معرفی و دانلود کتاب صوتی سه قطره خون

عکس جلد کتاب صوتی سه قطره خون
قیمت:
34000 تومان - 4.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سه قطره خون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سه قطره خون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سه قطره خون

کتاب صوتی سه قطره خون از به یادماندنی‌ترین، عجیب‌ترین و جذاب‌ترین داستان‌های صادق هدایت است، راوی و شخصیت اصلی داستان که در آسایشگاهی روانی بستری شده، توصیفی از سایر بیماران و نیز شرحی از رویدادی آسیب‌زا در زندگی گذشته‌ی خود ارایه می‌دهد که از هر حیث، روایتی نامنتظم و نامنسجم به نظر می‌رسد.

سه قطره خون داستان دیوانه‌ای است که از بستری شدنش در دارالمجانین یک سال می‌گذرد. او در این یک سال تنها یک فکر و آرزو را در سر داشته، آن هم داشتن کاغذ و قلم برای مکتوب کردن ذهنیت‏‌هایش. روز قبل از شروع داستان اتاق او را جدا کرده‌اند و کاغذ و قلم در اختیارش گذاشته‌اند. اما اکنون دیگر او حرفی برای گفتن ندارد و کاغذهایش را با خطوط در هم و برهم پر کرده است. تنها جمله‌ای که از این خطوط قابل‌ فهم است. این سه قطره خون هست. این سه قطره خون اساس بقیه داستان را شکل می‌دهد و مفاهیم زیادی را در خود گنجانده است.

در واقع این سه قطره همچون سه‌نقطه‌ای است که در انتهای برخی جملات نوشته می‌شود و نشان‌ دهنده این است که حرفی برای گفتن هست اما نمی‌توان یا نمی‌شود آن را نوشت. در اینجا هم دیوانه سخنان زیادی دارد که قادر به نوشتن آن‌ها نیست و یا ترسی مانع از نوشتن او می‌شود. این سه قطره می‌تواند هر چیزی باشد می‌تواند هر حرفی در آن گنجانده شود.

هدایت همیشه در آثارش نشان داده است که تحت تأثیر فرهنگ و افسانه‌های هندی قرار دارد. در این داستان هم سه قطره خون نشانگر داهایی است که پرجاپتی خدای آفرینش در افسانه‌های هندی به مخاطبینش می‌گفت او در جواب خدایان دیگر، مردم و شیاطین هر بار به گفتن دا دا دا اکتفا می‌کرد و آن‌ها این گفته او را هر بار به‌گونه‌ای مختلف برداشت و تفسیر می‌کردند. حال این سه قطره خون در این داستان همان سه دا یا سه‌نقطه است که می‌توان هر بار به‌گونه‌ای آن را برداشت و تفسیر کرد. خون حیات‌بخش است و سه قطره خون حیاتی در دل کرختی و افسردگی این داستان است.

این داستان سورئالیستی همانند تمام آثار هدایت سرشار از پوچ‌گرایی، حس خودکشی، تنهایی و توهم و گفته‌هایی عمیق و مبهم است که درکشان سخت است. داستان‌های هدایت می‌توانند مخاطب حرفه‌ای را به تفکرهای عمیق وا دارد. سه قطره خون نیز از این قاعده مستثنا نیست و مفاهیم تامل‌برانگیزی در آن وجود دارد که حیرت مخاطب را برمی‌انگیزد.

صادق هدایت نویسنده، داستان‌نویس، مترجم و روشنفکر ایرانی بود. بسیاری از محققان، کتاب «بوف کور» او را، مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند. اندیشه‌های ناسیونالیسمی و سبک رئالیسم پایه‌های اصلی آثار هدایت را تشکیل می‌دهد.

