معرفی و دانلود کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات

عکس جلد کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات
قیمت:
۳۵,۰۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات

استعمار در طول دوران سلطنت شاهان صفوی چه شمایلی بر خود گرفت؟ مهدی میرکیایی در کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات فراز و نشیب‌های دوران سلطنت شاه طهماسب را در قالب داستانی شنیدنی و گیرا برای شما روایت می‌کند.

درباره‌ی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات

شاه طهماسب پادشاه چندان عافیت‌اندیشی نبود. ترجیح می‌داد بر سریر شاهی بنشیند و انگور شاهانه در دهان بگذارد و شراب ناب در جام بریزد، و خود را مشغول سرزمین‌داری و پیچیدگی‌های آن نسازد. در روزهای پرتنش و ملتهبی که بخش بزرگی از کشور در اشغال افغانستان و حکومت عثمانی بود، طهماسب باز هم عیاشی و تن‌پروری را به مملکت‌داری ارجح می‌دانست. در همین حین بود که مردانی از دو ایل افشار و قاجار به رهبری نادر قلی بیگ و فتحعلی‌خان به میدان آمدند تا خاک سرزمین خود را از مشت بیگانگان بازپس گیرند. و این‌گونه است که مهدی میرکیایی روایت خود را درباره‌ی برهه‌ای خاص از تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین در کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات آغاز می‌کند.

در ادامه‌ی کتاب، مهدی میرکیایی به بخش‌هایی از تاریخ پرچالش ایران در دوران سلطنت شاه طهماسب دوم و وقایعی از جمله تسخیر اصفهان به‌دست افغان‌ها و ستیزه با حکومت عثمانی می‌پردازد. همچنین در نیمه‌ی دوم کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات، مهدی میرکیایی به سراغ حواشی قتل مرموز جان التون، تاجر و دریانورد انگلیسی در گیلان می‌رود و ابعاد پیامدهای مختلف آن را بررسی می‌کند.

این کتاب به همت گروه فرهنگی سماوا و انتشارات مهرک تهیه و منتشر شده و آن را با صدای پیمان طالبی می‌شنوید.

درباره‌ی مجموعه سرگذشت استعمار

نمی‌توان تاریخ اولین استعمار اتفاق افتاده در جهان را به‌راحتی مشخص کرد. حکومت‌ها از هزاران سال پیش برای به‌چنگ آوردن منابع دیگر سرزمین‌ها به قلمروهای دیگر لشگرکشی می‌کردند و در این راه از هیچ خشونتی رویگردان نبودند. با این حال استعمار به‌معنای امروزی با «عصر اکتشاف» در قرن پانزدهم میلادی آغاز شد. پادشاه جاه‌طلب کشور پرتغال برای تحقق کنجکاوی، گسترش مسیحیت و البته کسب ثروت ناوگانی مجهز را برای جست‌وجوی هند فرستاد. این سفر تاریخ جهان را برای همیشه دگرگون کرد و اتفاقاتی را رقم زد که مهدی میرکیایی آن‌ها را به زیبایی در مجموعه سرگذشت استعمار روایت می‌کند.

غارتگران اروپایی در مسیر خود به قاره آفریقا برخوردند، جایی که سنگ‌های قیمتی میان دانه‌های شن برق می‌زدند و زیبایی‌های چشمگیرش از نعمات بی‌پایان طبیعت حکایت داشت. سپس با فتح قسمت‌هایی از آفریقا، به سمت قاره‌ی آسیا بادبان کشیدند. آوازه‌ی دستاوردهای پرتغالی‌ها به‌حدی زیاد بود که خیلی زود انگلیس، هلند و اسپانیا هم به جمع استعمارگران پیوستند. آن‌ها با خودپسندی بی‌حدوحصرشان دیگر نژادها را غارت می‌کردند و علاوه بر تصاحب دارایی‌های طبیعی حتی مردم کشورهای دیگر را به بردگی می‌گرفتند.

