معرفی و دانلود کتاب صوتی مردگان زرخرید

عکس جلد کتاب صوتی مردگان زرخرید
قیمت:
65000 تومان - 11.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مردگان زرخرید و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مردگان زرخرید و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی مردگان زرخرید

با وجود این که 180 سال از نخستین انتشار کتاب صوتی مردگان زرخرید می‌گذرد، این شاهکار ادبی آنقدر بزرگ و ارزشمند است که هنوز هم توجه منتقدان و مخاطبان جدی ادبیات را به خود معطوف می‌سازد. نیکلای گوگول در این اثر که در لیست «1000 رمان که هر شخص باید بخواند» روزنامه‌ی گاردین قرار دارد، به انتقاد از وضعیت اجتماعی اسفناک روسیه و شکاف اجتماعی موجود در آن می‌پردازد و داستان مردی را تعریف می‌کند که برای ثروتمند شدن دست به کاری عجیب می‌زند.

درباره‌ی کتاب صوتی مردگان زرخرید

ایده‌ی اولیه‌ی رمان مردگان زرخرید (Dead souls) متعلق به الکساندر پوشکین، شاعر و نویسنده‌ی روسی، بوده است. نیکلای گوگول (Nikolai Gogol) با پوشکین مراودات بسیاری داشت. او با مرگ پوشکین عزم خود را جزم کرد که مردگان زرخرید را بنویسد اما اجل به او هم مهلت کافی نداد. نگارش این اثر با مرگ نویسنده نیمه‌کاره به پایان رسید و مخاطبان آثار گوگول دست آخر هم نفهمیدند سرنوشت برای چیچیکف، قهرمان اصلی رمان مردگان زرخرید، چه پایانی رقم زده است. نگارش بخش اول این کتاب در سال 1842 به پایان رسید، اما بخش دوم را اطرافیان گوگول از روی دست‌نوشته‌هایی که او تنها نُه روز پیش از مرگش آن‌ها را نوشته بود، بازنویسی کردند.

گوگول در مردگان زرخرید با بیان طنز منحصربه‌فردش به تقابل میان دو قشر رعیت و ملّاکان در روسیه‌یِ پس از جنگِ 1812 می‌پردازد. تصویری که او در این اثر از روسیه‌ی آن زمان ترسیم می‌کند، تصویری سیاه و تاریک از جامعه‌ای سرکوب‌شده،‌ سرشار از تبعیض اجتماعی، عقده‌های فروخورده و خرافه‌پرستی است. چیچیکف، شخصیت اصلی رمان، در جست‌وجوی راهی برای ثروتمند شدن تصمیم رندانه و عجیبی می‌گیرد. او به سراسر روسیه سفر می‌کند تا برده‌هایی را که به تازگی مرده‌اند، از سرمایه‌داران بخرد و سپس از آن‌ها به‌عنوان وثیقه استفاده کند.

ایده‌ی کلی رمان ریشه در واقعیتی تاریخی دارد؛ در زمان حکومت یکی از تزارهای روسیه، رعایا مطابق قوانین خاصی جزو املاک شخصی زمین‌داران محسوب می‌شدند و در چنین شرایطی رعیت برای اربابان می‌توانستند حکم وثیقه‌ی مالی را داشته باشند. در نگاه اول به نظر می‌رسد که عنوان کتاب یعنی مردگان زرخرید اشاره به آن بردگانی دارد که چیچیکف آن‌ها را پس از مرگشان از صاحبانشان می‌خرد. اما با پیش رفتن داستان درمی‌یابیم که این عنوان به چیز دیگری ارجاع دارد. چیچیکف به‌تدریج با این نقشه‌ی زیرکانه ثروت زیادی را به دست می‌آورد، اما شخصیت او در طول داستان و سفرها و مراوداتی که با ملّاکان دارد، دستخوش دگرگونی‌هایی می‌شود و ماجرا در ادامه شکل‌وشمایل دیگری به خود می‌گیرد...

اقتباس‌ها از کتاب مردگان زرخرید

استانیسلاوسکی، بازیگر و کارگردان صاحب‌سبک تئاتر به همراه میخائیل بولگاکوف در سال 1932 اجرایی با اقتباس از این رمان به روی صحنه‌ی تئاتر هنر مسکو بردند. رادیون شچدرین نیز با الهام از این اثر در سال 1976 یک قطعه‌ی موسیقی در فرم اپرا ساخت.

همچنین این رمان در سال 1984 توسط میخائیل شوایتزر اقتباس شد و در قالب یک مینی‌سریال به همین نام در تلویزیون به نمایش درآمد. رادیو بی‌بی‌سی هم از جمله اقتباس‌کنندگان این اثر بود و در سال 2006 این رمان را در قالب یک اجرای صوتی به گوش علاقه‌مندان رساند.

نکوداشت‌های کتاب صوتی مردگان زرخرید

- شاهکاری در نویسندگی. (Barnes & Noble)
- این رمان از آن شاهکارهایی محسوب می‌شود که نگاه‌تان را نسبت به دیگر آثار نیز برای همیشه تغییر می‌دهد. (Guardian)
- نیکلای گوگول انسان عجیبی‌ بود اما آثار و نبوغش همواره عجیب و نامأنوس می‌مانند. (Vladimir Nabokov)

کتاب صوتی مردگان زرخرید برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به ادبیات روسیه و همچنین سبک طنز نیکلای گوگول علاقه‌مند هستید، گوش دادن به این اثر ادبی بزرگ شما را هیجان‌زده خواهد کرد.

