معرفی و دانلود کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران: از کوچ آریایی‌ها تا پایان سلسله‌ی پهلوی

عکس جلد کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران: از کوچ آریایی‌ها تا پایان سلسله‌ی پهلوی
قیمت:
۴۲۰۰۰ 29400 تومان ۳۰%
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران: از کوچ آریایی‌ها تا پایان سلسله‌ی پهلوی

نگاهی اجمالی به آنچه تاریخ ایران از پس قرن‌های متمادی از سر گذرانده است. حسن نراقی در کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران کوچ آریایی‌ها را مبدأ پژوهش خود قرار می‌دهد و کتاب را با پادشاهی پهلوی اول به پایان می‌رساند.

درباره‌ی کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران

روایت تاریخ پرفراز و نشیب یک سرزمین و خلاصه‌سازی آن تا جایی که در یک مجلد جای بگیرد، مانند گنجاندن آب دریا در یک کوزه است. کاری دشوار که تسلطی گسترده بر مبانی تاریخ در ادوار مختلف می‌طلبد تا اختصار مطلب، موجب نقصان آن نشود. حسن نراقی، پژوهشگر و جامعه‌شناس ایرانی، کوشیده است در کتاب چکیده تاریخ ایران، همان‌گونه که از عنوان اثر پیداست، شمایی کلی و جامع از آنچه این سرزمین از زمان زرتشت تا دوران سلطنت پهلوی اول به خود دیده است، ارائه دهد؛ اما اساساً چرا باید به سراغ مطالعه‌ی تاریخ ملل و علی‌الخصوص سرزمین خود برویم؟

مطالعه‌ی کتب تاریخی از قبیل کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران، به معنای مطالعه‌ی تغییرات و دگرگونی بشر است. حوزه‌ی کاری مورخان در بررسی و تفسیر هویت‌های انسانی و تحولات جوامع و تمدن‌ها در گذر زمان متمرکز است. آن‌ها از طیف وسیعی از منابع استفاده می‌کنند تا زندگی‌های فردی و کنش‌های جمعی را در روایت‌هایی بگنجانند که مطالعه‌ی آن‌ها برای ما دیدگاه‌های انتقادی ارزشمند و افق دیدی تازه به ارمغان می‌آورد. مطالعه‌ی تاریخ و شنیدن آثاری از این دست به ما کمک می‌کند تا چگونگی تغییر و دگرگونی روابط جهانی و ملی جوامع را درک کرده و به پاسخ پرسش‌ها و معضلات پیچیده‌ای که در این مسیر با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم دست یابیم.

حسن نراقی بخش اول خود را با توضیحاتی درباره‌ی اقلیم ایران‌زمین آغاز می‌کند و سپس به‌ترتیب زمان به سراغ حکومت‌هایی می‌رود که در روزگاران دور و نزدیک، بر این خاک حکمرانی کرده‌اند. تاریخ مختصری از هخامنشیان، سلوکیان و ساسانیان، سه پادشاهی بزرگ ایران پیش از ورود اسلام را در بخش دوم و سوم کتاب می‌شنوید. حسن نراقی سپس به سراغ خلافت عباسیان، صفاریان، سامانیان و آل بویه می‌رود و پس از این حکومت‌ها نوبت به سلسله‌ی غزنویان می‌رسد. پس از غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان و اتابکان روی کار می‌آیند و در همین حین است که مغولان به خاک ایران یورش می‌آورند. رویدادی که سلطنت ایلخانان و تیموریان را در پی دارد و پس از آن حکومت پرطمطراق صفویه پدیدار می‌شود. صفویان جای خود را به سلسله‌ی افشاریه و زندیه می‌دهند و تاریخ معاصر ایران با سلطنت قاجاریه کلید می‌خورد. حسن نراقی در فصول پایانی کتاب خود به سراغ حکومت پهلوی و سپس انقلاب مردم ایران علیه آخرین شاه این دودمان می‌رود. نراقی ضمن این که مطالب مفصل هریک از این بازه‌های زمانی را در مختصرترین حالت ممکن بیان می‌کند، می‌کوشد تصویر درست و بی‌نقصی از ادوار پرفرازونشیب این مرزوبوم را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

این اثر به همت نشر صوتی آوانامه و انتشارات اختران تهیه و منتشر شده است. کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران را با صدای پژمان رمضانی می‌شنوید.

کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به مطالعه پیرامون تاریخ ایران‌زمین علاقه‌مند هستید، شنیدن کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

با حسن نراقی بیشتر آشنا شویم

این پژوهشگر و نویسنده‌ی کاردان ایرانی در سال 1323 در کاشان چشم به جهان گشود. «جامعه‌شناسی خودمانی» نام شناخته‌ترین کتاب حسن نراقی‌ست که چند ده بار به تجدید چاپ رسیده است. بسیاری او را در شمار جامعه‌شناسانی قلمداد می‌کنند که از مسیر غیرآکادمیک به دانش‌اندوزی و مطالعه و تألیف کتاب پرداخته است. «پی‌نکته‌هایی بر جامعه‌شناسی خودمانی»، «ناگفته‌ها» و «خط خوش فارسی» از دیگر آثار نراقی به شمار می‌آیند. حسن نراقی سرانجام، در سال 1399 درگذشت.

