معرفی و دانلود PDF کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت

عکس جلد کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت
قیمت:
۲۷۰۰۰ تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت

کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت نوشته‌ی معصومه بهرامی و جعفر انیسی، دربردارنده‌ی انواع پرسشنامه‌، کلید پرسش‌ها، شیوه‌ی نمره‌گذاری و توضیحاتی کاربردی و مفید است که به شما کمک خواهد کرد تا اختلالات شخصیتی خود را شناسایی کنید.

درباره‌ی کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت:

پرسشنامه SCL-90-R از بهترین و پراستفاده‌ترین ابزارهای تشخیص در حوزه‌ی روان‌پزشکی به شمار می‌آید. این پرسشنامه از 90 سؤال برای ارزیابی نشانه‌های روانی تشکیل شده است. با بهره‌گیری از این پرسشنامه می‌توان افراد سالم را از بیمار تشخیص داد. این پرسشنامه را دراگوتیس و همکارانش در سال 1973 معرفی کردند و مطابق تجربیات بالینی و تجزیه و تحلیل‌های روان‌سنجی، تجدید نظر و فرم نهایی آن در سال 1976 تهیه شد.

کشور ایران از این پرسشنامه در پژوهش‌های متعددی برای تعیین روایی (Validity) و غربالگری و تشخیص اختلالات روانی بهره گرفته است. سؤالات پرسشنامه کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت (Symptom check list - 90 (revised)) 9 بخش مختلف شامل وسواس - اجباری، شکایات جسمانی، افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، ترس مرضی، افکار پارانوئیدی و روان پریشی را دربرمی‌گیرد.

گسترش روزافزون آزمون‌ها و کاربرد‌های مختلف و فراوان آن‌ باعث شده تا روانشناسان تمایل بیشتری نسبت به تهیه و اجرای آزمون‌ها داشته و از آنجا که آزمون‌ها هنگامی مورد اعتماد یا معتبر هستند که فرایند علمی تهیه و استانداردسازی را به شکل صحیحی طی کرده باشند، بنابراین رشته روانسنجی در دانشگاه‌ها برای آماده‌ کردن آزمون‌ها به لحاظ تئوری و عملی به وجود آمده و از نظر تخصصی این امر به مراکز صلاحیت‌دار سپرده شده است.

امروزه آزمون‌ها به شکل وسیعی در مراکز مشاوره، مدارس، درمانگاه‌های اعصاب و روان و حتی در سازمان‌ها به منظور جذب و استخدام کارکنان کارآمدتر مورد بهره‌برداری قرار گرفته و روزبه‌روز این کاربردها توسعه و تعمیق بیشتری می‌یابد.

روش استفاده از کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت:

این کتاب با ارائه توضیحات روان، پرسشنامه‌ها، جداول نمره‌گذاری و ویژگی‌های روان‌سنجی روش‌های نوین و علمی را برای ارزیابی و شناسایی اختلالات شخصیتی به کار برده است و بر اساس جمع نمرات به دست آمده از این پرسشنامه‌ها می‌توانید مشکلات شخصیتی خود را ارزیابی می‌کنید.

برای استفاده از این مجموعه نیاز است تا کاغذ یادداشتی در کنار خود داشته باشید تا پاسخ پرسش‌ها، نمرات و تفسیر نتایج را برای خود یادداشت کنید. این مجموعه مشتمل بر چند بخش است که در ابتدای هر بخش در مقدمه، توضیحات قابل فهم و ساده‌ای برای پاسخ به پرسش‌ها و چگونگی نمره‌گذاری ارائه شده است. در پایان مجموعه با توجه به تفسیر نتایج، متوجه می‌شوید چه مشکلاتی دارید تا درصدد رفع آن‌ها برآیید.

کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب برای افرادی که می‌خواهند با مشکلات شخصیتی‌شان بیشتر آشنا شوند و همچنین روانشناسان و کسانی که به علم روانشناسی علاقه دارند، مناسب است.

در بخشی از کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت می‌خوانیم:

بعد وسواس و اجبار

علائمی که در این بعد گنجانده شده‌اند، انطباق زیادی با شکل تابلوی بالینی وسواسی دارند. تمرکز این بعد بر افکار، تکانه‌ها و اعمالی است که فرد آن‌ها را به ناچار به گونه‌ای غیرقابل کنترل دانسته و نشان‌دهنده نوعی باریک بینی عمومی در افراد است.

فهرست مطالب کتاب

راهنمای چک لیست اختلالات روانی
توصیف زیرمقیاس‌ها
پرسش‌های اضافه
شاخص‌های روانی
ضریب کلی علایم مرضی
جمع علایم مرضی
معیار ضریب ناراحتی
روش نمره‌گذاری
منابع
جدول‌های نرم
کلید
پرسشنامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات آزمون یار پویا
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۳۴
زبانفارسی
شابک978-600-7849-55-2
موضوع کتابکتاب‌های تست روانشناسی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۷۰۰۰ ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت

برای دریافت کتاب سنجش نشانگان بالینی شخصیت و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.