معرفی و دانلود کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت

عکس جلد کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت
قیمت:
11200 تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت

کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت ترجمه‌ی مقاله‌ای از مریام ایوان ینسن و پیتر ن. دان است. نویسندگان کتاب حاضر به بررسی روایت‌های مختلف از رمان درخشان «دن‌ کیشوت» می‌پردازند و همچنین خوانشی نو از آرمان‌شهرهای موجود در این کتاب ارائه می‌دهند. گفتنی‌ست این اثر یکی از عناوین مجموعه‌ی «بیشتر از داستان» از نشر اطراف است.

درباره کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت

دن کیشوت (Don Quixote)، رمانی جادوانه به قلم میگل د سروانتس و یکی از پرفروش‌ترین آثار داستانی جهان است. در این داستان با نجیب‌زاده‌ای به نام کیژانا همراه می‌شویم که خود را با قهرمانان و نام‌داران یکی می‌پندارد و قهرمان پوشالی دنیای خویش است. او به همراه خدمتکار زیرکش، سانچوپانزا، به جنگ دشمنان خیالی می‌رود. در کتاب روایت‌آمیزی در دن کیشوت (Discursive hybridity) به تحلیل این رمان پرداخته‌اند.

کتاب حاضر، ترجمه‌ی مقاله‌ای‌ست با نام روایت‌آمیزی در دن کیشوت که پیش‌تر در کتابی با عنوان «The utopian nexus in Don Quixote» به چاپ رسیده بود. مریام ایوان ینسن (Myriam Yvonne Jehenson) و پیتر ن. دان (Peter N. Dunn)، نویسندگان این اثر، به موضوع اتوپیا یا آرمان‌شهر در رمان دن کیشوت پرداخته‌اند.

ایده‌ی اصلی آنان چنین است: دن‌کیشوت فکر رسیدن به دنیایی بی‌پیرایه را در سر می‌پروراند که در آن زندگی روستایی در جریان است. اما در آرمان‌شهر سانچو نیاز نیست کسی برای رسیدن به آرزوهایش تلاش مضاعفی انجام دهد. کسی به فکر تلاش برای گذران زندگی نیست و جهان به عشرتکده‌ای شبیه است. در این مقاله بیش از هر چیزی تفاوت آرمان‌شهر سانچوپانزا با دن‌کیشوت بررسی می‌شود و نویسندگان تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به سوالی اساسی پاسخ گویند: «با وجود تفاوت‌های فراوانی که میان آرمان‌شهر دن‌کیشوت و سانچوپانزا وجود دارد، این دو شخصیت چگونه با همدیگر راهی سفر طولانی می‌شوند به تعامل می‌پردازند؟»

کتاب The utopian nexus in Don Quixote که این مقاله از آن انتخاب شده، اولین بار در سال 2006 منتشر و با تحسین منتقدان مواجه شد. بهروز قیاسی این کتاب را به فارسی برگردانده و نشر اطراف آن را ذیل مجموعه‌ی «بیشتر از داستان» منتشر کرده است.

نکوداشت‌های کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت

- نویسندگان در اثر حاضر تفسیری روشنگر از دغدغه‌های سروانتس ارائه می‌دهند. (Choice)
- این کتاب تحلیلی دقیق از فانتزی‌های آرمان‌شهری مربوط به دن کیشوت و سانچو پانزا است. (Michael McGaha)

کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به نقد ادبی از مطالعه‌ی کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت لذت و بهره خواهند برد.

