معرفی و دانلود کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟

عکس جلد کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟
قیمت:
۵۰۰۰۰ تومان - 9.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟

صادق زیباکلام در کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟ با بررسی تاریخ پردامنه‌ی ایران، از زمان ظهور اسلام تا عصر حاضر، علل توسعه‌نیافتگیِ سیاسی و اجتماعی سرزمینمان را بررسی نموده است. او در تحلیل خود، گوشه چشمی نیز به دیگر جوامع شرقی‌ای داشته که از موقعیتی مشابه ایران در تاریخ برخوردار بوده‌اند.

درباره کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم:

پرسش در باب علل عقب‌ماندگی یا به اصطلاح دقیق‌تر، عدم توسعه‌یافتگی ایران، حدود یک و نیم سده پیش برای نخستین بار در ذهن متفکران و روشنفکران ایرانی جرقه زد. از آن زمان تا امروز، تلاش‌های گوناگونی برای پاسخ‌گویی به این مسئله صورت گرفته است. با این حال بیشتر این تلاش‌ها، در چهارچوب‌های ایدئولوژیکِ پاسخ‌دهندگان محصور بوده‌، و در نتیجه، فاقد جامعیت بوده‌اند.

یکی از این چهارچوب‌های ایدئولوژیک، ناسیونالیسم افراطی‌ای بوده که روشنفکران دوران مشروطه در قالب آن به مسائل می‌اندیشیدند. اینان عمده‌ی علل عقب‌ماندگی ایران و ایرانی را در هجوم اسلام می‌دیدند، و برای پیشرفت، قائل به زدودن آثار استیلای هزار و اندی ساله‌ی این دین از فرهنگ ایرانی بودند.

چهارچوب ایدئولوژیک دیگر، مارکسیسم (آن هم از نوع روسی آن) بود که تب آن خصوصاً در آستانه‌ی انقلاب 1357، در میان جوانان بالا گرفته بود. عقب‌ماندگی ایران در بستر ایدئولوژی مارکسیستی، معلول سلطه، یا آنطور که نقل دهان مارکسیست‌ها بوده و هست، «امپریالیسم» غربی‌ است. نتیجه‌ی عملی این تحلیل (که روح ضدمدرن و پیشرفت‌هراسِ آن توجه بسیاری از متفکران، از جمله ارنست نولته، تاریخ‌پژوه مشهور آلمانی را به خود جلب کرده بود)، چنین است که ایرانیان برای رهایی، باید با تمام قوا علیه سلطه‌ی فرهنگی و اقتصادی غرب بایستند.

باری، منظور ما از این شرح مختصر، این بود که نشان دهیم تاکنون کمتری کسی کوشیده تا با دیدی باز و ذهنی عاری از جزم‌های ایدئولوژیک، به بررسی دلایل عقب‌ماندگی سیاسی، فرهنگی، و البته علمی ایران بنشیند. کتاب ما چگونه ما شدیم (How Did We Become What We Are) در راستای جبران همین مسئله به رشته‌ی تجریر درآمده است.

دکتر صادق زیبا کلام (Sadegh Zibakalam) در این اثر، از قواعد نوعی جامعه‌شناسیِ تاریخ‌محور پیروی کرده، و کوشیده تا وضع امروزمان را با عطف توجه به دیروزمان بسنجد. اینکه نگاه خود مولف تا چه حد عاری از خطا و مهم‌تر از آن، عاری از باورهای ایدوئولوژیک است، پرسشی دیگر است که هر کدام از مخاطبین اثر می‌توانند پاسخی متفاوت به آن بدهند. با این حال این را به یقین می‌توان گفت که صادق زیباکلام، تلاشی ستودنی برای حفظ اعتدال در مسیر پژوهش خویش نموده است. همچنین، کتاب او این مزیت را نیز دارد که ضمن توجه خاص به تاریخ ایران و جامعه‌ی ایرانی، نگاهی به وضع ملل همسایه‌ی ما نیز انداخته، و مضاف بر آن، کوشیده تا تبیینی عام از دلایل پیشرفت غربی‌ها نیز ارائه دهد.

(لازم به ذکر است که نسخه‌ی صوتی این کتاب در اصل در قالب سه مجلد مجزا تدوین شده بوده، اما هم‌اینک در قالب اثری واحد خدمت شما عرضه می‌گردد.)

کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم مناسب چه کسانی است؟

از تمام علاقه‌مندان به دو حیطه‌ی تاریخ و جامعه‌شناسی، دعوت می‌کنیم که شنونده‌ی کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم باشند.

با صادق زیباکلام بیشتر آشنا شویم:

او استادتمامِ دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، و صاحب تألیفاتی چند در زمینه‌ی سیاست و جامعه‌شناسی است. زیباکلام در تهران متولد شده، و در غرب تحصیل کرده است. پیش از انقلاب از مخالفان نسبتاً پرشور رژیم پهلوی بود، اما در سالیان اخیر کم و بیش از مواضع دوران جوانی‌اش فاصله گرفته است.

برخی از مهم‌ترین کتاب‌های زیباکلام عبارتند از: «هاشمی بدون رتوش، غرب چگونه غرب شد؟، جامعه‌شناسی به زبان ساده، مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی، سنت و مدرنیته، از دموکراسی تا مردم‌سالاری دینی، کتاب توهم توطئه و ...»

در بخشی از کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم می‌شنویم:

علی رغم رو به خاموشی رفتن چراغ علم در بغداد، در ایران همانطور که دیدیم، فعالیت‌های علمی تا قرن یازدهم که قبایل آسیای مرکزی موفق شدند قدرت‌های محلی را در ایران برچیده و حکومت‌های مقتدر و بالنسبه متمرکزی را پایه گذارند، ادامه یافت. از برخی استثنائات که بگذریم، این سلسله‌ها خود را تحت امر بغداد و جزئی از امپراتوری اسلام می‌دیدند.

و بالطبع، نگرش مرکز دارالاسلام، برای آنان واجب‌الاطاعه بود. در فصل سوم به تشریح دیدیم که چگونه روسای قبایل، علی رغم اینکه قدرت نظامی را در دست داشتند، مع ذلک خطبه به نام خلیفه در بغداد خوانده و مشروعیت خود را از او می‌گرفتند.

این روند البته منحصر به صحرانشینان آسیای مرکزی نبود، پیش از آنان نیز، آل بویه که شیعه هم بودند، علی رغم اینکه قدرتشان در حدی بود که می‌توانستند خلیفه را ساقط نمایند، مع ذلک خطبه به نام امیرالمؤمنین می‌خواندند...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه (یک)
نمونه (دو)
۳۹ دقیقه
آغاز کتاب نخست: تولد ما چگونه ما شدیم
۵۴ دقیقه
آیا ایران کشوری عقب‌مانده است؟
۴۷ دقیقه
مقدمه: طرح صورت مسئله
۷۸ دقیقه
فصل اول: از کجا شروع کنیم؟
۱۱ دقیقه
جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
۸۹ دقیقه
فصل دوم: ايران چگونه جایی است
۱۶ دقیقه
جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
۷۲ دقیقه
آغاز کتاب دوم - فصل سوم: از صعود تا نزول (بخش یک)
۳۳ دقیقه
فصل سوم: از صعود تا نزول (بخش دو)
۴۶ دقیقه
فصل چهارم: تأثیر هجوم قبایل بر ساختار نهادهای اجتماعی ایران
۶۵ دقیقه
وضعیت قضا و امنیت اجتماعی
۱۷ دقیقه
آغاز کتاب سوم - فصل پنجم: خاموش شدن چراغ علم (بخش یک)
۲۰ دقیقه
فصل پنجم: خاموش شدن چراغ علم (بخش دو)
۲۴ دقیقه
فصل پنجم: خاموش شدن چراغ علم (بخش سه)
۲۷ دقیقه
نحوه‌ی پیدایش و خصوصیات عصر طلایی رونق علمی تمدن اسلامی
۱۷ دقیقه
زمینه‌های پیدایش افول عصر طلایی اسلام (بخش یک)
۱۶ دقیقه
زمینه‌های پیدایش افول عصر طلایی اسلام (بخش دو)
۱۷ دقیقه
زمینه‌های پیدایش افول عصر طلایی اسلام (بخش سه)
۲۳ دقیقه
سرآغاز انحطاط و افول عصر طلایی
۳۲ دقیقه
آغاز افول جریان تعقل در ایران
۱۷ دقیقه
ادامه‌ی خاموشی چراغ علم تا اواسط قرن نوزدهم
۲۲ دقیقه
جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
۸ دقیقه
فصل ششم: شرق و غرب؛ تماس یا تقابل؟
۱۰ دقیقه
موقعیت اقلیمی اروپا و تأثیرات آن بر روابط میان شرق و غرب
۱۸ دقیقه
موفقیت اروپاییان در دریا
۱۷ دقیقه
جنگ‌های صلیبی
۱۳ دقیقه
تأثیرات بلندمدت هجوم صلیبیون بر شرق
۲۱ دقیقه
چگونگی و علل مسلط شدن اروپاییان بر دریا در طول قرون وسطی (بخش یک)
۲۳ دقیقه
چگونگی و علل مسلط شدن اروپاییان بر دریا در طول قرون وسطی (بخش دو)
۱۸ دقیقه
جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟
نویسنده
گویندهسعید شجاعی
ناشر چاپیانتشارات روزنه
ناشر صوتی واوخوان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۵ ساعت و ۱۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های علوم اجتماعی
قیمت نسخه صوتی
۵۰۰۰۰ ت - 9.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟

