معرفی و دانلود کتاب طرح بزرگ

برای دانلود قانونی کتاب طرح بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب طرح بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب طرح بزرگ

استیون هاوکینگ و لئونارد ملودینو در کتاب طرح بزرگ، نظریه چگونگی پیدایش جهان را مطرح می‌کنند و به سوالاتی پیرامون اینکه جهان از کجا آمده است؟ نقش خدا در این پیدایش چیست؟ آیا نیاز به موجودی ماورایی به عنوان خالق جهان وجود دارد یا نه؟ و... می‌پردازند.

زمینه‌ی پژوهشی استیون هاوکینگ، کیهان‌شناسی و گرایش کوانتومی است و او در این کتاب، عمیق‌ترین پرسش‌های کیهان‌شناسی مدرن را پیش کشیده و با طرح‌های شناخته شده فیزیک امروز، از (فرضیه M) و نسبیت عام و خاص گرفته تا فرضیه‌ی پُل دیراک و اصل عدم قطعیت هایزنبرگ و...، کوشش کرده به یک نظریه کامل که بتواند جهان هستی را تعریف و توجیه کند، برسد.

استفن هاولینگ (Stephen Hawking) برای سی سال پروفسور ریاضی در دانشگاه کمبریج بود و جوایز و افتخارات بسیاری دریافت کرده است در کتاب طرح بزرگ (The Grand Design) آورده: ما در دنیایی حیرت‌انگیز و گیج کننده زندگی می‌کنیم. می‌خواهیم معنای آنچه را که در پیرامون خویش می‌یابیم بدانیم و دوست داریم بپرسیم: سرشت جهان چیست؟ جایگاه ما در کجای آن است؟ از کجا آمده‌ایم و آمدنمان به چه خاطر بوده است؟ منشأ جهان چیست و چرا به صورت کنونی‌اش در آمده است؟ جهان چگونه به پایان خواهد رسید؟

این روزها بحث درباره اعتقادات استیفن هاوکینگ و هم فکرانش و منتقدان آن‌ها حول موضوع آفرینش و سرشت جهان بالا گرفته و به یکی از موضوعات داغ در رسانه‌های علمی جهان تبدیل شده است. راجر پنروز، دکتر لی ریفیلد، دکتر فریزر واتس، دوایت گارنر، کریک چلندر و استاد و ریاضیدان مشهور دانشگاه کمبریج، اریک پریست، و بسیاری دیگر، از منتقدان بزرگ استفن هاوکینگ هستند و کسانی مانند پروفسور ریچارد داوکینز، زیست‌شناس مشهور بریتانیایی، از موافقان او به شمار می‌روند.

با همه این تفاسیر، کسی نمی‌تواند استفن هاوکینگ را به کوتاه فکری متهم کند. زندگی او به پرسیدن سؤالات بنیادین درباره طبیعت فضا زمان و سرچشمه جهان هستی اختصاص داده شده است.

عدم آگاهی نسبت به رویدادهای طبیعی مسبب اختراع خدایان متعددی از سوی مردم باستان شده همانند خدایان عشق و جنگ، خدایان خورشید، زمین و آسمان و... تا بر جنبه‌های زندگی آن‌ها حکمرانی کنند. اما در حدود 2600 سال قبل، با ظهور تالس ملطی این ایده مطرح شد که طبیعت از اصول ثابتی تبعیت نمی‌کند.

تا قبل از این که فیزیک مدرن ظهور کند تصور می‌شد که تمام دانش‌های جهان را می‌توان از طریق مشاهده مستقیم به‌ دست آورد، یعنی همان طور که دیده می‌شوند از طریق حس ما درک می‌شوند اما ظهور فیزیک مدرن ثابت کرده که چنین تصوری اشتباه است و نمی‌تواند با فیزیک مدرن سازگار باشد. برای مقابله با چنین پارادوکس‌هایی، نظریه‌هایی از سوی این دو نویسنده ارائه شد که توجه‌ها را به خود جلب کرد.

در بخشی از کتاب طرح بزرگ می‌خوانیم:

این اندیشه انقلابی که ما ساکنان معمولی جهان هستیم و نه موجودات برتری که در مرکز آن زندگی می‌کنند، اولین بار توسط آریستارکوس (از 310 تا 230 پیش از میلاد)، یکی از آخرین دانشمندان ایونیا، ارائه شد. تنها یکی از محاسباتش به جای مانده‌اند، یک تحلیل هندسی پیچیده از مشاهدات دقیقی که او از اندازه سایه زمین بر روی ماه در حین ماه گرفتگی انجام داده است. او از داده‌هایش به این نتیجه رسید که خورشید باید خیلی بزرگ‌تر از زمین باشد.

شاید با الهام از این ایده که اجسام کوچک‌تر بایستی حول اجسام بزرگ‌تر بچرخند، و نه برعکس آن، او اولین کسی بود که استدلال کرد که زمین مرکز سیستم خورشیدی نیست، بلکه زمین و دیگر سیارات حول خورشید بزرگ‌تری می‌چرخند. این کشف تنها گام کوچکی بود در رسیدن به این ادراک که زمین تنها یک سیاره مانند سیارات دیگر است، و خورشید ما نیز چیز ویژه‌ای نیست.

آریستارکوس فکر می‌کرد که موضوع همین‌طوری باشد و باور داشت که ستاره‌هایی که ما در آسمان شب می‌بینیم، درواقع چیزی جز خورشید‌های دورتر نیستند.

