معرفی و دانلود کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

عکس جلد کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ
قیمت:
38000 تومان - 4.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ یکی از کوتاه‌ترین آثار لئو تولستوی نویسنده کلاسیک روسیه است و داستان آن درباره قاضی صاحب منصب روسی است که با نزدیک شدن به مرگ به پاسخ بزرگ‌ترین گره‌های زندگی‌اش می‌رسد. این کتاب توسط سروش حبیبی به فارسی برگردانده شده و با صدای گرم و دل‌نشین محسن زرآبادی پور روایت شده است.

درباره‌ی کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

مرگ ایوان ایلیچ (The Death of Ivan Ilyich) یکی از مشهورترین داستان‌هایی است که درباره مرگ نوشته شده است. تولستوی در بیشتر آثار خود از اندیشه مرگ فارغ نبوده است، اما در هیچ یک از آن‌ها همانند مرگ ایوان ایلیچ چنین مستقیم و فلسفی به آن نپرداخته است.

لئو تولستوی (Lev Nikolaevich Tolstoi‎) در این کتاب صوتی از تمام قدرت خود برای به تصویر کشیدن روحیات و احساسات یک بیمار سخت‌درمان استفاده می‌کند. تولستوی روحیات چنین بیماری را از لحظه آگاه شدنش به بیماری تا لحظه خاموشی یا مرگ را به پنج مرحله تقسیم می‌کند و این مراحل را در طول کتاب شرح می‌دهد. از دیگر آثار تولستوی رمان‌های تاریخی‌ همچون جنگ و صلح،‌ آناکارنینا،‌ پتر اول،‌ چندین مجموعه زندگینامه از مشاهیر جهان می‌توان نام برد.

داستان با خبر مرگ ایوان ایلیچ شروع می‌شود. اولین مطلبی که با شنیدن خبر مرگ او از ذهن دوستان همکارش در دیوان عالی می‌گذرد این است که جایگزین او چه کسی خواهد بود و جایگزینِ جایگزین او چه کسی.

به این ترتیب معنای مرگ ایوان ایلیچ برای همکاران او تنها خالی شدن یک پست سازمانی است، برای دیگران چه؟ در همان فصل اول از این رمان دوازده فصلی، در صحنه ملاقات همسر ایوان ایلیچ با دوستِ همکار او معلوم می‌شود معنای مرگ ایوان ایلیچ برای همسر او بیش از هر چیز خطر از دست رفتن منبع درآمد خانواده و لزوم تلاش برای بازیافتن آن است.

با چنین زمینه‌ای ممکن است فکر کنیم ایوان ایلیچ پیرمردی فرسوده و بیمار بوده و اطرافیان برای مرگ او آمادگی داشته‌اند. اما در فصل دوم معلوم می‌شود که چنین نیست. راوی داستان، که همانند همه آثار تولستوی دانای کل است، پس از آن‌که در شروع این فصل، کل داستان زندگی ایوان ایلیچ را در بسیار ساده و عادی و نیز سخت جان‌گداز خلاصه می‌کند، می‌گوید او در زمان مرگ 45 ساله بوده است.

علاوه بر سن پایین، علت مرگ ایوان ایلیچ بیماری ناشی از یک حادثه کوچک و احمقانه است که در اوج احساس خوشبختی او و در حین تزئین خانه رویاهایش اتفاق می‌افتد و از آن‌گونه‌ای است که در پی تحلیل رفتن تدریجی قوای جسمانی (و تنها قوای جسمانی و نه عقلانی) صورت می‌گیرد. تولستوی بی‌تردید آگاهانه چنین مردنی را برای بیان دیدگاه در نهایت خوش‌بینانه خود درباره مرگ طرح‌ریزی کرده است، مردنی ناباورانه، در تنهایی عاطفی، و در اوج توانایی تشخیص و داوری عقلانی.

