معرفی و دانلود کتاب صوتی خاکستر و خاک

عکس جلد کتاب صوتی خاکستر و خاک
قیمت:
۲۵,۰۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی خاکستر و خاک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی خاکستر و خاک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی خاکستر و خاک

کتاب صوتی خاکستر و خاک رمانی به قلم عتیق رحیمی، نویسنده‌ و فیلمساز مهم و پرافتخار اهل افغانستان است. این کتاب که پس از انتشار به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه‌ی ادبی دوبلین معرفی شد، ماجرای تأثیرگذار پیرمردی به نام «دستگیر» را روایت می‌کند که در افغانستانِ تحت اشغال شوروی زندگی می‌کند.

درباره کتاب صوتی خاکستر و خاک:

عتیق رحیمی (Atiq Rahimi) یکی از مطرح‌ترین هنرمندان معاصر افغانستان است. او در سه عرصه‌ی فیلمسازی، نویسندگی و عکاسی فعالیت می‌کند و علاوه بر فارسی، به زبان فرانسوی نیز تسلطی کامل دارد. رحیمی در اغلب آثار ادبی و سینمایی خود، راوی زخم‌های پرشماری بوده که در دهه‌های اخیر بر پیکر میهن و هم‌میهنانش نشسته است. او هنر خود را به خدمت بازنمایی واقعیت‌های تلخِ جاری در کشور زیبای افغانستان درآورده؛ سرزمینی با تاریخ و فرهنگی غنی که مدت‌هاست رنگ صلح پایدار را به چشم ندیده است.

با این حال امید هنرمندانی چون عتیق رحیمی به بهبود اوضاع وطنشان هرگز به یأس بدل نشده و نمی‌شود. چرا که به باور ایشان، سیاهی روزی رخت از افغانستان برخواهد بست، و نورِ آزادی و زیبایی همچون گذشته در این سرزمین تابیدن خواهد گرفت. باری، تا آن روز وظیفه‌ی نویسندگان و هنرمندان متعهد افغانستان این است که درد و اندوه مردم این سرزمین را در قالب آثار هنری و ادبی به گوش جهانیان برسانند و این همان کاری است که عتیق رحیمی در رمان کم‌حجم خاکستر و خاک (Earth and Ashes) انجام داده.

اثر مذکور روایتی‌ست داستانی از زندگی پیرمردی به نام دستگیر، که در افغانستانِ تحت سلطه‌ی ارتش شوروی زندگی می‌کند. او که خانه‌اش در اثر حمله‌ی نیروهای روس با خاک یکسان شده، پیش پای خود چاره‌ای نمی‌بیند جز اینکه دست نوه‌ی خردسالش را بگیرد و از مهلکه بگریزد، تا بلکه اینگونه زندگی‌اش اندکی رنگ آرامش به خود بگیرد؛ غافل از آنکه دشواری‌ها و مصائب قصد رها کردن گریبان وی را ندارند...

داستان خاکستر و خاک به زبان شیوا و شیرین فارسی دری نوشته شده و با صدای گرم امیرحسین عالمی به نسخه‌ی صوتی حاضر بدل شده است. این کتاب اگرچه برخوردار از پس‌زمینه‌‌ای تاریخی‌ست، به دشواری «رمان تاریخی» تلقی می‌شود؛ چرا که تاریخ در آن تنها بهانه‌ای بوده برای روایت سرگذشت انسان‌هایی که با بی‌رحمی تمام از جریان تاریخ کنار گذاشته شده و می‌شوند؛ حکایتِ مردان و زنان و کودکانی که بار سنگین تاریخ را بر دوش می‌کشند، حال آن‌که نامی از خود در آن باقی نمی‌گذارند. آری، این کتاب سرگذشت مطرودان و شکست‌خوردگانِ تاریخ است؛ سرگذشتی که ثبت آن تنها از عهده‌ی ادبیات برمی‌آید و بس.

اقتباس از کتاب صوتی خاکستر و خاک:

رمان خاکستر و خاک چند سال پس از انتشار توسط خود نویسنده به فیلمی تماشایی با عنوان خاک و خاکستر بدل شد. این اثر که فیلمنامه‌ی آن به قلم کامبوزیا پرتوی تحریر گشت، در عرصه‌ی بین‌المللی افتخارات فراوانی (از جمله جایزه‌ی کشتی بادبانی طلایی جشنواره فیلم زنگبار در سال 2005) را برای خالق خود به ارمغان آورد.

افتخارات کتاب صوتی خاکستر و خاک:

- نامزد دریافت جایزه‌ی Premi Llibreter de narrativa
- نامزد دریافت جایزه‌ی ادبی دوبلین

کتاب صوتی خاکستر و خاک مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ادبیات واقع‌گرا بی‌شک خاکستر و خاک را اثری ارزشمند خواهند یافت.

با عتیق رحیمی بیشتر آشنا شویم:

عتیق رحیمی کارگردانی افغانستانی - فرانسوی است که با ساخته‌ای تماشایی به نام «بانوی رود نیل» موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم داستانی در هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین شد. رحیمی در داستان‌نویسی نیز یدی طولانی دارد. کتاب «سنگ صبور» او در سال 2008 جایزه‌ی معتبر گنکور را برایش به ارمغان آورد. از دیگر آثار ادبی وی می‌توان به عناوینی چون «خاکستر و خاک» و «سقاها» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی خاکستر و خاک می‌شنویم:

دیری است که نسواری زیر زبان نگذاشته‌ای. قوطی نسوار کجاست؟ باز هم جیب‌هایت را می‌پالی، بالاخره می‌یابی. کپه‌ای نسوار به دهن می‌اندازی. پیش از آنکه قوطی را در جیب بگذاری، نگاهی می‌اندازی به صورتت در آینه‌ی قوطی. چشمان تنگت خزیده‌اند به درون کاسه‌هایشان. گذشت زمان نقشش را بر پوست اطراف چشم‌هایت گذاشته: خطوطی کج‌ومعوج، مانند کرم‌های پیچ‌وتاب‌خورده به دورِ دو غار، کرم‌های تشنه، کرم‌های در انتظار... لنگوته‌ی بزرگی به سر داری، نامرتب. سنگینی‌اش سرت را فرو برده میان شانه‌هایت. پر از خاک است. شاید خاک سنگینش ساخته باشد. رنگ اصلی‌اش معلوم نیست. آفتاب یا خاک تبدیلش کرده به خاکستری.

قوطی را بگذار به جیب! به چیزی دیگر بیندیش، به چیز دیگر نگاه کن!...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
25 دقیقه
قسمت یک
18 دقیقه
قسمت دو
15 دقیقه
قسمت سه
21 دقیقه
قسمت چهار
23 دقیقه
قسمت پنج

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی خاکستر و خاک
نویسنده
راویامیرحسین عالمی
ناشر چاپینشر ورجاوند وابسته به شرکت ورجاوند
ناشر صوتیانتشارات موج کتاب
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت و ۴۱ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی خاکستر و خاک

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب صوتی خاکستر و خاک

برای دریافت کتاب صوتی خاکستر و خاک و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.