معرفی و دانلود کتاب صوتی کودتا

عکس جلد کتاب صوتی کودتا
قیمت:
۳۲۰۰۰ تومان - 5.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کودتا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کودتا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی کودتا

یرواند آبراهامیان در کتاب صوتی کودتا، تاریخ معاصر ایران به خصوص ماجرای کودتای 28 مرداد سال 1332 و سرنگونی دولت قانونی محمد مصدق را بررسی می‌کند. همچنین در این اثر با علل مختلف کودتا، ماجرای ملی شدن صنعت نفت و روابط تیره‌ی ایران و آمریکا از گذشته تاکنون آشنا می‌شوید.

درباره کتاب صوتی کودتا:

روایتی جذاب از کودتای CIA در سال 1953 میلادی در ایران! برای هر کسی که نگران و کنجکاو است تا نقش و جایگاه ایران در جهان امروز را بداند.

کتاب صوتی کودتا (The coup) یکی از کتاب‌های تاریخی معتبر در زمینه ایران به شمار می‌رود که اولین بار در سال 2013 منتشر شد و به بررسی نقش آمریکا و انگلستان در کودتای 28 مرداد و سرنگونی دولت مصدق می‌پردازد.

آبراهامیان یکی از محققین برجسته ایرانی، اسناد ناشناخته‌ای در این باره کشف می‌کند و براساس آن‌ها تحلیل می‌کند که ماجرای کودتا چه نقش مهمی بر روابط دیپلماتیک گذشته و حال ایران و ایالات متحده گذاشته است.

کتاب کودتا مجموعه‌ای از بایگانی‌های شرکت نفت و گاز بریتیش پترولیوم، اسناد وزارت امور خارجه ایالات متحده، خاطرات و مصاحبه‌های منتشر شده در ایران و گزارش و تحلیل یرواند آبراهامیان است.

این کتاب از چهار فصل به نام‌های «ملی شدن صنعت نفت، مذاکرات ایران و انگلیس، کودتا و میراث» تشکیل شده و به غیر از متن اصلی، نویسنده در بخشی جدا به معرفی شخصیت‌های موثر آن دوران پرداخته و همچنین کتاب شناسی و گاه‌شمار ارزشمندی نیز برای تمامی علاقه مندان و دانشجویان تاریخ قرار داده است. گاه شماری که وقایع سیاسی مهم ایران را بیان می‌کند؛ از امضای عهدنامه دارسی در سال 1280 شمسی تا شهریورماه 1333 و موافقت نامه‌ای برای کنترل نفت ایران.

با شنیدن کتاب صوتی کودتا باورها و اطلاعات رایج درباره این واقعه به چالش کشیده می‌شود و می‌توانید این بار با نگاهی دقیق‌تر و مستندتر وقایع تاریخی ایران را بررسی کنید.

یرواند آبراهامیان را بیشتر بشناسیم:

یرواند آبراهامیان (Ervand Abrahamian) مورخ ارمنی تبار ایرانی است که به عنوان یکی از اساتید برجسته تاریخ در کالج باروچ و مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه سیتی نیویورک شناخته می‌شود و او را از برجسته‌ترین مورخان ایران مدرن می‌دانند.

علاقه اصلی او به تاریخ و سیاست خاورمیانه است و به طور دائم درباره سیاست، اقتصاد و روابط خارجی ایران اظهارنظر می‌کند. آبراهامیان تاکنون کتاب‌های مختلفی درباره ایران همچون «ایران بین دو انقلاب، کودتا، مقالاتی در جامعه‌شناسی ایران، پارانوید در سیاست ایران و مردم در سیاست ایران» نوشته است.

این نویسنده و مورخ ایرانی در سال 1940 در تهران از پدر و مادر ارمنی به دنیا آمد. او مدت کوتاهی از دوران مدرسه خود را در ایران گذراند و سپس به یک مدرسه شبانه روزی در انگلستان رفت. یرواند آبراهامیان لیسانس خود را از دانشگاه آکسفورد در سال 1963 دریافت کرد، مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه کلمبیا در سال 1966 و مدرک دکتری را در سال 1960 میلادی گرفت.

