معرفی و دانلود کتاب صوتی نخستین دموکراسی: چالش اندیشه‌ای از دوران باستان

عکس جلد کتاب صوتی نخستین دموکراسی: چالش اندیشه‌ای از دوران باستان
قیمت:
63000 تومان - 11.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی نخستین دموکراسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی نخستین دموکراسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی نخستین دموکراسی: چالش اندیشه‌ای از دوران باستان

پال وودراف در کتاب صوتی نخستین دموکراسی با بررسی عناصر حکومت دموکراتیکِ آتن در دوران باستان، شکل‌گیری، تحولات و وضعیت امروزینِ ایده‌ی دموکراسی را مورد مطالعه قرار داده است.

درباره کتاب صوتی نخستین دموکراسی:

دموکراسی در اصل از دو واژه‌ی یونانی دموس به معنای «مردم»، و کراتوس به معنای «قدرت» تشکیل شده است. پس معنای دموکراسی چیزی جز حاکمیت مردمی نیست. با این حال نباید از یاد ببریم که همین واژه‌ی ساده، در هر برهه‌ای از تاریخ و در گفتار هر دسته‌ای، دلالت‌هایی متفاوت و چه بسا متضاد داشته است. شاید بهتر آن باشد که دو مفهوم را از یکدیگر متمایز کنیم: ایده‌ی دموکراسی را از حکومت‌های دموکراتیک. این هر دو مورد، به گواه تاریخ در دوران باستان و در دولت‌شهر آتن ظهور یافتند.

پس بیراه نیست اگر بگوییم هر نوع تأمل و نظرورزی در باب دموکراسی و مفاهیم قرین با آن، از جمله آزادی بیان، جامعه‌ی مدنی، حقوق برابر، حکمرانی قانون و... باید از آتن آغاز شود؛ شهری که به حکم قانون و دموکراسی‌اش، یعنی به حکم همان عناصری که امروزه به سبب آن مورد تمجید تاریخ‌خوانان واقع می‌گردد، سقراطِ فیلسوف را جام زهر نوشاند و کُشت. و چه تأمل‌برانگیز است رفتاری که از سقراط، پس از شنیدن حکم مرگ خود از زبان دادگاه گزارش شده است. او محکومیت خود را ناعادلانه نامید و آتنی‌ها را سرزنش کرد؛ اما هرگز و هرگز به نهاد قانون که به تعبیری قاتل او بود، حمله نکرد و اعتبار آن را زیر سوال نبرد.

پال وودراف در کتاب نخستین دموکراسی (First democracy) تمام مطالبی را که در بالا بدان‌ها اشاره کردیم زیر ذره‌ببینِ بررسیِ تاریخی - تحلیلی خود برده است. او در این اثر هم خاستگاه‌‌های فکری، تاریخی و فرهنگی دموکراسی را نشان داده، و هم در باب فاصله‌ای که گاه میان دموکراسی در عمل و دموکراسی در نظر وجود دارد بحث کرده است. وودراف همچنین به مفاهیمی چون قانون، آزادی و برابری پرداخته، و نسبت آنها را با ایده‌ی دموکراسی روشن نموده است. البته باید اینجا این نکته را هم متذکر شویم که زبان کتاب نخستین دموکراسی علی رغم موضوع بزرگ و مناقشه‌برانگیز آن، بسیار ساده و همه‌فهم است. در واقع مخاطب پال وودراف در این اثر نه متخصصان دانشگاهی، که عموم افراد بوده‌اند. هدف او از بررسی تاریخی مفهوم دموکراسی در جهان باستان، نه شرکت در مباحث روشنفکرانه، بلکه نشان دادن لزوم پاسداری از اساس ایده‌ی دموکراسی و التزام به آن در جهان امروز است.

از دیگر نکات قابل اشاره در کتاب صوتی نخستین دموکراسی، توجه نویسنده به موضوع ارتباط سیاست و ادبیات (یا به طور کلی‌تر، هنر) در یونان باستان است. امری که سبب شده مطالعه‌ی اثر حاضر برای علاقه‌مندان به حوزه‌ی جامعه‌شناسیِ هنر و ادبیات نیز قابل توجه باشد.

کتاب صوتی نخستین دموکراسی به قلم بهزاد قادری و سمانه فرهادی به فارسی ترجمه شده، و با صدای فروغ حداد روایت شده است. اصل اثر نخستین بار در سال 2005 (میلادی)، و ترجمه‌ی فارسی آن اولین بار به سال 1396 (شمسی) به چاپ رسید.

