معرفی و دانلود رایگان کتاب صوتی گیله مرد

عکس جلد کتاب صوتی گیله مرد
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی گیله مرد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی گیله مرد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی گیله مرد

کتاب صوتی گیله مرد نوشته‌ی نویسنده‌ی معاصر برجسته‌ی پارسی بزرگ علوی، درباره‌ی شورش و به‏ پا خیزی علیه ظلم و ستم است؛ طغیان مردمانی شریف که در مقابل زورگویی حکومت سکوت نمی‏‌کنند.

شخصیت اصلی داستان گیله مرد، مردی روستایی و مبارزی گیلانی است که به جنبش دهقانی می‌پیوندد و پس از هجوم مأموران و کشته شدن زنش به جنگل پناه می‌برد. شرح ماجرای سه مرد است، گیله مرد و دو محافظ او که در میان غرش باد و باران وی را به فومن می‌برند تا تحویل پاسگاه دهند و داستان در همین حرکت و اقامت در قهوه‌خانه نزدیک مقصد به تدریج باز می‌شود. 

عده‌‏ای داستان کوتاه «گیله‏ مرد» را با داستان «داش آکل» از صادق هدایت و «تنگسیر» صادق چوبک، دو تن دیگر از داستان‏‌نویسان نوین ایران، مقایسه می‌‏کنند و آ‌ن‌‏ها را مشابه می‏‌دانند. تفاوتی که «گیله‌ مرد» با دو داستان ذکر شده دارد، در محوریت داستان است؛ در «داش آکل» و «تنگسیر»، داستان با بیان حالات درونی و اندیشه‏‌های شخصیت اصلی پیش می‏‌رود اما در کتاب گیله مرد، از آن‌‏جا که با اثری رئال روبه‌‏رو هستیم، داستان با اتفاق‌‏هایی که در محیط حادث می‏‌شوند، پیش می‌‏رود.

داستان کوتاه «گیله مرد» یکی از موفق‌ترین داستان‌های کوتاه فارسی در ایران است، که از ویژگی‌های فنی و غنی نیرومندی برخوردار است؛ داستانی دو لایه، هم واقع‌گرا و هم نمادین. بزرگ علوی تعهد و رسالت انسانی خود را در قبال آن‌ها ادا کرده است. به عبارت دیگر‌، صرف انتخاب درون‌مایه یا مضمون و عصیان کردن علیه ظلم و بر بی‌عدالتی سر برداشتن، نمایش‌گر اعتراض و خشم نویسنده علیه ناروایی‌های اجتماعی نیز هست.

بزرگ علوی (Bozorg Alavi) نامی آشنا در ادبیات داستانی ایران و مشهورترین نویسنده‌ی چپ‌گرای ایرانی در قرن بیستم به حساب می‌آید. وی در سال 1315 به علت فعالیت‌های سوسیالیستی به همراه 52 نفر دیگر به زندان افتاد و در آنجا کتاب پنجاه ‌و سه نفر و داستان‌های کوتاه ورق‌پاره‌های زندان را نوشت.

پس از کودتای 28 مرداد به آلمان رفت و در برلین شرقی زندگی کرد. وی در سال 1375 به علت سکته‌ی قلبی در برلین درگذشت. معروف‌ترین اثر او چشم‌هایش است.

در قسمتی از کتاب صوتی گیله مرد می‌شنویم:

باران هنگامه کرده بود. باد چنگ می‌انداخت و می‌خواست زمین را از جا بکند. درختان کهن به جان یکدیگر افتاده بودند. از جنگل صدای شیون زنی که زجر می‌کشید،‌ می‌آمد. غرش باد آوازهای خاموشی را افسار گسیخته کرده بود. رشته‌های باران آسمان تیره را به زمین گل‌آلود می‌دوخت. نهرها طغیان کرده و آب‌ها از هر طرف جاری بود.

