معرفی و دانلود رایگان کتاب صوتی سگ محله

عکس جلد کتاب صوتی سگ محله
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سگ محله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سگ محله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سگ محله

کتاب صوتی سگ محله اثر عزیز نسین درباره‌ی سگی به نام تارزان است که سالیان سال در محله مال‌تپه زندگی می‌کند و هیچ کس سن اصلی آن را نمی‌داند. تارزان همیشه مورد آزار و اذیت بچه‌های شهر قرار می‌گرفت و...

مَحمَت نُصرَت (Aziz Nesin) معروف به عَزیز نَسین نویسنده، مترجم و طنزنویس اهل ترکیه است. داستان‌های عزیز نسین گاه به صورت جدا و بیرون از مجموعه‌های خود و گاه در قالب اصلی کتاب‌ها به فارسی ترجمه شده‌اند.

از داستان‌هایی که به فارسی ترجمه شده می‌توان به این داستان‌ها اشاره کرد: پخمه، حقه‌باز، خری که مدال گرفت، زن بهانه‌گیر، عروس محله، گردن‌کلفت، یک خارجی در استانبول، نابغه هوش، مگر تو مملکت شما خر نیست؟ خانه‌ای روی مرز، داماد سرخانه، چگونه حمدی فیل دستگیر می‌شود؟ غلغلک، زن وسواسی، موخوره، طبق مقررات، گروهک کرامت و گروهک سلامت، چاخان (زوبوک) و شارلاتان. ما آدم نمی‌شویم، سرزمین اخموها، لوستر 5 شاخه، خاطرات یک مرده، بله قربان چشم قربان، کانون گرم خانواده، دندان‌های مردم را نشمارید.

در قسمتی از کتاب صوتی سگ محله می‌شنویم:

پشم و پیله کوتاهی دارد به رنگ زرد. هیکلن هم، نه نکره است و به ریغونه. خلاصه، یک سگ معمولی است دیگر. از همین سگ‌های ولگرد معمولی.

حیوان، چلاق نیست، اما همیشه می‌شلد: بچه‌های محله مدام سنگش می‌زنند و اشکلکش می‌کنند. تا به حال، یک بار هم دیده نشده که محض رضای خدا هر چهار تا پای این بدبخت با هم سالم باشد: هنوز این یکی خوب نشده، بلائی به سر آن یکی پایش می‌آید!

تارزان، ارزان‌ترین اسباب باری بچه‌های محله است:
سوارش می‌شوند، حیوان اعتراضی نمی‌کند... همان جور که کمرش زیر سنگینی آن‌ها خم شده، سعی می‌کند دو سه قدمی راهشان ببرد. اما بچه‌ها، فقط به همین قناعت نمی‌کنند که، بی‌انصاف‌ها گاه وقتی هم دو ترکه سوارش می‌شوند! بدبخت کمرش خم می‌شود، شکمش می‌چسبد به زمین، درد تو دلش می‌پیچد، ‌و معذلک جیکش در نمی‌آید. منتها، تا چند روز بعد، دیگر مطلقن نمی‌تواند کمر راست کند؛ و از کمر به پائینش را، درست مثل این که چیز بی‌جانی بهش وصله کرده باشند، با مکافاتی، توی گرد و خاک و آت آشغال کوچه، از این‌ور به آن‌ور و از این راه آب به آن راه آب می‌کشد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۱۵ دقیقه
سگ محله - قسمت اول
۱۳ دقیقه
سگ محله - قسمت دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی سگ محله
نویسنده
مترجماحمد شاملو
گویندهمهدی رضایی، علی شمسی، زیبا حاجیان، مائده مرتضوی
ناشر صوتی کانون فرهنگی چوک
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابMP3
مدت۲۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی سگ محله

