معرفی و دانلود کتاب آداب و فرآیند ازدواج

عکس جلد کتاب آداب و فرآیند ازدواج
قیمت:
۳۲۰۰۰ تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب آداب و فرآیند ازدواج و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آداب و فرآیند ازدواج و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آداب و فرآیند ازدواج

ازدواج کردن یکی از مهم‌ترین و بدیهی‌ترین نیازهای انسان هاست و فرزند آوری هم سبب تحکیم خانواده می‌شود. دین اسلام هم تشکیل خانواده را امری مقدس می‌شمارد. به همین جهت محمدسعید سبهانی در کتاب آداب و فرآیند ازدواج شما را با روش‌های انتخاب همسر و ازدواج آشنا می‌کند.

درباره کتاب آداب و فرآیند ازدواج:

دور شدن از شرایط سنتی و فرهنگ خانوادگی و تسلیم شدن دربرابر هجمه‌های فرهنگی بیگانه یکی از مهمترین علل به هم ریختن خانواده‌ها است. بر اساس تجارب بدست آمده از مراجعین به مرکز مشاوره برای ازدواج، افراد ملتزم به آداب و سنن خانوادگی از نتایج خوبی در ازدواج برخوردار شدند. این افراد اکنون نیز به همراه فرزندان خود برای مهارت فرزندپروری و مانند آن مراجعه می‌کنند.

تغییر طرز نگرش به شرایط اقتصادی و تحصیلی، سطح بالای توقعات جوانان، هراس از مسوولیت پذیری، عدم آشنایی جوانان با مقدمات آشنایی و ازدواج و... باعث شده، میزان طلاق در خانواده‌های ایرانی زیاد شود.

در این کتاب سعی شده تا خانواده و جوانان با سوالات ضروری مراحل مختلف ازدواج، نگاه منطقی به روابط عاطفی و ضروری زندگی و آگاهی از بعضی مهارت‌های لازم و یایه‌ای برای قبل زندگی به زبان ساده و کاربردی آشنا شوند تا شاهد ازدواجی موفق برای آنان باشیم. مثلاً در خصوص مهارت خودآگاهی آنچه که عمده جوانان به آن توجه ندارند، تلاش برای کسب مهارت خودآگاهی است که امروزه بعنوان یکی از مهارت‌های دهگانه زندگی از سوی مجامع روان‌شناسی دنیا مطرح است.

در مهارت خودآگاهی هدف آن نیست که ما تنها یک شناختی از ویژگی‌های جسمی و روحی خود بدست آوریم، بلکه آشنایی با ویژگی‌ها و خصایل جنس مخالف بیشتر مورد نظر است. وقتی مردان بدانند که زن‌ها دارای چه خصوصیاتی هستند و بالعکس زن‌ها بدانند که مردان دارای چه ویژگی‌هایی هستند می‌توانند زمینه‌های بسیاری از تنش‌های پیشرو زندگی را جلوگیری نمایند.

در این کتاب ابتدا پس از بیان مباحث اولیه سعی خواهد شد تا شناختی از ویژگی‌های زن و مرد را که بنیان خانواده را با ازدواج می‌سازند مطرح شود و بعد به ترتیب مراحل ازدواج تشریح خواهد شد.

کتاب آداب و فرآیند ازدواج مناسب چه کسانی است؟

با مطالعه این کتاب نگاهی منطقی نسبت به ازدواج پیدا خواهید کرد و از مهارت‌هایی که لازمه انجام این امر حیاتی است، آگاه خواهید شد.

جملات برگزیده کتاب آداب و فرآیند ازدواج:

- انسان در این زندگی پرآشوب، نیاز به سکونت و آرامش و محبت دارد. به شخصی نیازمند است که محرم اسرار و خیرخواه و دل سوز و حامی‌اش باشد، تا با او انس بگیرد و از محبت‌ها، کمک‌ها و حمایت‌های مخلصانه‌اش بهره‌مند گردد.

- رشد عقلی، عبارت است از مجموعه فعالیت‌های فرد که به ادراک، فهم، تشکیل مفاهیم، بررسی معانی، تفکر و تعقل، پیش بینی و استنتاج، برنامه‌ریزی، تعیین هدف و انتخاب راهبردهای برای رسیدن به هدف منتج می‌شود. اندیشه، دیدگاه و نگرش فرد نسبت به زندگی جنبه عقلانی شخصیت فرد است.

- انسان موجود چند بعدی و در عین حال بسیار پیچیده است. با تمامی ارزش‌هایی که برای عقل متصور است، اما تمام سعادت بشر در گرو تکامل عقل نیست، بلکه سرمایه مهم دیگری به نام عواطف و احساسات در انسان وجود دارد که به اندازه عقل مهم است. انسان به کمک عقل و عاطفه (دوش به دوش هم) راه تعالی و تکامل را طی می‌کند.