نیکلای گوگول را بیشتر بشناسیم

منتقدانْ نیکلای گوگول، نویسنده‌ی صاحب‌سبک و نامدار روسی را بنیان‌گذار سبک رئالیسم انتقادی در ادبیات روسیه می‌دانند. او در 22 سالگی نخستین اثر خود را با نام «شب‌ها کنار دهکدهٔ دیکانکا» منتشر کرد که با استقبال غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شد. گوگول بیش از چهل سال از زندگی خود را صرف نوشتن آثاری کرد که این‌ها تأثیری غیرقابل‌انکار بر آثار ادبی پس از خود باقی گذاشتند. سبک نگارش او در ابتدای راه شبیه به نویسندگان روسی معاصر خود به نظر می‌رسید؛ اما حتی در آن زمان هم طنز گوگول بسیار پیچیده و نامتعارف بود. منتقدان در بیان توانایی بی‌بدیل او در داستان‌گویی و طنز بی‌تکراری که ویژگی بارز آثار اوست، ‌اتفاق نظر دارند. از میان داستان‌های او می‌توان به آثاری مانند «شنل، کالاسکه، یاداشت‌های یک دیوانه، دماغ و...» اشاره کرد. دوستی گوگول با پوشکین، این دو غول ادبیات روسیه، تأثیر بزرگ و غیرقابل‌انکارى در زندگى هنری و آثار گوگول بر جای گذاشت.

در بخشی از کتاب صوتی مردگان زرخرید می‌شنویم

بامداد، خیلی پیش از موقع معمولی دیدوبازدید، بانویی که شنل شطرنجی زیبایی پوشیده بود، از خانه‌ی چوبی نارنجی‌رنگی که بالکنی نیم‌طبقه و ستون‌هایی به رنگ آبی آسمانی داشت، با عجله خارج شد. شاطری با کت بلند و یقه‌ی سه‌طبقه و کلاه گرد براق با یراق‌های زردوزی‌شده به دنبالش می‌آمد. خانم پس از خروج از خانه بلافاصله به کالسکه‌ای که پلکان آن را پایین آورده بودند سوار شد. شاطر در کالسکه را بست. پلکان را بالا برد. روی رکاب پشت ایستاد و خطاب به راننده فریاد زد: «برو!» بانوی مزبور خبر دست‌اولی دریافت کرده بود و با بی‌تابی وسوسه شده بود که آن را برای کس دیگری بازگو کند. مرتباً از کالسکه سرک می‌کشید و هر بار از این که درمی‌یافت بیش از نصف راه باقی مانده است، ناامید می‌شد.

خانه‌ها طویل‌تر از آنچه باید به نظر می‌رسیدند. خصوصاً عبور از کنار ساختمان سنگی سفید نوانخانه با پنجره‌های باریکش آنقدر طولانی شده بود که دیگر نمی‌توانست خودداری کند و زیر لب گفت: «ساختمون احمق! تمومی نداره.» و دوباره به کالسکه‌چی پرید: «یالا بجنب آندری! امروز چقدر یواش می‌ری!» سرانجام به مقصد رسیدند. کالسکه مقابل در خانه‌ی چوبی خاکستری‌رنگ یک طبقه‌ای که بالای پنجره‌هایش گچ‌کاری مختصری شده بود، توقف کرد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
38 دقیقه
بخش یک
59 دقیقه
بخش دو
61 دقیقه
بخش سه
34 دقیقه
بخش چهار / قسمت اول
43 دقیقه
بخش چهار / قسمت دوم
63 دقیقه
بخش پنج
74 دقیقه
بخش شش
63 دقیقه
بخش هفت
72 دقیقه
بخش هشت
53 دقیقه
بخش نه
7 دقیقه
بخش ده / قسمت اول
51 دقیقه
بخش ده / قسمت دوم
59 دقیقه
بخش یازده / قسمت اول
50 دقیقه
بخش یازده / قسمت دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی مردگان زرخرید
نویسنده
مترجمفریدون مجلسی
گویندهبهناز بستاندوست
ناشر چاپیانتشارات نیلوفر
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۱۲ ساعت و ۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
65000 ت - 11.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی مردگان زرخرید

David GHanbari
۱۴۰۱/۶/۱۸
روس‌ها همیشه داستان نویس‌های قادری بوده‌اند. خواندن (شنیدن) آثار ادبیاتی که چوخوف یا داستایوفسکی را دارد لذت بخش و آموزنده است. صدای زیبای خانم بستان دوست با تغییرهای زیبا و ماهرانه صوت و لحن همراه با فراز و نشیب‌های جمله گفتارش به ذهن اجازه تجسم صحنه را میدهد.
Nahid Ghovanloo
۱۴۰۲/۵/۸
ادبیات روسیه قطعا جذاب است و مخاطب خودش رو دارهسالها پیش در نوجوانی تمام کتابهای گوگول که ترجمه فارسی شده بود رو خوندم و همیشه برام جذاب بود اما آنچه شنیدن این اثر را بینهایت لذت بخش میکنه، اجرای حرفه‌ای و درخشان خانم بستاندوست است ممنون
مریم محبی
۱۴۰۲/۴/۱۶
یک پیشنهاد عالی برای علاقه مندان به ادبیات روسیه.
اول کار خیلی سرعت خوانش زیاد بود اما از اواسط کتاب خوب شد.
صدای راوی عالیه.
گوگول سبک خاصی داره، طنز آمیز و انتقادی و در عین حال روایت داستان قوی هست.
Hamid Yousefi
۱۴۰۲/۳/۳۱
گوگول فوق العاده است و این کتاب صوتی با هنرنمایی خانم بستان دوست آن را در زبان و فرهنگ فارسی یگانه می‌کند. درود بر خانم گوینده و گروه ماه آوا و جناب رضا عرفانی بزرگ
از شنیدن این کتاب لذتی فراموش ناشدنی بردم.
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب صوتی مردگان زرخرید

برای دریافت کتاب صوتی مردگان زرخرید و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.