معرفی و دانلود کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر

عکس جلد کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر
قیمت:
42000 تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر

کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر یکی از پرطرفدارترین آثار در حوزه ذن محسوب می‌شود که از روی سخنان شونریو سوزوکی، یکی از تاثیرگذارترین استادان معنوی قرن بیستم، جمع‌آوری و نوشته شده است. ذهن ذن یکی از آن عبارات معماگونی است که استادان ذن از آن استفاده می‌کنند تا شما را متوجه خودتان سازند، تا از کلام جلوتر روید و ببینید ذهن و هستی‌تان چه هستند.

شونریو سوزوکی (Shunryu Suzuki) در کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر (Zen mind, beginner's mind) با بیانی رک و صریح از بودیسم در مقام مذهب یا فلسفه راززدایی سخن می‌گوید و پیوسته توجه شما را به سمت تمرین ساده و کاملِ نشستن هدایت می‌کند تا بلکه ذهن خود را از راه مراقبه پاکسازی کنید. گرچه همه‌ی افراد بر حسب خصوصیت‌های فرهنگی و شخصی‌شان راه‌های گوناگونی را برای زندگی برمی‌گزینند، اما اهداف نهایی همه‌شان مشترک است: اینکه آزادانه خود را ابراز کنند و از توهم رها باشند.

جدا از اینکه مراقبه‌گر هستید یا نه، سوزوکی در این کتاب مطالبی را در اختیارتان قرار می‌دهد که برای زیستن ذهن آگاهانه در این جهان پرازدحام، سودمند و روشنی‌بخش خواهند بود:

وقتی موضوعی را کاملا درک کنی، به مفهوم آن است که می‌توانی همه‌ چیز را درک کنی. اما اگر تلاش کنی همه چیز را بفهمی، هیچ چیز را نخواهی فهمید. بهترین راه درکِ خودت است، آنگاه همه چیز قابل فهم خواهد شد. بنابراین اگر سخت بکوشی شیوه‌ی خودت را خلق کنی، به دیگران کمک خواهی کرد و دیگران نیز تو را یاری خواهند رساند.

«در ذهنِ آغاز‌گر قابلیت‌ها فراوان‌اند، در ذهنِ آزموده ناچیز»

این جمله سر‌آغاز پرطرفدارترین کتاب ذن برای تمامی اهالی ایالات متحده است. شاید کمتر جمله‌ای بتواند مانند این سطر آغازین و معروف، درسی مهم به شما بدهند. این جمله‌ی ساده با کلامی قاطعانه این میل فراگیر را در کارآموزان از بین می‌برد که چنان غرق ذن شوند که یکسره از یاد ببرند کل آن در مورد چیست. این جمله درسی آنی است در نخستین صفحۀ کتاب، اما این تازه شروع کار خواهد بود.

با وجود گذشت سال‌های بسیار از اولین چاپ ذهن ذن، این کتاب به یکی از آثار کلاسیک مهم در حوزه‌ی ذن مدرن تبدیل شده است و در جایگاه کتابی برجسته برای یادگیری ذن، بسیار پرطرفدار بوده، بسیار خوانده شده و بسیار توصیه گشته است. چرا که تمرین ذن، زیستن به روش ذن، و نگرش‌ها و شناختی را که تمرین ذن را میسر می‌سازد به شما یاد خواهد داد. بله کتاب حاضر هر خواننده‌ای را تشویق می‌کند تا با سرشت خودش، ذهنِ ذن خودش، آشنا شود.

شونریو سوزوکی را بیشتر بشناسیم:

شونریو سوزوکی در حقیقت بنیان‌گذار اصلی ذن در امریکا به شمار می‌آید. او کاهنی ژاپنی از مکتب سوتو است که از سال 1959 تا زمان مرگش را در امریکا به معلمی پرداخت. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب نهرهای منشعب در تاریکی جاری‌اند اشاره کرد.

