معرفی و دانلود کتاب شهر از نو: شهرها با کدام روایت از پس فاجعه برمی‌آیند

عکس جلد کتاب شهر از نو: شهرها با کدام روایت از پس فاجعه برمی‌آیند
قیمت:
34300 تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب شهر از نو و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شهر از نو و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شهر از نو: شهرها با کدام روایت از پس فاجعه برمی‌آیند

یک شهر ویران شده، چطور می‌تواند دوباره سرپا شود؟ چگونه ساکنان یک شهر پس از وقوع فاجعه، همه چیز را از نو می‌سازند؟ کتاب شهر از نو، مجموعه جستارهایی از لارنس جی. ویل و توماس جی. کامپانلا است؛ جستارهایی که حول مفهوم شهر نوشته شده‌اند و زندگی شهروندانی را به تصویر می‌کشند که اگرچه در طول تاریخ ناشناخته ماندند، اما قهرمانان زندگی بخشیدن به شهر خود بودند. این اثر پرکشش، جلد اول از مجموعه کتاب «روایت در شهرسازی» به همت انتشارات اطراف است.

درباره‌ی کتاب شهر از نو

ما انسان‌ها غم‌هایمان را نیز، چون شادی‌هایمان، با دیگران به اشتراک می‌گذاریم؛ اما چه اتفاقی می‌افتد اگر وقوع اتفاقی فاجعه‌بار، غم را به تجربه‌ای جمعی تبدیل کند؟

در طول تاریخ، جوامع انسانی، بارها در معرض اتفاقاتی قرار گرفتند که تجربه‌ی آن‌ها از سوگواری و تلاش آن‌ها برای بازسازی ویرانی‌ها را به تجربه‌ای جمعی مبدل کرد؛ از وقایع طبیعی مانند سیل و زلزله گرفته تا اتفاقات ناگواری چون جنگ‌ها و آتش‌سوزی‌ها. این‌دست اتفاقات همواره نوعی از ترومای جمعی را با خود به همراه آوردند. کتاب شهر از نو (The Resilient City: How Modern Cities Recover from Disaster) روایتی از شهرها و ساکنان آن‌هاست؛ شهرهایی که ویران شدند، اما به مدد ساکنان خود دوباره جان گرفتند و از نو ساخته شدند.

لارنس جی. ویل و توماس جی. کامپانلا در این کتاب پر از غم و امید، جستارهایی را با مرکزیت شهرهای مختلف جهان به نگارش درآورده‌اند و شما را به سفری دور و دراز در سرتاسر دنیا می‌برند؛ پس عجیب نخواهد بود که هنگام مطالعه‌ی این کتاب، ناگاه از چین یا مکزیک سردرآورید، با اینکه لحظاتی قبل، غرق پرسه زدن در شهری کوچک در شمال اسپانیا بوده‌اید.

کتاب شهر از نو، اگرچه روایتی از شهرهای بسیار متفاوت است؛ اما با خواندن آن، متوجه می‌شوید که این شهرها تا چه اندازه می‌توانند به هم شبیه باشند: در فاجعه‌ای که متحمل شده‌اند، سوگ ساکنانشان و تلاش قهرمانانه برای ساختن شهر از نو.

نکوداشت‌های کتاب شهر از نو

- یک مجموعه جذاب. (Sir Peter Hall)

- با مطالعه‌ی جستارهای این کتاب، می‌توان بازسازی شکوهمند شهرها را پس از ویرانی مشاهده کرد. (H-NET)

- این کتاب به علت پرداختن به گستره‌ی جغرافیایی وسیع و بازه‌ی زمانی طولانی قابل ستایش است. پرداختن به اتفاقات گوناگونی که در طول تاریخ برای شهرها رخ داده‌اند، کتاب حاضر را به کتابی جذاب بدل می‌کند. (Ari Kelman, Technology and Culture)

- شهرها مانند انسان‌ها، معمولا عمیق‌ترین وجوه شخصیتی خود را در وضعیت‌های فاجعه‌بار نشان می‌د‌هند. این کتاب به وقایعی چون آتش‌سوزی، زلزله، تروریسم و جنگ می‌پردازد و نشان می‌دهد که چگونه ترومای جمعی، می‌تواند به فرصتی برای بازسازی و بازگشت به زندگی بینجامد. (Robert Fishman, Taubman College of Architecture and Planning, University of Michigan)

کتاب شهر از نو مناسب چه کسانی است؟

این اثر، مناسب تمام کسانی است که به مطالعه درمورد «شهر» علاقه دارند. همچنین علاقه‌مندان به گونه‌ی ادبی روایت کتاب شهر از نو را جذاب خواهند یافت.

با لارنس جی. ویل و توماس جی. کامپانلا بیشتر آشنا شویم

لارنس جی. ویل (Lawrence J. Vale)، استاد دانشگاه ماساچوست در رشته‌ی مطالعات و برنامه‌ریزی شهری است. توماس جی. کامپانلا (Thomas J. Campanella) نیز مورخ و پژوهشگر مطالعات شهر در دانشگاه کارولینای شمالی است.