در قسمتی از کتاب صوتی سه قطره خون می‌شنویم:

دیروز بود که اطاقم را جدا کردند، آیا همانطوری که ناظم وعده داد من حالا بکلی معالجه شده‌ام و هفته‌ی دیگر آزاد خواهم شد؟ آیا نا خوش بوده‌ام؟ یکسال است، در تمام این مدت هرچه التماس می‌کردم کاغذ و قلم می‌خواستم بمن نمی‌دادند. همیشه پیش خودم گمان می‌کردم هر ساعتی که قلم و کاغذ بدستم بیفتد چقدر چیزها که نخواهم نوشت… ولی دیروز بدون اینکه خواسته باشم کاغذ و قلم را برایم آوردند. چیزی که آنقدر آرزو می‌کردم، چیزی که انتظارش را داشتم…! اما چه فایده… از دیروز تا حالا هرچه فکر می‌کنم چیزی ندارم که بنویسم. مثل اینست که کسی دست مرا می‌گیرد یا بازویم بی‌حس می‌شود. حالا که دقت می‌کنم مابین خط‌های درهم و برهمی که روی کاغذ کشیده‌ام تنها چیزی که خوانده می‌شود اینست: سه قطره خون.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
26 دقیقه
سه قطره خون

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی سه قطره خون
نویسنده
گویندهپوریا عطایی
ناشر صوتی نوین کتاب گویا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۲۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
34000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی سه قطره خون

📚الناز محمدی📚
۱۴۰۲/۴/۲
🍁کاتیا، دن‌ژوان کرج، سگ ولگرد، بوف کور، تاریک خانه، داش آکل، بن بست، ترجمه دیوار، و حالا هم‌ داستان کوتاه سه قطره خون!
همینطور که همه مون میدونیم همه داستانای صادق هدایت، فضای خیلی سنگین و گاها تیره‌ای دارن که باید بهشون عمیقا فکر کرد. ‌گاها من مجبور میشم بعضی داستان‌هاشو دوبار بخونم! این داستان
کوتاه ‘سه قطره خون’ یک داستان از مجموعه داستانی به همین اسمه. که اکه بخوام نظرمو راجع به داستان بگم، باید بگم؛
سه قطره خون داستان یه دیوانه ایه که یک‌سال هست که توی بیمارستان روحانی بستری هست و در آرزوی قلم و‌کاغذ بوده! ‌و همین دیروز بهش قلم ‌کاغذ دادن اما اون دیگه دستاش کرخت و ذهنش بی موضع شده برای نوشتن روی کاغذ! و‌جیزی برای نوشتن نداره! و نهایتا توی اون همه کلمه و خط خطی کردن به سه قطره خون میرسه که ظاهرا منظورش … هست! که میخواد حرفی نگفتی یا ننوشتی رو به ما بگه.
گربه‌های نر و ماده که نماد عشق و تولد و عشق باری زیر درخت بودن هم بسیار برام جالب بود و‌حتی دردناک چراکه عشق اونها توسط راوی نافرجام موند! درواقع دیوانه یا راوی داستان میخواد بگه که مای خواننده اونو پر‌اش کنیم. سه قطره خون حیاتی و نمادین! مثل سه قطره اشک، یا خون روح خواننده با راوی! خمیشه داستان‌های هدایت به جورایی رمز و راز برای خودکشی و سیاهی داره. به نظر من به داستان کوتاه فلسفی و متاثرکننده‌ای بود.
فاطمه میم
۱۳۹۸/۱۰/۴
فضای نوشته‌های هدایت همیشه تاریک و تلخه ولی مخاطب رو به تفکر وادار میکنه.. فکر کردن به پلیدی‌ها و زشتی‌های پنهانمون و.. اینطوری بهتر میتونیم خودمون رو بشناسیم
Amir Kazemi
۱۳۹۹/۱/۷
خاص‌ترین و ماندگارترین اثر صادق بعد از بوف کور و توپ مرواری. هر بار که میخونم یا گوش میدم برام تازگی و گنگی مرتبه‌ی نخست رو داره.
Eli Khazraei
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
با اینکه اینهمه سال میگذره از فوت هدایت کتاباش زنده زندس👍
Joker Shar
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
واقعا محشره...
Melika Khabazi
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مرموز بود مثل همه‌ی آثارش
جعفر سلطانی
۱۴۰۱/۱۲/۲۳
حقیقتش اینه که من چیزی سر درنیاوردم
مشاهده همه نظرات 7

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سه قطره خون

برای دریافت کتاب صوتی سه قطره خون و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.