دانلود کتاب صوتی خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع

کتاب صوتی خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع نوشته‌ی میهای چیکسنت میهای، شما را راهنمایی می‌کند تا به یک فرد خلاق تبدیل شوید و به کمک خلاقیت به هر آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید.

کتاب خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع (Creativity: flow and the psychology of discovery and invention) با کمک گرفتن از داستان هم‌عصران ما به خلاقیت می‌پردازد، هم‌عصرانی که از خلاقیت شناختی بدون واسطه دارند. کتاب با شرح چگونگی و ماهیت خلاقیت شروع می‌شود، روش کار و زندگی افراد خلاق را مورد بررسی قرار می‌دهد و با تفکراتی در مورد نمونه‌های خلاق به اتمام می‌رسد.

پرورش خلاقیت بهتر است از راه تغییر شرایط انجام شود تا اینکه افراد را به اجبار به تفکر خلاقانه وادار کنیم. یک عمل اصیل خلاقانه هیچ‌گاه با الهام ناگهانی و یا نوری در تاریکی صورت نمی‌گیرد بلکه نتیجه سال‌ها کار و فعالیت سخت است.

خلاقیت به چندین دلیل به عنوان سرچشمه اصلی معنای زندگی انسان‌ها شناخته می‌شود. دلیل اول این است که اغلب موارد مهم، هیجان‌انگیز و انسانی نتیجه خلاقیت هستند. در حقیقت بدون وجود خلاقیت تفاوت انسان با حیوانات دیگر سخت خواهد بود. دلیل دوم جذابیت خلاقیت آن است که زمانی که با آن درگیر می‌شوید تصور می‌کنید از زندگی پربارتر و بهتری نسبت به دیگران در اغلب اوقات برخوردار هستید.

میهای چیکسنت میهای (Mihaly Csikszentmihalyi) با بیش از صد زیست‌شناس، سیاست‌مدار، فیزیکدان و... مصاحبه و گفت‌وگو انجام داده و حاصل سی سال تحقیق و پژوهشش درباره خلاقیت و روانشناسی مثبت‌گرا را در این کتاب گردآوری کرده است.

بخش اول این کتاب با نام فرایند خلاق، شما را با خصوصیات افراد خلاق و تفاوت آن‌ها با دیگران آشنا می‌کند. به اعتقاد میهای افراد خلاق فعالیتی که به آن علاقه دارند را در اولویت کارهایشان قرار می‌دهند و همیشه با انعطاف فراوان، خودشان را با محیط و امکانات انطباق می‌دهند.

در بخش دوم کتاب به زندگی افراد خلاق در زمان کودکی و جوانی و پیری و اطلاعاتی که نویسنده از آن‌ها به دست آورده پرداخته می‌شود. در این قسمت میهای ادعا می‌کند بخش بزرگی از خلاقیت به روند یادگیری بستگی دارد و سیستم آموزشی کشور آمریکا تا میزان بسیاری از رشد خلاقیت در کودکان جلوگیری می‌کند.

بخش سوم کتاب با نام قلمروهای خلاقیت، به مبحث تقویت خلاقیت فردی می‌پردازد. میهای در این بخش به چهار مانع مهم و اصلی که باعث عدم استفاده از خلاقیت می‌شوند اشاره می‌کند و به شما می‌آموزد که چطور می‌توانید با پرهیز از این موانع، خودتان را در مسیر خلاقیت و خلاق بودن قرار دهید.

شنیدن کتاب صوتی خلاقیت به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب برای آن دسته از افرادی که دوست دارند خلاقیت را در خودشان پرورش بدهند و آن را تقویت کنند تا به فردی خلاق تبدیل شوند، توصیه می‌شود.

با میهای چیکسنت میهای بیشتر آشنا شویم:

میهای چیکسنت میهای در سپتامبر 1934 در کرواسی به دنیا آمد. این روانشناس آمریکایی – مجارستانی بیشتر به دلیل ایجاد مفهوم روان‌شناختی روانی یا سیالی شناخته می‌شود. او به عنوان رئیس و استاد روانشناسی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی کلرمونت مشغول فعالیت است. وی همچنین سال‌ها قبل مدیریت گروه روانشناسی دانشگاه شیکاگو و گروه انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی کالج لیک فارست را بر عهده داشته است.

میهای با استفاده از صدها مصاحبه با شاعران و هنرمندان و پیشگامان کسب و کار و... نظریه معروف «فلو جریان» را درباره کشف فرایند خلاق ارائه کرده است. او تفکراتی مانند اینکه چرا افراد خلاق معمولاً خودخواه و خودشیفته نشان می‌دهند و چرا نابغه زجر کشیده بیشتر به یک افسانه شبیه است را مورد پژوهش و بحث قرار داده است. همچنین او شرح می‌دهد چرا خلاقیت باید پروش یابد و چرا برای آینده هر کشور و حتی سراسر جهان ضروری است.

در بخشی از کتاب صوتی خلاقیت می‌شنویم:

فرد برای خلاق بودن باید کل سیستمی که خلاقیت را امکان‌پذیر می‌کند، درونی کند. بنابراین چه افرادی احتمال دارد چنین کاری بکنند؟ پاسخ دادن به این پرسش بسیار دشوار است. افراد خلاق توانایی چشمگیری با تطابق با تقریباً هر نوع موقعیتی و استفاده از هر وسیله در درسترس برای رسیدن به اهدافشان دارند.

