معرفی و دانلود خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد)

عکس جلد خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد)
قیمت:
20000 تومان - 4.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد)

زیگموند فروید در خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد) دو سازوکار پایه‌ایِ دستگاه روانی انسان، یعنی «من» و «نهاد» را به طور اجمالی معرفی کرده و در باب چیستی آنها بحث نموده است. بد نیست بدانید که اثر حاضر ذیل مجموعه‌ای با عنوان صد خلاصه برتر به انتشار می‌رسد.

درباره خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد):

زیگموند فروید (Sigmund Freud) یکی از برجسته‌ترین چهره‌ها در تاریخ علم و اندیشه‌ی غرب است. رویکرد یکسره نوین او در روانشناسی (موسوم به روانکاوی) تأثیری شگرف بر تمام حیطه‌های فکری و فرهنگی، اعم از هنر، فلسفه، انسان‌شناسی و ... گذاشت. با در نظر گرفتن این تأثیر عظیم، حدس گستره‌ی بدفهمی‌های صورت‌گرفته از آرای او دشوار نخواهد بود. بدفهمی‌هایی که علاقه‌مندان به فهم نظریات او را مجاب می‌کند که به آثار اصلی خود فروید مراجعه کنند. خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (The Ego and the Id) چکیده‌ی یکی از همین دسته از آثار است.

در این کتاب پدر علم روانکاوی، زیگموند فروید، رئوس اصل تئوری جذاب، پیچیده و چالش‌برانگیز خود را شرح داده است. تکیه‌ی او در اثر حاضر بیش از هر چیز بر روشن ساختن معنای دو اصطلاحِ تخصصی در کار خود بوده است: ایگو (من) و اید (نهاد). در همین راستا، فروید برای تدقیق هر چه بیشتر مطالب، پاره‌ای از مفاهیم تخصصی دیگر نظیر ناخودآگاهی و سوپرایگو (فرامن) را نیز توضیح داده است.

به طور خلاصه، چنین می‌توان گفت که خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید برای آنان که خواستار مواجهه‌ی مستقیم با اندیشه‌ی فروید هستند، یکی از بهترین نقاط شروع به شمار می‌رود.

خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد) مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به آشنایی با روانکاویِ فرویدی مخاطبین اصلی اثر حاضرند.

با زیگموند فروید بیشتر آشنا شویم:

زیگموند فروید عصب‌شناس برجسته‌ی اتریشی و پدر علم روانکاوی بود. او در سال 1856 به دنیا آمد و به سال 1939 چشم بر جهان فرو بست. آثار فراوانی که از وی به جا مانده، تأثیری غیرقابل انکار بر متفکرین علوم انسانی پس از خود گذاشته است. فروید را نخستین کاشف ضمیر ناخودآگاه می‌دانند. مشهور است که او خود را هم‌شأن کوپرنیک و داروین می‌دانست؛ از این جهت که اینان افرادی بوده‌اند که با اکتشافات خود (کوپرنیک با کشف زمین‌مرکز نبودنِ کائنات، داروین با خط بطلان کشیدن بر روایت‌های دینی از آفرنیش انسان، و خود فروید با نشان دادن این واقعیت که بسیاری از اعمال آدمی تحت اختیار نیروی ناخودآگاهی‌ست که او بر آن هیچ کنترلی ندارد) بشرِ مغرور را از پندارِ نادرست برتری بر مخلوقات دیگر به در آوردند.

از آثار مطرح فروید می‌توان به کتاب‌های «ایگو و اید»، «آینده‌ی یک پندار»، «تمدن و ملالت‌های آن»، «فراسوی اصل لذت» و «تعبیر خواب» اشاره کرد.

در بخشی از خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد) می‌شنویم:

