معرفی و دانلود کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن

عکس جلد کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن
قیمت:
۳۵۰۰۰ تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن

کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن اثری تحقیقی و تحلیلی از تاریخ صدساله ایران معاصر است که یرواند آبراهامیان با در نظر گرفتن مولفه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی، به روند مدرن شدن ایران از دوران قاجار تا انقلاب اسلامی می‌پردازد.

درباره کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن:

کشور ایران در دوران معاصر دچار تحولات عمیقی شده و دانستن علل آن‌ از طریق یک منبع غنی و معتبر، مسئله‌ای مهم به شمار می‌رود. کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن (A History of Modern Iran) درباره ارزیابی ریشه‌ای و دقیق یرواند آبراهامیان از ایران قرن بیستم است؛ کشوری که تغییر چندین حکومت را به خود دیده، درگیر جنگ جهانی شده و روند مدرنیزاسیون در آن آغاز شده است.

شما در کتاب تاریخ ایران مدرن، با دوران قاجار، کشف نفت، حکومت پهلوی‌ها، ساخت و گسترش دولت، شروع انقلاب اسلامی، جنگ ایران و عراق، تحولات جامعه ایران در دوران تسلط روحانیت، فضای روشنفکری و طبقه متوسط جامعه ایرانی و دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آشنا خواهید شد.

این اثر ارزشمند در سال 2008 توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است و بسیاری از صاحب‌نظران و مخاطبان، آن را کتابی دقیق می‌دانند؛ چرا که نویسنده‌ی این اثر نیز به عنوان تاریخ‌نگاری نکته‌سنج شناخته می‌شود که توانسته با سفر به ایران و بررسی همه جانبه‌ی آن، یک تحلیل جامع ارائه دهد.

متن کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن، روشن، شیوا و قابل فهم است و هر کسی که به چنین موضوعاتی علاقه دارد، به راحتی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. روند توصیف و تحلیل مسائل در این کتاب به این گونه است که آبراهامیان ابتدا بخشی از تاریخ را با مستندات خود روایت می‌کند و پس از آن به تجزیه و نقد آن دست می‌زند.

اگر اکنون پرسش‌هایی در ذهن‌تان شکل گرفته، نظیر اینکه ایران در منطقه خاورمیانه چگونه توانست یک جمهوری مستقل تشکیل دهد؟ چه اتفاقی افتاد که یک حکومت دینی بر سر کار آمد و نقش مردم در تحولات مختلف این کشور چه بوده است؟ می‌توانید با شنیدن این کتاب به دغدغه‌های فکری خود پاسخ دهید.

مروری بر فصل‌های کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن:

فصل اول کتاب شاهان مستبد: دولت و جامعه در دوره قاجار نام دارد. نویسنده در این بخش به شرایط زندگی در دوران قاجار پرداخته و نشان می‌دهد قدرت حکومت مرکزی تنها در پایتخت جاری بوده و ایران هنوز به مرحله مدرن شدن و تشکیل دولت نرسیده است. درواقع ایران دوران قاجار از لحاظ مالی و نظامی ضعف‌های فراوانی دارد.

موضوع فصل دوم درباره رفرم، انقلاب و جنگ بزرگ است. در این بخش آبراهامیان به ریشه‌ها و علل مشروطه، تاثیر مطبوعات و احزاب مختلف سیاسی، تشکیل نظام مشروطه و مجلس شورای ملی می‌پردازد.

سیاست مشت آهنین رضاشاه نام سومین فصل کتاب تاریخ ایران مدرن است و به دوران شاهنشاهی رضاخان اشاره دارد. اینکه او چگونه به قدرت رسید، حکومتش چه نقاط مثبت و منفی برای کشور داشت و در نهایت به اصلاحات و تغییرات سیاسی، نظامی و اقتصادی حکومت رضاشاه اشاره می‌کند.

فصل چهارم فطرت ناسیونالیستی نام دارد که به تحولات سال‌های 1320 تا 1332 شمسی می‌پردازد. ایجاد دو حزب سوسیالیست و ناسیونالیست، وابستگی روشنفکران و نخبگان داخلی به قدرت‌های خارجی و رسیدن به کودتای 28 مرداد از موضوعات مهم این بخش است.

