معرفی و دانلود کتاب صوتی همه مردان شاه: کودتای 28 مرداد و ریشه‌های ترور در خاورمیانه

عکس جلد کتاب صوتی همه مردان شاه: کودتای 28 مرداد و ریشه‌های ترور در خاورمیانه
قیمت:
86000 تومان - 9.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی همه مردان شاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی همه مردان شاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی همه مردان شاه: کودتای 28 مرداد و ریشه‌های ترور در خاورمیانه

سیری هیجان‌انگیز در تاریخ معاصر ایران؛ استفن کینزر، نویسنده‌ و مورخ آمریکایی، در کتاب صوتی همه مردان شاه روایتی جذاب و پرکشش از وقایعِ منتهی به کودتای 28 مرداد 1332 و سرنگونی دولت محمد مصدق ارائه داده است.

درباره کتاب صوتی همه مردان شاه

28 مرداد 1332 نقطه‌ی عطفی در تاریخ این مرزوبوم بود. در این روز از یادنرفتنی، ارتش محمدرضا شاه پهلوی، با مساعدت نیروهای اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا، علیه محمد مصدق (Mohammad Mosaddegh)، نخست‌وزیر وقت کشور شورید، و او را که در آن زمان جدی‌ترین رقیب سیاسی شاه در داخل کشور به شمار می‌رفت، از مسند قدرت به زیر کشید. البته این فقط ارتش و دولت‌های خارجی نبودند که شاه جوان را در این کودتا، یا آنطور که برخی مایل‌اند بگویند، ضدّ کودتا، همراهی کردند، بلکه در داخل نیز، نیروهای محافظه‌کار بسیاری برای از دور خارج کردن مصدق، به پشتیبانی سلطنت برخاستند.

باری، در ناخودآگاه جمعی ایرانیان، 28 مرداد بیش از هر چیز تداعی‌کننده‌ی خاطره‌ی تلخ دخالت نیروهای بیگانه در امور کشور است. ایرانیان این تاریخ و آنچه را که درش رخ داد، هرگز از خاطر نبردند. به باور بسیاری از محققان، کودتای 28 مرداد عاملی مهم در تشدید غرب‌ستیزی آتی مردم ایران بود. استفن کینزر (Stephen Kinzer) در کتاب همه مردان شاه (All the Shah's Men) بر همین موضع پافشاری کرده، و ریشه‌های ترور در خاورمیانه را در وقایع تاریخی سال 1332 جُسته.

کتاب همه مردان شاه روایتی داستان‌گونه اما تماماً مستند در باب اوضاع ایران در سال‌های منتهی به 28 مرداد 1332 خورشیدی است. کینزر در نگارش این کتاب، هم و غم خود را معطوف به تحقق دو هدف ساخته: نخست، ارائه‌ی روایتی همه‌فهم از برهه‌ای مهم در تاریخ معاصر ایران، و دوم، تحلیل روابط قدرت‌های غربی با دولت‌های بر سر کار در خاورمیانه‌ی قرن بیستم.

از کتاب همه مردان شاه چندین ترجمه به فارسی در دسترس است. برگردانی که اکنون در دست دارید، به قلم شهریار خواجیان فراهم آمده است. خوانش اثر نیز بر عهده‌ی تایماز رضوانی، گوینده‌ی نام‌آشنای کتاب‌های صوتی، بوده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی همه مردان شاه

- همه مردان شاه کتابی گیرا و خواندنی است. (New York Times)
- روایتی جذاب و هیجان‌انگیز. (The Los Angeles Times)

کتاب صوتی همه مردان شاه مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به آثار تاریخی مخاطبین اصلی این کتاب صوتی‌اند.

با استفن کینزر بیشتر آشنا شویم

استفن (یا: استیون) کینزر نویسنده و روزنامه‌نگارِ آمریکایی است. او در سال 1951 به دنیا آمده و این روزها هشتمین دهه‌ی زندگی خود را پشت سر می‌گذارد. کینزر به عنوان ژورنالیستی سرشناس و پرافتخار، برای تهیه‌ی گزارش به نقاط گوناگونی از جهان سفر کرده و بسیاری از وقایع مهم و دوران‌ساز را از نزدیک لمس نموده است. همین امر نیز یاری‌گر او در نگارش کتاب‌های تاریخی معتبری چون «همه مردان شاه» بوده است.

