معرفی و دانلود کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده

عکس جلد کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده
قیمت:
99000 تومان - 10.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده

کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده به قلم سوتلانا آلکساندرو الکسیویچ، روایتی متفاوت و پرتنش از فاجعه اتمی چرنوبیل در سال 1986 است که در روسیه کنونی اتفاق افتاد. این اثر توانست در سال 2015 برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شود.

درباره‌ی کتاب صوتی نیایش چرنوبیل:

یکی از برجسته‌ترین و برترین کتاب‌های مستندنگاری در چند دهه‌ی کنونی، کتاب تاثیرگذار و ماندگار نیایش چرنوبیل (Voices from Chernobyl) است. این کتاب با غم، مرگ و شادی عجین شده است. زمانی که اقدام به شنیدن آن می‌کنید، گویی در حال تماشای تاریخی هستید که آرام آرام در حال از هم پاشیده شدن است. چرنوبیل یکی از اصلی‌ترین وقایع قرن بیستم، با وجود جنگ‌های وحشتناک و انقلاب‌ها است.

فاجعه‌ای در شب 26 آوریل سال 1986 رخ داد، یک رشته انفجار، راکتور و چهارمین بلوک تولید انرژی نیروگاه اتمی چرنوبیل را نابود کرد و بدترین رویداد تکنولوژیکی قرن بیستم اتفاق افتاد. ایزوتوپ‌های پرتوزایی بر زمین‌ شهر چرنوبیل ریخته شده که زندگی بسیاری از انسان‌ها و حیوانات را به نابودی کشاند. در این اتفاق حدود 5 میلیون انسان آسیب دید و مشکلات ژنتیکی بسیاری در مردم منطقه به وجود آمد. این حادثه برای بلاروسِ کوچک (با 10 میلیون نفر جمعیت) فاجعه‌ای ملی بود.

کتاب صوتی نیایش‌ چرنوبیل در حقیقت به روایت فاجعه‌ی چرنوبیل به صورت جامع و کامل می‌پردازد. متن این کتاب نخست در مجله‌ای به نام دروژ ناروداف چاپ شد و پس از استقبال فراوان در همان سال ترجمه انگلیسی‌اش در قالب کتاب منتشر شد. نگارش این کتاب توسط سوتلانا آلکسیویچ (Svetlana Alexievich)، ده سال زمان برد زیرا او با بیش از 500 ناظر رویداد چرنوبیل توانست صحبت کند تا علاوه بر شرح فاجعه، تاثیری که این انفجار بر روح و روان مردم آن زمان گذاشته را نیز برای شما به تصویر بکشد.

بسیاری از صاحب‌نظران این فاجعه‌ی هولناک را یکی از دلایل نابودی اتحاد جماهیر شوروی به شمار می‌آورند و الکسیویچ این موضوع را که چگونه انفجار چرنوبیل روح آدمی را سوزاند و ناامیدش کرد را به نمایش می‌گذارد. کتاب صوتی صداهایی از چرنوبیل، حاوی رویدادهای مختلفی درباره‌ی افراد گوناگون است که هر یک به نوبه خود با این حادثه درگیر بودند و مشکلات و سختی‌های بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند.

با سوتلانا آلکسیویچ بیشتر آشنا شویم:

سوتلانا آلکسیویچ در سال 1948 به دنیا آمد. او با وجود مشغله‌های بسیار در زمینه‌ی نگارش کتاب‌های گوناگون با سبک‌هایی متفاوت، در آخر سبک مورد علاقه‌اش یعنی وقایع‌نگاری مستند را انتخاب کرد. آلکسیویچ به جز جایزه نوبل، جایزه کورت توخولسکی و تریومف را به پاس شجاعت و شرافتش در نوشتن اخذ نمود.

