معرفی و دانلود کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت

عکس جلد کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت
قیمت:
68000 تومان - 7.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت

دیوید لینچ در کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت، برای نخستین بار از سبک شخصی کارش و نحوه پرورش خلاقیت خود در آثار هنری با بهره‌گیری از مراقبه سخن می‌گوید.

کتاب صید ماهی بزرگ (Catching the big fish) اسلوب‌های هنری، سبک کار و بهره‌های خلاقانه لینچ از تجربیات مراقبه را در بر می‌گیرد. دیوید لینچ (David Lynch) در اثرش توضیح می‌دهد که چگونه ایده‌ها را شکار می‌کند و آن‌ها را برای صفحه تلویزیون، پرده سینما یا رسانه‌های دیگر آماده می‌کند. او برای نخستین بار درباره تعهد سی و چند ساله‌اش به مراقبه و تأثیری که بر روی خلاقیتش داشته، می‌نویسد.

لینچ در فصل‌هایی کوتاه از نحوه شکل‌گیری ایده‌هایش صحبت می‌کند، اینکه از کجا می‌آیند، چطور به آن‌ها چنگ می‌زند و کدامشان بیشتر او را جذب می‌کنند، ایده‌هایی که بعدها به داستان فیلم یا عنصری سورئال تبدیل شده که از آن در آثار خود بهره برده است. لینچ شرح می‌دهد که افکارش را چطور به عمل تبدیل و چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.

او همچنین به تعمق و تفکر درباره خود و دنیای اطرافش می‌پردازد و اینکه چطور شکار ماهی و شیرجه زدن به درون که بر حرفه او تأثیر فراوانی گذاشته، به طور مستقیم به دیگران نیز سود می‌رساند.

دیوید لینچ برای دستیابی به ایده‌هایش روش‌های منحصربه‌فردی دارد. به اعتقاد او، هر چیزی که به حساب می‌آید از منبع بی‌پایانی نشأت می‌گیرد که با هوشیاری و آگاهی قابل دست یافتن است. او ایده‌ها را شبیه به ماهی‌هایی می‌بیند که برای به دست آوردن آن‌ها باید هر چه بیشتر به این منبع عمیق نزدیک شد. به عقیده لینچ انسان هر چه بیشتر به این نکته آگاه باشد، ماهی‌های بزرگ‌تری را شکار می‌کند.

او در کتابش از چگونگی تصمیم گرفتن برای رها کردن مسیر علم و روی آوردن به هنر سخن می‌گوید و از نقش و تأثیر مهم خراب کردن برای ساختن حرف می‌زند و بیان می‌کند که چگونه این دوگانه در ظاهر متضاد، در نهایت به خلق یک اثر هنری منجر می‌شود. او همچنین از نقش طبیعت در کارهای هنری و زبان به‌خصوص سینما و سحرآمیز بودن این رسانه می‌گوید.

به اعتقاد لینچ یک اثر هنری از چیدن قطعات کوچک ایده در کنار هم شروع می‌شود، تا سرانجام این چینش قطعات کنار هم یک ایده بزرگ خلق کند. او درباره صبر نیز سخن می‌گوید و اینکه هنرمند باید مانند یک ماهی‌گیر صبور، منتظر بنشیند تا ایده‌ها خودشان به قلاب او بیفتند.

جملات برگزیده کتاب صید ماهی بزرگ:

- آن که شادی‌اش از درون است، رضایت ‌اش از درون است، و روشنایی‌اش همه از درون، آن یوگی که با برهمن یکی می‌شود، با هشیاری معنوی به رهایی ابدی می‌رسد.

- تمام آسمان را در دستمالی کوچک پیچیدن آسان‌تر است از رسیدن به شادی حقیقی بدون شناخت خود.

- به هوش باش که طبیعت تماشاخانۀ شعبده‌ است، مادر اعظمْ استاد شعبده‌باز آن است و تمامی این جهان آکنده است از نقش‌های متعدد او.

- آدمی با مراقبه، بی‌کرانگی را درمی‌یابد. شادی در بی‌کرانگی است. شادی در محدودیت نمی‌گنجد.

- چنانش دریاب که همه‌چیز را دریابی.

- اقیانوس بیکرانی از هشیاری به ماده، آب و نور بدل شد و این سه بسیار شدند. این‌گونه کل عالم به‌مثابه اقیانوس بیکرانی از هشیاری خلق شد که همواره از درونِ خود می‌شکفد.

- شکلی را که در هشیاری ظهور می‌کند، باید در چارچوب هشیاری حفظ کرد.

