معرفی و دانلود کتاب صوتی علم و دین در جامعه

عکس جلد کتاب صوتی علم و دین در جامعه
قیمت:
۳۶۰۰۰ تومان - 6.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی علم و دین در جامعه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی علم و دین در جامعه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی علم و دین در جامعه

کتاب صوتی علم و دین در جامعه یکی از آثار مهم فیلسوف فقید بریتانیایی و برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات، برتراند راسل است. او در این اثر با نگاهی دقیق و عالمانه به بررسی تقابل‌های موجود میان علم و دین نشسته، و از این رهگذر، تاریخ این دو حوزه‌ی فکری را نیز از نظر گذرانده است.

درباره کتاب صوتی علم و دین در جامعه:

نزاع میان علم و دین، به عنوان دو حوزه‌ی بزرگ معرفت بشری، یکی از سرفصل‌هایی بوده که تأثیری به‌سزا در روند تاریخ و سیر تمدن در شرق و غرب داشته است. جدال کلیسای کاتولیک با گالیله‌ی دانشمند، از این منظر، حکایتی است دال بر یک مبارزه‌ی درازآهنگ تاریخی، و گویی ابدی. در این مبارزه، دست بالا همواره با دین بوده است؛ لااقل در عرصه‌ی عمل. چه، تاریخ برای سده‌های متمادی عرصه‌ی جولان باورمندان پرشوری بوده که اینجا و آنجا بر اریکه‌ی قدرت تکیه داشته‌اند، و غالباً نیز، در پی تحمیل اندیشه‌های صلب و خرافه‌آلود خود بوده‌اند. در مغرب‌زمین اما، این روند تدریجاً از سده‌ی شانزدهم میلادی شروع به تغییر کرد، و با ظهور عقل‌گرایی در فلسفه، اثبات‌گرایی در علم و سکولاریسم در سیاست، به کل دگرگون شد. در جریان این دگرگونی، دین بی‌ هیچ رحم و شفقتی از مسند حکومت بر جامعه به زیر کشیده، و علم، یا به تعبیر درست‌تر، نگاه علمی، جانشنین آن شد.

برتراند راسل (Bertrand Russell) در کتاب علم و دین در جامعه (Religion and Science)، جدال مذکور را با بیانی صریح و دقت نظری فاضلانه به تصویر کشیده است. آشنایان با فلسفه‌ی غرب احتمالاً از نگاه نه‌ چندان همدلانه‌ی راسل به ادیان، خصوصاً به دین مسیحیت، آگاهند. این نگاه، خصوصاً در کتاب حاضر به خوبی پیدا و هویداست.

با این حال، باید گفت که روش‌شناسی او در کار پژوهش، تا آنجا که میسر بوده، پیرو قواعد عام خرد و منطق و البته داده‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی‌ است. بنابراین، حتی با وجود آنکه راسل یکی از منتقدان برجسته‌ی اندیشه‌ی مذهبی به شمار می‌رود، مطالعه‌ی آثارش برای مومنان نیز خالی از فایده نیست. چه، از آنجا که چالشی بزرگ برای آنان ایجاد می‌کند، می‌تواند به تقویت مواضع و استدلال‌هایشان منجر شود.

در پایان، یادآوری یک نکته بیجا نیست، و آن اینکه اثر حاضر نخستین بار در سال 1935 به انتشار رسیده است. آگاهی از این مسئله، خصوصاً با عطف توجه به این واقعیت که از آن تاریخ تا به امروز، تحولی شگرف در دو حوزه‌ی مورد مطالعه (خصوصاً در جهان علم رخ داده)، احتمالاً تا حدودی بر درک و دریافت ما از کتاب و قضاوتمان درباره‌ی محتوای آن، تأثیر بگذارد.

نکوداشت‌های کتاب صوتی علم و دین در جامعه:

- آقای راسل در این کتاب، با نگاهی بکر به موضوعِ مورد بحث پرداخته است. (The New York Times)
- این اثر که امروزه از شأنی کلاسیک برخوردار است، بی‌شک مورد توجه هر دین‌پژوه و دوست‌دار فلسفه‌ای خواهد افتاد. (amazon)

کتاب صوتی علم و دین در جامعه مناسب چه کسانی است؟

این اثر را بیش از همه به علاقه‌مندان به سه حوزه‌ی فلسفه، تاریخ ادیان و جامعه‌شناسی پیشنهاد می‌کنیم.

