معرفی و دانلود کتاب صوتی هزار خورشید تابان

عکس جلد کتاب صوتی هزار خورشید تابان
قیمت:
66000 تومان - 12.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی هزار خورشید تابان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی هزار خورشید تابان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی هزار خورشید تابان

خالد حسینی در کتاب صوتی هزار خورشید تابان، به روایت در هم تنیده زندگی دو زن افغان در زمان اشغال شوروی و حکومت طالبان می‌پردازد.

هزار خورشید تابان (A thousand splendid suns) دومین رمان خالد حسینی پس از کتاب بادبادک باز است. این کتاب به زبان انگلیسی نوشته شده و به ده‌ها زبان زنده دنیا ترجمه شده است. این رمان در ژوئن سال ۲۰۰۷ برای دست کم سه هفته پرفروش‌ترین رمان آمریکای شمالی شد.

داستان با سرگذشت مریم آغاز می‌شود. دختری که از ابتدا با نام حرامزاده خوانده شده و تحقیر می‌شود. او و مادرش در کلبه‌ای روستایی و کوچک زندگی می‌کنند و پدرش جلیل مرد ثروتمندی است که تنهایشان گذاشته است. مریم تا پانزده سالگی در آن کلبه همراه مادرش می‌ماند و می‌بیند که زنان نه تنها از اوضاع و احوال بد اجتماعی رنج می‌برند، بلکه در خانه خود نیز روی آرامش ندارند و اسیر خواسته‌های نابجا و زورگویی مردان هستند. مریم که از طرف پدر مورد بی‌توجهی و طرد شدگی واقع شده، عاقبت به دست دیگر همسران پدرش به عقد مرد بزرگسال و تند مزاجی به نام رشید در می‌آید. تمام زندگی مریم که از پانزده سالگی تا سی و هفت هشت سالگی در رمان آمده پر است از تحقیرها، توهین‌ها و کتک‌ زدن‌های رشید که او را حرامزاده و بی‌ارزش می‌خواند. مریم زنی کدبانو، مهربان، زحمت‌کش و کم‌حرف است که تنها توهین می‌شنود و خوار می‌شود.

در بخش بعدی داستان، روایت دختر خردسالی به نام لیلا آغاز می‌شود که از کودکی با پسری به نام طارق دوست است و ماجراهایی آن‌ها را از هم جدا می‌کند. پدر و مادر لیلا هر دو در جنگ داخلی کابل کشته می‌شوند و لیلا در حالیکه از طارق باردار است، به دست رشید از زیر آوار نجات پیدا می‌کند.

بخش سوم کتاب به آشنایی و دوستی مریم و لیلا می‌پردازد. رشید پس از نجات لیلا از زیر آوار، او را به عقد خود در می‌آورد و مریم و لیلا، هوو می‌شوند و هر دو این بار از دست رشید کتک می‌خورند. نهایتاً وقتی طارق بعد از سال‌ها جدایی به دیدن لیلا می‌آید و رشید بو می‌برد و می‌خواهد لیلا را بکشد، مریم که در تمام این سال‌ها نفرت کهنه‌ای از رشید در دل دارد، با ضربات بیل او را می‌کشد و در دادگاه با محاکمه‌ای مختصر اعدام می‌شود.

بخش چهارم کتاب نیز به زندگی لیلا و طارق (پس از بازگشت طارق از پاکستان) اختصاص دارد.

این شرحی کوتاه و بسیار مختصر از زندگی پر از فراز و نشیب این زن‌هاست که در رمان آمده، اما شرح جزییات و زندگی در متن جنگ نشان می‌دهد که زنان افغان از نمای نزدیک چطور با جنگ و تعصبات فرهنگی سر کرده‌اند؛ قوانین خشک و ناعادلانه و حتی بی‌منطق و ظالمانه طالبان تنها متوجه آزادی و تحرک و حتی حیاط و مرگ زنان است؛ کمبود دارو، بیمارستان و دکتر و… زنان را رنج می‌دهد. تعرض به زنان، خودکشی‌ها، کشتن زنان بعد از تجاوز، زندگی در زندان و به دنیا آوردن فرزندان در شرایط اسف‌بار زندان و… همگی شرایط سخت زندگی زنان را نشان می‌دهد این رمان پر از زن‌هایی است که هر کدام به نوعی رنج دیده‌اند.

