دانلود کتاب اصول کار مرجع


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب اصول کار مرجع و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب اصول کار مرجع

کتاب اصول کار مرجع نوشتۀ ویلیام ا. کتس، حاوی روش‌های کاربردی و عملی برای دستیابی به منابع اطلاعاتی و مبانی نظری مرجع است.

همۀ علاقمندان به حوزه‌های مختلف کتابداری و علم اطلاعات می‌توانند از نکات این کتاب بهره گیرند؛ از متخصصان مجموعه‌سازی تا سازماندهی اطلاعات و بدون اغراق هر زمینۀ کاربردی یا نظری مرتبط با کتابداری یا حتی سایر حوزه‌های مرتبط با این بخش (مثل متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات، نشر، و هر چیز دیگری که به نحوی با اطلاعات و اطلاع رسانی مرتبط است).

این کتاب در دو جلد منتشر شده است. جلد اول به اسم مرجع‌شناسی عمومی و تخصصی، منابع پایۀ مرجع را بررسی می‌کند. در جلد دوم همین کتاب با عنوان اصول کار مرجع (Introduction to reference work)، به جنبه‌های جالب‌تر، پیچیده‌تر، تحلیلی و نظری فرایند مرجع و تحولات بنیادی این حوزه پرداخته شده است.

ویلیام ا. کتس (William A. Katz)، در این کتاب نگاهی ویژه و فراگیر به منابع و خدمات مرجع دارد. هدف او نشان دادن پیشرفت ها و تحولات جدید و مهم مربوط به فناوری‌های اطلاعات و به ویژه نقش اینترنت در فرایند مرجع است. مصاحبۀ مرجع و روش‌های گوناگون جستجوی اطلاعات، آموزش سواد اطلاعاتی، سیاست‌گذاری و روش‌های ارزیابی خدمات مرجع هم از مباحث مهم این کتاب است.

در بخشی از کتاب اصول کار مرجع می‌خوانیم:

کتابدار برای دسترسی به کتاب‌ها در اینترنت بایستی به چندین نکته توجه کند:

1) اکنون میلیون‌ها جلد کتاب دیجیتال، که بیشتر آن‌ها حقوق نسخه‌برداری ندارند و هیچ پولی به ناشر یا نویسنده آن نباید پرداخت شود، در شبکۀ اینترنت وجود دارد. بوکز این پرینت حاوی اطلاعات کتابشناختی بیش از 17 میلیون عنوان کتاب و سایر منابع اطلاعاتی است. پویش (اسکن) کردن متن کامل آن‌ها برای قرار دادن در شبکه زمان بر است و میزان دیجیتالی کردن آن‌ها به زمان و پول بستگی دارد.

2) حتی اگر فرض شود که این اطلاعات به شکل دیجیتال تبدیل شده باشد، سال‌ها طول می‌کشد تا کتابخانه‌های کوچک و متوسط بتوانند ادعا کنند که به هر دو شکل دیجیتالی و چاپی خدمات ارائه می‌نمایند. با این حال، برتری بر منابع چاپی خواهد بود.

3) افراد کمی مایل به خواندن یک کتاب یا حتی فصل کامل بر روی نمایشگر رایانه هستند، در نتیجه ترجیح می‌دهند که آن را چاپ کنند. در این صورت، این مؤسسه یا فروشندۀ آن است که سود می‌برد. بیشتر ناشران برای ارائۀ برونداد چاپی یک کتاب الکترونیکی، چند سنت دریافت می‌کنند. در حالی که ممکن است همان کتاب را به صورت رایگان بر روی نمایشگر رایانه مشاهده کند و یا با پرداخت حق اشتراک به تعداد زیادی از کتاب‌ها دسترسی پیدا کند.

4) مسالۀ اصلی ناشران و کارگزاران، همانطور که در تمام این فصل به آن اشاره شد، این است که یا پول درآورند، یا اینکه کتاب‌های دیجیتال را کنار بگذارند. درامد تبلیغاتی، دریافت حق اشتراک، هزینۀ برونداد چاپی و خدمات دیگر، همه بخشی از همین راهبردها برای کسب درآمد است.

دسته کتابداری،
 ۲۰۸ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-241-073-3 

چاپ ۱۳۹۲، قیمت الکترونیکی: ۷۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیش‌گفتار نویسنده
فصل 1: خدمات مرجع و اجتماع
فصل 2: اطلاعات و اجتماع
فصل 3: اینترنت و خدمات مرجع
فصل 4: کتابخانه‌های مرجع اینترنتی
فصل 5: خدمات مرجع و شبکه‌های اطلاعاتی
فصل 6: عصر منابع الکترونیکی تمام متن
فصل 7: مصاحبۀ مرجع
فصل 8: اصول و قواعد جستجو در منابع اطلاعاتی
فصل 9: آموزش سواد اطلاعاتی در ارائه خدمات مرجع
فصل 10: سیاست‌ها و ارزیابی خدمات مرجع

راهنمای دانلود کتاب اصول کار مرجع

برای دانلود کتاب اصول کار مرجع و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  اصول کار مرجع