نکوداشت‌های کتاب صوتی نخستین دموکراسی:

- اثری شیوا و غنی. (Amazon)
- نگاهی عمیق به یک ایده‌آل انسانی. (Barnes & Noble)
- رساله‌ای روشنگر در باب ریشه‌های دموکراسی. (Kirkus Reviews)

کتاب صوتی نخستین دموکراسی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به فلسفه‌ی سیاسی بیش از سایرین مطالب کتاب نخستین دموکراسی را جالب توجه خواهند یافت.

با پال وودراف بیشتر آشنا شویم:

پال وودراف (Paul Woodruff) از نویسندگان پرفروش آمریکاست. حوزه‌ی علائق وودراف متنوع است، اما با اندکی مسامحه باید گفت که سیاست، هنر و نسبت میان این دو، اصلی‌ترین موضوعات مورد علاقه‌ی او هستند. از پال وودراف دو کتابِ «نخستین دموکراسی» و «ضرورت تئاتر» به زبان فارسی ترجمه شده است.

در بخشی از کتاب صوتی نخستین دموکراسی می‌شنویم:

دارا و ندار، یونانی و آسیایی، زن و مرد، همه بنی‌آدم و از یک گوهرند. قدیمی‌ترین شاعران یونان اهمیت این را می‌دانستند. هومر مردم تروا، نژادی بیگانه را بیش از یونانی‌ها مهربان و تیماردار نشان می‌دهد. او این جنبه را با آوردن صحنه‌های تکان‌دهنده‌ی زندگی خانوادگی آنان نشان می‌دهد: شیرخواره‌ای که از کلاه‌خود پدرش می‌ترسد؛ پیرزنی که از بالای باروی شهر به زاری از پسر سربازش می‌خواهد جایی پناه بگیرد؛ و پیرمردی که هر خطری را به جان می‌خرد تا جسد پسرش را برای خاک‌سپاری از کارزار بیرون ببرد. اینان یونانی نیستند؛ (از دید یونانی‌ها) آسیایی‌اند و از یونانی‌ها شکست خواهند خورد و محو و نابود خواهند شد. اما شاعر یونانی می‌داند اینان چه حسی دارند. چون انسانند، و چون، مثل روز روشن است، هومر طبیعت عام انسان را باور دارد. هومر دموکرات نیست. اما همین درونمایه در آثار نخستین شاعر دموکرات راستین آتن، ایسخولوس، به گوش می‌رسد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
2 دقیقه
پشت جلد کتاب
11 دقیقه
پیش‌گفتار مترجم
4 دقیقه
سخن نویسنده با خوانندگان کتاب در ایران
4 دقیقه
تقدیم‌نامه
7 دقیقه
پیش‌گفتار نویسنده
43 دقیقه
فصل یک: دموکراسی و بدل‌هایش
56 دقیقه
فصل دو: پیدایش و افول دموکراسی - قسمت یک
45 دقیقه
فصل دو: پیدایش و افول دموکراسی - قسمت دو
45 دقیقه
فصل سه: دوری جستن از استبداد (و از مستبد بودن)
46 دقیقه
فصل چهار: همسازی - قسمت یک
22 دقیقه
فصل چهار: همسازی - قسمت دو
44 دقیقه
فصل پنج: قانون‌مداری
43 دقیقه
فصل شش: برابری طبیعی
29 دقیقه
فصل هفت: خرد شهروند - قسمت یک
31 دقیقه
فصل هفت: خرد شهروند - قسمت دو
47 دقیقه
فصل هشت: یافتن راهکار در نبود داده‌های روشن
48 دقیقه
فصل نه: آموزش و پرورش
54 دقیقه
فصل ده: پسین‌گفتار
3 دقیقه
تاریخ رخدادها
8 دقیقه
شخصیت‌های این کتاب
5 دقیقه
راهنمای جنگ پلوپنز

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی نخستین دموکراسی: چالش اندیشه‌ای از دوران باستان
نویسنده
مترجمبهزاد قادری، سمانه فرهادی
گویندهفروغ حداد
ناشر چاپینشر بیدگل
ناشر صوتی شرکت توسعه محتوای لحن دیگر
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۹ ساعت و ۵۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های علوم سیاسی
قیمت نسخه صوتی
63000 ت - 11.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی نخستین دموکراسی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب صوتی نخستین دموکراسی

برای دریافت کتاب صوتی نخستین دموکراسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.