در لابه‌لای شرح داستان، نویسنده به وقایع سیاسی آن دوران یعنی روی کار آمدن «نجیب‌الله» و بعد «احمدشاه مسعود» و تنش و درگیری میان قومیت‌های افغانستان در نیمه دوم قرن بیستم، و سپس جنگ داخلی افغانستان و روی کار آمدن طالبان و واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به دقت اشاره می‌کند.

راجع به کتاب هزار خورشید تابان سخت می‌توان چیزی نوشت؛ کتابی که سرگذشت و سرنوشت زنان را رقم زده و درباره رنج‌های بی‌پایان و عمیق زنان بی‌پناه افغان به‌ گونه‌ای سخن گفته که شنونده باید آن را بشنود تا کم کم طعم تلخ این رنج و روزگار بدسگال را بچشد. نمی‌شود گفت خالد حسینی چقدر توانسته تلخی روزگار را نشان دهد، نمی‌شود از خود نپرسیم چرا این زنان این همه رنج را به جان می‌خرند و دم بر نمی‌آوردند؟

خالد حسینی (Khaled Hosseini) در این رمان زنانی را به تصویر می‌کشد که بسیار در حاشیه زندگی هستند؛ دیده نمی‌شوند؛ اهمیتی ندارند و در عین حال بار اصلی جنگ و خشونت و محرومیت را بر دوش دارند. خشونت‌ها علیه آن‌ها بیشتر است؛ آن‌ها هستند که قربانی جنگ و موشک‌اند، آن‌ها هستند که بار سنگین به دنیا آوردن فرزند در شرایط جنگی و نگهداری از آن ها را به عهده دارند و آن‌ها هستند که قربانی تعصبات کور و بی‌منطق گروهک‌های به ظاهر مسلمان مثل طالبان می‌شوند.

خود خالد حسینی درباره کتاب هزار خورشید تابان می‌گوید:

زنانی را در کشورم دیدم که همراه با کودکانشان از کنار دیوارها با شتاب عبور می‌کردند. زنان برقع‌پوشی که درست مثل خورشید در پس ابر مانده‌اند؛ دوست داشتم بدانم در این سی سال، در مسیر تندباد سرنوشت افغانستان چه بر آن‌ها گذشته است. همان جا بود که تصمیم گرفتم داستانی درباره زنان سرزمینم بنویسم؛ خورشیدهای تابانی که در پس برقع‌ها پنهان هستند. من در بادبادک باز داستان پدران و پسران افغانستان را نوشتم و هزار خورشید ادای دینی به زنان سرزمینم است.

خالد حسینی از جمله نویسندگان مشهور سال‌های اخیر در میان مردم جهان و به ویژه فارسی‌ زبانان است. حسینی متولد افغانستان بوده ولی به خاطر دیپلمات بودن پدرش کودکی خود را در فرانسه و نوجوانی را در آمریکا گذرانده است. این نویسنده و خانواده‌اش پناهنده سیاسی در آمریکا می‌باشند. هر چند خالد حسینی به زبان‌های فارسی و فرانسه تسلط کامل دارد و در سنین پایین داستان‌هایی به این زبان‌ها نوشته است اما انگلیسی زبانی است که برای نوشتن ترجیح می‌دهد و با آن احساس راحتی بیشتری دارد. این موضوع سبب انتقادات زیادی از طرف نویسندگان افغان شده است.