نویسنده این کتاب به‌جای اینکه داستان ایوان ایلیچ را با زندگی او آغاز کند، با مرگ او آغاز می‌کند و با زندگی او پایان می‌دهد. پیام داستان نیز ساده و روشن است و تقریباً همانند همه نوشته‌های تولستوی درصدد القای این نکته است که نوعی از زندگانی که آدمیزاد در پیش گرفته غلط است و شایسته این است که به فطرت خویش بازگردد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
30 دقیقه
بخش اول
25 دقیقه
بخش دوم
23 دقیقه
بخش سوم
22 دقیقه
بخش چهارم
15 دقیقه
بخش پنجم
11 دقیقه
بخش ششم
15 دقیقه
بخش هفتم
24 دقیقه
بخش هشتم
12 دقیقه
بخش نهم
10 دقیقه
بخش دهم
12 دقیقه
بخش یازدهم
9 دقیقه
بخش دوازدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ
نویسنده
مترجمسروش حبیبی
گویندهمحسن زرآبادی پور
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۲۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
38000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

Yasna Ava
۱۴۰۱/۱/۲۲
رمانی جذاب، مختصر و مفید با مضمونی انسانی، به چالشی مهم اشاره دارد که پارادکسی اجتناب ناپذیر‌ی میان مرگ و زندگی است. این کتاب ارزش چند بار خواندن را دارد، تولستوی بی آنکه ادعایی در عرفان داشته باشد به بیانی ساده و ملموس ارزش زندگی ماحصل آنرا در عشق ورزی و درک انسانها می‌داند، به اینکه زندگی بدون به عشق ورزیدن خود و دیگران عذابی بزرگ است. تولستوی به خوبی، زندگی اشرافی روسیه را (که خود نیز بخشی از آن بود) به تصویر کشیده است، در این طبقه مفهوم زندگی به پیشرفت، کامجویی و کسب ثروت خلاصه می‌شود ایوان قاضی و بازپرسی موفقی است که به خیال خود خوب زندگی کرده و اشتباهی از او سرنزده اما در واپسین لحظات زندگیش در می‌یابد مهم‌ترین اصل را فراموش کرده و آن عشق و مهربانی است، عشق ورزی به همسرش، فرزندانش و خویشانش که همیشه رهایش کرده و به شغلش پناه برده تا روح نارامش را آرام کند. یادآوری خاطرات کودکی در آخرین روزهای زندگی ایوان و بیاد آوردن عشق خالصانه مادرش اشاره به همین موضوع دارد، حتی در لحظه مرگش، بوسیدن دستش توسط پسرش و اشکهای او قلب سخت او را رام می‌کند و درست در زمانی که رقت قلب می‌یابد دلش به حال فرزند و همسرش می‌سوزد و آسوده خاطر تسلیم مرگ می‌شود.
ما در پیاله عکس رخ یار دیده‌ایم
ای بی‌خبر ز لذت شرب مدام ما
هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما
Hooman100 Alizade
۱۳۹۸/۹/۲۵
تولستوی بخوبی نشون میده چطور بیماری جسمی استانه مقاومت و انگیزه داشتن بره هرکاری رو پایین میاره. وقتی از تجویز پزشکان مایوس میشه تا جایی پیش میره که مرز بین خرافه و واقعیتو گم میکنه و تضاد درست و غلط بودن تصمیمات بیمار رو با منولوگ درونی اون که شامل جدل عقل و احساسه هویدا میکنه. همچنین از خود و مرگ بیگانگی وضعیت بیمار درحال از دید خودش ودید دیگران نسبت اون رو شرح میده. و اینکه چگونه دیگران با ایلیچ به مثابه‌ی ابژه برخورد می‌کنند. همچنین استثنا شمردن خود و خیال بافی کاراکتر با یاداوری خاطرات کودکی و خاطرات گذشته برای فراموش کردن مرگ هم در نوع خودش جالب بود.
