معرفی و دانلود کتاب صوتی علم و آیین‌ها: تاثیر تجربه‌های معنوی راهگشا بر بدن، مغز و سلامتی

عکس جلد کتاب صوتی علم و آیین‌ها: تاثیر تجربه‌های معنوی راهگشا بر بدن، مغز و سلامتی
قیمت:
67000 تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی علم و آیین‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی علم و آیین‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی علم و آیین‌ها: تاثیر تجربه‌های معنوی راهگشا بر بدن، مغز و سلامتی

روپرت شلدریک در کتاب صوتی علم و آیین‌ها، با دقتی مثال‌زدنی به بررسی تأثیر مثبت باورهای مذهبی و مناسک آیینی بر زندگی انسان مدرن پرداخته است. او کوشیده تا در کنار بحث‌های نظری در باب رابطه‌ی دین و علم مدرن، پاره‌ای از تکنیک‌های کاربردی در زمینه‌ی مراقبه را نیز به شما بیاموزد.

درباره کتاب صوتی علم و آیین‌ها:

حدود یک تا یک و نیم قرن پیش، باور عمومی این بود که با پیشرفت‌های روزافزون بشر در حیطه‌های گوناگون علمی، دین و مذهب به مرور نقش کم‌تری در زندگی و مناسبات انسانی ایفا خواهد کرد. ماده‌باوران و بسیاری از دانشمندان علوم طبیعی، با غرور از پیروزی نهایی علم بر دین (که در نظر ایشان جز خرافه نبود) سخن می‌گفتند، و الهی‌دانان، خصوصاً در جهان مسیحیت، خود را در موضعی تدافعی می‌دیدند.

آلدوس هاکسلی در کتاب دنیای قشنگ نو چنین چشم‌اندازی را به خوبی توصیف نموده است. او در این رمان پادآرمانشهری جهانی را به تصویر کشیده که در آن نه فقط مذهب، بلکه هر آنچه خارج از حیطه‌ی علوم طبیعی‌ست (از جمله هنر، فلسفه و ادبیات) به طور کامل محو و نابود گشته است. زیرا علم طبیعی، به ظاهر خود را قادر به پاسخ‌گویی به تمام نیازهای بشری قلمداد می‌نماید.

باری، لازم نبود زمان زیادی بگذرد تا نادرست بودن این قبیل از خوش‌بینی‌ها (یا شاید بدبینی‌ها!) درباره‌ی آینده‌ی جوامع بشری و نقش مذهب در آن به اثبات برسد. هنوز چندان از اعلام «مرگ مذهب» نگذشته بود که جامعه‌شناسان غربی از پدیده‌ای به نام «بازگشت مذهب» سخن گفتند، و البته همچنان نیز می‌گویند. (امری که البته به طور خاص در جوامع سکولار غربی نمودی بارز داشت. چه، در همین ایام در کشورهای دین‌زده‌ی خاورمیانه، بیشتر مذهب‌گریزی دیده می‌شود تا عکس آن ). پس از آن، متفکران دریافتند که رابطه‌ی علم و آیین، چنان که تصور می‌شده، یک‌سویه و ساده نیست؛ بلکه به شدت پیچیده و چندوجهی‌ست. به عبارتی، لزوماً این دو حوزه‌ی معرفت بشری، یعنی علم و دین، نافی و متضاد هم نیستند. این نکته‌ی اخیر همان چیزی است روپرت شلدریک (Rupert Sheldrake) در کتاب صوتی علم و آیین‌ها (Science and spiritual practices) در پی اثباتش برآمده است.

او در این اثر کوشیده تا ضمن بررسی نقش مذهب در زندگی انسان مدرن، از کارکردهای مثبت دین و باورهای آیینی نیز سخن بگوید. و شگفت آنکه او برای بررسی این کارکردهای مثبت، دقیقاً از آموزه‌ها و مفروضات علمی مدد گرفته است! در این باره عنوان فرعی کتاب به شکلی گویا محتوای آن را بیان می‌کند: تاثیر تجربه‌های معنوی راهگشا بر بدن، مغز و سلامتی.

ویژگی ممتاز کتاب علم و آیین‌ها این است که در آن تنها به بحث‌های نظری اکتفا نشده است. بلکه روپرت شلدریک کوشیده تا نکات سودمندی را نیز که بیشتر جنبه‌ی عملی و کاربردی دارند، در قالب توصیه‌ها و تمرین‌هایی ساده به شما آموزش دهد.

نکوداشت‌های کتاب صوتی علم و آیین‌ها:

- وقتی این کتاب را آغاز می‌کنید، باید پیشاپیش آماده‌ی یک سفر هیجان‌انگیز باشید. (دکتر متیو فاکس)
- همه ما مدیون روپرت شلدریک هستیم. او ما را به بینشی عمیق رسانده است. (دیپاک چوپرا)
- کتابی که از آن لذت خواهید برد... به راستی که مطالعه‌ی آن ضروری‌ست. (چارلز فاستر)
- کتابی حیاتی برای احیای مدرنیته. (لاری دوزی)
- یک رویکرد همزمان بنیادی و الهام‌بخش برای درک مزایای علم و دین. (Kirkus Reviews)

کتاب صوتی علم و آیین‌ها مناسب چه کسانی است؟

این اثر را در وهله‌ی نخست به آن دسته از مخاطبینی توصیه می‌کنیم که به مسائل مربوط به انرژی‌درمانی، مدیتیشن، مراقبه و نظایر اینها علاقه دارند. پس از آن نیز، کتاب را به مخاطبینی پیشنهاد می‌کنیم که درباره‌ی رابطه‌ی علم و مذهب کنجکاوی‌هایی دارند و مایل‌اند در این باره بیشتر بدانند.

