معرفی و دانلود کتاب سیذارتا

عکس جلد کتاب سیذارتا
قیمت:
36000 تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب سیذارتا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سیذارتا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سیذارتا

کتاب سیذارتا اثر هرمان هسه، رمانی کلاسیک درباره‌ی خودشناسی است که منبع الهام بسیاری از مخاطبان خود در سرتاسر دنیا شده است. سیذارتا به تحول معنوی یک مرد هندی برهمن می‌پردازد و ماجرا مربوط به دوران هند باستان و همزمان با بودا (سده ۶) است.

کتاب سیذارتا (Siddhartha) با نثری فلسفی و سرشار از آموزه‌های انسانی، حدود ۹۱ سال پیش توسط هرمان هسه، تحت تاثیر مذاهب شرقی و آیین‌های مذهبی نوشته شد. مفاهیمی که همیشه نو و تازه است و رنگ کهنگی بخود نمی‌گیرد. او در این اثر شعر و نویسندگی را با هم درآمیخته و طرحی نو برانگیخته است. هرمان هسه (Herman Hesse)، در خانواده‌ای مذهبی پرورش یافت و تاثیر عرفان و اندیشه در آثارش کاملا مشهود است.

سیذارتا داستان برهمن‌زاده جوانى است که به اتفاق دوست برهمنش براى جستجوى «حقیقت» و دانستن «وظیفه انسان در زمین» خانه و پدر و مادر را ترک گفت و به مرتاضان جنگل پیوست. در جنگل به فن ریاضت و تفکّر به شیوه مرتاضان پرداخت و سخت کوشید تا نفس یا مانع راه نیل «به حقیقت» را از بین ببرد. ولى هرچه بیشتر در این مرحله پیش رفت و هرچه بیشتر نفس را تحت انقیاد درآورد، دید که به همان اندازه اول از «حقیقت» به دور است و ریاضت راه وصول به مطلوب نیست.

در این هنگام شایعه‌اى شنید که کسى به نام گوتاما یا بودا به آخرین مرحله کمال انسانى رسیده و حقیقت را دریافته و به سعادت و صلح و صفاى مطلوب رسیده است. وى اینک راه حقیقت و رستگارى را به جهانیان نشان مى‌دهد، موعظه مى‌گوید. مردم بسیارى به دور وى گرد آمده‌اند و از برکت انفاس و تعالیم او بهره مى‌برند. سیذارتا و دوستش نیز براى دیدن بوداى اعظم، گروه مرتاضان را ترک کردند. وى بودا را دید و از مشاهده پیکر و رفتار و طرز نگاه و تبسم و جلال و شکوه او که فقط مختص اهل صفا است به شگرفى درآمد و روز بعد به مواعظ آن دانشمند یگانه گوش فرا داشت. بوداى اعظم در آن روز از درد و رنج صحبت کرد و جهان را جز رنج نمى‌دید، ولى راه رهایى از آن را نیز یافته بود. وى چهار اصل اعظم را شرح داده بود و راه نجات با طرق هشتگانه را به حضار مى‌نمود. سیذارتا و دوستش گوویندا در جمع حضار قرار گرفته بودند. گووینداى جوان چنان تحت تأثیر تعالیم بودا قرار گرفت که در همان مجلس سوگند وفادارى و بیعت با وى را یاد نمود و در زمره پیروان وى داخل گردید. امّا سیذارتا با مواعظ و تعالیم گوتاماى بودا هم‌عقیده نشد و روز دیگر بودا را از افکار خود مطلع ساخت و گفت: «که سرّ آنچه را که تو در ساعت تنویر فکر از آن گذشتى در تعالیمت یافت نمى‌شود و دانش چیزى نیست که از کسى به کس دیگر منتقل شود و رستگارى را نیز با تعالیم نمى‌توان به دست آورد.»

هرمان هسه بیشتر از هر چیز شاعر و نویسنده‌اى است که عشق سرشار به آزادى فکر و عمل به جهان و جهانیان دارد و شور این عشق از خلال سطور آثارش چه نظم و چه نثر مشاهده مى‌شود. وى به خوبى بدین نکته واقف است که کشمکش یک فرد بشر و على‌الخصوص شاعر بیشتر از هرچیز با خودش مى‌باشد و باید خودش را بشناسد و مى‌تواند دیگران را دوست داشته باشد و ایجاد نشاط کند. در شرح این احساس وى نیز مانند بیشتر نویسندگان رومانتیسم آلمان قهرمانان داستان را تا به آخرین حد شوریدگى و آشفتگى یعنى جنون خودکشى مى‌کشانند. این حال در اغلب داستان‌هاى هرمان هسه دیده مى‌شود.