دو مامور تفنگ به دست، گیله مرد را به فومن می‌بردند. او پتوی خاکستری رنگی به گردنش پیچیده و بسته‌ای که از پشتش آویزان بود، در دست داشت. بی‌اعتنا به باد و بوران و مامور و جنگل و درختان تهدید کننده و تفنگ و مرگ، پاهای لختش را به آب می‌زد و قدم‌های آهسته و کوتاه برمی‌داشت. بازوی چپش آویزان بود، گویی سنگینی می‌کرد. زیر چشمی به ماموری که کنار او راه می‌رفت و سرنیزه‌ای که به اندازه‌ی یک کف دست از آرنج بازوی راست او فاصله داشت و از آن چکه چکه آب می‌آمد، تماشا می‌کرد. آستین نیم تنه‌اش کوتاه بود و آبی که از پتو جاری می‌شد به آسانی در آن فرو می‌رفت.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۴۱ دقیقه
گیله مرد

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی گیله مرد
نویسنده
گویندهرضا عمرانی
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۴۱ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی گیله مرد

Hadis Gholipour
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
سلام دوستان من هنوز این کتاب رو نخوندم ولی دوست دارم اینجا بگم (چون مخصوصا این جا خیلی زیاد دیدم) که اپشن نوشتن دیدگاه خودمون از یک کتاب به این جهته که کسانی که داستان رو نخوندن با خوندن دیدگاه شما و به جالبی میزان ارزش وقت گذاشتن برای یک داستان رو متوجه بشن ولی بعضی از افراد با گفتن کلماتی مثل بد خوبه، نیست و گاهی عالی، کمکی نمیکنن پس میخواستم از این جا از شما خواهش کنم که دیگه تو نظراتتون از این کلمات به تنهایی استفاده نکنین و در کنارش یه توضیح کوچولو هم در مورد کتاب بدین تا کسانی هم که نخوندن به خوبی یا بدی کتاب تا حدی پی ببرن 🙏🏻💗
محمود مهرابیان
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
باسلام
از نظر داستان و داستان پردازی و همچنین قصه گویی بسیار عالی بود، بالاخص موزیک و آهنگ آخر داستان...
فقط از افکت و موزیک بسیار کمی در داستان استفاده شده بود که چنین داستان پر محتوا و قوی یی، میطلبید تا از موزیک درخور داستان، آن هم در سرتا سر داستان استفاده بهینه و بیشتری شود...
چنین داستانهای
پر محتوایی میطلبد تا از بابت آن وجهی هم دریافت گردد...
از اینکه آن را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار داده اید، بسیار سپاسگزارم...
Misagh frj
۱۴۰۰/۱۲/۱۲
درود به احل قلم که دوستی نیک تر از این دو یار (قلم و کتاب) در گیتی برای آدمی نیست..
در ستایش از نویسنده فقید معاصر به علت جهت دار بودن تفکر و عقاید ایشان به همین روال مخاطبین هم از فیلتر عبور می‌کنند و در نهایت یک عده‌ای به سمت سوی چپ نیم نگاهی داشته یا که روشنفکران چپ را مورد ستایش قرار می‌دهند
با این نوع آثار آسان‌تر ارتباط برقرار می‌کنند و ما بقی مخاطبان از چیره دستی و خبرگی و تجربه نویسنده در این عرصه لذت میبرند دور از درگیر شدن در کلیشه ها.. در جمع بندی اثر با اینکه دارای جهت بود ولی چیزی از زحمات نویسنده کم نمی‌کند و کاری ارزشمند و دارای بار ادبی خوبی بود از نظر منتقدان بزرگ که بنده حقیر هم از بزرگی این آثار و افراد بلند قامت و صاحب سبک نهایت استفاده را سعی کردم برده باشم.. یادشان و قلمشان جاودان🙏🙏❤❤