تحقیقات آسیب‌شناسی علاقه‌ی ما را منحصراً به امور سرکوب‌شده معطوف کرده است. حال که متوجه شدیم «من» نیز می‌تواند به معنای واقعی کلمه ناخودآگاه باشد، علاقه داریم بیشتر درباره‌ی آن بدانیم. اکنون تمام دانش ما، بدون استثنا به خودآگاهی گره خورده است. حتی دانش ما از ناخودآگاه نیز، تنها در صورتی کسب می‌شود که بتوان آن را خودآگاه کرد. منظورمان از اینکه آن را خودآگاه کنیم چیست؟ این امر چگونه به وقوع می‌پیوندد؟ خودآگاهی سطح بیرونی دستگاه ذهنی‌ است. یعنی موضع آن را به عنوان تابعی از نظامی که در نزدیک‌ترین مکان به دنیای خارج قرار گرفته مشخص کرده‌ایم. اتفاقاً در اینجا مراد از اصطلاحات مکان‌نگاری، فقط توضیح عملکرد نیست. بلکه در واقع، متناظر با واقعیت‌های کالبدشناختی‌ است.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
شناسنامه
2 دقیقه
مقدمه
7 دقیقه
فصل یک: خودآگاه و ناخودآگاه
11 دقیقه
فصل دو: من و نهاد
11 دقیقه
فصل سه: من و فرامن
6 دقیقه
فصل چهار: دو رده از غرایز
16 دقیقه
فصل پنج: روابط حاکم بر ایگو

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابخلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد)
نویسنده
مترجمدادبه دادمهر
گویندهکامبیز خلیلی
ناشر چاپیانتشارات آسمان نیلگون
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۵۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابخلاصه کتاب صوتی روانشناسی و موفقیت
قیمت نسخه صوتی
20000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد)