اگر همه عوامل دیگر را نادیده بگیریم همین قابلیت، آن‌ها را از باقی ما متمایز می‌کند. اما به نظر نمی‌رسد مجموعه‌ی خاصی از ویژگی‌ها وجود داشته باشد تا فرد بتواند به یک نوآوری ارزشمند برسد؟ آنچه را جان ری مدیر اجرایی شرکت سیتی‌کور که در مورد چنین چیزهایی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد، درباره افراد در دنیای تجارت می‌گوید می‌توان به افراد خلاق در دیگر قلمروها هم تعمیم داد.

من به اقتضای شغلم آدم‌هایی را می‌شناسم که پنجاه تا صد شرکت برتر کشور را اداره می‌کنند. آدم‌هایی که بسیار متفاوت از همدیگرند. البته این تفاوت ارتباط چندانی با صنعت ندارد. جالب است در هدف افراد فعال در زمینه کسب و کار نوعی هماهنگی وجود دارد. اما در سبک و رویکرد، شخصیت و سایر ویژگی‌های آن‌ها هیچ همسانی‌ای وجود ندارد.

 ۲۰ ساعت و ۱۹ دقیقه، ۱۱۳۸ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۴۲۰۰۰ ت - 12.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۳۴ دقیقه
بخش اول - فرایند خلاق - فصل اول: آماده کردن صحنه - قسمت اول
۳۵ دقیقه
فصل اول: آماده کردن صحنه - قسمت دوم
۳۱ دقیقه
فصل دوم: خلاقیت کجاست؟ - قسمت اول
۳۲ دقیقه
فصل دوم: خلاقیت کجاست؟ - قسمت دوم
۳۴ دقیقه
فصل دوم: خلاقیت کجاست؟ - قسمت سوم
۱۷ دقیقه
فصل سوم: شخصیت خلاق - قسمت اول
۳۴ دقیقه
فصل سوم: شخصیت خلاق - قسمت دوم
۳۷ دقیقه
فصل سوم: شخصیت خلاق - قسمت سوم
۲۳ دقیقه
فصل چهارم: عمل خلاقیت - قسمت اول
۲۴ دقیقه
فصل چهارم: عمل خلاقیت - قسمت دوم
۲۶ دقیقه
فصل چهارم: عمل خلاقیت - قسمت سوم
۲۸ دقیقه
فصل چهارم: عمل خلاقیت - قسمت چهارم
۳۲ دقیقه
فصل پنجم: جریان خلاقیت - قسمت اول
۳۱ دقیقه
فصل پنجم: جریان خلاقیت - قسمت دوم
۲۲ دقیقه
فصل ششم: محیط خلاقیت - قسمت اول
۱۹ دقیقه
فصل ششم: محیط خلاقیت - قسمت دوم
۲۸ دقیقه
فصل ششم: محیط خلاقیت - قسمت سوم
۱۷ دقیقه
بخش دوم - زندگی‌ها - فصل هفتم: سال‌های اولیه - قسمت اول
۲۰ دقیقه
فصل هفتم: سال‌های اولیه - قسمت دوم
۱۹ دقیقه
فصل هفتم: سال‌های اولیه - قسمت سوم
۲۱ دقیقه
فصل هفتم: سال‌های اولیه - قسمت چهارم
۲۹ دقیقه
فصل هفتم: سال‌های اولیه - قسمت پنجم
۲۹ دقیقه
فصل هشتم: سال‌های بعد - قسمت اول
۳۱ دقیقه
فصل هشتم: سال‌های بعد - قسمت دوم
۳۲ دقیقه
فصل هشتم: سال‌های بعد - قسمت سوم
۲۱ دقیقه
فصل نهم: پیر شدن خلاق - قسمت اول
۲۳ دقیقه
فصل نهم: پیر شدن خلاق - قسمت دوم
۳۰ دقیقه
فصل نهم: پیر شدن خلاق - قسمت سوم
۲۴ دقیقه
بخش سوم - قلمروهای خلاقیت - فصل دهم: قلمروی کلام - قسمت اول
۲۰ دقیقه
فصل دهم: قلمروی کلام - قسمت دوم
۲۸ دقیقه
فصل دهم: قلمروی کلام - قسمت سوم
۲۴ دقیقه
فصل دهم: قلمروی کلام - قسمت چهارم
۳۰ دقیقه
فصل یازدهم: قلمروی زندگی - قسمت اول
۲۷ دقیقه
فصل یازدهم: قلمروی زندگی - قسمت دوم
۲۹ دقیقه
فصل یازدهم: قلمروی زندگی - قسمت سوم
۲۹ دقیقه
فصل دوازدهم: قلمروی آینده - قسمت اول
۲۹ دقیقه
فصل دوازدهم: قلمروی آینده - قسمت دوم
۲۸ دقیقه
فصل دوازدهم: قلمروی آینده - قسمت سوم
۳۳ دقیقه
فصل سیزدهم: فرهنگ‌سازی - قسمت اول
۳۵ دقیقه
فصل سیزدهم: فرهنگ‌سازی - قسمت دوم
۲۲ دقیقه
فصل سیزدهم: فرهنگ‌سازی - قسمت سوم
۲۷ دقیقه
فصل چهاردهم: تقویت خلاقیت فردی - قسمت اول
۲۹ دقیقه
فصل چهاردهم: تقویت خلاقیت فردی - قسمت دوم
۱۸ دقیقه
فصل چهاردهم: تقویت خلاقیت فردی - قسمت سوم
۳۲ دقیقه
فصل چهاردهم: تقویت خلاقیت فردی - قسمت چهارم

راهنمای دانلود کتاب صوتی خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع

برای دانلود کتاب صوتی خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  خلاقیت: روانشناسی کشف و اختراع