Utab
۱۳۹۹/۷/۲۲
من اینطوری متوجه شدم که تمامی این حرص‌هایی که برای این دنیا میزنیم بی خوده و در نهایت اون چیزی که باعث میشه لحظه‌ی مرگ احساس پشیمانی نکنیم اینه که در طول زندگی در عین لذت از زیبایی ‌های دنیا بیش تر به دنبال کمال و انسانیت باشیم. و چیزی که برام خیلی جذاب بود این بود که در لحظات آخر وقتی ایوان اقرار کرد که زندگیش رو خوب نگذرونده آرام شد و این که با این که این انسان در طول زندگی به کمال نرسیده بود با مرگش به آرامش رسید و دیگر درد روحی و جسمی نداشت. و این مژده ایست که آن دنیا بسیار زیباست.
سیما قهرمانی
۱۴۰۰/۱۱/۲۰
نویسنده برای این کتاب 15 ماه خود را در خانه حبس کرده و به نظر من ارزشش را داشته چون بی شک اثر فوق‌العاده‌ای است و زبان از بیان زیبایی و قدرت این کتاب قاصر...
کتاب بسیار سخت و قطوری است و شاید خسته کننده به نظر برسد، حتی خود من هم چند بار اواسط کتاب از خواندن خسته میشدم اما هر چه به جلو پیش میرفتم
بیشتر متوجه میشدم که ارزشش را دارد و نمیشود دل از آن همه جذابیت کند.
جایزهٔ نوبل ادبیات قطعا جایزه‌ی به جا و به حقی است برای این اثر عالی
شقایق شفیعی
۱۴۰۰/۶/۱۱
یک شاهکار ادبی بی‌نظیر و بی‌نقص از تولستوی که در هر روزگاری خونده بشه قابل درک و تجربه‌ست! خیلی‌هامون هر روز برای فرار از فکر و خیال خودمون رو با کار مشغول می‌کنیم و در نهایت بعد از چندین سال می‌فهمیم هیچی از زندگی نفهمیدیم که دیگه خیلی دیر شده... این کتاب با به تصویر کشیدن تک‌تک لحظات مرگ از وقوع چنین اتفاقی در آینده مارو باخبر می‌کنه تا بتونیم جلوی خیلی از وقایع دردناک رو بگیریم و قدر زندگی حال حاضرمون رو بدونیم
فرح حقیقی
۱۳۹۹/۶/۲۷
بعد از شنیدن کتاب به یاد آیه 115 سوره مومنون افتادم که خداوند خطاب به انسانها می‌فرماید: آیا چنین پنداشتید که شما را عبث و بازیچه آفریدیم و هرگز به ما رجوع نخواهید کرد؟ و نیز سوره عصر که میفرماید: قسم به عصر که انسان همه در خسارت و زیان است، مگر آنانکه بخدا ایمان آورده و نیکوکار شدند... کاش عبرت و بگیریم در برنامه روزانه مان قرائت ترجمه قرآن را قرار داده و با عمل به فرامین خداوند در این کتاب آسمانی دچار فرجامی نظیر فرجام ایوان ایلیچ‌ها نشویم. صدای گوینده خوب بود ولی کاش اینقدر تغییر صدا نمی‌دادند گاهی آزاردهنده است بویژه برای کسانی که از هندزفری استفاده می‌کنند.
afsaneh mousavi
۱۴۰۱/۵/۳
راوی کتاب فوق العاده بود، آقای زر آبادی بسیاااااار حرفه‌ای و بی نقص کار خوندن کتاب رو انجام داده بود.
اما درباره‌ی خود کتاب، وقتی اسم نویسنده رو دیدم فکر می‌کردم با کتاب خیلی فوق العاده‌ای روبرو هستم، ولی
صرفا با یک کتاب درباره‌ی حالت روحی و پریشانی‌های یک مرد از طبقه‌ی اجتماعی معمولی که در بستر
مرگ هست روبرو هستیم، خالی از هر گونه فسلفه‌ای درباره‌ی مرگ یا زندگی یا حتی جمله‌ی زیبا که شما رو به فکر فرو ببره.
زهرا رشیدی