انقلاب سفید محمدرضاشاه نام فصل پنجم این کتاب است و قدرت‌گیری دوباره شاه پس از کودتای سال 32، سرنگونی دولت مصدق و دستاوردها و مشکلات حکومتش تا سال 1357 را بررسی می‌کند. همچنین به اندیشه‌ها و تاثیرات آیت الله خمینی و علی شریعتی به خوبی پرداخته شده است.

آخرین فصل جمهوری اسلامی نام دارد که به علل مختلف فروپاشی نظام شاهنشاهی و روی کار آمدن روحانیون می‌پردازد. در این بخش ویژگی‌های انقلاب اسلامی از همان ابتدا تا ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد شرح داده شده است.

یرواند آبراهامیان را بیشتر بشناسیم:

یرواند آبراهامیان (Ervand Abrahamian) مورخ ارمنی تبار ایرانی است که به عنوان یکی از اساتید برجسته تاریخ در کالج باروچ و مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه سیتی نیویورک شناخته می‌شود و او را از برجسته‌ترین مورخان ایران مدرن می‌دانند.

علاقه اصلی او به تاریخ و سیاست خاورمیانه است و به طور دائم درباره سیاست، اقتصاد و روابط خارجی ایران اظهارنظر می‌کند. آبراهامیان تاکنون کتاب‌های مختلفی درباره ایران همچون «ایران بین دو انقلاب، کودتا، مقالاتی در جامعه‌شناسی ایران، پارانوید در سیاست ایران و مردم در سیاست ایران» نوشته است.

این نویسنده و مورخ ایرانی در سال 1940 در تهران از پدر و مادر ارمنی به دنیا آمد. او مدت کوتاهی از دوران مدرسه خود را در ایران گذراند و سپس به یک مدرسه شبانه روزی در انگلستان رفت. یرواند آبراهامیان لیسانس خود را از دانشگاه آکسفورد در سال 1963 دریافت کرد، مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه کلمبیا در سال 1966 و مدرک دکتری را در سال 1960 میلادی گرفت.

نکوداشت‌های کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن:

- آبراهامیان با شفافیت و عینیت تمام تاریخ ایران را شرح می‌دهد؛ به ویژه آشفتگی‌های قرن بیستم. همچنین اطلاعات موجود در این کتاب واقعاً باورنکردنی است. (مجله انتخاب)

- در این گزارش مختصر از تاریخ متلاطم ایران مدرن، یافته‌های فراوانی مشخص می‌شود. این یک گزارش ارزشمند از یک قرن آشفتگی، خشونت و دسیسه‌های ایرانی است. (ژورنال خاورمیانه)

- آبراهامیان به طرز ماهرانه‌ای از بسیاری از تحولات و پیچش‌های قرن بیستم ایران عبور می‌کند و روایتی کاملاً تحقیق شده و مدون را ارائه می‌دهد. (History: Review of New)

- آبراهامیان با بازگو کردن داستان انقلاب سفید، آخرین تلاش شاه برای مدرنیزاسیون از طریق مجموعه‌ای از اصلاحات گسترده اقتصادی و اجتماعی در سال 1963، کار چشمگیری انجام می‌دهد. با خواندن این کتاب متوجه می‌شوید که چه عواملی باعث فروپاشی رژیم پادشاهی در ایران شد. (مجله The Nation)

کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به کتاب‌های تاریخی مخصوصاً تاریخ ایران معاصر علاقه‌مند هستید و دوست دارید جنبه‌های متفاوت دوره‌های مختلف سیاسی و اجتماعی ایران را بشناسید، این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن می‌شنویم:

رضاشاه دولتش را براساس دو ستون اساسی پی‌ریزی کرد؛ ارتش و بروکراسی. در هنگام حکومت وی، ارتش ده برابر و بروکراسی هفده برابر رشد کرد. شمار نفرات ارتش در سال 1921 میلادی، برابر با 1300 خورشیدی، تنها 22 هزار نفر و شامل هشت هزار قزاق، هشت هزار ژاندارم و شش هزار نفر نیروی تفنگ دار جنوب بود. این تعداد تا سال 1925 میلادی برابر با 1304 خورشیدی، به بیش از 40 هزار نفر نیروی منسجم تحت نظارت وزارت جنگ افزایش یافت و تا سال 1941 میلادی برابر با 1320 خورشیدی به بیش از 170 هزار نفر رسید.