خالد حسینی تاکنون سه کتاب بسیار موفق در کارنامه‌اش دارد. دو کتاب بادبادک‌باز و هزار خورشید تابان از پرفروش‌ترین‌های لیست نیویورک تایمز بوده‌اند و کتاب جدید او با عنوان و کوهستان به طنین آمد نیز مانند دو کتاب قبلی با استقبال خوانندگان رو به رو شده است. حسینی ساکن ایالات متحده است و آثار خود را به زبان انگلیسی می‌نویسد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه 1
نمونه 2
نمونه 3
نمونه 4
نمونه 5
13 دقیقه
بخش اول
12 دقیقه
بخش دوم
16 دقیقه
بخش سوم
12 دقیقه
بخش چهارم
27 دقیقه
بخش پنجم
18 دقیقه
بخش ششم
13 دقیقه
بخش هفتم
14 دقیقه
بخش هشتم
11 دقیقه
بخش نهم
23 دقیقه
بخش دهم
13 دقیقه
بخش یازدهم
18 دقیقه
بخش دوازدهم
13 دقیقه
بخش سیزدهم
11 دقیقه
بخش چهاردهم
19 دقیقه
بخش پانزدهم
23 دقیقه
بخش شانزدهم
19 دقیقه
بخش هفدهم
27 دقیقه
بخش هجدهم
9 دقیقه
بخش نوزدهم
9 دقیقه
بخش بیستم
22 دقیقه
بخش بیست و یکم
10 دقیقه
بخش بیست و دوم
32 دقیقه
بخش بیست و سوم
17 دقیقه
بخش بیست و چهارم
14 دقیقه
بخش بیست و پنجم
24 دقیقه
بخش بیست و ششم
10 دقیقه
بخش بیست و هفتم
19 دقیقه
بخش بیست و هشتم
14 دقیقه
بخش بیست و نهم
10 دقیقه
بخش سی‌ام
15 دقیقه
بخش سی و یکم
18 دقیقه
بخش سی و دوم
22 دقیقه
بخش سی و سوم
15 دقیقه
بخش سی و چهارم
16 دقیقه
بخش سی و پنجم
37 دقیقه
بخش سی و ششم
16 دقیقه
بخش سی و هفتم
11 دقیقه
بخش سی و هشتم
17 دقیقه
بخش سی و نهم
22 دقیقه
بخش چهل‌ام
23 دقیقه
بخش چهل و یکم
39 دقیقه
بخش چهل و دوم
5 دقیقه
بخش چهل و سوم
34 دقیقه
بخش چهل و چهارم
14 دقیقه
بخش چهل و پنجم
25 دقیقه
بخش چهل و ششم
26 دقیقه
بخش چهل و هفتم
16 دقیقه
بخش چهل و هشتم
12 دقیقه
بخش چهل و نهم
20 دقیقه
بخش پنجاهم - قسمت اول
30 دقیقه
بخش پنجاهم - قسمت دوم
19 دقیقه
بخش پنجاه و یکم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی هزار خورشید تابان
نویسنده
مترجممهدی غبرایی
گویندهمریم پاک ذات
ناشر چاپینشر ثالث
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۱۵ ساعت و ۴۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
66000 ت - 12.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی هزار خورشید تابان