- چرا کلمه عشق این قدر آسان بکار برده می‌شود و جایگاه آن کجاست، مسلم است که آسانی به کار بردن کلمه عشق ناشی از ندانستن معنای واقعی این کلمه معنوی و روحی است.

در بخشی از کتاب آداب و فرآیند ازدواج می‌خوانیم:

محیط‌های غیر خانوادگی چون محیط‌های کاری و تحصیلی هم، محلی دیگر برای آشنایی افراد با یکدیگر به منظور ازدواج است. افراد در اینگونه محیط‌ها به دلیل داشتن برخوردهای مکرر و گاهی مستمر با فرد مقابل می‌توانند به شناخت نسبتاً جامعی از اخلاق، روحیات، عادات، ارزش‌ها و... وی دست یابند. چنانچه پس از بررسی و شناخت، به این نتیجه رسیدند که فرد مقابل مناسب است می‌توانند ارتباط‌شان را با وی افزایش داده و نزدیک‌تر نمایند تا به تصمیم نهایی برای ازدواج یا عدم آن برسند. چنین آشنایی اگر با اصول و قوانین خاص خود و در چارچوب تعیین شده خانواده‌ها برقرار شود، مفید است.

در این گروه شیوه‌ای دیگر از آشنایی وجود دارد و آن آشنایی افراد در خیابان‌ها، پارک‌ها، میهمانی‌های گروه همسالان و... است. معمولاً در این گونه آشنایی‌ها افراد خیلی سریع و بدون هیچ شناخت کافی و تنها براساس ظواهری چون زیبایی، ثروت، طبقه اجتماعی و... عاشق فرد مقابل شده و تصمیم به ازدواج می‌گیرند.

مشکل اساسی این ازدواج‌ها آن است که از سویی معمولاً جاذبه‌ها مانع شناخت دقیق فرد مقابل می‌شوند و از سوی دیگر رفتار افراد در این رابطه‌ها کاملاً مصنوعی و غیر واقعی است پس احتمال شناخت درست فرد مقابل بسیار کم است.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
فصل اول
چه زمانی دختر یا پسرمان را به مردم معرفی می‌کنیم؟
نکات مهم قبل از فکر ازدواج
ضرورت ازدواج و تشکیل خانواده
منافع ازدواج
علل خودتحمیلی ازدواج که باید از آن‌ها پرهیز کرد
ویژگی‌های لازم برای ازدواج
فصل دوم
عشق چیست و عاشق کیست؟
انواع عشق کدامند؟
زبان عشق چیه؟
عشق واقعی چه ویژگی‌هایی دارد؟
نشانه‌های عشق واقعی پسر به دختر
نشانه‌های علاقه مندی دختران را بشناسید.
فصل سوم
راه‌های آشنایی برای ازدواج
حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج
مهارت‌های لازم پیش از ازدواج
شرط‌های اساسی در ازدواج که نباید فراموش کرد
شرایطی که مناسب ازدواج نیست!
رفتار جوانان در دوره نامزدی
شرایط فرد آماده برای ازدواج
سوالات آشنایی قبل از ازدواج
نحوه پرسیدن سوالات آشنایی قبل از ازدواج
حدود نظارت در دوران نامزدی
مشاوره پیش از ازدواج را فراموش نکنید
در جلسه خواستگاری همه چیز را بگوییم یا نه؟
عدم برقراری رابطه جنسی در آشنایی قبل از ازدواج
فصل چهارم
آداب خواستگاری در جلسه اول
سوالات خواستگاری
فصل پنجم
موضوعات جلسه اول خواستگاری
سوالات خانوادگی در خواستگاری
سوالات مادر داماد در خواستگاری
فصل ششم
دوران عقد
اهمیت دوران عقد:
اتفاقات دوران عقد
ملاقات زوجین در دوران عقد و نامزدی
حرف و حدیث‌های تمام نشدنی در دوران عقد
روابط جنسی در دوران عقد چگونه باید باشد؟
آنچه باید درباره دوران عقد بدانید
تعامل صحیح دوران عقد
اشتباهاتی که در دوران عقد نباید انجام بدهید
فصل هفتم
نشانه‌های عدم آمادگی افراد برای ازدواج
 فصل هشتم
آمادگی برای عروسی
آماده سازی عروس در شب اول عروسی
سنت زفاف
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آداب و فرآیند ازدواج
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات آزمون یار پویا
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۵۶
زبانفارسی
شابک978-622-6833-62-2
موضوع کتابکتاب‌های خانواده و روابط
قیمت نسخه الکترونیک
۳۲۰۰۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب آداب و فرآیند ازدواج

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب آداب و فرآیند ازدواج

برای دریافت کتاب آداب و فرآیند ازدواج و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.