محمد ابراهیم شمسائی
۱۳۹۶/۱۱/۲
این نوشته ورای ظاهرش معانی بسیار عمیقی داره در ظاهر به نکوهش حیوان آزاری پرداخته ولی در واقع چیز بزرگتری برای گفتن داره مال تپه همین ایران ماست و اهالی محله خوده ماییم ولی تارزان میتونه تمدن ما باشه که انقد سر عمرش اختلاف نظره و ما براش اهمیت قائل نبودیم و هرروز زخمی بهش میزدیم که با اومدن رنگ رویی آمریکایی‌ها گرفت و بیشتر دیده شد ولی اونا هم بی‌دلیل کاری نمیکنن خلاصه که ما با کلی سروصدا نذاشتیم تا بتونیم باز خودمون بهش زخم جدید بزنیم واقعا داستان غم انگیزی بود و اون قسمت دانشجو به نام فریدون واقعا مناسب بود که میتونه نماد روشن فکرای اون زمان باشه که غرب گرایی رو میپسندیدن
ریحانه حق شناس
۱۳۹۹/۹/۳۰
به نظر من این داستان غیر مستقیم میگه که همه‌ی ما‌هایی که از ظلم آدمایی که به خاطر ثروت یا جایگاه سیاسی شون قدرتی پیدا کردن حرف می‌زنیم و اعتراض داریم
اگر توی موقعیتی قرار بگیریم که بتونیم زور بگیم ظلم کنیم و حتی آزار بدیم
و بدونیم که با مقاومت یا بازخواست کسی رو به رو نمیشیم
دیگه با اون آدما هیچ
فرقی نداریم جز این که زورمون کمتره
همین حالا هم اون گرونیایی که طرف جنس با خرید قدیمشم گرون می‌فروشه چون میدونه مردم مجبورن بخرن و میخرن
نه با اینایی که اینجوری این سگ رو زجر میدادن فرقی داره نه با اونایی که اختلاس می‌کنند و فساد مالی و... دارن.
این وسط عده ایم هستن که ممکنه بعد زشتی اون اشتباه رو بفهمن و خودشون انجام ندن اما به اون ظلم و ظالما هم اعتراضی نمی‌کنند
مثل امثال شخص روایت کننده در داستان که زشتی کار بچه‌ها رو حالا که بزرگتر شده بود درک می‌کرد اما اعتراضی نمی‌کرد و نهایتا با یه ابراز تاسف رد میشد.
zaman goldasteh
۱۳۹۹/۷/۲۷
درود
ضمن تشکر و عرض خسته نباشید، جسارتا بعضی از کلمات را اشتباه می‌خوانید.
عِرق میهنی را عًرق میهنی تلفط کردید
در داستان دیگری غلام پَست را غلام پُست خواندید...
ازین دست اشکالات در اغلب داستان‌های صوتی که در اپلیکیشن شما گوش دادم وجود دارد.
البته در حجم وسیع کاری که انجام می‌دهید وجود این و
اشکالات قابل درک است، امیدوارم هر روز بهتر از روز قبل باشید.
تبدیل داستان‌ها به فرمت صوتی تاثیر زیادی در گسترش ادبیات خواهد داشت و جمع بیشتری را به داستان خوان‌ها اضافه خواهد کرد که نتیجه‌ی نهایی‌اش بالا رفتن سطح سواد و دانش عمومی ست.
باید از تلاش‌تان تقدیر کرد.
ولی یک متخصص ادبیات در مجموعه‌تان داشته باشید که هنگام ضبط نظارت داشته باشد و اشکالات خوانشی را اصلاح کند.
در مجموع بابت زحمات‌تان و دغدغه‌ای که نسبت به ادبیات دارید سپاسگزارم. هر کار بزرگی اشکالات کوچک و بزرگ هم در کنارش خواهد داشت که به تدریج قابل رفع است.
پنج ستاره حق‌تان است
موفق باشید
سمیرا ابراهیم پور
۱۴۰۱/۳/۱۷