- همچون آینه‌ای که زنگارش را زدوده‌اند و می‌درخشد، آنان که «خود» را دیده‌اند، ذهن و جسمشان می‌درخشد. آنان‌همیشه و تا ابد سرشار از شادی‌اند.

- حقیقت زمین را عطرآگین و آبِ حیات را مرطوب نگه می‌دارد. حقیقتْ آتش را برمی‌افروزد و هوا را جابه جا می‌کند، موجب تابش خورشید و بالندگی همۀ جانداران می‌شود. حقیقتی نهان حامیِ همه‌چیز است. اگر آن را کشف کنی، پیروز می‌شوی.

- بلایی را که هنوز نیامده دفع کن.

با دیوید لینچ بیشتر آشنا شویم:

دیوید لینچ کارگردان و فیلمساز برجسته هالیوود در 20 ژانویه سال 1946 در خانواده‌ای از طبقه متوسط در شهر مونتانا متولد شد. او تاکنون سه بار نامزد جایزه اسکار شده است. از اوایل دهه 70 میلادی تا اکنون پروژه‌های عامه‌پسند و منتقدپسند او مانند نرد فیل‌نما، توئین پیکس، کله‌پاک‌کن، قلباً وحشی، مخمل آبی، اینلند امپایر و مالهالند درایو در دنیا به آثاری شناخته شده‌اند که دیوار میان سینمای هنری و فیلم‌سازی هالیوودی را برداشته‌اند.

سبک مفهوم‌گرای آثار او همراه با نمادهای سوررئالیستی موجب شده تا فیلم‌هایش به فیلم‌های اروپایی شباهت بیشتری داشته باشد. او تاکنون جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن و جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرده است.

خواندن کتاب صید ماهی بزرگ به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب صید ماهی بزرگ برای هواداران انبوه لینچ همانند مکاشفه‌ای است که باعث می‌شود دیدگاه‌های شخصی او را بهتر و بیشتر درک کنند. همچنین برای افرادی که نمی‌دانند خلاقیتشان را چطور پرورش دهند، کتابی بسیار سودمند است.

در بخشی از کتاب صید ماهی بزرگ می‌خوانیم:

این‌طور شد که من نقاش شدم. به نقاشی پرداختم و به هنرستان رفتم. فیلم برایم جذابیتی نداشت. گاهی به سینما می‌رفتم، اما علاقۀ واقعی‌ام فقط نقاشی بود.

روزی در کارگاه بزرگی در فرهنگستان هنرهای زیبای پنسیلوانیا نشسته بودم. فضای آن جا به ‌حجره های کوچک تقسیم‌شده بود و من در حجرۀ خودم بودم؛ ساعت حدود 3 بعدازظهر بود و داشتم منظرۀ باغی در شب را می‌کشیدم. رنگ سیاه بر نقاشی‌ام غالب بود و از دل آن تاریکیْ گیاهان سبز پدیدار بودند. ناگهان گیاهان تکان خوردند و صدای باد شنیدم. هیچ مخدری مصرف نکرده بودم! با خودم گفتم چه جالب! و به صرافت افتادم که به کمک فیلم می‌توان نقاشی را حرکت داد.