با روپرت شلدریک بیشتر آشنا شویم:

او زیست‌شناس انگلیسی، و صاحب تألیفاتی چند در زمینه‌های گوناگون علمی است. شهرت وی بیشتر به خاطر بحث‌هایش پیرامون تئوری Morphic fields و Morphic resonance است، که تله‌پاتی را از منظری شبه‌علمی تببین می‌کند. گفتنی است که نظریات جنجال‌برانگیز شلدریک برای او دردسرهایی نیز به همراه داشته است: از جمله حادثه‌ی مربوط به سوءقصد ناموفق به جانش توسط فردی ژاپنی در سال 2008. از جمله کتاب‌های اوست: «باززاییِ طبیعت، حضور گذشته، علمی جدید برای زندگی، علم و آیین‌ها.»

در بخشی از کتاب صوتی علم و آیین‌ها می‌شنویم:

در چرخش مارپیچی جدید میان طبیعت و خدا، برخی از فلاسفه‌ی خداناباور، خودشان نظریه‌ی طبیعت ماده‌گرایان را به چالش می‌کشند. این نظریه فرض می‌کند ماده ناآگاه است و به همین دلیل، تنها واقعیت موجود، یعنی دنیای فیزیکی هم ناآگاه است. با این فرضیات، توصیف وجود اولیه‌ی خودآگاهی انسان تقریباً غیرممکن است.

چگونه ممکن است ماده‌ی ناآگاه داخل مغز، باعث تولید آگاهی گردد؟ فیلسوفانِ مدرنِ ذهن، وجود اولیه‌ی آگاهی انسان را مسئله‌ی دشوار و بزرگ می‌نامند. برخی خودآگاهی را به عنوان یک پدیده‌ی هم‌آیند و ثانویه‌ی فعالیت مغز رد می‌کنند، و ترجیحاً آن را سایه‌ای می‌دانند که اصلی ندارد. برخی پا را فراتر گذاشته و وجود خودآگاهی را انکار، یا آن را به عنوان یک توهم رد می‌کنند...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
2 دقیقه
شناسنامه
16 دقیقه
پیشگفتار (یک)
15 دقیقه
پیشگفتار (دو)
25 دقیقه
مقدمه
10 دقیقه
یک: مراقبه و ماهیت ذهن‌ها
14 دقیقه
تاریخچه مختصری از مراقبه
17 دقیقه
واکنش تن‌آرامی و کاهش استرس
18 دقیقه
تغییرات القاشده در مغز توسط مراقبه
18 دقیقه
ابهام در بودیسم سکولار
18 دقیقه
دو: جریان شکرگزاری و قدردانی
23 دقیقه
تفاوت‌های فردی
19 دقیقه
سه: اتصال دوباره با جهان ورای انسان
20 دقیقه
ارتباط کودکان با طبیعت
18 دقیقه
واکنش رمانتیک
22 دقیقه
احیای مجدد آنی‌میسم یا جان‌گرایی
16 دقیقه
چهار: ارتباط با گیاهان
21 دقیقه
تکامل حس زیبایی‌شناسی
13 دقیقه
تمرینات مربوط به گیاهان؛ گل‌ها
19 دقیقه
آیین‌ها و حضور گذشته
14 دقیقه
تجربیات نزدیک به مرگ و غرق کردن آیینی
18 دقیقه
قربانی نمودن آیینی
20 دقیقه
آیین‌ها و مناسک فردی و جمعی
19 دقیقه
شش: آواز خواندن، سرود خواندن و قدرت موسیقی
18 دقیقه
سرود و مناجات دسته‌جمعی
16 دقیقه
محرومیت از شنیدن موسیقی
18 دقیقه
خدایان، الهه‌ها و ارواح موسیقی
14 دقیقه
هفت: زیارت و اماکن مقدس (بخش یک)
15 دقیقه
هفت: زیارت و اماکن مقدس (بخش دو)
12 دقیقه
اعتراضات و مخالفت با زیارت
19 دقیقه
احیای زیارت
14 دقیقه
چه چیزی مکان مقدس را مقدس می‌کند؟
12 دقیقه
هشت: تمرین‌های معنوی در یک عصر سکولار
16 دقیقه
سکولاریسم مدرن
10 دقیقه
اثرات شیوه‌ی زندگی مذهبی و غیرمذهبی
14 دقیقه
اعمال و تمرین‌های معنوی؛ راهی برای متصل شدن

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی علم و آیین‌ها: تاثیر تجربه‌های معنوی راهگشا بر بدن، مغز و سلامتی
نویسنده
مترجملیلا ثریاصفت
گویندهدادبه دادمهر
ناشر چاپیانتشارات بذر خرد
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۹ ساعت و ۳۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی سلامت، بهداشت و تغذیه، کتاب‌های ادیان
قیمت نسخه صوتی
67000 ت - 7.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی علم و آیین‌ها

Zahra fardi
۱۴۰۱/۳/۶
کتاب سعی داره آیین‌ها و مذاهب رو تبلیغ کنه و بی طرفانه کمتر به موضوع نگاه میکند. وجود مذهب رو چیزی بسیار ضروری معرفی میکنه وضد مذهبیون رو نقد میکند
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب صوتی علم و آیین‌ها

برای دریافت کتاب صوتی علم و آیین‌ها و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.