داستان در مورد سگی است که در محله‌ای قدیمی زندگی میکند هیچ کدام یک از اهل محل نمیدانند که این سگ از کی در ان محله بوده و هر بلایی که دلشان بخواهد سر سگ بینوا میاورند اما این فقط ظاهر داستان است و نویسنده با زیرکی و مهارت و قلم جذاب و گیرای خود و پر و بال دادن به داستان مفاهیم زیادی را در دل داستان بیان کرده. سگ در واقع بیانگر قدمت و فرهنگ تاریخ میهنمان است که همه باهم سر ان اختلاف نظر داریم و هربلایی که دلمان خواسته از گذشته تا به امروز سر ان اورده ایم. خانواده امریکایی نشان دهنده این است که وقتی پای غریبه‌ای به میهنمان باز شده رگ غیرتمان برای دفاع از میهن به جوش امده ولی دوباره روز از نو و روزی از نو. فرد تحصیل کرده محله که اگرچه تحصیل کرده است و چیزی خوانده اما سوادش باعث شعورش نشده. راوی داستان اگرچه زشتی کارها را فهمیده اما اعتراضی نمیکند مثل خیلی‌ها در جامعه امروز که اگرچه متوجه عملکردهای اشتباه چه دولت و چه ملت هستند اما دم بر نمیزنند. علاوه بر این میتوان گفت نویسنده به این نیز اشاره داشته که همه ما تا زمانی که شخصی به جایگاه و درجه‌ای نرسیده اورا بحساب نمی‌اوریم ولی تا فرد دارای مقام و جای گاهی میشود همه به او احترام گذاشته و برایمان عزیز میشود. به نکوهش حیوان ازاری نیز اشاره داشته. مفاهیم بسیاری را میتوان از دل این داستان برداشت کرد. صدا و نحوه اجرای گوینده که راوی داستان نیز هست خوب بود. با توجه به اینکه این کتاب رایگان نیز هست به تمام عزیزان توصیه میکنم که داستان رو گوش کنند و از شنیدنش لذت برده و به مفهوم داستان توجه کنند.
احسان حسین زاده
۱۳۹۹/۶/۲۰
این تارزان انگاری نماد کشور و فرهنگ خودمونه که با بی اهمیتی داریم نابودش می‌کنیم، تا میاد فعالیتی انجام بشه که فرهنگمونو از مرگ و نابودی نجات بدیم یک عده نادان بی تعقلبا هیاهو و دست اندازی نمی‌گذارن و باز روز از نو و روزی از نو به کوه مشکلات و آزارهامان می‌افزاییم و بی جهت از مشکلاتمون می‌نالیم این بدون که کاری برای برطرف کردنش انجام بدیم، از این منظر هم میشه بهش نگاه کرد که تارزان خود ما مردم هستیم که هر کس هر بلایی سرمون بیاره صدامون در نمیاد و همیشه محتاج کمک دیگران از بیرون می‌مونیم، و فکر می‌کنیم اگر کسی نباشه که از بیرون بیاد و کمکمون کنه و بهمون یاری برسونه ما دیگه نمی‌تونیم کاری کنیم و باید سختی‌ها و بی عدالتی‌ها رو تحمل کنیم، این داستان نشون دهنده‌ی تصورات غلط ماست حتی اگر از این دوره به دوره‌ی دیگه‌ای منتقل بشیم، ما تا خودمون نخوایم نمی‌تونیم تغییر کنیم، ضمنا تحت تأثیر شرایط و جو ایجاد شده هم هستیم و مردم فازکی هستیم
آنیتا ارزانی
۱۴۰۰/۱۱/۲۷
اولین توصیه این است که حتما پیش از شنیدن داستان، هم درباره نویسنده و هم نظرات را بخوانید تا مثل بعضی دوستان دچار سوء تعبیر نشوید.
دوم اینکه، علیرغم روکش سطحی داستان ک روایت رفتار مردم محلی با سگ محله شان است، تعابیر مهم ودستاوردهای عمیقی در ریشه داستان کشف خواهید کرد.
سوم: مثل بعضی زیاد به صدای
راوی پیله نکنید، اصل، خود ماجرا است.