آخر هر سال یک مسابقۀ نقاشی و مجسمه‌سازی تجربی برگزار می‌شد. یک سال قبل از آن، اثری را برای شرکت در آن مسابقه ساخته بودم. این بار با خودم گفتم، می‌خوام یه نقاشی متحرک بسازم. نقش برجسته‌ای در ابعاد 180 در 240 سانتی متر درست کردم و یک فیلم پویانمایی بسیار خام را به روش استاپ موشن روی آن انداختم و اسمش را گذاشتم شش مرد مریض می‌شوند؛ اما به نظرم رسید بعد از این دیگر نمی‌توانم فیلم بسازم، چون همین یک کار دویست دلار خرج روی دستم گذاشت. با خودم گفتم واقعاً راه من این نیست؛ اما دانشجویی قدیمی‌تر پروژۀ مرا دید و سفارش داد تا نمونه‌ای از آن را برای خانۀ او بسازم. این‌طور شد که کار روی غلتک افتاد. سپس نور سبز مرا جذب خود کرد. چنین شد که آهسته‌آهسته یا شاید تندتند عاشق این رسانه شدم.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
نخستین شیرجه
لباس دلقکی پلاستیکی خفه‌کننده
سرآغاز
زندگی هنری
باغی در شب
پرده‌ها بالا می‌روند
سینما
تفسیر
چرخه
ایده‌ها
میل
هشیاری
برگردان ایده
لس‌آنجلس
کله‌پاک‌کن
شتاب زندگی
یوگی‌ها
بابز بیگ بوی
عصبانی‌ترین سگ دنیا
موسیقی
شهود
میدان واحد
بُعد چهارم
به آن جا رسیدن
علوم جدید و قدیم
هر جا، هر وقت
هویت
تدوین نهایی
درمان
رویاها
آنجلو بادالامنتی
صدا
انتخاب بازیگر
تمرین
ترس
حالا همه با هم
توئین پیکس
قصۀ دنباله‌دار
اتاق قرمز
از ایده بخواه
تماشاگر آزمایشی
تعمیم دادن
تیرگی
رنج
نور خود
برجی از طلا
مذهب
افیون
چراغ را برافروز
سمفونی صنعتی شمارۀ یک
بزرگراه گمشده
محدودیت‌ها
مالهالند درایو
جعبه و کلید
حس مکان
زیبایی
بافت
کار با چوب
داشتن یک قرارگاه
آتش
نور در فیلم
داستان استریت
قهرمانان سینما
فلینی
کوبریک
اینلند ایمپایر
عنوان
روشی تازه برای کار
شرح کارگردان
مرگ فیلم
دی‌وی برای فیلم‌سازان جوان
کیفیت دی‌وی
آیندۀ سینما
عُرف
نصیحت
خواب
از پا منشین
پیروزی و شکست
ماهیگیری، دوباره
شفقت
آموزش آگاهی‌محور
صلح واقعی
کلام آخر
قطعۀ آخر: شادی حقیقی در درون نهفته است
گزیدۀ فیلم‌شناسی
منابع
در مورد مؤلف

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت
نویسنده
مترجمعلی ظفر قهرمانی نژاد
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات189
زبانفارسی
شابک978-600-7806-70-8
موضوع کتابکتاب موفقیت و خودسازی، کتاب‌های آموزش فیلم سازی
قیمت نسخه الکترونیک
68000 ت - 7.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت

گندم ابراهیمی
۱۴۰۰/۸/۲۵
اصلا مگه میشه دیوید لینچ کار بیهوده کنه یا کلام بی اثر بگه؟! زنده باد کتابراه که آگاهانه به پیش میره. همیشه پاینده، پیروز و مستدام باشید ان شاءالله
اگر به این کتاب پنج ستاره بدم به تموم کتابایی که تا الان خوندم یک ستاره میدم کتاب‌های قبل این سوتفاهم بود دوستان
یاسمریم
۱۴۰۲/۱/۲۴
پرش موضوعات و طبقه بندی نکردن اونها، خواننده رو گیج میکنه. هدف اصلی لینچ از این کتاب چیه؟ توضیح و توصیه به مراقبه یا ذکر خاطراتش برای فیلم سازان جوان؟
برخی جملات زیبا و آموزنده بودن اما در نهایت ارتباط لازم با محتوای کتاب برقرار نمیشد.
Atefeh Masoomi
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
شاید اگر یوگا را شروع نکرده بودم این کتاب برایم گنگ بود ولی بسیار خوب درکش کردم. نکته بعدی ترجمه کتاب بود که بتظرم میتوانست از این روانتر باشد. درمجموع، میتوانم بگویم آن اطلاعاتی که به من داد، پیش از این از یوگا آموخته بودم
Kasra Layegh forsat
۱۳۹۹/۶/۸
افرادی که نیاز به یادگیری و شنیدن تجربه دارن (که از نظر من هر هنرجویی باید از تجربه و اموزش‌های یک هنرمند با تجربه استفاده کنه) این کتاب خیلی مناسبه، و فضا سازی خیلی خوبی‌ام داره، بخونید و لذت ببرید
آرش مهاجری
۱۳۹۹/۴/۲۰
کتاب بسیار عالی. فقط به شرطی که با تمرکز خوانده شود و مقداری از راه سعادت و مراقبت طی شده باشد...
مریم مفیدی
۱۴۰۲/۹/۶
من همش منتظر این بودم تکنیک مدیتیشن و مراقبه بگه ولی بیشتر خاطرات نویسنده بود و اینکه چقدر مراقبه بهش کمک کرده!
Ali Jamshidi
۱۴۰۱/۱/۱۱
به طور خلاصه میگه مراقبه کنید برای آرامش ذهن و بدن خوبه
مشاهده همه نظرات 7

راهنمای مطالعه کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت

برای دریافت کتاب صید ماهی بزرگ: مراقبه، هوشیاری و خلاقیت و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.