جملات برگزیده‌ی کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر:

- در ذهنِ آغاز‌گر قابلیت‌ها فراوان‌اند، در ذهن آزموده ناچیز.
- این خرد است که خرد را می‌جوید.
- آنچه «من» اش می‌خوانیم صرفا درِ چرخانی است که با دم‌و‌بازدمِ ما حرکت می‌کند.
- از قضا باید بابت علف‌های هرزی که در ذهنت داری ممنون باشی، چون در نهایت تمرینِ تو را غنی می‌کنند.
- اگر روحیۀ تکرار را از کف دهی، تمرینت یکسره دشوار خواهد شد.
- ذن هیجان‌زدگی نیست، تمرکز بر روال معمول روزانه‌مان است.

برخی نظرات درباره‌ی کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر:

- یکی از بهترین و موجز‌ترین دیباچه‌ها در مورد تمرین ذن. (لایبرری ژورنال)
- هر بار که این کتاب را می‌خوانم برایم متفاوت است. در پس سادگی‌اش، لبریز از حکمت ذن است؛ حکمتی که در هر بار خواندن کتاب برقش چون آذرخش می‌درخشد. (یان لبکفسکیل)
- این یکی از پنج کتاب بودیستی برتر تا به اکنون بوده است. (نشریۀ الفنت)

در بخشی از کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر می‌خوانیم:

به نظر می‌رسد صبح زود که ساعت زنگ می‌زند و بلند می‌شوی حس خوبی نداری. رفتن و نشستن آسان نیست، حتی پس از آن که وارد ذن‌دو می‌شوی و شروع به ذاذن می‌کنی باید خودت را ترغیب کنی که خوب بنشینی. این‌ها همان امواج ذهن تو هستند. در ذاذن ناب نباید هیچ موجی در ذهنت باشد. همان‌طور که نشسته‌ای این امواج کوچک و کوچک‌تر می‌شوند و تلاش تو به احساسی ظریف‌تر بدل می‌شود.

می‌گوییم: «با کندن علف‌های هرز، گیاه را تقویت می‌کنیم.» علف‌های هرز را می‌کنیم و آن‌ها را نزدیک گیاه دفن می‌کنیم تا آن را تقویت کنیم. پس حتی اگر در تمرینت مشکلی داشتی، اگر هنگام نشستن در معرض امواجی بودی، همان امواج کمکت خواهند کرد. پس نباید از ذهنت ناراحت باشی. از قضا باید بابت علف‌های هرز ممنون باشی، چون در نهایت تمرین تو را غنی می‌کنند. اگر این مورد را که علف‌های هرز در ذهنت به خوراک ذهنی بدل می‌شوند تجربه کنی، تمرینت پیشرفت چشم‌گیری خواهد داشت. پیشرفت را حس خواهی کرد. می‌فهمی که آن‌ها چطور به خوراک خود بدل می‌شوند. بی‌گمان کار چندانی ندارد که در مورد تمرینمان تفسیری فلسفی یا روان‌شناختی ارائه کنیم، ولی این کافی نیست. ما باید از اینکه چطور علف‌های هرزمان به خوراک تبدیل می‌شوند تجربۀ واقعی داشته باشیم.

فهرست مطالب کتاب

دربارهٔ کتاب
پیش درآمد
مقدمه
پیشگفتار: ذهن آغاز‌گر
بخش اول: تمرین درست
حالت بدن
تنفس
کنترل
امواج ذهن
علف‌های هرز ذهن
جوهر ذن
نه به ثنویت
تعظیم
چیز خاصی نیست
بخش دوم: نگرش درست
راه ثابت
تکرار
ذن و هیجان‌زده شدن
تلاش درست
بدون هیچ رد و نشانی
دَهش الهی
اشتباهات تمرین
فعالیتت را محدود کن
خودت را بررسی کن
جلا دادنِ کاشی
پایداری
مراوده
منفی و مثبت
نیروانا، آبشار
بخش سوم: درک درست
روحیهٔ ذن سنتی
ناپایندگی
کیفیتِ هستی
طبیعی بودن
خلأ
آمادگی، ذهن‌آگاهی
باور به هیچ
چسبیدن، نچسبیدن
آرامش
فلسفه نه؛ فقط تجربه
بودیسم اصیل
ورای هشیاری
روشن‌ضمیری بودا
پسگفتار: ذهنِ ذن
کلام آخر: نوشتهٔ دیوید چادویک