چهارم: به اغلاط کلمات هم توجه نکنید، مغز ما ایرانیها در این مواد بسیار هوشمندانه عمل خواهد کرد. خودش درست و غلط را تشخیص میدهد!!
پنجم: اگر کسی یا چیزی باعث کدورت احوالتان شد، میتوانید در اقیانوس ذهنتان بی رحمانه غرقش کنید، هر چند در دنیای واقع این شق قضیه از دستتان خارج است. خلاصه اینکه با اطمینان خاطر داستان را گوش کنید ک بسیار ارزشی و با محتوی است.. ولی قول نمیدهم ک بدون اظهار تاسف آن را فراموش کنید.
رسول منوچهریان
۱۴۰۰/۹/۱۴
بسیار زیبا و به نظر من کنایه آمیز به ملت‌های جهان سوم که هیچ وقت قدر داشته‌های خودشون رو ندونستن و همیشه تاریخ دچار افراط و تفریط بودن و در حاشیه زندگی کردنو متن رو سپردن به جوامع مدرن. چه بسا آمریکائیها داستان ما یا فرقی نداره منظور جوامع مدرن که در متن زندگی میکنن چه مقدار از این تارزان‌ها از این جوامع جهان سوم که متاسفانه جامعه خودمون یکی از طلایه داران اونه استخراج نکردن و قدرتمند تر نشدن. تارزان‌هایی که به چشم ما بی ارزشو کم اهمیت و دم دستی هستن ولی بعدها که بها بهشون داده میشه و تو جایگاه اصلی خودشون قرار میگیرن تبدیل به نخبگان علمی و ورزشی هنری و اقتصادیو چه و چه خواهند شد و دیگر افسوس خوردن و لب گزیدن دیر است و بی فایده و الی ماشالله برای این حقیقت تلخ مثال وجود داره که... بگذریم. روح نویسنده بزرگ این کتاب شاد
افشین حبیبی
۱۴۰۰/۱۱/۲۷
سلام و درود خدمت عزیزان 👋
به نظر بنده این کتاب اجازه میده که شما با هر داستانی که دوست دارید منطبق‌اش کنید.
مثل فرهنگ، نفت، محیط زیست، انسان‌های همچون علی یونسی، مریم میرزاخانی و...
پس کتاب شما را وادار به فکر کردن میکند و از دسته کتاب‌های کم ارزش خارج میشود.
درمورد صوت و گویش، بد نیست ولی
میتونست بهتر باشه.
امیدوارم نظرم برایتان مفید بوده باشه.
مردم و دولت با نابغه‌هایی که نیاز به مراقبت و حمایت دارند رفتار درستی ندارند، نام علی یونسی را در گوگل جست و جو کنید.
با کمی تفکر و تغییر میتوان در مسیر رشد فردی و جامعه حرکت کرد.
سپاس از شما🌹
Amir Abbas Shamsi
۱۴۰۰/۱۱/۱۲
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت عزیزانی که در گردآوری این کتاب زیبا زحمت کشیدند.
داستان در مورد یک سگ ولگرد است که در یک محله زندگی میکند که اتفاقاتی پر از ضد و نقیض
برای او رخ می‌دهد
در این داستان به حیوان ازاری هم توجهی شده است
از نظر بنده مفهوم داستان بر این منوال است تا زمانی که موقعیت فردی
و اجتماعی من خوب و دلپذیر باشد همه (رفتار مردم و اطرافیان) مرا دوست دارند و با تمام قوا از من دفاع میکنند و به من احترام میگذارند
اما اگر موقعیت من به کلی برعکس شود رفتار
دیگران هم به کلی برعکس میشود
Saeed . J
۱۴۰۰/۱۰/۲۶
درود،
به نظرم تارزان می‌تونه نماد خیلی از چیز‌ها باشه. مثلاً آثار باستانی، که مردم روشون نقاشی و یادگیری مینویسند و کوچکترین ارزشی براشون قائل نیستند ولی فقط لازمه یه خارجی مخصوصاً آمریکایی بیاد و فقط یک آجر از اون رو برداره که ببره، تمام رسانه‌ها از فضای مجازی تا تلویزیون از کوچیک و بزرگ، از تا