ایونیا یکی از چندین مدرسه فلسفه یونان باستان بود، هرکدام با عقاید متفاوت و عمدتاً متناقض. متأسفانه، دیدگاه ایونیایی از طبیعت (که می‌توان آن را از طریق قوانین کلی توضیح داد و به مجموعه ساده‌ای از اصول کاهش داد) تنها برای چند قرن تأثیر نیرومندی داشت. یکی از دلایل آن این است که به نظر می‌رسید که در تئوری‌های ایونیایی هیچ جایگاهی برای اراده یا نیت آزاد یا این مفهوم که خدایان در کارهای دنیا دخالت می‌کنند، وجود نداشت. این‌ها از قلم افتادگی‌های موحشی بودند که برای بسیاری از متفکرین یونانی، مانند بسیاری از مردم زمان حال، عمیقاً ناراحت کننده بودند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه‌ی مترجمین
1: راز هستی
2: فروانروایی قانون
3: حقیقت چیست؟
4: پیشینه‌های چندگانه
5: فرضیه همه‌چیز
6: انتخاب جهان خودمان
7: معجزه آشکار
8: طرح بزرگ
واژه‌نامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب طرح بزرگ
نویسنده،
مترجمحسین صداقت، امیر امیرآبادی
ناشر چاپی موسسه انتشارات فلسفه
سال انتشار۱۳۹۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات222
زبانفارسی
شابک978-600-92237-5-6
موضوع کتابکتاب‌های نجوم و اختر شناسی، کتاب‌های فیزیک
قیمت نسخه الکترونیک
18000 ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب طرح بزرگ

صادق مسیب نزاد
۱۴۰۰/۱۱/۲۰
کتاب عالی وبسیار آموزنده خیلی خوبه آدم با خوندن کتابهای علمی نسبت به جهان بینی خودش یه تجدید نظری داشته باشه. خصوصا در کشور خودمان نیاز شدید به تعقیر جهان بینی وباورها احساس میشه. دل روبزن به دریا کتابی که خوشت اومد رو خرید کن وبخون. این همه خرج چیزهای دیگه میکنی خرج خوندن علم هم بکن 🙏🏻👍
سید مجتبی حیدریه
۱۳۹۹/۱/۲۵
یه چیز دیگه هم ذهن منو مشغول کرد که استیون هاوکینگ برای بعضی چیزها که مخالفش هس چرا میاره حتی واسه خدا هم چرا اورده اما واسه بعضی چیزا رو بدون اثبات علمی قبول کرده یا برای قرار گرفتن ما توی کل جهان هستی توی زمین و مدارهای درست زمین و خورشید بحث شانس پیش میکشه
مهدی حدیدی
۱۳۹۹/۷/۲۴
👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍🥰🌹😍😍😍🤔😍😍😍❤🌹🤔😍🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵⚘⚘🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🦋اینم بقیه ستارهاش 😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍
حسن حجازی
۱۴۰۰/۷/۳۰
در مطالب علمی که در انها اصطلاحات و لغات انگلیس فراوان است ترجمه اان لغت‌ها بعضا نامفهوم میشود و خاننده مفهوم لغت فارسی را نمیفهمد بهتر است در کنار ترجمه لغت خارجی هم نوشته شود
علی یوسفی
۱۴۰۱/۱۱/۸
اندیشه‌های هاوکینگ تا حدود زیادی برای همه‌ی ما آشناست ولی این کتاب میتواند جمع بندی خوبی برای فکت‌های ریزی که از نظریاتش میدونین باشه
البته از نظر نگارشی نقص‌های داره
ایمان بهلولی
۱۴۰۰/۱۱/۲۵
با سلام و عرض ادب.
بسیار برنامه‌ی مفید و قابل احترامی هستش چرا که از کمترین زمانمون میتونیم استفاده‌ی بهینه بکنیم برای مطالعه‌ی کوتاه. هرچند سطر هم شده. مرسی
Behrooz Takalo
۱۳۹۹/۱/۱۹
نویسنده با چیدمان قوانین فیزیک به دنبال یک قانون جامع برای یک طرح بزرگ است. شاید خواندن این کتاب نظر شما درباره این طرح بزرگ تغییر دهد
فرزین تفضلی
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
خیلی سنگین بود. برای آدمایی که با فیزیک آشنایی دارند فکر کنم جالبتره. ولی درکل هاوکینگ نظریاتش حتی برای عموم هم جالبه
Sepehr Azad
۱۴۰۱/۶/۲
کتاب بسیار مفیدی است برای کسانی که علاقه به موضوعات علمی و چگونگی خلق جهان دارند
Bahmannuri Nevergiveup
۱۴۰۰/۵/۹
اصلا برای افرادی که چیزی از فیزیک نمیدونن مناسب نیست
من که واقعا یه جمله هم درک نکردم...
محمد رحمانی
۱۴۰۰/۴/۱۰
خیلی باید با دقت خوند و مناسب کسایی که دوست دارن معما حل کنن و ذهن جستجوگری دارن
Ibo Namiq
۱۴۰۲/۱/۷
واقعا عالیه پیشنهاد میشه به دوستداران فضا و کیهان و عالم و فیزیک
زهرا حسینی
۱۳۹۸/۱/۳
عالی هستین کتابراه
ممنونم
Mohamad
۱۴۰۱/۳/۱۳
کتاب از نظر من احتیاج داره چنتا کتاب قبل این باید بخونم
شیرین حسن زبرو
۱۳۹۹/۱۱/۲
خداوند رو در شکل دیگه‌ای ترسیم کرده
مشاهده همه نظرات 24

راهنمای مطالعه کتاب طرح بزرگ

برای دریافت کتاب طرح بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.