌کند ومن می‌توانم باصدای ایشان با کتاب ارتباط خوبی
برقرار کنم و کتاب راهم درست وبا اشتیاق گوش کنم.
Monir Naghikhani
۱۴۰۱/۱/۳۱
واقعا عالی بود، با صدای جناب سلطانزاده، درباره قشر فداکار جامعه یعنی پزشکان میگوید، قشری که از کودکی علاقمند به نجات انسانها هستن، ایثار و از خود گذشتگی‌شان تا پای مرگ که متأسفانه ما آنها را درک نمی‌کنیم و آنچنان که باید احترام خود را نسبت به این فداکاران ابراز نمی‌کنیم، و وای به حالیکه ناخواسته و خطایی از آن‌ها سربزند، فراموش میکنیم که ایناها هم مانند ما انسان هستن هیچکدامشان راضی نمی‌شوند که به بیمارشان کوچکترین آسیبی برسد، چشمها را می‌بندیم و رسوایشان می‌کنیم، افسوس
داریوش شیروانی
۱۴۰۱/۳/۱۵
یکی از آثار کمتر شناخته شده‌ی ادبیات بی‌نظیر روسیه از میخاییل بولگاکف. معمولا بولگاکف را با کتاب مرشد و مارگاریتا می‌شناسند که شخصا ترجمه‌ی آقای حمیدرضا آتش برآب را از این اثر بسیار می‌پسندم، اگرچه آثار متعدد و خواندنی بسیاری از ایشان به فارسی نیز موجود است. این اثر درباره‌ی تجربیات یک پزشک جوان و تازه‌کار است که در روستای کوچکی مشغول به کار می‌شود. صدای تکرار نشدنی، و مهارت مثال زدنی آقای آرمان سلطان زاده این اثر را دوچندان زیبا و لذت‌بخش کرده.
Fereshteh k
۱۴۰۱/۱/۱۴
صدای ارمان سلطان زاده نویسنده‌ی این کتاب بسیارررر عالی و دلنشین بود👌🏻
ساختار ادبی داستان و توصیفات بسیار زیبا بود وخودم کاملا در داستان و در کنار شخصیت‌ها حس میکردم
جزو اولین کتاب‌هایی بود که از ادبیات روسیه خوندم و من و مشتاق و علاقه مند کرد
داستان خاطراته صادقانه یک پزشکه تازه کاره و بسیار و
جذاب روایت شده احساسات و. ترس‌های او را به تصویر. کشیده و به هیچ وجه خسته کننده نیست
پیشنهاد میشه این کتاب و حتما مطالعه کنید 😍👌🏻🌱
آمنه جاویدی
۱۴۰۲/۱/۳۰
صدا و اجرای روای، بسیار خوب
از نظر ارزش ادبی و هنر نویسندگی، عالی است ولی از نظر موضوع بستگی به سلیقه خواننده دارد.
داستان پر کشش است ولی درعین حال روایت وقایع روزمره است و اتفاق خاصی در آن نمی‌افتد.
پایان بندی، غم انگیز بود.
این داستان برای کسانی که روحیه حساسی دارند و خون و جراحت و.... کمک
برایشان ناخوشایند باشد مناسب نیست.
به علاقمندان رشته پزشکی می‌کند با واقعیت‌های شغل پزشکی آشنا شوند.
فرخ شعاعی
۱۴۰۱/۱/۲۱
خیلی عالی بود
من هی فکر می‌کنم، دیگه تموم شد، دیگه هرچی کتاب خوب اینجا بود خوندم و شنیدم اما باز یک دفعه شاهکارهایی مثل همین مجموعه داستان‌های کوتاه بولگاکف پیدا می‌شه که دریچه‌ای باز می‌کنه به دنیایی جدید
ادبیات شوروی قوی هست و نمونه‌های کلاسیک زیادی داره، این مجموعه هم در فضایی کلاسیک و زمانه‌ای دور می‌گذره اما پیامش و شیرینیش هنوز کاملا قابل درک
م.عارفیان
۱۴۰۱/۳/۱۱
داستان یک پزشک در آغاز کار با حجم بالایی از بی تجربگی شروع بکار میکند.
احساسات متناقض و تلاش دکتر برای حل مشکل بسیار زیبا به تحریر درآمده.
گوینده داستان بسیار زیبا با بالا و پایین بردن صدا داستان را تعریف میکند و کار گوینده زیبا و فوق العاده است
تحریر داستان تقریبا ثقیل است اما از جذابیت داستان اصلا کم نمیکند
سوزان مکبر
۱۴۰۰/۱۲/۲۳
من صدای آرمان سلطان زاده رو به شدت دوست دارم کتاب صادقانه نگارش شده بود و با اینکه خاطرات پزشکی بود به دلیل این صداقت از کوچکترین اتفاقات بهترین روایت شده من بعد تموم شدن افسوس میخورم که کاش خیلی بیشتر بود البته این احساسی هست که من غالبا بعد از کتاب‌های خوب سراغم میاد 🤗
Shadi
۱۴۰۲/۳/۶
من به شخصه خودم چون همیشه با دنیای پزشکی بیگانه بودم، کنجکاو شدم این کتاب رو بخونم و میتونم بگم بولگاکف در توصیف دغدغه‌ها و نگرانی‌های یک پزشک خیلی عالی عمل کرده، در کل کتاب شیرینیست و به حق گوینده‌ی کتاب خیلی عالی اجرا کرده
بوک لاور
۱۴۰۱/۱۲/۵
کتاب خوبی بود، هم بخاطر ترجمه هم خوانش و هم محتوای ادبیات کلاسیک روسیه. داستان درباره پزشک‌ جوانی است که تجربه‌اش را در محیطی تقریبا محروم شروع میکند. و از چالش‌های بسیاری پیروز و شکست خورده بیرون می‌آید، روایت حقیقی زندگی نویسنده…
مولود عبدی
۱۴۰۱/۱۰/۱
لذت بردم، مثل همیشه گویندگی آرمان سلطان زاده لذت خواندن کتاب رو دو چندان کرده، کاملا در فضای داستان قرار گرفتم و هر داستان رو تصویرسازی کردم مخصوصا بخش کولاک رو خیلی دوست داشتم.
کامران بلوریان
۱۴۰۱/۴/۲۰
کتاب به جذابیت مرشد و مارگاریتا نبود ولی یک سرو گردن از خیلی کتابا بالاتر بود متن بسیار شیوا و روان ترجمه و خوانش هم عالی به نحوی که خواننده رو به دنبال خودش میکشه
حامد هوشمند
۱۴۰۱/۱۲/۱۴
کتاب جالب و خواندنی بود. توصیف‌های دقیق از مکان‌های اتفاق افتادن داستانها شما رو به او فضا میبره. برای دانشجویان پزشکی و کادر درمان هم میتونه جذاب باشه
fateme kargar
۱۴۰۱/۱۰/۱۶
کتاب خیلی قشنگی بود من تک تک اتفاقات رو درک کردم و داستان خصوصا با روایت فوق العاده راوی حرفه‌ای بسیار ملموس و روان بود ممنون از تیم حرفه‌ای کتابراه
مشاهده همه نظرات 64

راهنمای مطالعه کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان

برای دریافت کتاب صوتی یادداشت‌های یک پزشک جوان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.