با برتراند راسل بیشتر آشنا شویم:

نام کامل این فیلسوف و ریاضی‌دان برجسته، برتراند آرتور ویلیام راسل بود. او در سال 1872 در کشور ولز به دنیا آمد و به سال 1970، پس از عمری فعالیت پربار فکری و فرهنگی چشم بر جهان فرو بست. راسل نویسنده‌ای پرکار بود. آوازه‌‌ی وی بیشتر به واسطه‌ی جایگاهش در فلسفه‌ی تحلیلی به دست آمده، با این همه آثارش طیف گوناگونی از موضوعات را (از منطق و ریاضیات گرفته، تا سیاست و جامعه‌شناسی) شامل می‌شوند. از وجوه برجسته‌ی اندیشه‌ی او، مخالفتش با ادیان و مذاهب بود. از این جهت او متعلق به سنت فلسفی‌ای است که دین را همبسته‌ی خرافات دانسته، و خاستگاه آن را در جهل و ترس آدمی می‌جوید. در جهان انگلیسی‌زبان، هسته‌های نخستین این سنت فکری را می‌توان در آثار دیوید هیوم یافت؛ فیلسوف تجربه‌گرایی که از برخی جهات، نیای فلسفه‌ی تحلیلی نیز نامیده می‌شود.

باری، اندیشه‌ی راسل از چنان عمقی، و بصیرتِ موجود در نوشته‌هایش از چنان گستردگی‌ای برخوردار است که حتی مرور بسیار مختصرشان نیز در این فرصت اندک مقدر نیست. همچنین است زندگی او، که در فراز و فرود، دست‌کمی از اندیشه‌هایش نداشت. به همین جهت، ما به همین مقدار که گفتیم بسنده می‌کنیم، و در ادامه تنها نگاهی کوتاه خواهیم داشت بر عناوین برخی از مهم‌ترین کتاب‌های او: «تاریخ فسفه غرب، زناشویی و اخلاق، عرفان و منطق، مسائل فلسفه، در ستایش بطالت، اتمیسم منطقی.»

در بخشی از کتاب صوتی علم و دین در جامعه می‌شنویم:

در اثر پیشرفت معرفت، تاریخ مقدسی که در انجیل بیان شده، و الهیات ماهرانه‌ی متعلق به دوران کهن و قرون وسطایی دستگاه مسیحیت، از دیدگاه بسیاری از زنان و مردان معتقد به مذهب، در مقایسه با گذشته، دارای اهمیت کمتری شده است. علاوه بر علم، انتقادهای دیگری که از انجیل به عمل آمده، پذیرش این موضوع را که آنچه در انجیل نوشته شده درست است، با دشواری روبه‌رو ساخته است. برای مثال، امروز دیگر همه می‌دانند که در داستان سفر پیدایش، دو نظر متفاوت و مغایر یکدیگر درباره‌ی آفرینش، به وسیله‌ی دو نویسنده‌ی مختلف بیان شده است. امروز تصور بر این است که چنین مسائلی چندان بنیادین نیست.

اما سه نظریه‌ی اساسی وجود دارد: خدا، جاودانگی و آزادی. و چنین به نظر می‌رسد تا آنجا که موضوع به رویدادهای تاریخی ربطی پیدا نمی‌کند، این سه مقوله دارای نهایت اهمیت در مسیحیت است...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۲۴ دقیقه
فصل اول: میدان‌های نبرد
۲۵ دقیقه
فصل دوم: انقلاب کوپرنیکی - بخش اول
۳۶ دقیقه
فصل دوم: انقلاب کوپرنیکی - بخش دوم
۳۳ دقیقه
فصل سوم: تکامل - بخش اول
۳۴ دقیقه
فصل سوم: تکامل - بخش دوم
۲۹ دقیقه
فصل چهارم: جن‌شناسی و علم پزشکی - بخش اول
۲۹ دقیقه
فصل چهارم: جن‌شناسی و علم پزشکی - بخش دوم
۳۵ دقیقه
فصل پنجم: جسم و روح - بخش اول
۳۴ دقیقه
فصل پنجم: جسم و روح - بخش دوم
۲۶ دقیقه
فصل ششم: جبرگرایی یا قطعیت - بخش اول
۳۰ دقیقه
فصل ششم: جبرگرایی یا قطعیت - بخش دوم
۳۸ دقیقه
فصل هفتم: عرفان‌گرایی
۳۵ دقیقه
فصل هشتم: هدف کیهانی - بخش اول
۳۳ دقیقه
فصل هشتم: هدف کیهانی - بخش دوم
۴۴ دقیقه
فصل نهم: علم و اخلاق‌شناسی
۱۸ دقیقه
فصل دهم: نتیجه‌گیری

