معرفی و دانلود PDF کتاب دایره‌المعارف‌ها

عکس جلد کتاب دایره‌المعارف‌ها
قیمت:
۲۰۰۰۰ تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب دایره‌المعارف‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب دایره‌المعارف‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دایره‌المعارف‌ها

کتاب دایره‌المعارف‌ها نوشته‌ی ویلیام ا. کتس، جلد چهارم از مجموعه درسنامه‌ی مرجع‌‌شناسی عمومی و تخصصی فارسی و غیرفارسی است.

امروزه دایره‌المعارف‌ عمومی، نخستین جایی است که از دانشجو تا شخصی هشتاد نود ساله برای کسب اطلاعات مختصر یا کامل و معمولا جاری در مورد هر چیزی که در عالم یا ورای آن وجود دارد، بدان رجوع می‌کند. دایره‌المعارف‌، کلید پاسخگویی به سؤالات سردرگم‌ کننده می‌باشد؛ از توصیفی راجع به یک مار افعی گرفته تا ویژگی‌های جغرافیایی کشور زئیر را می‌توانید در آن بیابید. جاییست که کتابدار، پاسخ سؤالاتی را می‌یابد که یافتن آن‌ها از طریق جستجوی تصادفی در اینترنت، زمان قابل توجهی صرف خواهد کرد. پیوند اینترنت و دایره‌المعارف‌های درون خطی، موفقیت تجاری بزرگی است.

دو نوع دایره‌المعارف‌ اصلی وجود دارد: عمومی و موضوعی. نوع اول داده‌هایی از تمام شاخه‌های دانش را در بر دارد. نوع دوم، تخصصی است و بر یک موضوع واحد تمرکز دارد. دایره‌المعارف‌ موضوعی، باز شناخت اجزاء دانش است و تلاشی است برای قابل درک کردن حوزه‌های کوچک و کوچک‌تر دانش. یک سؤال این تفاوت را نشان می‌دهد: "چرا ما همه نمی‌توانیم عاشق یکدیگر باشیم؟" دایره‌المعارف‌ عمومی "عشق" را توضیح و تعریف می‌کند، اما دایره‌المعارف‌ موضوعی از مجموعه‌ای فلسفی گرفته تا مذهبی و از روانکاوی تا ادبیات، پاسخ‌ها را بر طبق سلسله مراتب دیدگاه‌ها و تحقیقات ارائه می‌دهد. در نتیجه پاسخ آن، به یافته‌های یک رشته علمی واحد یا بخشی از آن محدود می‌شود.

تمایز بین دایره‌المعارف‌های عمومی و موضوعی نسبتا دیر رخ داد. "انسایکلوپدیا" (encyclopedia) به معنای دایره دانش (دایره‌المعارف‌) یا اثریست که حاوی اطلاعاتی در مورد تمام شاخه‌های دانش باشد. این معنا از زمان نخستین دایره‌المعارف‌ رومی تا حدود اواخر قرن هجدهم یعنی تا درگذشت آخرین شخصی که مدعی بود همه چیز را (شاید فقط خواندن یا ویرایش یک دایره‌المعارف‌ را) می‌داند، باقی بود. پس از آن، دایره‌المعارف‌ها، برای همیشه تخصصی شدند. دانش انسانی گسترش زیادی یافت و تخصص یک ویژگی مسلم دانشمندان شد.

مجموعه با ارزش مرجع‌شناسی (Introduction to Reference Work)، از سال 1969 تاکنون بیش از هشت بار ویرایش و صدها هزار نسخه از آن در سراسر جهان عرضه شده است. در این مجموعه فرایندهای مختلف مرجع، انواع مرجع، تاثیر فناوری اطلاعات بر خدمات مرجع و منابع مهم مرجع موجود در کتابخانه‌ها به خصوص منابع الکترونیکی به زبانی ساده توصیف شده است. مترجمان به هنگام ضرورت در بخش‌هایی از این کتاب تلاش کرده‌اند منابع فارسی مرتبط با موضوع را نیز به آن اضافه کنند به همین دلیل از این کتاب برای تدریس دروس مختلف مراجع فارسی نیز می‌توان استفاده کرد.

ویلیام ا. کتس (William A. Katz) پروفسور و مدرس مدرسه علوم و سیاست‌های اطلاع‌رسانی در دانشگاه ایالتی نیویورک است. وی هم اکنون ویراستار چندین مجله و مجموعه معتبر در حوزه‌های مختلف کتابداری به خصوص خدمات مرجع است و چندین سال به عنوان کتابدار در یکی از دانشگاه‌ها و در بخش ویراستاری انجمن کتابداران آمریکا شاغل بوده است.

در بخشی از کتاب دایره‌المعارف‌ها (Encyclopedia) می‌خوانیم:

تمام منابع اطلاعاتی استاندارد اینترنتی / درون خطی مورد قبول هستند. هشدار به خاطر کسرت سایر مجموعه‌هاست (چرا که دایره‌المعارف‌های بسیار زیادی بر روی شبکه وجود دارد که حداقل برای کار مرجع بی‌ارزش هستند. اکثر آن‌ها مجموعه‌های موضوعی هستند که ادعا می‌شود هر چیزی را از هنر گرفته تا جانورشناسی پوشش می‌دهند.

با جستجویی کوتاه از طریق یکی از ابزارهای جستجو، سایت‌های بسیاری دیده می‌شود که "دایره‌المعارف" بخشی از عنوان آن‌هاست. به ندرت این دایره‌المعارف‌ها مانند شکل سنتی خود هستند و یا به مفهوم واقعی دایره‌المعارف وفادار هستند. اغلب اوقات آن‌ها "دایره‌المعارف" را تنها برای فهرستی از داده‌های مرتبط به کار می‌برند که این در بسیاری از آثار چاپی نیز امری معمول است.

درست است که تعداد کمی دایره‌المعارف معتبر رایگان بر روی شبکه وجود دارد، ولی از سوی دیگر اگر معنای دایره‌المعارف را واقعا دایره دانش بدانیم، در خواهیم یافت که کل شبکه جهانی وب یک دایره‌المعارف وسیع است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب دایره‌المعارف‌ها
نویسنده
مترجمآیدین آذری، محسن عزیزی، حمید محسنی
ناشر چاپیانتشارات کتابدار
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۱۴۶
زبانفارسی
شابک978-964-7143-37-0
موضوع کتابکتابداری، کتاب‌های مرجع و دایره المعارف
قیمت نسخه الکترونیک
۲۰۰۰۰ ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب دایره‌المعارف‌ها

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب دایره‌المعارف‌ها

برای دریافت کتاب دایره‌المعارف‌ها و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.