Ali Fattahi
۱۳۹۹/۵/۱۹
سربازی که صدای ماهیخوار‌ها در گوشش آویخته بود و رطوبت شرجی ساحل را بر پوست سوخته‌اش داشت، دلتنگ بود، دلتنگ وطن، غریب بود. اما گیله مرد از او غریب تر بود، در خاکی که او بر روی آن به خشت افتاده بود، با صدای بارانش خوابش گرفته بود و با استشمام بوی خاکش نمو کرده بود و در شالی هایش دلش مجروح از تیر شده چشمان دلبری بود، اکنون به بند کشیده شده بود و پای برهنه بر گل و لای و تیزی سنگ‌ها راه می‌رفت و سرما، از درون وجودش، شعله تب ستواری و عشق را به خاکستر ته مانده اجاق تبدیل میکرد. چه سخت است غربت در قربت...
احمد احمدی
۱۴۰۰/۱۲/۱۷
کتاب گیله مرد کتابی است که نگاه به بره‌ای از تاریخ و ظلمی که بر مردم گیلان رفته را در زبان رمان به تصویر میکشد.
تصویر سازی جناب بزرگ علوی از کلبه و باران به گون‌ای زیباست، که انسان خود را در محیط حس می‌کند.
کتاب به قدری قوت دارد که خواننده در جای خود را گم می‌کند و بجای گیله مرد در سرما و باران
گویی خود خواننده است که خیس می‌شود!
نکته‌ای که کتاب به آن اشاره نمی‌کند ظلم سازمانی‌ست که بر همه جاریست چه بر گیل مرد چه بر بلوچ و چه بر محمد ولی.
باشنیدن این کتاب بیشتر در عمق آن شب فرو خواهید رفت.
Mostafa Arshad Ebi
۱۴۰۱/۲/۱۲
گیله مرد بیان کننده‌ی ظلم و ستم‌هایی است که حاکمان و عوامل آن‌ها بر مردمان روا داشته‌اند و خواننده در آن با بی پناهان، ظلم دیدگان و زخم خوردگان که گیله مرد نماد آن‌ها می‌باشد، سر وکار دارد. نکته‌ی جالب این که نویسنده به خوبی از پس بیان این موضوع برآمده است و پیام خود را به خوبی بیان می‌کند. این که موضوع موضوعی مربوط به یک منطقه از ایران است و کاملاً خصوصی و مربوط به زندگی یک شخص و یا یک شهر می‌باشد، نمونه‌ای عام و عمومی است؛ یعنی یک نمونه از هزاران نمونه‌ای است که در سرتاسر ایران وجود دارد.
شیخ حسن کهزادی
۱۳۹۹/۲/۱۸
خصوصیت‌های شخصیت‌ها در داستان «گیله مرد» متفاوت و نمادین است. یعنی درداستان کوتاه «گیله مرد» برخلاف رمان، مجموعه‌ی زندگی شخصیت‌ها تجسم نمی‌یابد، بلکه دریچه‌ای بر برهه یا بخشی سرنوشت ساز از زندگی آن‌ها گشوده می‌شود و شخصیتها در لحظه‌ای بحرانی و سرنوشت ساز خود دیده می‌شوند. بنابراین، نویسنده هرگز که نمی‌کوشد شخصیت زندگی گذشته‌ی گیله مرد را بازآفرینی کند و فقط به خصوصیت‌ها و خصلت‌های بارز روحی و خلقی او که با درونمایه و موضوع داستان هم خوانی دارد به اختصار اشاره می‌کند.
حیدر نظری
۱۳۹۸/۱۰/۶
این کتاب کلا خیلی کتاب مفیدی هم برای آرامش و هم برای درک فکر نویسنده این کتاب از جملات کوتاه و معنا دار ساخته شده و گویندگی هم جوری دوبله می‌کند که انگار در خود داستان هستی خیلی با احساس است ولی کسانی که احساس این کتاب را درک می‌کنند می‌توانند بگویند که چه کتاب است در کل یکی از بهترین کتاب‌های که و هم خوانده‌ام هم گوش کرده‌ام و یکی از بهترین آهنگ‌هایی که در قصه‌ها گوش کرده‌ام من به شخصه عاشق آهنگ آخرش شدم بی‌نظیر بود