نگاهی به کودتای 28 مرداد 1332:

حتما بارها نام کودتای سال 32 و سرنگونی دولت محمد مصدق به گوش‌تان خورده و اطلاعاتی کم و بیش در این باره دارید. کودتایی که ارتش شاهنشاهی با حمایت مالی و اجرایی سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا و آمریکا، توانست دولت قانونی نخست وزیر ملی گرای ایران را از پای درآورد و به یکی از نقاط جنجالی و بحث برانگیز تاریخ معاصر ایران تبدیل شود.

نقشه‌‌ای که در ایالات متحده به عملیات آژاکس یاد می‌شود و طرفداران شاه از آن به عنوان قیام و رستاخیز ملی یاد می‌کنند. همچنین این واقعه مهم توانست صف بندی‌های جدید در میان گروه‌های مختلف سیاسی در ایران به وجود آورد.

محمدمصدق از چهره‌های برجسته و محبوب ایرانی‌ست که پس از سقوط رضاشاه به عرصه سیاست و قدرت بازگشت و توانست نخست وزیر محمدرضا شاه شود و دولت وقت را با کمک حسین فاطمی پیش ببرد.

آن‌ها با هم جبهه ملی ایران را تاسیس کردند و توانستند صنعت نفت کشور را ملی کنند و پای انگلستان را از ایران ببرند. تمامی این عوامل باعث شد تا ملی گرایی و اندیشه‌های ضدسلطنتی تحت تاثیر کمونیسم شوروی در میام مردم رواج پیدا کند و پس از اختلافات اساسی مصدق و آیت الله کاشانی، شاه موقعیت خود را در خطر دید و سرانجام توانست کودتایی را با کمک دوستان خارجی خود تدارک ببیند.

دکتر مصدق پس از کودتا، زندانی و تبعید شد و تا پایان عمر تحت نظارت‌های شدید، در روستای پدری‌اش به نام احمدآباد زندگی کرد و در سال 1345 بر اثر بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.

نکوداشت‌های کتاب صوتی کودتا:

- این کتاب نه تنها به خاطر بیان وقایع تاریخی مهم است بلکه به دلیل آنکه آینده را نیز پیش‌بینی می‌کند، اهمیت بالایی دارد. (مجله CounterPunch)

- دقیق، شفاف و مناسب! (مجله The Spectator)

- روایتی جذاب از نیرنگ‌ها، دسیسه‌ها و شخصیت‌های اصلی کودتای ایران. (هفته نامه ناشران)

- هرکسی که می‌خواهد درک واضح‌تری از روابط فعلی ایران و ایالات متحده داشته باشد، باید این کتاب تاریخ را بخواند. (مجله کتابخانه)

- کودتای امریکایی انگلیسی سال 1332، رویدادی اساسی در تاریخ ایران مدرن است. این بررسی تازه به همراه درکی عمیق و پژوهشی بی‌نقص، به شکلی مستدل نشان می‌دهد که بررسی‌های پیشین موجود چندان مطمئن نیستند. (نوام چامسکی، استاد ممتاز دانشگاه ام. آی. تی)

- مرور تاریخی بسیار مهم از رویدادی سرنوشت‌ساز… نویسنده در این اثر به صورتی عالمانه نشان می‌دهد که کودتای 28 مرداد بیش‌تر در مخالفت سرسختانه‌ی امریکا و انگلیس با کنترل منابع نفتی توسط ایران ریشه داشت تا لجاجت دولت ایران یا الزامات جنگ سرد. (رشید خالدی، استاد مطالعات عرب، دانشگاه کلمبیا)

کتاب صوتی کودتا به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر به تاریخ ایران معاصر و به ویژه ماجرای کودتای 28 مرداد و وقایع مربوط به آن علاقه مند هستید، این کتاب برای شما مناسب است.

