معرفی و دانلود کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان

عکس جلد کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان
قیمت:
48000 تومان - 5.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان

از زبان فیلسوفی شیفته‌ی سینما، درباره‌ی سینماگری با نگاه فلسفی! ژاک رانسیر، فیلسوف معاصر فرانسوی، در کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان، کوشیده تا خوانشی خاص خود از آثار پیچیده‌ی بلا تار، فیلمساز بزرگ مجارستانی ارائه دهد. اگر از شیفتگان سینمای سرد و ساکن بلا تار هستید، به هیچ‌وجه فرصت گوش سپردن به اثر حاضر را از دست ندهید.

درباره کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان:

بلا تار (Bela Tarr) فیلمسازی را در دوره‌ی زمامداری حزب کمونیست بر مجارستان آغاز کرد. پس طبیعی‌ست اگر در آثار اولیه‌ی او نگاهی رئالیستی و دغدغه‌مند نسبت به سیاست و آنچه در جامعه می‌گذرد، عیان و قابل تشخیص باشد. نخستین ساخته‌ی او، آشیانه‌ی خانوادگی، اثری در ژانر مستند داستانی است که در سال 1979 به روی پرده رفت. مقایسه‌ی این فیلم با آخرین ساخته‌ی کارگردان، یعنی اسب تورین که در سال 2011 ساخته و اکران شد، ظاهراً از تحولی شگرف و عظیم در سبک و درونمایه‌ی سینمای بلا تار خبر می‌دهد.

با این همه باید گفت که چنین نیست. آری، درست است که بلا تار به ظاهر با هر فیلم خود، یک گام به آنچه می‌توان «سینمای سکوت» نامیدش نزدیک‌تر می‌شود، اما این نیز درست است که مهم‌ترین درونمایه‌های فرمی و محتواییِ سینمای بلا تار که در آثاری چون اسب تورین و تانگوی شیطان به بهترین شکل پدیدار گشته‌اند، در همان نخستین فیلم‌های وی نیز حضور داشته‌اند؛ اگرچه نه به آشکاری. ژاک رانسیر در کتاب بلا تار، پس از پایان (Bela Tarr, the Time After)، در پی اثبات همین امر بوده است.

این فیلسوف فرانسوی که در عالم فلسفه، همان جایگاه رازآلود و حاشیه‌ای بلا تار در دنیای سینما را دارد، در کتاب خود کوشیده تا نگاهی کلی به جهان بلا تار بیندازد. به واقع هدف اصلی او این نبوده تا هر یک از فیلم‌های مهم این فیلمساز را بررسی کند، بلکه می‌خواسته تا از پسِ نگاه به هر یک از آثار منفرد او، نقبی به جهان گسترده‌ی خالق‌شان بزند: جهانی که سرما و سکوت دو عنصر هماره حاضر در آن‌اند. پس از منظری، می‌توان چنین گفت که مسئله‌ی اساسی ژاک رانسیر در کتاب بلا تار، پس از پایان، واکاوی دلالت‌های فلسفی و تاریخیِ سرما و سکوت در فیلم‌های بلا تار مجارستانی است.

کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان مناسب چه کسانی است؟

مخاطب اصلی اثر حاضر آن دسته از دوست‌داران سینما هستند که نگاهی جدی‌تر و عمیق‌تر به دنیای فیلم‌ها دارند.

با بلا تار بیشتر آشنا شویم:

این فیلمسازِ اهل مجارستان، در 21 ژوئیه‌ی سال 1955 متولد شده است. عمده‌ی ساخته‌های سینمایی او آثاری دشوار، پیچیده، و آکنده از مضامین فلسفی‌اند. گفتنی است که او تاکنون جوایز و افتخارات گوناگونی را کسب کرده، که از جمله‌ی آنها می‌توان به جایزه‌ی کشوت اشاره داشت. از فیلم‌های اوست: «بیگانه، نفرین، تانگوی شیطان، اسب تورین.»

با ژاک رانسیر بیشتر آشنا شویم:

او فیلسوف و نویسنده‌ی مطرح فرانسوی است که در سال 1940 به دنیا آمده، و اکنون (در 2021) وارد هفتمین دهه از زندگی خود شده است. عمده‌ی علایق وی معطوف به فلسفه‌ی سیاسی، ساختارگرایی و مارکسیسم است. از ژاک رانسیر (Jacques Rancière) کتاب‌های متعددی به فارسی ترجمه شده، که از آن جمله‌اند: «فیلسوف و فقرایش، فیگورهای تاریخ، سیاست و زیبایی‌شناسی، ناخودآگاه زیباشناختی، آینده‌ی تصویر.»

در بخشی از کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان می‌شنویم:

کانون خانواده از یک طرف کانونی است که بیهوده رویایش را در سر پرورانده‌ایم، و از طرف دیگر یک لانه‌ی افعی است که در آن حس خفگی به آدم دست می‌دهد. سینما، هر چه هم که بگویند، برای رویاپردازی درست نشده و آشیانه‌ای که ایرن رویای آن را در سر می‌پروراند، تنها در خوشی لحظه‌ای در شهر بازی نمود پیدا می‌کند. آن هم با ترانه‌ی عامه‌پسندی که از آفتاب در انتظار حرف می‌زند.

طبیعتاً سینماگر هدف مورد نظر خود را در قلب لانه‌ی افعی‌ها قرار می‌دهد، فضایی که افراد زیادی در آن زندگی می‌کنند؛ فضایی که البته محصور است و اشباع‌شده. طوری که فقط به نوعی کار آدم‌ها را راه بیندازد. این فضا، فضای بدن‌هایی است که به هم نزدیک شده‌اند یا در حاشیه‌ی صوتی صداهای خارج از قاب قرار گرفته‌اند. این فضا، فضای واژه‌هایی است که به شکل تیر پیکان درآمده‌اند و دوربین با حرکتی جانبی و با فراغ بال رد آنها را دنبال می‌کند...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
20 دقیقه
سینمای بلاتار
29 دقیقه
داستان‌های خانوادگی
23 دقیقه
امپراطوری باران
52 دقیقه
شیادان و ابلهان و دیوانگان
41 دقیقه
دایره‌ی بسته‌ی باز

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی بلا تار، پس از پایان
نویسنده
مترجممحمدرضا شیخی
گویندهرضا حبیبی
ناشر چاپینشر شورآفرین
ناشر صوتی واوخوان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۲ ساعت و ۴۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی علمی و آموزشی، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه صوتی
48000 ت - 5.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان

برای دریافت کتاب صوتی بلا تار، پس از پایان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.