در بخشی از کتاب سیذارتا می‌خوانیم:

همان‌طور که چرخ کوزه‌گر زمانى که به گردش درآمده باشد مى‌گردد و براى مدتى مى‌چرخد تا آن که رفتارش آهسته و آهسته‌تر شود و از گردش باز ایستد. به همین‌گونه نیز چرخ ریاضت، چرخ تفکر، چرخ تمیز، مدت‌هاى مدیدى در روح سیذارتا در گردش بودند، امّا اینک دیگر آن گردش آهسته شده و نزدیک به سکون گردیده بود و همچون شبنمى که برساقه درخت مرده‌اى نشسته به آهستگى سوراخ‌هاى آن را پر کند و به آهستگى نابودش سازد، به همین طریق نیز جهان و حالت سکون در روح سیذارتا داخل شده به آهستگى روح وى را ممتلى کرده بود.

فهرست مطالب کتاب

پیش‌گفتار
نامه مترجم به نویسنده
نامه هسه به مترجم
به خوانندگان فارسى زبان
بخش نخست
پسر برهمن
در محضر مرتاضان
گوتاما
بیدارى
بخش دوم
کماله
میان مردم
سانسارا
در کنار رود
قایق‌ران
فرزند
 «اُمّ»
گوویندا

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سیذارتا
نویسنده
مترجمامیرفریدون گرگانی
ناشر چاپیانتشارات جامی
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات152
زبانفارسی
شابک978-600-176-088-4
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
36000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سیذارتا