از میان دیگر عناوین این نویسنده، می‌توان به کتاب‌های «سرنگونی» و «برادران» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی همه مردان شاه می‌شنویم

محمد مصدق در زمان خود چهره‌ای تابناک و بی‌رقیب بود. وی یکی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های عصر را به لرزه انداخت و دنیا را تغییر داد. مردم در همه جا او او را می‌شناختند. رهبران جهان به دنبال نفوذ بر او و سپس برافکندنش بودند. بنابراین هیچ‌کس حیرت نکرد وقتی نشریه‌ی تایم وی را بالاتر از ترومن، دوایت آیزنهاور و وینستون چرچیل، به عنوان مرد سال 1951 برگزید.

عملیات آژاکس، نام رمز کودتا علیه مصدق، ضایعه‌ای عظیم برای ایران، خاورمیانه و جهان استعمارزده به بار آورد، زیرا این نخستین بار بود که ایالات متحده یک دولت خارجی را سرنگون کرد...

در این کتاب ماجرایی را بازمی‌گوییم که بسیاری از سرچشمه‌های خشونتی را توضیح می‌دهد که اکنون جهان را درمی‌نوردد. این حکایت، فراتر از یک ماجرای پرکشش و جذاب، پیامی عقلایی از گذشته و درسی هدفمند برای آینده به شمار می‌آید.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
8 دقیقه
دیباچه
34 دقیقه
فصل اول: شب به خیر آقای روزولت - بخش اول
23 دقیقه
فصل اول: شب به خیر آقای روزولت - بخش دوم
21 دقیقه
فصل دوم: تفو بر تو ای چرخ گردن، تفو - بخش اول
25 دقیقه
فصل دوم: تفو بر تو ای چرخ گردن، تفو - بخش دوم
28 دقیقه
فصل سوم: آخرین قطره‌ی خون ملت - بخش اول
33 دقیقه
فصل سوم: آخرین قطره‌ی خون ملت - بخش دوم
25 دقیقه
فصل چهارم: موج نفت - بخش اول
30 دقیقه
فصل چهارم: موج نفت - بخش دوم
28 دقیقه
فصل پنجم: فرمان‌های ارباب - بخش اول
34 دقیقه
فصل پنجم: فرمان‌های ارباب - بخش دوم
17 دقیقه
فصل پنجم: فرمان‌های ارباب - بخش سوم
29 دقیقه
فصل ششم: دشمنان ناپیدا در همه‌جا - بخش اول
37 دقیقه
فصل ششم: دشمنان ناپیدا در همه‌جا - بخش دوم
33 دقیقه
فصل هفتم: نمی‌دانید آن‌ها چه اهریمنانی‌اند - بخش اول
26 دقیقه
فصل هفتم: نمی‌دانید آن‌ها چه اهریمنانی‌اند - بخش دوم
28 دقیقه
فصل هشتم: پیرمردی فوق‌العاده زیرک - بخش اول
24 دقیقه
فصل هشتم: پیرمردی فوق‌العاده زیرک - بخش دوم
28 دقیقه
فصل نهم: انگلیسی‌های خرفت - بخش اول
27 دقیقه
فصل نهم: انگلیسی‌های خرفت - بخش دوم
35 دقیقه
فصل دهم: بند کفش‌هایت را ببند و راه بیفت - بخش اول
21 دقیقه
فصل دهم: بند کفش‌هایت را ببند و راه بیفت - بخش دوم
24 دقیقه
فصل یازدهم: می‌دانستم! آن‌ها عاشق من هستند! - بخش اول
33 دقیقه
فصل یازدهم: می‌دانستم! آن‌ها عاشق من هستند! - بخش دوم
35 دقیقه
فصل یازدهم: می‌دانستم! آن‌ها عاشق من هستند! - بخش سوم
38 دقیقه
فصل دوازدهم: خرناسه کشیدن گربه‌ی چاق - بخش اول
39 دقیقه
فصل دوازدهم: خرناسه کشیدن گربه‌ی چاق - بخش دوم
41 دقیقه
سخن آخر

