معرفی و دانلود کتاب شمال

عکس جلد کتاب شمال
قیمت:
۲۷۰۰۰ تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب شمال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شمال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شمال

لویی فردینان سلین با تیزبینى مخصوص به خود در کتاب شمال به کامل‌ترین شکل ممکن موضع‌گیری‌اش را در برابر جنگ شرح می‌دهد. او با نگاهی آنارشیستی و ذهنیتی خشمگین که در پس زمینه‌ی ذهنش نهفته است، جنگ و مصائب آن را بیان می‌کند تا جایی که در خیلی از بخش‌ها از اصل قصه جدا شده و صریحا به انزجار خود در این باره می‌پردازد.

شخصیت راوی داستان در کتاب شمال (North)، همانند خود سلین است در جنگ جهانی دوم، خیلی‌ها از فرانسه‌ گریخته و به آلمان پناه بردند، لویی فردینان سلین (Louis-Ferdinand Celine) نیز یکی از آن‌ها بود. اما آلمان میزبان خوبی برای پناه‌جویان نبود. گرسنگی، بدبختی، در به دری، آدم فروشی، خیانت، قحطی و بمباران‌های شبانه روزی و آدم‌هایی که دائم زیراب هم را می‌زنند، تمام چیزی است که سلین در این کتاب شرح داده است.

او اتفاقات پس از رفتن به آلمان و زندگی در زمان جنگ را توضیح داده و به شرح فضایی که در آن دوران داشته‌اند، پرداخته است. لازم به ذکر است که استفاده از نام‌های حقیقی سبب شد تا پس از انتشار این کتاب معضلات بسیاری برای سلین رخ دهد. او در مقابل اومانیسم مطرح آن سال‌ها موضعی کاملا جدی گرفته و عقلانیت مدرن بشری را به سخره گرفته است، به طوری که شخصیت‌های او در این داستان به شکل منزجر کننده‌ای منفی هستند.

لازم به ذکر است که، «شمال» آخرین اثر منتشر شده سلین سه سال قبل از مرگش است، و با وجود اینکه در انتهای کتاب نوشته شده که ادامه دارد، هرگز نتوانست روایت‌های خود را به پایان برساند.

لویی فردینان سلین را بیشتر بشناسیم:

لویی فردینان سلین در سال 1894 در پاریس زاده شد. در نوجوانى و جوانى براى گذران روزگار کار کرد و سرانجام دیپلم گرفت. در سال 1912 وارد ارتش شد، دو سال پس از آن و در روند جنگ نخست سخت آسیب دید و هفتاد و پنج در صد از کار افتاده شد! پس از فرستاده شدن به کامرون و لندن، درس و دانشگاه را پى گرفت و براى خدمت به آفریقا و پس از آن به جامعه ملت‌ها که در امریکا شکل گرفته بود و اکنون به آن سازمان ملل مى‌گویند فرستاده شد و در بازگشت به حومه پاریس رفت و سرگرم کار پزشکى و همزمان نویسندگى شد.

سلین به هنگام رویدادهای جنگ جهانی دوم و تا سال 1951 در آلمان و سپس دانمارک گرفتار آمد و پس از بازگشت به فرانسه باز به نویسندگى و همزمان درمان نیازمندان پرداخت تا اینکه در سال 1961 دست از روزگار شست!

برخی نظرات درباره‌ی رمان شمال:

- اثری که کاملا ارزش خواندن را دارد. (New York Review of Books)
- شگفت انگیز و پرتلاطم. (Washington Post Book World)
- رمان خود زندگی‌نامه‌ای و وهم‌آلود سلین درباره‌ی آشوب اروپا در پایان جنگ جهانی دوم. (Publishers Weekly)

در بخشی از کتاب شمال می‌خوانیم:

هوا روشن نمى‌شد زیرا ابرها بسیار انبوه بودند!... یالمار، نگهبان دهکده که به‌ هیچ روى حاضر نبود به‌ نیایش گردن نهد با زنان پیشخدمت براى دریافت قهوه‌ى «نیروبخش» پچ پچ مى‌کرد و من به‌ لى‌لى مى‌اندیشیدم و این که آیا کرتزر به‌ دیدنش رفته بود یا نه؟... مى‌دانستم براى وراجى و پرچانگى مى‌رود، اما آیا با خود قهوه، نان و کره هم مى‌برد؟... کرتزرها و فن لیدن‌ها همه چیز داشتند و بى‌تردید هرکارى از دستشان برمى‌آمد، حال چه ما مى‌خواستیم یا نمى‌خواستیم...!

گرچه از پاستور برایتان گفتم، اما هنوز به‌ لباس و پوششش نپرداخته‌ام... ردایى به‌ تن نداشت، اما پیراهن خاکسترى رنگ درازى پوشیده بود و روى سر خود هم کلاه خاکسترى بزرگى نشانده بود که با پارچه‌یى تورى به‌ زیر چانه‌اش گره خورده بود...

پاستور کندودار برایم گفت آنچه به‌ هنگام گرفتن دسته‌اى از زنبورهایش بر او گذشته بود و نمى‌خواست ما پیش از شنیدن ماجرا از آن جا برویم و این که دستیابى به‌ زنبورها سبب شده بود تا او به‌ سوى بال هواپیما کشیده شود، زیرا همه‌ى دسته‌هاى زنبور در درون بال هواپیماهایى جاى گرفته بودند که بیش از دو سال مى‌شد در آن‌جا زمین‌گیر شده بودند و آخرینشان به‌ همراه آخرین خلبان در ژرفاى گودالى که خود ایجاد کرده بود فرو رفته بود... هواپیما هنوز دیده مى‌شد اما خلبان در زمین فرو رفته بود... و این که دوازده هواپیما در میدان پرواز وجود داشت و همین سبب شده بود تا زنبورها به‌ سویشان کشیده شوند و درون بال‌هایشان جاى گیرند!

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شمال
نویسنده
مترجممحمود سلطانیه
ناشر چاپیانتشارات جامی
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۳۶
زبانفارسی
شابک978-600-176-058-7
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۷۰۰۰ ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شمال

Sara Far
۱۳۹۹/۱/۲۷
فردینان سلین نازنینم من پیشنهاد میکنم برای شروع کتاب مرگ قسطی و بعد سفر به انتهای شب رو بخوونید و بعد دسته دلقک‌ها. آن گاه سه‌گانه «قصر به قصر»، «شمال»، «ریگادون» رو بخوونید. مطمئنم از قلم بی‌نظیر سلین لذت خواهید برد
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب شمال

برای دریافت کتاب شمال و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.