صدیقه فتحی
۱۴۰۰/۱۲/۲۸
هم خود داستان و هم جزئیات وقایع بخوبی بیان شده است.
همه می‌گویند نیروهای انتظامی و.... تابع دولت هستند ولی اصلا چنین نیست در وجود هر کدام از آن‌ها چنان نفرتی از انسان‌ها کاشته شده که هر کدام به تنهایی قادر هستند چندین انسان را بکشند.
وقتی هم وطن به هم وطن خود چه زن و بی دفاع و چه مرد رحم چه را
نمی‌کند دنیای زیبایی به انتظار نشسته ایم
فردی که ادعا می‌کند همدرد هست و او را درک می‌کند در آخر هم او گیله مرد را می‌کشد.
Setayesh Arman
۱۳۹۹/۱/۱۲
اول از همه از اقای عمرانی تشکر میکنم که انقدر قشنگ داستان و روایت کردند و صدا پیشگی فوق العاده اشون واقعا محسور کننده است. داستان خیلی قشنگی بود ظلم و ستم و نامردی و به خوبی توصیف کرده بود و اینکه واقعا نمیشه به هیچکس اعتماد کرد مثل مامور بلوچ که اخر کار خودشو کرد، محتوی و موضوع داستان و دوست داشتم. اهنگ اخر داستان هم فوق العاده بود.
Sepideh Aghm
۱۳۹۸/۱/۷
یادش بخیر. یاد ادبیات دبیرستان افتادم. چقدر از این کتابه خوشم اومده بود اون موقع. بعدش رفتم کتاب چشمهایش رو هم خوندم. واقعا جذاب و جالبه قلم این نویسنده.
Sorour F
۱۴۰۰/۱۲/۲۴
فوق العاده…. دو مامور نظامی مردی را دستگیر کرده و در شبی بارانی در مسیر بردن او به پاسگاه هستند. داستانی در باره ظلم، استیصال، خیانت، جهل و فریب. فضاسازی وقایع داستان عالی بود. توصیف نویسنده از زمان و مکان و حالات شخصیت‌ها به قدری گویاست که میشه احساسشون کرد. اجرا و خوانش عالیست. افکتهای صوتی و موسیقی به جذابیت داستان اضافه کرده. این کتاب صوتی شاهکار ارزش گوش کردن دوباره و چند باره رو داره.
mehdi noouri
۱۳۹۸/۲/۲۴
داستانش جالب و صدا پیشگی عالی داشت اما از اسم داستانو یه سری چیزاش فکر کردم داستان میرزا کوچک خان جنگلی هستش موزیک اخرشم عالی بود کسی خواست دوستان بزنید اهنگ پس از باران تو گوگل میتونید بگیریدش من خودم رشتیم میدونم گفتم شاید دوس داشته باشیدش موزیکو
ا ل
۱۴۰۱/۱/۴
کتاب گیله مرد کتابی بسیار زیبا و تاثیر گذار در برهه‌ای مهم از زندگی مرد گیلان است. علوی به زیبایی فضای موجود را که کاراکترها در آن حضور دارند به تصویر می‌کشد. صدای باد و باران، وضعیت نیروهای نظامی و وضعیت جسمی روحی گیله مرد. صدای آقای رضا عمرانی بسیار زیبا بود اما میتونست بعصی گویش‌ها بهتر اجرا بشه. من خوندن این کتاب رو حتما پیشنهاد می‌کنم.
امیرحسین نیک فر
۱۳۹۸/۵/۷
بنام ایزد
داستان در قالب و محتوای خوبی در گردش است که شامل احساس اضتراب حراس و یاس و... می‌شود گاهگداری طعم نفرت و طعنه‌های دلخراش به متن داستان رنگ و بویی متناسب با حال شخصیت اصلی یا گیله مرد ارائه می‌دهد. اما کسر ستاره من به این دلیل است که این داستان توانایی‌های لازم برای پیشرفت و گسترش را داشت یا به زبان ساده زود تمام شد.
با امید آینده بهتر
مشاهده همه نظرات ۶۹۴

راهنمای مطالعه کتاب صوتی گیله مرد

برای دریافت کتاب صوتی گیله مرد و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.