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی همه مردان شاه: کودتای 28 مرداد و ریشه‌های ترور در خاورمیانه
نویسنده
مترجمشهریار خواجیان
گویندهتایماز رضوانی
ناشر چاپیانتشارات اختران
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۱۳ ساعت و ۲۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه صوتی
86000 ت - 9.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی همه مردان شاه

Behzad
۱۴۰۱/۵/۲۹
صرف نظر از جرح و تعدیل‌هایی که عرف نشر و ترجمه اینگونه کتابها است به نظر می‌رسد نویسنده توانمند کتاب با تحقیق در منابع مختلف موجود تاریخی توانسته گوشه‌ای از حوادث سیاسی دهه ۳۰ هجری شمسی را در ایران به نگارش در آورد. آنچه مهم است دخالت‌های استعمارگرانی مثل انگلیس در عرصه سیاسی و اقتصادی آن روزگاران و اعصار قبل و بعد از آن در کشورهای کمتر توسعه یافته و فقیری مثل کشورهای قاره آفریقا و بخصوص در خاور میانه و ایران است که امروزه به نحو دیگری توسط کشورهای دیگری نمود یافته است. متاسفانه فقر فرهنگی و عدم اطلاعات سیاسی و اجتماعی مردمان و عدم وجود سیاستمداران قدری مثل مصدق در تمام دوران در کشورهای جهان سوم و وجود عناصر غیر متعصب ملی که الگوی آنان حفظ منافع مالی شخصی بجای منافع ملی بوده همواره کشورهای از این نوع رادر موقعیتی به دور از تمدن و پیشرفت منگنه نموده است. کتاب چهره واقعی سیاستمدار رندی مثل چرچیل را که ایرانیان آن دوران را نوکر و مردمان تحت استعمار انگلیس میداند که حق هیچگونه دفاع از منافع ملی و انسانی خود را ندارند، اوضاع نابسامان قشر کارگری در صنایع نفتی ایران و عدم امکان تحصیل افراد برای انجام امور کارشناسی و عدم دسترسی به سیستم حمل و نقل بین المللی و فلج شدن تولید نفت با یک اشاره انگلیس با بستن کلید‌های پالایشگاه و عدم همکاری شرکتهای نفت کش بین المللی و... مصدق حقوق دان در سازمان ملل و دادگاه لاهه، یکه و تنها حق ایرانی را از ممالک سود جو و استعماری میگیرد و راه را برای شکوفایی اقتصادی ایران می‌گشاید. هر چند در نهایت با برنامه خارجی و بواسطه عناصر خود فروش و خائن داخلی از قدرت خلع و تبعید میشود. داستان ملی شدن صنعت نفت و مبارزات دکتر مصدق را بخوانید و از تاریخ عبرت بگیرید.
مجید حاجی پور
۱۴۰۱/۸/۲۷
جامعه دگم و به اصطلاح روشنفکر نمی‌تواند بدون عصبیت و بی نظر به دیکتاتوری مصدق و بزرگترین خسارت‌های مالی که او به ایران زد بنگرد. او اولین کسی است که در تاریخ ایران را به جزیره و خواستگاه ترور و غرب ستیزی تبدیل کرد. در حکومت رضا شاه بال و پر شاهزاده‌های حکومت قجری چیده شده بود. 