📚الناز محمدی📚
۱۴۰۱/۱۰/۲۲
🍁وقتی اسم زیگموند‌ فروید میاد، مرتب ‌شخصیت‌اش توی کتاب ‘وقتی نیچه گریست’، میاد توی ذهنم که دکتر یوزف بلویر، دکتر نیچه، از هم صحبتی باهاش بسیار لذت میبرد و اونو ‘زیگی’ صدا میزد. در مورد این کتاب، چندین مفهوم اساسی یاد گرفتم:
1. خودآگاه: خودآگاه مبتنی بر ادراکی توصیفی و مستقیم به معین‌ترین حالت در
ممکن فرایندهای ذهنی ماست.
2. ناخودآگاه: یک اندیشه خودآگاه می‌تواند بعد‌ تز مدتی فراموش‌و‌به ناخودآگاه برود! یا دوباره به خودآگاه بازگردد! درواقع ما دو نوع ناخودآگاه داریم: یکی آنکه نهفته است ‌و قابلیت بروز در خودآگاه را دارد، و دیگری انگه سرکوب شده ‌به طورمعمول قابلیت بروز در خودآگاه را ندارد! اندیشه یی را که به صورت پویا سرکوب شده است، ناخودآگاه مینامیم!
3. پیش آگاه: اندیشه ای‌ که نهفته است‌ ‌تنها پرمفهوم توصیفی و نه پویشی ناخودآگاه است، پیش آگاه مینمایم.
4. من یا ایگو محلی برای ادراکات، و اید یا نهاد محلی برای غرایز و لذتها و‌دردهاست! و‌خود بدن ‌و بیش از همه سطح آن جایگاهیست که هر دو دسته ادراکات درونی و بیرونی می‌توانند از آن سرچشمه بگیرند! پس من، یک من بدنی است!
5. ایگو و‌سوپرایگو (من و‌ فرا من یا من آرمانی)؛ من آرمانی کمتر از دیگر قسمت‌ها با خودآگاه در ارتباط است. و ماده لازم برای ‘منش’ را فراهم میکند.
6. من دراصل نماینده دنیای خارج و‌ واقعیت است، و من آرمانی درمقابل با من، نماینده دنیای درون و نهاد است! یعنی تقابل بین من عینی و سوپرمن ذهنی است!
7. من ارمانی‌ می‌تواند ناخودآگاه و دور از دسترس من باشد.
8. اینکه توی کتاب گفته شد که ما خصوصیات زنانه و‌ مردانه را با هم‌داریم، یاد ‘آنیما’ و ‘آنیموس’ افتادم. آنیما یه شخصیت درونی زنانه درضمیر ناخودآگاه مرد، و آنیموس یه شخصیت درونی مردانه در زن!
linda moohamadi
۱۴۰۲/۲/۱۶
فروید جزو اولین افرادی بود که به ناخودآگاه اشاره‌هایی زیبا داشته و به شناسایی این نیرو در انسانهای مختلفی پرداخته و در این باره کتابهای زیادی نوشته و اپیزوتهای زیادی هم درباره این کتابها در یوتیوب هست، فروید به یک شناخت عمیف از نهاد و خود برتر و خود رسیده، به گونه‌ای که در یکی از کتابهاش میگه زندگی ما از تجسم ما نشات میگیره، کتابهای فروید به همون اندازه از جملات ثقیل و پرمعنا تشکیل شده که تابحال تقریبا میشه گفت همتایی نداشته و در جایگاه خودش بی همتا بوده، پس با توجه به این سنگینی مطالب خلاصه شدن این کتاب در قالب میکروکتاب اصلا جالب نیست چون نمیشه از کتابی خلاصه برداری کرد که تمام جملاتش به هم ربط دارن و تک به تک جملاتش هم حاوی پیامهای مختلفی هستن، بنظرم این میکرو کتاب ر واقع خلاصه نیست، بلکه گزیده‌ای از کتاب هست که له انتخاب نویسنده جملاتش کنار هم قرار گرفتن، اما در کل کتاب خوبی هست و ممنون میشم از کتابراه که اصل کتاب رو بزارن، که من در قفسه کتابهای خودم بتونم ذخیره داشته باشم. چون کتابهای فروید رو باید چندین بار خوند که به معنای واقعی اون بتونیم پی ببریم.
SH
۱۴۰۲/۳/۵
سلام
کتابى فشرده و کوتاه اما کاربردى، نسبتاً به تمامى نکات مهم اشاره شده بدون حاشیه.
اشاره به پیش آگاه و نحوه عملکردش خیلى جالب بود، آنچه را که نهفته است و تنهادر مفهوم ِ توصیفى نه در معنى پویشىِ ناخودآگاه است …
نحوه خلاصى (من) از لیبیدو با خارج کردن غرایض شهوانى و مورد توجه و دیده شدن و عشق گرفتن و … با توصیفى بسیار علمى و قابل درک و بسیط …
تشکر از خوانش گوینده
Vahid Hosein zade
۱۴۰۱/۱۲/۳
این کتاب باعث میشه با شناخت و به تعادل رسوندن ایگو اید و سوپر ایگو، به درک بهتری از حسو حال و میل‌هایی که به افکارمون خطور میکنه برسیم و بتونیم با روان بهتری مسیررو ادامه بدیم، کتاب اندکی پیچیدس، توصیه میکنم چندین بار گوش جا بسپارین تا به درک بهتر و عمیق‌تری از مطالب برسین، با تشکر ❤️
Amir ebrahimi ebrahimi
۱۴۰۲/۶/۱۶
چندین بار گوش دادم مطالب اندکی گرفتم
کتاب سطح بالایی پیشنهاد میدم کسایی که رشتشونه و این موضوع رو میخوان عمیق اطلاعات بگیرن گوشش بدن ولی اگر غیر از اینه منابع یوتوب واضح تر میتونن این مبحث جا بندازن با تشکر 🙏🏽
milad Sailor
۱۴۰۱/۸/۱۵
بار اول گوش دادم نفهمیدم بار دوم که گوش دادم بازم نفهمیدم یه کتاب جدا میخواد تفسیرش کنه
مریم بیاتى
۱۴۰۲/۳/۲۸
سرعت گوینده کمی بالاست (که البته میشه تو تنظیمات کندتر کرد)
یک مقدار کتاب سنگینی بود
ساده و روان مطالب بیان نشده بود.
طیبه پرن
۱۴۰۱/۱۲/۹
ریتم گوینده کمی تندتر از حد معموله و از اونجایی که مطلب بار علمی داره فهمیدن اون کمی سخت تر میشه.
Hamid50
۱۴۰۱/۳/۱۷
کتاب بسیار زیبایست برای شناخت بیشتر وجود خودمان (انسان) و دریافت حقایقی جالب از دیدگاه نویسنده
سحر غلامی
۱۴۰۱/۶/۳۱
به نظرم خلاصه‌ی کاربردی‌ای بود. و حق مطلب به خوبی در اون بیان شده بود.
Amir Malekniazi
۱۴۰۲/۲/۱۴
کتاب عمیقی است و بهتر است با کتاب‌های دیگر خوانده شود.
هانیه هژبرالساداتی
۱۴۰۱/۱۲/۶
مختصر و مفید؛ کیفیت صدا و تناسب موسیقی خوب.
Nazanin M
۱۴۰۱/۵/۲۰
کتاب خوبیه توصیه میکنم
مشاهده همه نظرات 13

راهنمای مطالعه خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد)

برای دریافت خلاصه کتاب صوتی ایگو و اید (من و نهاد) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.