در بخشی از کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت می‌خوانیم

در کتاب ایدئولوژی ماجراجویی، مایکل نرلیخ طرحی کلی از تاریخ تحول مفهوم ماجراجویی به‌مثابه‌ی برنامه‌ی زندگی ارائه داده است. نرلیخ متأثر از میخاییل باختین می‌گوید در ادبیاتِ کلاسیک باستان، ماجرا‌های قهرمانان آزمون‌هایی هستند که به دست خدایان تجویز شده‌اند. از طرف دیگر در قرون ‌وسطا درکی جدید حاصل می‌شود. در این عصر نشان ضروری ماجراجویی این است که افراد داوطلبانه برگزیده می‌شوند و از این طریق هم به سفر اکتشافی و هم به ماجراجو عظمت می‌بخشند. نرلیخ درباره‌ی تضاد میان ماجراهای قهرمانانه‌ی کلاسیک و قرون‌ وسطا می‌گوید «ماجراجویی‌ای که در ادبیات پیش از رُمانس‌های آرمانی به معنای سرنوشت و شانس است، در نظام روابط شوالیه‌ای-آرمانی به رویدادی تبدیل می‌شود که شوالیه آن را می‌جوید و در راه رسیدن به آن پایداری می‌کند. هرچند ماهیت این رویداد همچنان غیرقابل پیش‌بینی و نوعی غافل‌گیری سرنوشت باقی می‌ماند.» (نرلیخ)

بنابراین شوالیه به دنبالِ ماجراست. او دیگر نه سربازی در دست خدا و نه صرفاً وسیله‌ای برای تحقق نقشه‌ها‌ی الهی‌ست. اما حضور عنصر تعهد در زندگی شوالیه همچنان اجباری است. با این تفاوت که اکنون ماجراجویی موضوعی درونی‌شده است و بخشی از کل نظام ارزشیِ آرمانی را تشکیل می‌دهد. در واقع تعهد تبدیل می‌شود به عنصر معنابخش شوالیه‌گری. به این ترتیب شوالیه‌ی قرون‌ وسطا به‌واسطه‌ی قواعد آرمانی ناگزیر دو انتخاب دارد؛ یا مانند پارزیفال جام مقدس را جست‌و‌جو کند یا مانند گوین با شوالیه‌ی سبز بجنگد. هرچند در مورد دن‌کیشوت ماجراجویی شامل دو مرحله است. مرحله‌ی اول شخصی و اختیاری است؛ قسمتی که در آن کیشانو (دن‌کیشوت) زندگی‌اش را دگرگون می‌کند، هویتی جدید می‌سازد و با ترک روستایش زندگی جدیدی آغاز می‌کند. مرحله‌ی دوم قسمتی است که دن‌کیشوت راه شوالیه‌گری را پیش می‌گیرد. این راه با خود وظیفه‌ای به همراه دارد؛ وظیفه‌ی به دنبال ماجرا بودن، ماجرا‌هایی مشابه آنچه گهگاه بر می‌شمرد: نجات دادن دوشیزگان ستمدیده، به خاک رساندن پشت غول‌ها و از این دست.

فهرست مطالب کتاب

سخن ناشر
روایت‌آمیزی؛ نشت و سریان گفتمان‌های هم‌جوار: آشنایی با مفاهیم نظری و کلید‌واژه‌های مقاله
اصطلاحات تخصصی مقاله
در‌هم‌آمیزی گفتمانی: آرمان‌شهرهای دن‌کیشوت و سانچو پانزا
ماجراجویی، رخدادی بیرون از جریان زندگی
ماجراجویی؛ روایت پی‌ریزی دنیای ایده‌آل
آرمان‌شهر دن‌کیشوت و سانچو
مرزهای تراوای فرهنگ و شکاف‌های گفتمان
درهم‌آمیزی آرمان‌شهرها
پی‌نوشت‌ها
فهرست منابع مقاله
خلاصه‌ی رمان: کتاب اول، کتاب دوم

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت
نویسنده،
مترجمبهروز قیاسی
ناشر چاپینشر اطراف
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات96
زبانفارسی
شابک978-600-96884-6-3
موضوع کتابکتاب‌های نقد و بررسی
قیمت نسخه الکترونیک
11200 ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت

برای دریافت کتاب روایت آمیزی در دن‌ کیشوت و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.