حیدر نظریان
۱۳۹۹/۱/۱۳
ابتدای داستان در انتظار یک سفر روحانی هستیم و تا حدی جذاب بود ولی بعد کم کم داستان با پریشانی و خستگی ادامه پیدامیکنه برای من خیلی سخت بود تموم کردنش بااینکه کم حجم بود به نظر من آشفتگی و استدلال‌های نویسنده متناقض و درهم آمیختگی چندین فلسفه بود و در انتها که خواننده انتظار داره مرد به پارسایی برسه بازهم با استدلالها ذهن خودش همه رفتارهای عموم رو درست میبینه و اونارو به وحدانیت ربط میده که در این صورت هر رفتاری انجام بشه میتونیم بدون بار مسوولیت اراده خدا بدونیم در کل به نظرم نویسنده فقط توجیه برای کنترل نکردن نفس و درست و غلط رو وجود نداشتن و هیچ کاری اشتباه نیست داستان و پایان میده
یاشار محمدی
۱۳۹۷/۳/۲۴
سلام، من اتفاقی به یکی از صحبتهای جناب شهاب حسینی بازیگر، محبوب و سوپر استار ایران و جهان برخورد کردم، تو حرفاش میگفت که من باید از باطن با شما حرف بزنم، نه از ظاهر و در میان اسم سیذارتا هرمان هسه از کلام شیرین این شخصیت در امد، از روی علاقه پیگیر شدم تا واقعیت‌های که در زندگی وجود داره و هر کسی یه تابیری از ان داری این کتاب نزدیک‌ترین واقعیت جهان هستی نشان میده، تا انسان متوجه باشه و بتونه غذای روح و مجعزه درون خودش و پیدا کنیم، بعدا از این الان مدتی زیادی من دیگه سراغ کتابی نرفتم
مرجان محمدی
۱۴۰۰/۵/۱۶
بسیار کتاب زیبا و متفاوتی بود، این نتیجه گیری را برای من به شخصه داشت که همه در یک هستی یکپارچه هستیم، حق قضاوت کردن حتی یک تکه سنگ را هم نداریم. همه انسان‌ها در دوران زندگی خودشون باید مرتکب گناه بشوند تا به تکامل برسند و این خطوطی که بین انسان‌ها گناهکار و بی گناه، خوب یا بد و پیر و جوان و.... که گذاشته میشه فقط وهم هستند چرا خود زمان یک وهم هست و چیزی که هست حالا و اکنون که واقعیت داره و فقط باید عاشق بود عاشق کل هستی
مریم خورسند
۱۴۰۰/۱۰/۱۰
داستان مردی که می‌خواست به روشن بینی و حقیقت برسد و راه او از ریاضت شروع و بهرهمندی از خواسته‌ها و نیازهای مادی و نفسانی گذشته بود و به همه آن‌ها رسیده بود و بازم احساس پوچی می‌کرد تا اینکه به بینش تازه‌ای رسیده بود...
من خیلی دوست داشتم به خصوص به کسانی که یوگا کار می‌کن توصیه میکنم بخونن خوندنش خالی از لطف نیست
Mehdi Mohammadzadeh
۱۳۹۷/۸/۲۳
رمانی بی‌بدیل در راستای فلسفه‌ی وحدت وجودی شرق (هند). دوستانی که از این رمان لذت برند، رمان دیگر هرمان هسه (یعنی رمان دمیان) رو که تقریبا حول مفهیم مشابه همین رمان میچرخه، توصیه می‌کنم.
حجت اله جازندری
۱۳۹۶/۱۱/۲۴
سلام باتشکرازکتابراه که چنین کتاب‌های زیبایی دراختیارماقرارمیده این کتاب انقدرزیبابودکه مخاطبشو به ارامی ازدرون ازاد میکنه ویک اسایش فکری وجسمی خوبی به مخاطبش میده. ممنون.
ایوب آدینه
۱۴۰۱/۱۲/۵
کتاب حالت ماجراجویی و کسب آگاهیی است و به همین دلیل با دل کندن از تمام مادیا پا به یک سفر معنوی میگذارد
بعداز مدتی وارد قبیله‌ای وارد شده و درس‌های بزرگی یاد میگیرد که هر فصل با یادگیری و عمل به آن‌ها به آگاهی میرسید
Rogieh Faeghi
۱۳۹۹/۱/۱۵
با سلام و خسته نباشید کتاب خوبی بود مرا تا آخر با خودش برد ولی بعد از خواندن کتاب آشتی با خدا و دنیای سوفی یکم سطحش پایین به نظر میرسه با اینهمه باز هر کتابی مطالب جدید برای بیان دارد. با سپاس فراوان
حمیدرضا صالحی
۱۴۰۲/۶/۵
کتاب خوبی هست چندتا نکته‌ی کلیدی و بدرد بخور در کتاب هست که اهل معرفت میتونن ازش استفاده کافی رو ببرن، در کل کتاب کم حجم و آموزنده‌ای هست که میتونه مسیر زندگی خواننده رو تغییر بده.
ساناز محمودزاده
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
فوق العاده بود، همه ما سیذارتا‌های زندگی خودمونیم که باید این سفر تمام و کمال سپری کنیم و به نقطه عشق برسیم ممنونم از آدمی که منمجبور به خوندن این کتاب کرد
irez 4s
۱۳۹۸/۹/۲۲
ای کاش توضیح فارسی کلماتی که پی نوشت دارند در پایین همون صفحه میامد نه در اول کتاب، چون اینجوری باید مدام بریم اول کتاب و برگردیم.
مهدی غریب
۱۳۹۸/۹/۲۰
در حال حاضر مشغول خواندن گرگ بیابان هسه هستم که در کتابراه و هیچکدام از برنامه‌های مشابه نیست.
تجدید خاطره پس از پانزده سال...
نگین طرهانی
۱۳۹۷/۸/۲۲
همه‌ی کتابای این هنرمند فوق العاده هستند و آدم رو به فکر فرومیبرن. پیشنهاد میکنم روسهالده رو هم بخوانید.
r. Karimiyan
۱۴۰۰/۹/۱۷
اینقدر برای من جالب بود که یکروزه آن را به اتمام رساندم مخصوصا بخشی که مربوط به فرزند سیذارتا بود واقعا تاثیرگذار بود.
شقایق ه
۱۳۹۹/۱/۲۲
مرسی، این کتاب بنظرم برای هر فردی که بخواند یه درس بزرگ در زندگی‌اش بدست میاورد
مشاهده همه نظرات 49

راهنمای مطالعه کتاب سیذارتا

برای دریافت کتاب سیذارتا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.