براساس این کتاب فیلم سینمایی و سریال‌های گوناگونی ساخته شده که از بین آن‌ها سریال چرنوبیل مطرح‌ترین و مشهورترین آن‌هاست. آثار این نویسنده تاکنون به بسیاری از زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه شده که شمار مجموعه‌ای از آن‌ها به میلیون‌ها نسخه می‌رسد؛ نوشته‌هایی که برای هر کدام سال‌ها وقت صرف کرده، با انسان‌های بسیاری از نسل‌های مختلف دیدار کرده، از تجربیات‌شان جویا شده و اطلاعات صد‌ها نفر را کنار هم چیده است. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب جنگ چهره زنانه، پسران زینکی: صداهای شوروی از جنگی فراموش شده و ... اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی نیایش چرنوبیل می‌شنویم:

«دیگر از مرگ نمی‌ترسم. از خود مرگ... اما معلوم نیست چه‌طور خواهم مُرد... دوستم مُرد... بزرگ شد، ورم کرد... مثل بشکه... او آن‌جا، راننده‌ی جرثقیل بود. سیاه شد مثل زغال، بعد به اندازه‌ی بچه‌ها تحلیل رفت. معلوم نیست چه‌طور خواهم مُرد... اگر بخواهم مرگم را انتخاب کنم، مرگ طبیعی را انتخاب می‌کنم. نه مرگ چرنوبیلی. فقط یک چیز برایم روشن است: بنابر تشخیص، آدم مدت زیادی دوام نمی‌آورد. کاش زمانش را می‌دانستم و گلوله‌ای در سرم خالی می‌کردم. من افغانستان هم بودم... مُردن آن‌جا راحت‌تر بود... با گلوله...

من داوطلبانه به افغانستان رفتم. همین‌طور به چرنوبیل. خودم درخواست کردم. در شهر پریپیات کار می‌کردم. دور شهر، مثل مرز کشورها، دو ردیف سیم‌خاردار کشیده بودند. خانه‌های چندطبقه‌ی تمیز و خیابان‌هایی که در میان لایه‌ی ضخیمِ شن و درخت‌های بُریده محصور بودند... انگار قابی از فیلمی علمی تخیلی بود... ما دستورها را انجام می‌دادیم؛ شهر را پاک کنید، بیست سانتی‌متر از سطح زمین را بکنید و با لایه‌ای از شن جایگزینش کنید. تعطیلی نداشتیم. مثل زمان جنگ. بریده‌ی روزنامه‌ها را نگه می‌داشتم... این درباره‌ی متصدی لئونید تاپتونوو است، او آن شب در ایستگاه نگهبان بود و دکمه‌ی قرمز حفاظت اضطراری را چند دقیقه مانده به انفجار فشار داد اما دکمه کار نکرده... پزشکان او را در مسکو درمان می‌کردند... و متعجب شده بودند. برای نجات احتیاج به بدنش داشت. مشخصاً او فقط یک نقطه‌ی سالم و بدون تشعشع داشت که روی کمرش بود. در قبرستان میتینسکی دفنش کردند. تابوت را داخل یک ورقه‌ی فلزی پیچیدند... روی آن یک متر و نیم صفحه‌های بتُنی قرار دادند. پدرش می‌آید... می‌ایستد، گریه می‌کند... مردم از کنارش رد می‌شوند و می‌گویند، پسرِ پست تو رآکتور را منفجر کرد، او فقط متصدی بود. ولی مثل یک بیگانه‌ی فضایی دفن شد.