در بخشی از کتاب شهر از نو می‌خوانیم

البته همان‌قدر که سان‌فرانسیسکویی‌های طبقه‌ی متوسط مشتاق بودند از فرصت برآمده از فاجعه برای ساختن شهرشان به شکلی عقلانی‌تر و منظم‌تر بهره ببرند، خیلی‌ها هم از یک احساس نوستالژیک قوی به «شهری که بود» عمیقاً رنج می‌کشیدند. نویسنده‌ای این‌طور به خاطر می‌آورد که «سان‌فرانسیسکوی قدیم دیگر مرده است. شاید دوباره ساخته شود. احتمالاً همین‌طور هم خواهد شد اما آن‌هایی که آن شهر عجیب کنار تنگه‌ی گُلدن‌گِیت را می‌شناسند و رنگ و مزه‌ی هزار و یک‌ شب‌مانندش را چشیده‌اند، احساس می‌کنند که دیگر هرگز مثل قبل نخواهد شد. زمانی که شهر‌ از درون خاکسترش برخیزد، احتمالاً شبیه به دیگر شهرهای مدرن خواهد بود و آن حال‌وهوای غریب کهنش را از دست خواهد داد.»

به بیان دیگر، پایان قابل‌تصور زمین‌لرزه برای همگان خوشایند و روشن نبود. این شاید چندان تعجب‌آمیز نباشد؛ چرا که آن روزها بستار و پایان بسته طرفدار نداشت. معروف‌ترین جستار آن دوران، نظریه‌ی فردریک جکسون تِرنر درباره‌ی سرحدات، «بسته و مسدود شدن سرحدات» را مایه‌ی تأسف می‌دانست (چون موجب از دست رفتن قسمی انرژی پیش‌برنده و ظرفیت حیات‌بخش می‌شد). بسیاری از روایت‌های زمین‌لرزه، به همین دلیل، تأسف خود را از پایان یافتن گذشته‌ی بی‌نظم سان‌فرانسیسکو ابراز می‌کردند. برای درک چرایی این مسئله، باید به خاطر بیاوریم که زمین‌لرزه و آتش‌سوزی سان‌فرانسیسکو دقیقاً زمانی رخ داد که بسیاری از آمریکایی‌های مرفه در حال کنار کشیدن هر چه بیشتر خود از جامعه‌ای بودند که آشکارا با نظمی افراطی اداره می‌شد؛ کنار کشیدن از چیزی که آن را «تمدن افراطی» می‌نامیدند. تئودور روزولت، رئیس‌جمهور وقت، صرفاً شاخص‌ترین فرد از طبقه‌ی خاصی از شهروندان بود که ماجراجویی و خطر ‌«زندگی سرسختانه»‌ را به زندگی آرام و منظم عمیقاً ترجیح می‌دادند. تثبیت نظم شرکتی، پشت سر گذاشتن عصر پیشگامان، دغدغه‌های دائمی درباره‌ی جنبش زنان و زنانه‌گرایی آشکار فرهنگ آمریکایی، همگی برانگیزاننده‌ی چیزی شبیه تب آشوب در آستانه‌ی تغییر قرن، به‌خصوص در میان طبقات متوسط بودند.

فهرست مطالب کتاب

شهرها دوباره به پا می‌خیزند... لارنس جِی. وِیل، توماس جِی. کامپانِلا
پیشرفت: روایت فاجعه و هنر خوش‌بینی... شیکاگو، سان‌فرانسیسکو، نیویورک | کِوین رُزاریو
فرجام شهر... روایت‌های دیروز و امروز ویرانی نیویورک | مَکس پِیج
احیای دوگانه... دوباره‌سازی برلین پس از 1945 | برایان لَد
بازسازی به مثابه‌ی تبلیغات... ورشو | جَسپِر گُلدمن
التیام دیرهنگام... فهم تاب‌آوری تکه‌تکه‌ی گرنیکا... جولی بی. کِرشبام، دزیره سیدروف
پس از ناآرامی... ده سال دوباره‌سازی لس‌آنجلس پس از ترومای سال 1992... ویلیام فولتِن
اصول بنیادین تاب‌آوری... لارنس جی. ویل، توماس جی. کامپانلا

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شهر از نو: شهرها با کدام روایت از پس فاجعه برمی‌آیند
نویسنده،
مترجمنوید پورمحمدرضا
ناشر چاپینشر اطراف
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات246
زبانفارسی
شابک978-622-99224-7-7
موضوع کتابکتاب‌های ادبیات جهان، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه الکترونیک
34300 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شهر از نو

Arman
۱۴۰۲/۱/۵
کتاب جالب و زیبایی بود. بالاخص مبحث تاب آوری و جوانب گوناگون آن. مطالعه کتاب نیز در اپلیکیشن کتابراه بسیار راحت، پرسرعت و عالیه
انگود انگوری
۱۴۰۱/۷/۱۶
ترجمه ضعیف باعث کم شدن جذابیت کتاب شده. برای رشته شهرسازی می‌تونه مفید باشه و کتاب عمومی نیست
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب شهر از نو

برای دریافت کتاب شهر از نو و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.