دانلود کتاب عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان)


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان)

کتاب عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان)، اثر ایندو ساندارسان، داستانی است که بر پایه‌هایی راستین استوار است. داستانی پندوار از زندگی‌ زناشویی‌ مهرالنسای سی‌‌و‌چهار ساله با جهانگیر، که البته ریشه در تاریخ دارد. 

مهرالنسا سی‌‌و‌چهار ساله بود که با جهانگیر، پادشاه هندوستان زناشویی کرد. وی پانزده سال پس از آن، به نام جهانگیر همه‌ی کشور را می‌گرداند. رهسپاران اروپایی سده‌ی هفدهم که به دربار پادشاه هند گام نهاده‌اند، در گزارش‌هایشان نگرش بسیاری به مهرالنسا کرده‌اند، چون او در همان هنگام در اوج دستگاه و توان بوده است. هیچ‌کدام از آن مردها نتوانسته براستی چهره‌ی او را ببیند. 

همه‌ی آن‌ها اشاره‌هایی بر داستان اندوه‌آمیز زایش او، بر پیوندهای مهرآمیز او با سلیم پیش از تاج‌گذاری وی، و نیز بدگمانی وی در زمینه‌ی کشته شدن شوهرش به دست پادشاه دارند. بیشتر تاریخ‌پژوهان روزگار ما این را پس می‌زنند و نمی‌پذیرند. اما همه‌ی تاریخ‌نویسان در یک نکته با هم هماهنگ‌اند: جهانگیر دیگر هرگز زن نگرفت؛ مهرالنسا زن بیستم و واپسین زن او بود. با این که وی در یادمان‌های خود تنها اندکی مهرالنسا را نشان داده، اما تا مرگش، سال 1627، مهمترین کس در زندگی جهانگیر بوده است. سودای مهرالنسا خود جُستاری برای تاریخ، ترانه‌ها، و داستان‌های هندی شده است. سروده‌ی «لاله‌رخ» نوشته‌ی توماس مور نویسنده‌ی رمانتیک ایرلند، نیز در‌باره‌ی اوست. 

در کتاب عروس بیستم می‌خوانیم، این زنی که خود را پشت چادر پنهان کرده بود و از سویی دیگر افسانه‌ها برایش ساخته می‌شد، که بود؟ چگونه توانسته بود جایگاهی استوار در بارگاه پادشاه بیابد؟ چرا تا این اندازه در اندیشه‌ی قدرت بود؟ مهرالنسا در زمانی که هیچ‌کسی نه آوای زن را می‌شنید و نه رخسارش را می‌دید، نقش چهره‌ی خود را بر روی سکه‌ها زد و دستور داد پیوند بازرگانی با کشورهای بیگانه و دور پا بگیرد، چند کشتی داشت که همیشه در دریای پارس در رفت‌ و آمد بودند، از هنرها پشتیبانی می‌کرد، و باغ‌ها و آرامگاه‌های فراوانی را ساخت که بیشترشان هنوز هم پا بر جا مانده‌اند. باری به سخن دیگر عرف روزگار خود را زیر پا گذاشت و بر باد کرد. همه‌ی این کارها را از راه مردی انجام داد که می‌پرستید. 

کتاب عروس بیستم داستانی پندارآمیز از زندگی وی پیش از زناشویی‌اش با جهانگیر است. از زنانی که این شاهان با آن‌ها زناشویی کرده‌اند یا توانی که در دستگاه داشته‌اند، کمتر یادی شده است. «عروس بیستم» می‌کوشد این شکاف را تا اندازه‌ای پر‌کند. 

نخستین رمان ایندو ساندارسان (Indu Sundaresan) "زن بیستم" است که از یک بیوه جوان به نام مهرالنسا می‌گوید، دختر پناهندگان ایرانی و همسر یک فرمانده فرانسوی. دومین رمان او "جشن گل‌های رز" است. او همچنین کتاب "شکوفه سکوت"، را نوشته است که یک داستان تاریخی است.

در بخشی از کتاب عروس بیستم (The twentieth wife) می‌خوانیم:

دیوارهای دژ لاهور دور از خانه‌ها و دکان‌هایی که در خیابان اصلی شهر فشرده در کنار هم بودند، سر به آسمان برده بودند. آن‌ها کاخ فرمانروا را از باغ‌های شهر جدا می‌ساختند.  

مردم شهر جشن گرفته بودند. جشن عروسی شاهزاده سلیم بزرگ‌ترین پسر اکبر و جانشین آینده‌ی او سه روز بعد، در سیزدهم فوریه‌ی 1585 برگزار می‌شد. سلیم از میان برادرهایش، نخستین شاهزاده‌ای بود که داماد می‌شد و هر چند گرما در آن سال زود از راه رسیده بود و گرد و خاک و سروصدا هم بی‌اندازه بود، مردم نتوانسته بودند دندان روی جگر بگذارند و در چنین روزی راهی بازار نشوند. 

در حیاط خانه‌ی غیاث بیگ، دور از آوای نی و جنب‌وجوش بازار، خاموشی فرمان می‌راند. هیچ بادی نمی‌وزید و هوا آکنده از بوی خوش رز و یاسمن بود. چشمه‌ای در گوشه‌ای می‌تراوید و آب داغش در جوی سنگی می‌تازید و می‌رفت. یک درخت انجیر هندی با برگ‌های سه‌گوش و شاخه‌های نورسته‌اش در میان حیاط، قامت خود را افراخته بود. 

 ۴۷۲ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-374-151-8 

چاپ ۱۳۸۷، قیمت الکترونیکی: ۷۵۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان)

برای دانلود کتاب عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان)

نظرات کتاب عروس بیستم (زندگی پرماجرای مهرالنساء ملکه ایرانی هندوستان)

Sorayyasadat Bagheri
۱۳۹۸/۸/۱
من این کتاب رو خوندم هم تاریخی بود و هم عاشقانه، در کل قشنگ بود ولی آخر کتاب نوشته بود که شاه جهان تاج محل رو برای مهرالنسا ساخت ولی جایی خوندم شاه جان یعنی شاهزاده خرم تاج محل رو برای ارجمند همسر خودش، برادرزاده مهرالنسا ساخت و رابطه شاه جهان با نور جهان هم چندان خوب نبود. نمی‌دونم کدومش درسته ولی در کل جالب بود. تو دوره‌ای که زنها ارج و قربی نداشتند و فقط کارشون فرزند زادن بود و اطاعت از شوهر، زنی پیدا میشه که همراه پادشاه بر هندوستان حکومت میکنه.
melika ahmadi
۱۳۹۷/۵/۲
بسیار داستان گیرا و جذابی داره متن داستان بعضی جاها واژه‌ها مثل نثر‌های قدیمیه ولی اصلا از جدابیت کتاب کم نمیکنه. ‌. توی انتهای کتاب اومده که نویسنده در ادامه این داستان کتابی نوشته به اسم شهبانوی گل‌ها ولی من نتونستم این کتاب رو توی کتابراه پیدا کنم.. خیلی دوست دارم اونم میخوندم...
Parisa Fallahi
۱۳۹۶/۱۱/۲۷
فوق العاده بود واقعا عالی بود من عاشقش شدم الان که خوندمش و تمومش کردم واقعا ناراحتم که چقدر زود تموم شد ایکاش انقدر این کتاب بزرگ بود که اصلا تموم نمیشد معرکه بود
😘😘😘😘😘
مشاهد همه نظرات (۷۱)