جمشید شاوری زاده
۱۴۰۱/۳/۱
شنیدن این کتاب مرا به یاد ضرب المثل کرم از خود درخته می‌اندازه، بیشتر از صد سال هست که هر اتفاقی توی این مملکت می‌افته، همه سعی می‌کنند که علت آن اتفاق رو به غرب و آنطرف آبها بیاندازند، این در حالی هست که هیچگاه تصور نکردیم که غربیها با تمام قدرتی که داشتند به دلیل بعد مسافتی که از مملکت ما داشتند قائدتا نمی‌توانسته‌اند به صورت صد درصد به همه خواسته هایشان برسند مگر اینکه از داخل مورد حمایت قرار گرفته و ساپورت شوند یعنی اگر نبود حمایت‌های داخلی امکان رسیدن بیگانگان به امیالشان غیر ممکن بود، مطالعه کتاب توهم توطئه نوشته آبراهامیان می‌تواند به درک بهتر این کتاب کمک کند
جمشید شاوری زاده
بابک زمانیان
۱۴۰۱/۲/۱۳
کتاب بسیار عالی و خوبی است اما بهتر بود گوینده با شوق و شور و دقت بیشتری آنرا میخواند. خیلی اجرا را نپسندیدم خصوصا که جایی معلوم بود رفت و آمدی در اتاق گوینده هست.
احمد پورقاسم شادهی
۱۴۰۱/۱/۶
بسیار عالی بود. البته شخصیت خود آقای زیباکلام رو می‌شد در کتاب دید. به نظر من کتاب نیاز به ویرایش دارد. به لحاظ محتوایی اما بسیار جذاب بود و پارادایم کاملا متفاوت از آنچه دیده ایم را مطرح می‌کرد
mostafa mostafa
۱۴۰۰/۱۰/۲۸
کتاب بکسری مراحل تاریخی را میگوید و تقسیم بندی جالبی دارد و اخرش همه گناه عقب ماندگی را گردن روحانیت چسبیده به فقه و اصول خالی میداند که عامل عقب ماندگی و فکر نکردن شدن
کیمیا محمودی
۱۴۰۱/۱/۱۴
یک بخش‌هایی از کتاب متنی رو سابقاً مطالعه کردم خیلی جالب و آموزنده س. موجب تبیین فکر میشه
امیر شیرین زاده
۱۴۰۰/۹/۱۱
دکتر زیباکلام درک درست و منطقی در مسائل سیاسی دارند.
به کسانی که توهم انگلیس بد دارند و هر چه میشه میگن دشمن خارجی کرد، پیشنهاد میکنم.
Iman Babaei nezhad
۱۴۰۱/۲/۲۱
در مورد تاثیر حمله قبایل ترک و مغول زیاده روی شده، تاثیر مدل اقتصادی را کم کرده
محمد فربخش
۱۴۰۱/۱/۲۳
جالبه و امیدوارم سانسور نشده باشه
مشاهده همه نظرات ۸

راهنمای مطالعه کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟

برای دریافت کتاب صوتی ما چگونه ما شدیم؟ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.