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر
نویسنده
مترجمعلی ظفر قهرمانی نژاد
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات209
زبانفارسی
شابک978-622-6401-94-4
موضوع کتابکتاب‌های انرژی درمانی، کتاب موفقیت و خودسازی
قیمت نسخه الکترونیک
42000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر

فرشید بهمنی
۱۴۰۱/۱۰/۳
سلام. تا یه بخشی از کتاب تلاش میکردم که درکش کنم اواسط کتاب فکرمیکردم هیچ بودن خودم رو پذیرفتم و مقاومت میکردم به این موضع. اما بشدت دچار سردرگمی، تناقض و نافهمی و همون‌طور که خود کتاب بارها تذکر داده دچار کژ فهمی شدم. اما سعی کردم که دیگه نخوام درکش بکنم و فقط هر آن چیزی که هست رو فقط و فقط تجربه بکنم. بعد ازین تجربه متوجه شدم من فقط بصورت یک فریب بخودم گفته بودم که با مبانی کتاب موافق هستم ولی ذهن توطئه گر من دنبال راه فرار یا استدلال میگرده و همین داره بشدت دورم می‌کنه از مسیر. در آخر فقط سعی کردم همشو باشم و فقط تجربه بکنم و بعد از اون تجربه رد بشم. فکر میکنم این مسیر در عین سادگی بشدت سخت و در عین سختی و پیچیدگی بسیار راحت باشه. بخاطر همین هست که اساتید این مسیر همیشه تاکید دارند که کلمات نمیتونن به درستی عمق مطلب رو بیان کنند. اما من تجربه شخصیم هنوز راجع به این مسیر معنوی در ابتدای راه هست و این تجربه با خواندن این کتاب بسیار ارزشمند شروع شد. الان دو روز هست که این کتاب رو تموم کردم و بصورت خیلی واضح دارم اثرات مثبتش رو در فهم، تجربه و سمت و سوی اندیشه‌های خودم می‌بینم. من سعی کردم برای شروع ذن این کتاب رو فقط بخونم. همین.
مرتضا استیری
۱۳۹۹/۱۰/۱۰
رویایی، اگه کسی تداوم در عمل داشته باشه و بره عکسای درست نشستن و ایناشو از نت دربیاره و عمل کنه...
خیلی از نظر فرکانسی جلو میفته و سیاهی‌های درونش دونه دونه بعضی وختام دوتا دوتا حذف میشن و خب وختی سیاهی‌ها و باورای غلط و فرکانسای منفی برن فقط اتفاقای خفن و دلخواه میفته دیگه🥰🤞 من خودم رو باورهام
کار میکنم اتفاقات رو کدنویسی میکنم رخ میدن ولی وختایی که میخام در کار یه تنوعی بزنم این کتاب رو عمل میکنم... چون تو (مثلا) 7دقیقه یهو سعادتی رو درک میکنی که موندن تو اون باعث میشه سعادتای بعدی جاری شه تو زندگی و لذت ببری...
البته من صفه هشتادم 😐ولی خب وختی تا اینجا رویایی و پرفکت و جدید و متنوع و لاکچر و نور آور و منور کننده بوده، خب دیگه تا آخرش چههه خعبعرهههه😎🥰👋
لذت بر و لذت بخش باشید
bahman namazi
۱۴۰۰/۱/۱۲
