معرفی و دانلود کتاب صوتی بینایی

عکس جلد کتاب صوتی بینایی
قیمت:
۳۹۰۰۰ تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بینایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بینایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی بینایی

کتاب صوتی بینایی رمانی جذاب و شنیدنی به قلم ژوزه ساراماگو، برنده‌ جایزه نوبل ادبیات است. این کتاب مشهور که چاپ نخست آن به سال 2004 بازمی‌گردد، داستانی تمثیلی درباره‌ی ماهیت قدرت و سازوکارهای پنهان در عالم سیاست است. گفتنی است که این رمان اگرچه خود اثری مستقل به شمار می‌رود، به لحاظ محتوایی به نوعی دنباله‌ی رمان مشهور کوری از همین نویسنده است.

درباره کتاب صوتی بینایی:

ژوزه ساراماگو (José Saramago) نامی آشنا برای دنبال‌کنندگان ادبیات داستانی در سراسر جهان است. این نویسنده‌ی معاصر پرتغالی با خلق رمان درخشان کوری در سال 1995 به شهرت رسید و کمی بعد جایزه‌ی نوبل ادبیات را از آن خود کرد. کتاب صوتی بینایی (Seeing) بعد از کوری مشهورترین داستان وی به شمار می‌رود.

هر دو رمانِ کوری و بینایی آثاری تمثیلی با درونمایه‌های آشکارا سیاسی‌اند؛ با این حال هر یک بر جنبه‌هایی متفاوت از واقعیت انگشت نهاده‌اند. اگر در کوری «تمثیل» در خدمت تصویر کردنِ ناآگاهیِ مردم بود، در بینایی برعکس، در خدمت هویدا ساختن قدرت بی‌کران آنان است.

کتاب کوری، همانگونه که عنوان آن نشان می‌دهد، داستانِ ندیدن و یا تظاهر به ندیدن است. و ندیدن در این بافتار، معنایی جز چشم بستن بر واقعیات عمدتاً تلخ، و در نتیجه انفعال و گریز از مسئولیت ندارد. کوری سفیدی که شخصیت‌های رمان بدان دچار می‌گردند، ظاهراً علتی بیرونی دارد؛ اما به واقع، از ماهیت نابه‌سامانِ جامعه‌ای نشأت می‌گیرد که در آن امور بر روال صحیح خود پیش نمی‌روند. از این منظر، عارضه‌ی کوری در رمان ساراماگو، همان کارکردی را دارد که مصیبت‌ و مکافاتِ جمعی در متون دینی دارد. چه، این دسته از عذاب‌های الهی (همچون مورد کوری در رمان نویسنده‌ی پرتغالی)، به ظاهر از بیرون (از جانب خداوند) بر سر مردمان یک شهر یا سرزمین نازل شده‌اند، اما در اصل جز نتیجه‌ی اعمال خود آدم‌های ساکن در آن شهر یا سرزمین نیستند.

این ایده در رمان بینایی نیز به نحوی مطرح شده است؛ با این تفاوت که اینجا، آنچه اعمال مردم در پی دارد عذاب (کوری) نیست، بلکه رستگاری (بینایی) است. البته رستگاری نه در معنای مذهبی (چه، ساراماگو علی‌رغم رنگ و بوی دینی داستان‌هایش، چندان روی خوشی به مذهب نشان نمی‌دهد)، بلکه در معنایی کاملاً سیاسی.

داستان کتاب درباره‌ی شهری‌ست که قرار است به زودی انتخاباتی در آن برگزار شود. حاکمان این شهر با جدیت فراوان مشغول مهیا ساختن شرایطی‌اند که انتخابات به پرشورترین شکل ممکن برگزار شود. سرانجام روز موعود فرا می‌رسد؛ روزی با وضعیت جوی فوق‌العاده بد! چه مصیبتی! ظاهراً کسی در این آب و هوا زحمت بیرون زدن از خانه برای رأی دادن را به خود نخواهد داد. حاکمان به تکاپو می‌افتند. با این حال روز که به نیمه می‌رسد، مردم نیز کم‌کم سر و کله‌شان پیدا می‌شود. حاکمان حالا می‌توانند نفسی از سر آسودگی بکشند؛ اما نه برای مدتی طولانی! زیرا رأی‌هایی که به صندوق ریخته می‌شود، بر خلاف آنچه ایشان انتظار دارند، در حکم یک «نهِ» بزرگ به تمام سیستم است: رأی‌هایی سفید!

ساراماگو با این داستان بر اهمیت و لزوم مقاومت مردمی در برابر آنچه در علم سیاست «حکمرانیِ بد» خوانده می‌شود، تأکید می‌کند. به باور وی، صندوق‌های رأی به خودی خود هیچ معنای دموکراتیکی ندارند. به بیانی، دموکراسی حقیقی (که معنایی جز حاکمیت مردم بر مردم ندارد) نه در روز انتخابات، بلکه یک روز پس از آن تبلور می‌یابد! و اگر چنین نباشد، بهترین کار پشت با زدن به آن انتخابات است. چگونه؟ ساراماگو می‌گوید: با رأی‌های سفید!

در پایان بد نیست این نکته را هم اضافه کنیم که کتاب حاضر پس از انتشار، علاوه بر برانگیختن تحسین بسیاری از منتقدین، نامزد دریافت جایزه‌ی Independent Foreign Fiction نیز شد.