《محمد مصدق》 زندانی و تبعید شده بود؛ قوام السطنه و حشمت الدوله هر دو در خانه تحت نظر بودند؛ تقی زاده وزیر دارایی که امتیاز پرمنفعت ۱۹۳۳ را امضا کرده بود به لندن فرار کرده بود. محمد حسین میرزا به پاریس رفته بود؛ کسانی هم که داخل بودند کاملا سکوت کرده بودند. اما پس از برگناری رضا شاه کابوس قجریان پایان یافت. آن‌ها ک همگی مدعی سلطنت بودند خود را سلطنه لقب می‌گذارند و مثلا می‌گفتند مصدق السلطنه. در هر صورت نفرت انها از پادشاهی محمدرضا بی حد و حصر بود. مصدق حاضر نبود به قیمت نابودی ایران دست از لجبازی از پادشاهی بکشد و هر دفعه با هوچی گری برای خود اعتبار می‌خرید. حتی زمانی که مجلس منحل بود و شاه قانونا حق برکناری او را داشت علیه گارد شاهنشاهی قیام کرد و با پر رویی تمام در رادیو اعلام کرد که علیه او کودتا شده در حالی که حکم برکناری او تقدیم شده بود. او به سرتیپ ریاحی دستور داده بود که ارتش حق ندارد در مراسم صبحگاه به شاه قسم یاد کند و مجلس را یکسال مجبور کرده بود که هر بندی که ارائه کرد را قانون به شمار اورد و این دیکتاتوری حتی از رضاه شاه هم دیده نشده بود. با ملی کردن، تمام شرکت‌های تابع را که خارج از مرزهای ایران بود و از درآمدهای شرکت نفت ایران و انگلیس ساخته شده بود که ایران نیز از درآمدهای آنان سود می‌برد را از دست می‌دادیم. و البته این اتفاق هم افتاا و تنها فایده ملی سازی تعییر تابلو شرکت بود.
حجت رحیمی
۱۴۰۱/۱۱/۲۰
باسلام و عرض خسته نباشید
اشکالاتی که در استفاده از این کتاب به ذهنم رسید عرض می‌نمایم
۱_ از کریم خان حرفی زده نشده است
۲_ از نقش روحانیت در ملی شدن صنعت نفت حرفی به میان نیامده است
۳_ از جدایی مصدق از کاشانی حرفی زده نشده است
۴_ سوء قصد به جان محمد علی شاه را نیاورده است
۵_ در دوران صحبتی
رضاشاه از شهید مدرس نشده است
۶_ رضا خان قرارداد دارسی را برای خدمت بیشتر به انگلیس باطل کرد که جور دیگری نشان داده شد
در پایان از زحمات شما تشکر میکنم
ایرج پورعلی
۱۴۰۲/۱/۲۰
کتابی است همه جانبه نگر که با نگاه به شرایط داخلی و شرایط بین المللی و نقش دکتر مصدق در این شرایط نوشته شده است. کتاب نثری شیرین آمیخته با غرور ملی ایرانیان دارد.
مهدی حمیدی
۱۴۰۲/۹/۱۶
کتابی بسیار عالی در زمینه کودتا، منشأ آن، رفتار مردم و دربار و بسیار از وقایع و رویدادهای بسیاری که منجر به ظهور و سقوط مصدق شد را بازگو می‌کند.
محمود حسین زاده
۱۴۰۱/۵/۲۰
به همه علاقه مندان به ایران مدرن خوندن این کتاب را توصیه میکنم. ممنون از ترجمه عالی و صدای بی نظیر گوینده👍👍👍
حسام الدین ندرلو
۱۴۰۲/۵/۲۲
کتاب خوبی بود معمولا نویسنده خارجی برای بررسی تاریخی بهتره چون انگیزه سیاسی نداره
بابک شیدایی
۱۴۰۲/۸/۴
کتاب خوبی بود. آگاهی نسبتا خوب و بی طرفانه به خواننده میدهد.
علی لوافیان
۱۴۰۱/۱۰/۸
کتابی فوق العاده مفید و دقیق و روان با صدای شنیدنی
گودرز صادقی هشجین
۱۴۰۱/۷/۳
یک کتاب تاریخی منصفانه‌ای هست. مصدق رو بیشتر و بهتر شناختم
مشاهده همه نظرات 10

راهنمای مطالعه کتاب صوتی همه مردان شاه

برای دریافت کتاب صوتی همه مردان شاه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.