سوزوکی از نویسندگان شاخص ذن است و ذن حیله‌های معصومانه اما مخرب ذهن رو برای خواننده یعنی در واقع خود ذهن آشکار می‌کند. کتاب رو توصیه می‌کنم و در کنار آن سال نو رو به کتابراه تبریک می‌گم سالی پر فروش با کتابهایی متنوع تر برای کتابراه آرزو می‌کنم. کتاب راه تنها کتابخوانی هست که فهرست کتابها را قبل از خرید در اختیار متقاضی می‌گذارد وخیلی منظم و وسواسی و دوست داشتنیه..
مجید وجدی
۱۴۰۱/۲/۲۹
کتابی عالی و مناسب نمیدونم برای چه کسانی مناسب است ولی من از مراقبه به سبک ذن روحیاتم به کلی عوض شد نمیتونم توضیح بدم ولی هر روز نشستن ذن را تمرین میکنم چون لذت وصف ناپذیری به من میده در پایان از کتاب راه سپاسگزارم
آرش افشار
۱۳۹۹/۴/۷
کتاب خیلی خوبی برای آشنایی با ذن که ساده و روون، اطلاعات مهم و کاربردی رو بیان کرده. هرچند بیش‌تر جنبه‌ی مقدماتی داره اما اونایی که از قبل با ذن آشنا هستن هم نکته‌های قابل توجهی توش پیدا می‌کنن.
danial adib
۱۳۹۹/۴/۸
این کتاب رو استیو جابز پیشنهاد کرده بود بخونید و توی کلاس‌های نویسنده این کتاب هم شرکت میکرد
AA
۱۴۰۱/۵/۲۵
فکر می‌کنم کتابیه که می‌تونین چندین بار بخونین و درک عمیقی از زندگی رو بهتون میده. باعث میشه ذهنمون رو از اتفاقات روزمره جدا کنیم.. برای من مفید بود واقعا...
M21 4674
۱۳۹۹/۶/۲۳
با یکبار خوندنش متوجه همه فلسفه‌ها و آموزه هاش نمیشید. من دوبار خوندمش و در زمینه مدیتیشن خیلی کمکم‌ کرده.
حامد وهابی
۱۴۰۰/۱۲/۱۲
کتاب از نظر نگارش روان و ساده نیست، از اصطلاحاتی استفاده شده که خواننده می‌بایست از قبل اطلاعاتی در باره بودیسم داشته باشد.
shahram saffari
۱۳۹۹/۱۲/۲۹
وقتی آگهی تبلیغ چاپ این کتاب را دیدم لحظه شماری برای چاپ و خریدش میکردم فرصتی پیش نیامد تا قسمت خرید کتاب از اینجا پیش آمد
علیرضا اله بادی
۱۴۰۱/۸/۲۶
کتابی عالی که نویسنده مطالب مکتب بودا رو یاد میده و برای کسانی که می‌خواهند از بودا هم چیزی یاد بگیرند خوب است
hesam spehry
۱۴۰۱/۲/۲۶
خیلی خوب بود میتونم بگم که حداقل اطلاعات کامل و خلاصه مخصوص کسی که دانسته داره و این تکمیل کنند است.
محمد ابراهیم فتحی
۱۳۹۹/۶/۳۱
بسیار سازنده و جذاب نویسنده سعی کرد روان و ساده موضوعات را مطرح کند تا خواننده بهتر و راحت تر استفاده کن عالی بود مرسی
Email Social
۱۳۹۹/۴/۱۱
جملاتی که از شونریو سوزوکی در این کتاب نوشته شده خیلی جذابه
زکیه جهانی
۱۴۰۲/۲/۲۷
من خوندن رو اواسط کتاب رها کردم، به نظرم کل کتاب یک چیز رو به روش‌های مختلف و تکراری بیان می‌کنه.
مشاهده همه نظرات 44

راهنمای مطالعه کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر

برای دریافت کتاب ذهن ذن، ذهن آغازگر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.