نکوداشت‌های کتاب صوتی بینایی:

- گویی روح جورج اورول در این اثر دمیده شده است... هدیه‌‌ای از نویسنده‌ای بی‌همتا. (Kirkus Reviews)
- ساراماگو می‌داند چگونه دستگاهی سرکوبگر را به سخره بگیرد. (The New York Times)
- یک داستان تمثیلی فوق‌العاده درباره‌ی سیاست. (Cleveland Plain Dealer)
- داستانی مطابق با واقعیت! (Chicago Tribune)

کتاب صوتی بینایی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به داستان‌های سیاسی و اجتماعی، بی‌‌شک مجذوب این اثر درخشان از ژوزه ساراماگو خواهند شد.

با ژوزه ساراماگو بیشتر آشنا شویم:

این ادیب پرتغالی یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان معاصر به شمار می‌رفت. ساراماگو به سال 1922 دیده به جهان گشود و در سال 2010 از دنیا رفت. عمده‌ی شهرت وی مرهون کتاب کوری است؛ رمانی که در آن با زبانی نمادین، بنیان‌های اخلاقی جامعه‌ی معاصر به طور جدی به چالش کشیده شده است. وی آثار مهم و ارزشمند دیگری نیز از خود به جا گذاشته، که خوشبختانه بیشترشان به فارسی ترجمه شده‌اند؛ از جمله سه کتابِ «بینایی»، «در ستایش مرگ»، و «همه‌ی نام‌ها».

گفتنی است که ساراماگو در سال 1998 موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات گشت. همچنین، باید افزود که او یکی از پرفروش‌ترین نویسندگان پرتغالی تاریخ به شمار می‌رود.

برخی از جوایز و افتخارات ژوزه ساراماگو:

- برنده جایزه آمریکا در سال 2004 (America Award)
- برنده جایزه Camões کشور پرتغال در سال 1995 (Camões Prize)
- برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1998 (Nobel Prize in Literature)
- برنده جایزه ادبیات سائو پائولو در سال 2009 (São Paulo Prize for Literature)
و ...

در بخشی از کتاب صوتی بینایی می‌شنویم:

بعد از نیم ساعت، وزیران برگشته و دور میز نشستند. تأخیر آنها برای شروع جلسه اثری نداشت. چون هنوز رئیس جمهور و نخست وزیر نیامده بودند. چند لحظه بعد، رئیس جمهور وارد شد. حالت صورتش طوری بود که گویی خبری به او داده‌اند که معنی‌اش را نفهمیده است. بعد نخست وزیر به سالن آمد. حالت صورت او، برخلاف رئیس جمهور، طوری بود که گویی از بحث‌هایی که شده رضایت کامل دارد. مدت زیادی نگذشت که دلیلش روشن شد. نخست وزیر شروع به حرف زدن کرد و گفت: «اگر توجه کرده باشید، من در شروع این جلسه از ضرورت ایجاد تغییرات بنیادی حرف زدم. از ابتدای این بحران هر کاری که کردیم، سرانجام شکست خوردیم و نتیجه‌ی دلخواه را نگرفتیم. با توجه به تلاش بسیار وزیران، انتظار شکست نداشتیم. در هر صورت همه امروز شاهد آنچه در این جلسه رخ داد بودید...»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۲۳ دقیقه
فصل اول - بخش اول
۲۱ دقیقه
فصل اول - بخش دوم
۲۴ دقیقه
فصل دوم
۳۲ دقیقه
فصل سوم
۲۶ دقیقه
فصل چهارم
۲۱ دقیقه
فصل پنجم - بخش اول
۲۱ دقیقه
فصل پنجم - بخش دوم
۱۸ دقیقه
فصل پنجم - بخش سوم
۲۵ دقیقه
فصل پنجم - بخش چهارم
۱۰ دقیقه
فصل ششم
۱۶ دقیقه
فصل هفتم
۳۱ دقیقه
فصل هشتم - بخش اول
۱۷ دقیقه
فصل هشتم - بخش دوم
۳۴ دقیقه
فصل هشتم - بخش سوم
۱۳ دقیقه
فصل هشتم - بخش چهارم
۲۹ دقیقه
فصل نهم
۴ دقیقه
فصل دهم
۲۳ دقیقه
فصل یازدهم - بخش اول
۲۲ دقیقه
فصل یازدهم - بخش دوم
۲۰ دقیقه
فصل دوازدهم - بخش اول
۲۶ دقیقه
فصل دوازدهم - بخش دوم
۳۱ دقیقه
فصل سیزدهم
۳۱ دقیقه
فصل چهاردهم - بخش اول
۲۹ دقیقه
فصل چهاردهم - بخش دوم
۳۶ دقیقه
فصل پانزدهم
۲۷ دقیقه
فصل شانزدهم
۸ دقیقه
فصل هفدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی بینایی
نویسنده
مترجمعلیرضا شاهری
گویندهمهبد قناعت پیشه
ناشر چاپیانتشارات مجید
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۰ ساعت و ۱۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۳۹۰۰۰ ت - 7.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی بینایی

روح الله مظفری
۱۴۰۰/۱۲/۱۵
عالی بود نویسنده از جمله‌های بلند و جوابهای بلند خواننده رو جذب کتاب میکنه درضمن صدای خواننده بسیار عالیه
آناهیتا دهکردی
۱۴۰۰/۷/۱۹
خیلی خوشم اومد از اواسط داستان جالب میشه
reza hoseyni
۱۴۰۰/۱۲/۶
کتاب جالب و سیاسی پر مفهومیه
حمید شهیدی
۱۴۰۰/۹/۹
خوانش عالی بود مخصوصا تغییر صداها
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه کتاب صوتی بینایی

برای دریافت کتاب صوتی بینایی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.