کاش در افغانستان کشته می‌شدم! راست می‌گویم، همیشه این فکر در سرم می‌چرخد و مرگ آن‌جا اتفاقی عادی بود... فهمیدنی... »

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
معرفی
15 دقیقه
مقدمه‌ی مترجم
38 دقیقه
ارجاعات تاریخی
20 دقیقه
صدای تنهایی بشری
36 دقیقه
مصاحبه‌ی نویسنده با خودش درباره‌ی داستانِ از قلم افتاده و این‌که چرا چرنوبیل جهان‌بینی ما را آسیب پذیر می‌کند
52 دقیقه
فصل یک: زمین‌ مُردگان - بخش اول
31 دقیقه
فصل یک - بخش دوم
36 دقیقه
فصل یک - بخش سوم
49 دقیقه
فصل یک - بخش چهارم
45 دقیقه
فصل دو: تاج آفرینش - بخش اول
48 دقیقه
فصل دو - بخش دوم
45 دقیقه
فصل دو - بخش سوم
45 دقیقه
فصل دو - بخش چهارم
59 دقیقه
فصل دو - بخش پنجم
28 دقیقه
فصل دو - بخش ششم
46 دقیقه
فصل سه: حیرت از غم - بخش اول
39 دقیقه
فصل سه - بخش دوم
64 دقیقه
فصل سه - بخش سوم
54 دقیقه
فصل سه - بخش چهارم
24 دقیقه
فصل سه - بخش پنجم
25 دقیقه
هم‌سرایی کودکان
38 دقیقه
صدای تنهاییِ بشری
3 دقیقه
به جای سخن آخر

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده
نویسنده
مترجمالهام کامرانی
گویندهاطهر کلانتری
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۱۴ ساعت
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه صوتی
99000 ت - 10.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده

احمد عباسی
۱۴۰۰/۱۱/۶
اگر اهل مطالعه کتاب‌هایی مرتبط با تاریخ و رویدادهای سیاسی و اجتماعی دوران کمونیسم باشید احتمالا با کتاب‌های مستند و آمیخته با صورت‌های رمانپایه سوتلانا آلکسیویج برخوردهایی از نزدیک! داشته اید. آلکسیویچ برنده چندین جایزه معتبر نویسندگی است و از آن نویسنده‌های کاربلد تصویرساز است. نکته اصلی کتاب‌های او این است که خواننده خیلی زود به این نتیجه می‌رسد که قرار است در چه فضایی قرار بگیرد و از همان بخش‌های نخست مجذوب شیوه حکایت توام با تصویرسازی و ساختار نیمه رسمی حکایت کتاب می‌شود. سوتلانا برای پختن و قوام ساختار کتاب از مستندات بسیاری بهره گرفته که ارزش کار را چندین برابر می‌کند و خواننده از این لذت می‌برد که اوقات خود را صرف مطالعه مجموعه ادبی، سیاسی و اجتماعب کاملی از دوران تاریک استیلای کمونیسم بر اروپای شرقی کرده که جز واشکافی تئوری‌های سیاسی، کاری بس بزرگ در حوزه ادب است و می‌توان از لابلای روایت‌ها، نکاتی بسیار ارزشمند و غنی از مضامین فلسفی و اجتماعی را به عنوان بهره اصلی از کتاب با خود داشت. برای خواندن کتاب خوب وقت بگذارید
مریم اکبری
۱۴۰۰/۳/۱۴
توصیف یکی از نگرانی‌های زندگی مدرن، نگرانی‌هایی که برای مردم عادی قابل پیشبینی نیست.
مهساروه
۱۴۰۱/۸/۱۳
عالی بود فقط ادم به این فکر میوفته سیاست چقدر پیچیده و وحشتناکه...
مریم تنگستانی
۱۴۰۰/۱۰/۲۷
بسیار زیبا و غم انگیز است خواننده صدایی رسا و دلنشین داشتند و لذت بردم
iliad ansar
۱۴۰۰/۲/۲۸
غم ترس دلهره نگرانی دلسوزی😔
ارمان امیراحمدی
۱۴۰۰/۲/۲۱
😩 غم‌انگزین.. تراژدی...
pouya gasemi
۱۳۹۹/۹/۱۳
بهترین کتابی هس که خوندم 😍😍😍😍😍
مشاهده همه نظرات 7

راهنمای مطالعه کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده

برای دریافت کتاب صوتی نیایش چرنوبیل: رویداد‌نامه‌ی آینده و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.