ماجراهای وحشیگری استعمارگران قلب هر انسانی را به درد خواهد آورد، اما آشنایی با وقایع آن سال‌ها بی‌اغراق برای همه‌ اجباری است. مجموعه سرگذشت استعمار به ما کمک می‌کند واقعیت‌های قرن پانزدهم که ریشه نابرابری‌های امروز هستند را ببینیم و در تحلیل مسائل روز هوشمندانه‌تر عمل کنیم. مهدی میرکیایی، نویسنده این مجموعه‌ی پانزده جلدی ما را به قلب کشورهای استعمارشده می‌برد تا درکی جامع از روابط ملل در قرون گذشته به دست آوریم. این اثر ارزشمند می‌تواند انتخابی عالی برای نوجوانان علاقه‌مند به تاریخ باشد؛ با این وجود تمام افراد حق‌جو که می‌کوشند اطلاعات تاریخی خود را گسترش دهند می‌توانند از کتاب‌های سرگذشت استعمار بهره ببرند.

در پایان باید گفت این مجموعه آموزنده توسط انتشارات مهرک به چاپ رسیده و نشر صوتی سماوا نسخه‌ی گویای آن را تهیه کرده است.

افتخارات مجموعه سرگذشت استعمار

  • اثر شایسته تقدیر در سی‌ونهمین جایزه کتاب سال (1400)
  • اثر شایسته تقدیر در بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (1400)

کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به مطالعه پیرامون تاریخ ایران و سرگذشت حکومت‌های استعمارگر جهان علاقه دارید، شنیدن این کتاب صوتی و دیگر جلدهای مجموعه‌ی سرگذشت استعمار را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

با مهدی میرکیایی بیشتر آشنا شویم

مهدی میرکیایی فارغ‌التحصیل دکترای تاریخ پس از اسلام و استاد دانشگاه علامه طباطبایی است. او آثار متعددی در زمینه ادبیات و تاریخ تالیف کرده که مجموعه سرگذشت استعمار شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست. شایان ذکر است دکتر میرکیایی در سال 1378 و 1381 جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی را به دست آورد. از دیگر افتخارات این نویسنده‌ی ایرانی می‌توان به اثر برگزیده جشنواره کتاب‌های کمک آموزشی رشد در سال 1386، برنده لوح زرین هجدهمین جشنواره کتاب در 1395 و برگزیده جشنواره خاتم در سال 1395 اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات می‌شنویم

هلندی‌ها توی خارک مستقر شدن و جلوی رفت‌وآمد کشتی‌ها رو به بندر بصره گرفتند. این کار اون‌ها برای حاکم بصره اونقدر ضرر داشت که مجبور شد تمام صدهزار روپیه رو برگردونه. هلندی‌ها حالا که با تصرف خارک به هدفشون رسیده بودن، قلعه‌ی بزرگی تو اون ساختن و مشغول آبادی جزیره شدند. تو سال‌های بعد، تجارت اون‌ها با ایران و مناطق جنوبی خلیج فارس، رونق زیادی گرفت. ولی روزگار آرامش و آسودگی هلندی‌ها هم طولانی نبود.

کمین خارکو؛ مدتی بود یه راهزن خیلی خشمگین و خون‌ریز به‌نام میرمُهنّا با مردهای جنگیش و خونواده‌های اونا توی جزیره‌ی خارکو ساکن شده بود. خارکو جزیره‌ی کوچیکی در نزدیکی جزیره‌ی خارک بود که خاکی بی‌حاصل و آب شور و کمی داشت و زندگی توی اون خیلی سخت بود. میرمهنا که از چنگ سپاه کریم‌خان فرار کرده بود، مجبور شده بود توی خارکو پناه بگیره. ولی با حضور اون توی این جزیره، هلندی‌ها توی خارک به وحشت افتاده بودند و چون از سابقه‌ی خونین و راهزنی‌های بی‌رحمانه‌ی اون باخبر بودند، به‌دنبال چاره بودند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
تیتراژ
44 دقیقه
بخش اول
51 دقیقه
بخش دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات
نویسنده
راویپیمان طالبی
ناشر چاپیانتشارات مهرک
ناشر صوتی گروه فرهنگی سماوا
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت و ۳۶ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی نوجوان، کتاب علمی و آموزشی نوجوان
قیمت نسخه صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات

مجتبی خواجویی
۱۴۰۲/۹/۲
به نظرم کتاب خیلی خوبی هست صدای کتاب خوان عالیه
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات

برای دریافت کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد دهم: گنج‌های کلات و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.