در بخشی از کتاب صوتی کودتا می‌شنویم:

در حالیکه در اسناد محرمانه، کنترل اصطلاح تعیین کننده و کلیدی بود، دولت‌های انگلستان و ایالات متحده و همچنین شرکت نفت انگلیس و ایران، با دقت و وسواس از به کار بردن این کلمه در عرصه عمومی پرهیز می‌کردند. پروفسور چارلز ایساوی که یک اقتصاددان سرشناس است، سال‌ها بعد ضمن خاطرات گذشته، به یاد می‌آورد که چگونه شرکت‌های نفتی با سرسختی معتقد بودند که دانشگاهیان برج عاج نشین، نمی‌توانند پیچیدگی‌ها و دشواری‌های کار آن‌ها را درک کنند.

اما زمانی که او دسته نوشته‌ای را در زمینه این صنعت تهیه کرد، تنها ایراد آن‌ها این بود که چرا واژه کنترل را به کار برده است؛ آن‌ها واژه مالکیت را خیلی بیشتر ترجیح می‌دادند. آنان با گفته‌ی او به طور قوی مخالف بودند که این شرکت‌ها در خارج از ایالات متحده و بلوک شوروی، نزدیک به نود درصد تولید نفت و تقریبا هشتاد درصد ظرفیت پالایش آن را کنترل می‌کردند.

طی بیست و هشت ماه بحران، سخنرانان غربی با دقت وسواس آمیزی از به کار بردن این واژه تابو پرهیز می‌کردند. به جای آن بر تمایل خود به سازش، مصالحه، رسیدن به یک معامله منصفانه که به نفع هردو طرف باشد، حل و فصل دوستانه، امضای یک قرارداد منصفانه و البته پذیرفتن اصل ملی شدن تاکید می‌ورزیدند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۱ دقیقه
معرفی
۱۱ دقیقه
گاه شمار
۲۷ دقیقه
شخصیت‌های موثر
۲۶ دقیقه
مدخل
۵۷ دقیقه
بخش اول: ملی کردن نفت
۵۹ دقیقه
ادامه بخش اول: ملی کردن نفت
۵۸ دقیقه
ادامه بخش اول: ملی کردن نفت
۵۷ دقیقه
ادامه بخش اول: ملی کردن نفت
۵۴ دقیقه
بخش دوم: مذاکرات انگلیس و ایران
۳۰ دقیقه
ادامه بخش دوم: مذاکرات انگلیس و ایران
۴۱ دقیقه
ادامه بخش دوم: مذاکرات انگلیس و ایران
۵۱ دقیقه
ادامه بخش دوم: مذاکرات انگلیس و ایران
۴۴ دقیقه
ادامه بخش دوم: مذاکرات انگلیس و ایران
۴۲ دقیقه
بخش سوم: کودتا
۴۴ دقیقه
ادامه بخش سوم: کودتا
۴۰ دقیقه
ادامه بخش سوم: کودتا
۴۳ دقیقه
ادامه بخش سوم: کودتا
۱۸ دقیقه
ادامه بخش سوم: کودتا
۶۷ دقیقه
بخش چهارم: میراث

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی کودتا
نویسنده
مترجمناصر زرافشان
گویندهتایماز رضوانی
ناشر چاپیانتشارات نگاه
ناشر صوتی استودیو نوار
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۱۲ ساعت و ۵۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه صوتی
۳۲۰۰۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی کودتا