از سوی دیگر از سال 1921 میلادی برابر با 1300 خورشیدی، دولت مرکزی فقط عبارت بود از مجموعه‌‌ی بی‌نظمی از مستوفیان تقریبا خودمختار، منشی‌ها و صاحب منصبان. اما این مجموعه تا سال 1941 میلادی برابر با 1320 خورشیدی، مبدل به 17 هزار وزارت خانه کامل با 90 هزار کارمند حقوق بگیر شد.

وزارت خانه‌های مهمی نظیر داخله، معارف و عدلیه تا سال 1921 میلادی برابر با 1300 خورشیدی، عملا فعالیتی نداشتند. البته این گسترش به واسطه درآمدهای حاصل از چهار منبع مختلف امکان پذیر شد؛ حق الامتیاز استخراج نفت، گردآوری مالیات‌های معوقه، افزایش عوارض گمرکی و وضع مالیات‌های تازه بر روی کالاهای مصرفی.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۲۴ دقیقه
مقدمه
۱۳ دقیقه
فصل اول: شاهان مستبد؛ دولت و جامعه در دوران قاجار
۲۲ دقیقه
فصل اول: بخش دو
۱۱ دقیقه
فصل اول: بخش سه
۲۲ دقیقه
فصل اول - بخش چهار: جامعه در دوران قاجار
۲۰ دقیقه
فصل اول: بخش پنج
۱۲ دقیقه
فصل اول - بخش شش: دولت و جامعه
۲۹ دقیقه
فصل دوم: رفرم، انقلاب و جنگ بزرگ
۱۵ دقیقه
فصل دوم - بخش دو: آغاز انقلاب
۱۶ دقیقه
فصل دوم - بخش سه: مشروطیت
۱۹ دقیقه
فصل دوم - بخش چهار: جنگ داخلی
۱۲ دقیقه
فصل دوم - بخش پنج: تنگناهای نظام مشروطه
۲۲ دقیقه
فصل دوم: بخش شش
۱۲ دقیقه
فصل سوم: سیاست مشت آهنین رضاشاه
۲۲ دقیقه
فصل سوم - بخش دو: تاسیس دولت
۲۵ دقیقه
فصل سوم - بخش سه: دگرگونی‌ها
۲۳ دقیقه
فصل سوم: بخش چهار
۲۱ دقیقه
فصل سوم - بخش پنج: دولت و جامعه
۳۵ دقیقه
فصل چهارم: فطرت ناسیونالیستی
۲۶ دقیقه
فصل چهارم - بخش دو: جنبش سوسیالیستی 1941 تا 1949 میلادی
۱۸ دقیقه
فصل چهارم - بخش سه: جنبش ناسیونالیستی 1328 تا 1332 خورشیدی
۱۴ دقیقه
فصل چهارم - بخش چهار: کودتای 28 مرداد سال 32
۲۶ دقیقه
فصل پنجم: انقلاب سفید محمدرضا شاه
۱۸ دقیقه
فصل پنجم - بخش دو: دگرگونی‌های اجتماعی 1953 تا 1977 میلادی
۱۰ دقیقه
فصل پنجم - بخش سه: تنش‌های اجتماعی
۲۱ دقیقه
فصل پنجم - بخش چهار:تنش‌های سیاسی
۱۸ دقیقه
فصل پنجم - بخش پنج: دولت تک حزبی
۲۳ دقیقه
فصل ششم: جمهوری اسلامی
۲۲ دقیقه
فصل ششم - بخش دو: قانون اساسی اسلامی
۲۷ دقیقه
فصل ششم - بخش سه: مرحله تثبیت
۴۱ دقیقه
فصل ششم - بخش چهار: ترمیدور
۸ دقیقه
فصل ششم - بخش پنج: ایران کنونی

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی تاریخ ایران مدرن
نویسنده
مترجممحمدابراهیم فتاحی
گویندهمحمدرسول مجدآبادی
ناشر چاپینشر نی
ناشر صوتی استودیو نوار
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۱۰ ساعت و ۴۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه صوتی
۳۵۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن

مجید صدیقی راد
۱۴۰۱/۲/۷
این کتاب بیشتر بدرد خارجی‌ها میخوره که کلا از روند اتفاقات مهم ۲۰۰ سال گذشته ایران و مرور تیتر وار حوادث و در اکثر موارد بدون درج نام ماخذ خبرها، اطلاع پیدا کنند.
برای ایرانی‌ها واقعیت مطالب و ریز مطالب مهمه وگرنه درج شایعات بین عامه مردم که تاریخ نمیشه.
مجید حاجی پور
۱۴۰۱/۵/۲۹
آبراهامیان با همه تلاش و ادعایش برای روایت بی غرضانه و علمی وقایع تاریخی به شدت تحت تاثیز سابقه سیاسی خویش است و نگاه‌های شخصی خود را در تحلیل‌های تاریخی دخالت می‌دهد.
hamed soltanian
۱۳۹۹/۸/۲۷
بی نهایت لذت بخش، گرم و جذاب بود. خیلی به دلم نشست و فکر نمی‌کردم اینقدر خوب کار شده باشه، تشکر از انتشارات نی و استودیو نوار و اقای مجدآبادی
دانیال داودی
۱۳۹۹/۸/۲۸
فوق‌العاده‌ست.
اگر ایران بین دو انقلاب هم به همین شکل صوتی بشه، خیلی خوبه.
احمد آباد
۱۴۰۱/۱/۵
کتابی دقیق و ساده گویی جوری که هر مخاطب با هر سطحی مطالعه تاریخ میتونه باهاش ارتباط مفید برقرار کنه که همش به لطف استاد ابراهامیان میباشد
زهرا بابایی
۱۴۰۰/۱۰/۲۱
عالی بود پیشنهاد میکنم حتما بخونید. درنهایت درود بر اصلاحات و انشاالله افراطیون در هر نقطه اززمین نابود بشن تا انسان‌ها نفس راحتی بکشن
Rozbeh Aghighi
۱۴۰۰/۸/۱۹
کتابی بسیار خوب است و بهتر است همه ایرانیان بخوانند و گوینده نیز بسیار خوب و توانا کار خود را انجام داده است و باید از او قدر دانی نمود
مسعود معتمد
۱۴۰۱/۱/۱۵
برای داشتن آمار تاریخ خیلی خوب ولی خیلی برای رضاخان تعریف و تمجید نوشته ما منکر همه تمهیدات نیستیم ولی نقاط ضعف رو کم رنگ پرداخته شده
Jale Ahmadi
۱۴۰۰/۱۱/۱۸
از نگاهی کمتر پرداخته شده به تاریخ ایران مینگرد
به مردم عادی و نوع زندگی‌شان توجه شده نه فقط زندگی شاه و درباریان
محمدمهدی افسری
۱۴۰۰/۱۱/۷
آقای آبراهامیان نثری سلیس و مجذوب کننده دارد کتاب‌های ایشان اگاهی زیادی به تاریخ دوستان معاصر خواهد داد
حامد شیرازی
۱۴۰۰/۸/۲۴
بسیار جذاب و خواندنی بود. دید خوبی از گذشته ایران از دکره قاجار تا امروز میدهد. البته در خصوص زمان معاصر اشکالاتی دارد
کاربر abier
۱۴۰۱/۶/۴
این کتاب به صورت مستند و نسبتا بی طرفانه به بررسی تاریخ ایران معاصر به صورت فشرده می‌پردازد.
داود سلطانی
۱۴۰۱/۱/۲
یکی از کاملترین کتابها در مورد تاریخ مدرن ایران
صدای گوینده بسیار جذاب و رسا میباشد
Iman Babaei nezhad
۱۴۰۰/۱۱/۱۳
پر از استدلالهای جالب و تحلیل‌های مفید است ولی در برخی نظرات ثبت شده در کتاب خودتان بیاندیشید
بهروز شفیعی
۱۴۰۰/۷/۱۳
کتاب در مواردی دارای ضعف بود ولی در کل و در نوع خود جالب و بدون غرض ورزی روایت میکرد
مشاهده همه نظرات ۳۷

راهنمای مطالعه کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن

برای دریافت کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.