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی علم و دین در جامعه
نویسنده
مترجمعلی اصغر مهاجر، احمد ایرانی
گویندهاکرم پریمون
ناشر چاپیانتشارات جامی
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۸ ساعت و ۲۲ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های علوم اجتماعی
قیمت نسخه صوتی
۳۶۰۰۰ ت - 6.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی علم و دین در جامعه

مروا 🤗
۱۴۰۱/۱/۶
کتاب عالی اما خانم پریمیون هربار بیشتر آدمو ناامید میکنند. قسمت اول رو اگر گوش بدید اخر هرجمله یک لحن خاص رو اعصابی به ریتم کتاب اضافه میکنند انگار دارند حروف الفبا رو هجی میکنند. در کل اگر حوصله خواندن کتاب چاپی ندارید میتونید اوضاع رو تحمل کنید و گوش بدید در غیر اینصورت حتما چادی بخونید
رضا نقدی
۱۴۰۱/۳/۵
کتاب خیلی خوبیه ممنونم از کتابراه، ترجمه خوب از یک اثر خوب قابل درک و سهل الهضم یک کتاب عالی از قلم شیوا و قابل فهم برتراند راسل با صدا و بیان خوب گوینده. ممنونم. حتما این کتاب رو گوش کنید بخرید و گوش کنید.
Hosseinj Karimi
۱۴۰۰/۱۲/۱۰
کتابی بسیار خوب و مفید برای شناخت جوامع تجزیه و تحلیل نسبتا کامل از راسل در آن درباره ادیان مختلف جهان
از همه نظر عالی بود
Leila Sedaghti
۱۴۰۱/۳/۳۰
برای علاقه مندان به کتاب‌های راسل پیشنهاد میکنم گویندگی خانوم اکرم پریمیون هم خوب و عالی بود
Meysam Saleh
۱۴۰۰/۱۱/۹
برتراند راسل یک نابغه است و مطالعه آثارش بسیار توصیه میشود بخصوص با کتابراه و کتب صوتی این مجموعه
سیداسماعیل نظام زاده
۱۴۰۰/۱۰/۹
فقط به ادیان مسیحی و یهودی پرداخت و اطلاعاتی از دین اسلام نداشت یا نمی‌خواست بیان کند
حشمت قلایی
۱۴۰۱/۳/۳۱
خوب بود فقط یه کم مبهم حرف می‌زد متن کتاب
مهدی داوری
۱۴۰۱/۱/۱۹
بسیارعالی
برتراند راسل رو نمیشه به هیچ عنوان نادیده گرفت از لحاظ فلسفی
Rozbeh Aghighi
۱۴۰۰/۹/۳۰
بی نظیر است سفارش میکنم همگان بخوانند راسل کارهایش شاهکار است
Omid Taheri
۱۴۰۰/۹/۷
بسیار عالی بود با بیانی شیوا و کاملا مفهوم
رضا ازادرنجبر
۱۴۰۰/۱۰/۲۳
باعث روشن فکری وروشنگری در جهان پیرامون میشه
maysam dadgostar
۱۴۰۰/۱۰/۱۹
فقط میشه گفت عالی
مشاهده همه نظرات ۱۲

راهنمای مطالعه کتاب صوتی علم و دین در جامعه

برای دریافت کتاب صوتی علم و دین در جامعه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.