در بخشی از کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران می‌شنویم

مؤسس سلسله‌ی پارسیان، هخامنش، از امرای پاسارگاد و بزرگان پارسی بود که در حدود سال‌های 650 قبل از میلاد در میان قوم خود حکومت می‌کرد. بعد از وی پسرش چیش‌پش به‌انضمام قسمتی از خاک عیلام به‌نام سرزمین انشان، سلسله‌ی هخامنشی را بنیان نهاد. پس از چیش‌پش نوبت سلطنت به پسرش کوروش اول، سپس به کمبوجیه‌ی اول و بالاخره به کوروش دوم یا کوروش کبیر رسید.

کوروش پس از جنگ با آستیاکس و برچیدن سلسله‌ی ماد در سال 550 قبل از میلاد، وارد اکباتان گردید و بعد از کشمکش‌های محلی کوچک، در حدود سال 546 به‌طور رسمی عنوان پادشاهی پارس را برای خود قائل شد. وی پس از جنگ‌های متوالی که با مادها، مصری‌ها و لیدی‌ها برگزار کرد، در 528 قبل از میلاد با فتح بابل گستره‌ی شاهنشاهی ایران را به آنجا رساند که روزگار قبل از آن به خود ندیده بود. کوروش به دلیل اخلاق و رفتار نجیبانه‌ای که داشت، در اکثر لشکرکشی‌ها و مشهورترین آن‌ها، گشودن بابل، با استقبال اهالی کشورهای تسخیرشده روبه‌رو می‌شد. به امر وی لشکریان ایرانی معابد این کشورها را دست نمی‌زدند و تخریب نمی‌کردند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
12 دقیقه
پیش‌گفتار چاپ اول
12 دقیقه
بخش اول: مختصری درباره‌ی ایران زمین
14 دقیقه
بخش دوم: هخامنشیان
47 دقیقه
بخش سوم: پارتیان
15 دقیقه
بخش چهارم: ظهور اسلام
11 دقیقه
بخش پنجم: خلافت عباسیان
43 دقیقه
بخش ششم: صفاریان و سامانیان
42 دقیقه
بخش هفتم: پیدایش سلسله‌ی صفوی
22 دقیقه
بخش هشتم: سلطنت نادرشاه
51 دقیقه
بخش نهم: قاجاریه
15 دقیقه
بخش دهم: سلطنت پهلوی اول

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی چکیده تاریخ ایران: از کوچ آریایی‌ها تا پایان سلسله‌ی پهلوی
نویسنده
گویندهپژمان رمضانی
ناشر چاپیانتشارات اختران
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۴ ساعت و ۴۴ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه صوتی
۴۲۰۰۰ 29400 ت ۳۰%
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران

sobhan nazari
۱۴۰۲/۳/۸
کتاب خوبی بود برای کسایی که زیاد آشنایی با تاریخ ندارن شروع خوبیه بیشتر خلاصه سلسله‌ها پادشاهان با جنگ‌های مهمشون و اتفاقاتی که روی سرنوشت ایران تاثیر گذار بودن رو شرح میده ازقبل هخامنشیان تا دوران پهلوی با بی طرفی گفته میشه صدای زیبای گوینده بسیار دلنشینه
امید
۱۴۰۲/۳/۵
بد نیست ولی نه به عنوان کتابی که بتوان تاریخ و تاریخ سازان این مرز وبوم را درک کرد
چون نویسنده به گونه‌ای نوشته و راوی طوری روایت میکند که انگار دلخوری از بزرگان تاریخ داشته... تاریخِ زیبایی داریم و باید آن را بهتر بفهمیم
با تشکر
سیامک شایان پور
۱۴۰۲/۲/۲۱
از نام کتاب روشن است که چکیده تاریخ ایران است برای کسانی که نیاز دارند در دوره کوتاهی بر تاریخ گذشته ایران آگاهی یابند و نویسندگان دانشمند کتاب به خوبی این نیاز را برای شنونده و خواننده فراهم آورده اند
حمیدرضا پیرمرادیان
۱۴۰۲/۱/۱۹
سلام و درود فراوان
بیشتر به درد بچه‌های دبیرستانی و کسانی که هیچ اطلاعی از تاریخ ایران ندارند میخورد، همچنین به درد کسانی میخورد که ابتدا یه آشنایی کلی با تاریخ ایران پیدا کنند سپس بروند به سراغ کتابهای تاریخی مفصل تر
فرهاد قاسمی
۱۴۰۲/۲/۱۳
سلام و درود.
عالی بود، بنده کتاب چاپی‌اش را هم تهیه کردم. سپاس.
الهه
۱۴۰۲/۳/۱۰
اطلاعات کلی و خوبی داشت، در کل از خریدم راضیم
حسن جودی
۱۴۰۲/۲/۲۵
بسیار بسیار خوب و برگزیده بود
جواد پالیزبان
۱۴۰۲/۲/۲۳
بسیار هم عالی بود
مشاهده همه نظرات 8

راهنمای مطالعه کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران

برای دریافت کتاب صوتی چکیده تاریخ ایران و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.