۱۳۹۹/۷/۱۲
کتاب فضای تاریک و غمگینی داره و چون تولستوی بی نهایت ملموس همه چیز رو توصیف کرده اون فضای غمناک تا عمق وجود آدم رخنه میکنه. کتاب احوالات یک فرد محتضر رو بیان میکنه. به زیبایی هرچه تمام تر پوچ بودن دنیا و مادیات رو به رخ میکشه. و بسیار عمیق و تاثیر گذاره.
فقط اگه حالتون خیلی بد شد سه شنبه‌ها با رو
موری بخونین که بشوره ببره چون سه شنبه‌ها با موری هم موضوعش تقریبا میشه گفت مشابه هستش اما بسیار لطیف و مثبت.
zahra dadashi
۱۴۰۱/۳/۲۴
رمانی مختصر درباره‌ی هراس از مرگ و شرح زندگی شخصی که با وجود موفقیت‌های شغلی در تعادل بین دو موضع مهم زندگی ناتوان مانده و با شروع بیماری دنبال سنجش درستی زندگی پشت سرگذاشته‌اش می‌گردد و اشاره‌ای به مراحل واکنش به مرگ راس انکار، خشم، چانه زنی، افسردگی و در نهایت پذیرش مرگ است، رسیدن به درک درست در قسمت پایانی داستان نهفته بود
kazem fayazi
۱۴۰۰/۱۰/۲۳
عالی بود. ولی آخر باید چیکار کرد که دم مرگ اینجوری پشیمون نشد؟ فکر میکنم نگاهی که ایوان ایلیچ درسه هفته پایانی زندگیش به دنیا داشت نگاه درستیه وانسان باید در طول زندگی به این چشم به زندگی نگاه کنه. البته که این غیر ممکنه وگاهی هم باید غرق در روزمرگی شد ولی پس زمینه‌ی ذهنی انسان باید اونطور باشه.
K ک.اکبری
۱۴۰۱/۶/۲۷
سلام
وقتی ایوان ایلیچ مشغول تجهیز خانه بود، اصلا فکر نمیکردم به این زودی باید همه چیز را بگذارد و بگذرد، تامل برانگیز بود، واقعا وقتی فکرمیکنی شاید خیلی زود باید از خیلی چیزها بگذری، خیلی از غصه‌ها و درگیریهای ذهنی کمتر می‌شود. راوی هم کار زیبایی ارائه کرده است.
S Ab
۱۴۰۱/۵/۳
مرگ با بیماری و پوچی زندگی و فانی بودن رو در این داستان میشد عمیقا درک کرد، تنها ایراد کتاب اینه که تولستوی یه نویسنده‌ی تک صداییه. در کل کتاب خوبیه و ارزش خوندن رو داره، با تشکر از مجموعه کتابراه برای قرار دادن کتابهای صوتی بسیارعالی با صداها و خوانش‌های گویندگان توانمند👌🏻🌱
Pouria Amirfeiz
۱۴۰۱/۱۱/۲۴
بعضی کتاب‌ها برای ما داستان می‌گویند، که بخوابیم. و بعضی از کتابها برای ما داستان می‌گویند که بیدار شویم. کنت لئو تولستوی نویسنده شهیر موفق شده است، با شجاعتی باور نکردنی با مسأله مرگ روبرو شود، و قلب و روح انسانها را بکاود.
رامین کرمی
۱۳۹۶/۷/۲۸
من این کتاب و خوندم یکی از شاهکارهای تولستوی هستش که در سالهای پایان عمرش نوشته شده و حاکی از انقلاب روحی در ایشان میکند.
ختما توصیه میکنم این کتاب و مطالعه کنید فرصت ندارید صوتیش و گوش کنید.
sobhan nazari
۱۴۰۲/۳/۸
رمانی بسیار زیبا که انسان رو به فکر فرو میبره درباره مسائلی که باهاش روبرو هستیم به ویژه مرگ که پایان کار هر موجود زنده هست صحبت میکنه و به خوبی این داستان رو توصیف کرده به جرئت یکی از شاهکار‌های ادبیات
مشاهده همه نظرات 106

راهنمای مطالعه کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ

برای دریافت کتاب صوتی مرگ ایوان ایلیچ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.