مهدیه سلمانی
۱۴۰۱/۹/۱۰
رمان فوق العاده تاثیر گذاریه از شنیدنش هم متاثر شدم وهم از نویسنده خوش قلم آقای خالد حسینی و از مهارت نویسندگیشون به وجد اومدم شخصا عاشق چنین رمانهایی که بر گرفته از واقعیتهاست هستم. چقدر از حال مردمان همسایه و هم زبان افغانیمون متاثر شدم و احساس همدردی کردم به ظلم و ستمهایی بی حد و حسابی که در طول سالیان داراز براشون تحمیل شده و هنوزم که هنوزه ادامه داره ستمهایی که مشابه اون رو مردمان بیگناه در خیلی از ممالک دنیا حتی کشور خودمون گریبان گیرش هستن😔😔😔به امید آزادی برای همه انسانهای مظلوم و ستمیده جهان تشکر ویژه از کسانی که امکان شندین چنین کتابهای خوب و تاثیر گذاری رو فراهم میکنن از ترجمه گرفته تا گوینده خوش صدا و بقیه عوامل دست اندرکار
فاطمه سلیمانى
۱۴۰۱/۷/۲۲
کتابى بسیار قوى، روایتى بسیار واقعى، دردى بسیار عمیق
اونقدر این کتاب چه از حیث وقایع تاریخى چه از حیث فصاحت و روانى و چه از نظر مدنى و سیاسى، برجسته و فوق العاده ست که آدم کیفور میشه
بقدرى این کتاب تاثیرگذار و تأمل برانگیز است که آرزو میکنید هیچ وقت تمام نشه
این کتاب تا عمق جان آدمى رسوخ میکند هنر خوانش خانم پاک ذات هم بر عمق این نفوذ می‌افزاید
hassan samangani
۱۳۹۷/۵/۶
خالدحسینی, روایت گر واقعیت‌های عینی جامعه افغانستان
من این داستان زیبا را که به یک ظرافت خیلی عالی نوشته شده است. کتاب صوتی‌اش را در زمستان ۱۳۹۶ چندین بار گوش گرفتم تاثیرات عمیقی بر دیدگاه هایم گذاشت مخصوص در مورد زنان محروم افغانستان.
Hamed North
۱۳۹۸/۶/۱۵
کتاب بسیار زیبایی است مخصوصا که نویسنده با نوشتن این داستان مظلومیت زنان و دختران افغان را بیان میکنه و اشاره‌ای به چند دهه سیاست پر از درگیری و جنگ کشور افغانستان داره پیشنهاد من این کتاب قشنگ را از دست ندید
زهرا بابایی
۱۳۹۷/۵/۲۲
کتاب فوق العاده هست درمورد مردم مظلوم افغانستان مخصوصا زنها وبچه‌ها که با فرهنگ غلط و جنگ بسیار آسیب می‌پذیرند و دولت درحق آن‌ها بسیار اجحاف میکنه. جای تاسفه. خیلی زیبا و تاثیر گذار
فاطمه زیبانچی
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
بسیار کتاب زیبایی بود. لازمه هر ایرانی این کتاب رو بخونه تا با درد و رنج مردم افغان آشنا شه. کلا این کتاب دیدگاه من رو نسبت به افغان‌ها عوض کرد. بسیار تاثیر گذار و زیبا بود. با صداگذاری عالی.
Bahar bhrz
۱۳۹۷/۱۰/۱۲
کتاب خواندنی و عالی که در ان سرگذشت و سرنوشت زنان بی‌پناه افغان و رنجهای بی‌پایان انان را رقم زده، زنانی که در حاشیه ندگی هستند دیده نمیشوند و اهمیتی ندارند، بسیار تاثیرگذار
Zeinab Zangeneh
۱۳۹۹/۱/۲۰
کتاب خیلی خوبی بود. فضاسازی عالی بود و کاملا با شخصیت‌ها ارتباط برقرار کردم. خیلی زیبا زندگی دو زن افغان رو به تصویر کشید. واقعا لذت بردم و خوندن این کتاب رو به همه توصیه می‌کنم‌.
احد محمدنژاد
۱۴۰۰/۶/۱۹
طالب‌ها دوباره بر افغانستان مسلط شدند. پسر احمد شاه مسعود بعنوان نماد مقاومت بر سر زبان‌ها افتاده و حکایت هزار خورشید تابان همچنان جاری است!.
سپاس از اجرای خوب گوینده.
احمد نیک نام
۱۳۹۷/۵/۲۳
کتابی بسیار زیبا، تکان دهنده و نغز بود. علاقمند شدم تا بادبادک باز و کوهستان را هم خیلی زود بخوانم، در بخشهایی از کتاب واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم.
متین فخار
۱۳۹۷/۵/۶
من خیلی سال پیش این کتاب رو خوندم، عالی بود. کتاب بادبادک باز از همین نویسنده رو هم پیشنهاد میدم حتما بخونید. هردو بسیار عالی
مهتاب ثابت
۱۴۰۰/۳/۱
این کتاب نمونه ایی از زندگی زنان در جوامع متعصب را توصیف می‌کند و قلم نویسنده بسیار قویست و داستان بسیار جذاب است. خواندن رو توصیه میکنم
Mojdeh Saryazdi
۱۳۹۹/۷/۲۷
کتاب بادبادک باز آقاى خالد حسینى خیلى قویتر از هزار خورشید تابان بود
به نظر من یک مقدار موضوع این کتاب کلیشه اى بود
محمدرضا اسماعیل طهرانی
۱۴۰۱/۷/۴
چقدر نویسنده خوب و قشنگ فضای حاکم بر تاریخ اون زمان افغانستان و طالبان رو توصیف میکنه. چقدر قلم روان و عالی داره
مریم محمدی
۱۴۰۱/۳/۱۵
با سلام
عالی عالی
خیلی زیبا نوشته ادم خسته نمیشه از گوش دادنش دوس داره ببینه آخرش چی میشه
ممنون از کتابراه
مشاهده همه نظرات 30

راهنمای مطالعه کتاب صوتی هزار خورشید تابان

برای دریافت کتاب صوتی هزار خورشید تابان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.