سردمداران مردم عادی با اینکار مخالفت میکنند و خودشونو عاشق اون میدونند ولی همینکه ماجرا تموم بشه دوباره همون آش وهمون کاسه، تارزان می‌تونه نماد نخبگان هم باشه. با تشکر.
نازگل سروی
۱۳۹۹/۵/۳
برخلاف نظر برخی دوستان به نظر بنده این داستان درباره ایران نیست بلکه درباره یک مال و یا ثروتی دم دستی می‌باشد که تا وقتی مورد توجه شخصی از خارج قرار نگرفته قدر دان آن نیستند و به محض اینکه آن مال طرفدار پیدار میکند همه برایش سرو دست میشکنند و به محض این که از رونق می‌افتد دوباره نسبت به آن بی توجه میشوند این نه فقط در ایران بلکه در هر کشوری وبا هر مردمی تجربه شده حال اگر این مال در ایران باشد و توسط غربی‌ها مورد پسند واقع شود خصلت غرب زده مردم آن مال را روی سرشان میگذارد...
Mehran Shokouhiyan
۱۳۹۷/۱۱/۱
تارزان همین نخبه‌های این مملکتن که تا زمانی که هستن کسی قدرشونو نمیدونه، وقتی از مملکت میرن عزیز میشن و به زور برش میکردونن و دوباره همون بلاهای قبلی رو سرشون میارن، مثل کاوه مدنی
Hadis Gholipour
۱۴۰۱/۲/۱۲
درود، در کل کتاب‌های عزیز نسین حالتی طنز آلود دارد، اما این کتاب اصلا خنده‌ای روی لبانم نیاورد، شاید در موضوع طنز تلخ نوشته شده بود، زیرا سعی داشت تا با توصیف یک سگ پیر تر از محله و بلاها و شکنجه‌هایی که بچه‌ها و بزرگتر‌ها به سرش می‌آوردند فضای طنز آلودی ایجاد کند. صدا‌ها به شدت مزخرف و گنگ بود به طوری که با گذشت زمان نتوانستم به آن‌ها عادت کنم و به ناچار تا پایان داستان آن‌ها را تحمل کردم. امیدوارم این دیدگاه مفید باشد. سپاس.
کورش فرودی
۱۴۰۰/۱۲/۱۹
کتابهای عزیز نسین نویسنده شهیر ترک در گروه کتابهای طنز سیاسی محسوب میشوند و بسیار جالب و شنیدنی هستند من این کتابها را از دهه پنجاه که در ایران چاپ شدند خریداری و خوانده‌ام و جالب اینکه انگار هیچگاه قدیمی نمیشوند و برای همین اوضاع و احوال امروز گفته شده‌اند یا اینکه سیاست در خاورمیانه تغییر نمیکند من به همه دوستان کتابهای عزیز را توصیه میکنم بخصوص با صدای آقای سلطانزاده البته گویش این کتاب را هم الحق پسندیدم
صدیقه فتحی
۱۴۰۰/۱۲/۱۲
عالی بود
چقدر این فرهنگ آشناست تا وقتی کسی صاحب نداره همه بیخیالش هستند یکی که پیدا بشه بهش برسه همه جوگیر میشن خیالشون راحت شد که دیگه کسی نیست همه باز بیخیالش می‌شن
یاد کتاب اسکارلت افتادم که اسکارلت وقتی ملانی فوت کرد و رت باتلر هم گذاشت رفت و شرایط برای تصاحب اشلی مهیا بود دیگه نخواستش
و و
واقعا چنین فرهنگی در جامعه ترکیه ایران وجود داره و داشت وحق و حقوقی برلی حیوانات و انسان‌های ضعیف و معلول قائل نیستند
مشاهده همه نظرات ۱۹۱

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سگ محله

برای دریافت کتاب صوتی سگ محله و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.