سلمان بهمن دار
۱۴۰۱/۳/۱۰
قصه‌ای پر غصه از ایران، کتاب به خوبی به موضوع کودتا پرداخته و به خوبی افراد موثر رو معرفی کرده و ما رو با زوایای مختلف و اثرات اون اتفاق آشنا می‌کنه و نکته‌ای که برای خود من جالب اینه که ما همچنان این دور باطل رو میزنیم و همیشه از داخل و از خودمون ضربه میخوریم مخصوصا افراد مزدوری که همیشه و در همه حال هستن و جاده صاف کن دیکتاتور‌ها یا‌ی سیستم ناکارآمدن تا اونها به اهداف خودشون برسن. از شنیدن این کتاب هم لذت بردم هم خیلی افسوس خوردم که چرا محمد رضا چنین اشتباهی رو مرتکب شد؟!،
Sanaz Nasiri
۱۴۰۱/۵/۲۱
این کتاب هر ایرانی از نون شب واجب تر بخونه اولا فرهنگ عوام مردم، موضع گرفتن و فساد دروغگویی هر کدام از چندین چند حزب مخالف که با هم باعث بانی وعضیت کنونی شده ترسو بودن شاه، خیانت در همه قشرها و حزبها از فدائیان اسلام، حزب زحمتکشان، حزب توده، جبهه ملی، فدائیان اسلام و ……. هزاران عامل بیگانه انگلیس و امریکا و روسیه در نهایت درس عبرتی برای تاریخ
ایا این طلای سیاه واقعا قاتل ایرانیان نبود چون با تجربه ایران همسایگان خوب عبرت گرفته و عبور کردن از این مسئله
جمشید شاوری زاده
۱۴۰۰/۱۱/۱۱
با سلام به نظر من این کتاب دریچه‌ای روشن در مقابل ذهن پرسشگر امروز جهت درک هرچه بیشتر تاریخ معاصر این مرز و بوم می‌گشاید و شنیدن آن را به همه ایرانیان توصیه می‌نمایم، ضمن اینکه اجرای زیبای گوینده نیز به این امر کمک شایانی کرده است
محمدعلی کلوندی
۱۴۰۰/۹/۱۴
کتاب اطلاعات مفید ونسبتا کاملی رادراختیارخواننده
می گذارد اما بعضی جاها جانبدارانه وبه نفع انگلستان صحبت می‌کند که نقطه ضعف کتاب هست مخصوصا در فصل چهارم یعنی میراث
مجید صدیقی راد
۱۴۰۱/۱/۲۷
فعلا دارم گوش میدم ولی تا اینجا که عالی بوده و با ذکر جزئیات دقیق و گریز از خلاصه گویی و یا تمرکز بیش از حد به یک موضوع.
زهرا بابایی
۱۴۰۰/۸/۱۷
عالی نیاز جامعه امروزی مطالعه هست لعنت به انگلیسی‌ها که کودتا رو شکل دادن که الان شاهد تسلط روحانیت باشیم ‌خواندن این کتاب را پیشنهاد میکنم
احمد راستگار
۱۴۰۱/۴/۱۴
چقدر مطالبی هست که بی خبریم. حقایق ناگفته، اطلاعات مهم، روزهای سرنوشت ساز تاریخی یک ملت. حتما بخونید
amir rad
۱۴۰۱/۴/۸
در یک کلام
خواندن و یا شنیدن این کتاب بر هرکسی که داخل مرز و بوم ایران زندگی می‌کند از واجبات میباشد
کاربر ش
۱۴۰۰/۴/۶
لطفاً حتما این کتاب بخونید برای درک بیشتر از انچه که اطراف ما میگذره
بابک شیدایی
۱۴۰۱/۱/۱۴
جالب بود. اطلاعات از تاریخ معاصر رو کامل میکنه
طاهره باقری
۱۴۰۰/۹/۱۵
داستان مفصل ماجرای نفت و عملکرد دکتر مصدق و هم زمانان او
بابک زمانیان
۱۴۰۱/۳/۱۲
عالی و آموزنده و بی تظر
Bita Matin
۱۴۰۰/۲/۱۵
خیلی خوب بیان شده بود
Reza Saremi
۱۴۰۰/۳/۳۱
بسیار کامل وجالب
مشاهده همه نظرات ۱۴

راهنمای مطالعه کتاب صوتی کودتا

برای دریافت کتاب صوتی کودتا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.