معرفی و دانلود کتاب شیر سیاه

عکس جلد کتاب شیر سیاه
قیمت:
39000 تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب شیر سیاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شیر سیاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شیر سیاه

کتاب شیر سیاه رمانی شگفت‌انگیز و تحسین‌برانگیز اثر معروف و پرفروش الیف شافاک است که با رویکردی داستانی به مراحل مختلف زندگی زنان می‌پردازد. این کتاب نظرات مثبتی از خوانندگان و منتقدین دریافت کرده و جایگاه خود را در بین پرطرفدارترین کتاب‌های الیف شفاک گرفته است.

ایده‌ی اولیه‌ی این کتاب زمانی به ذهن شافاک رسید که اولین فرزند خود را به دنیا آورد. کتاب با مادر شدن یک نویسنده‌ی زن آغاز می‌شود و به نوعی می‌توان این اثر را اتوبیوگرافی شافاک هم دانست اما به طور کامل نمی‌توان در چنین بخشی از ادبیات این کتاب را جای داد. شیر سیاه (Black Milk) نه فقط درباره‌ی زندگی الیف شافاک (Elif Shafak) بلکه درباره‌ی زندگی تمام زنان است و شش شخصیت اصلی زن دیگر نیز در این کتاب حضور دارند که همه خیالی هستند.

این کتاب یک مقاله‌ی جدی و طولانی نیست که الیف شافاک در آن به مشکلات اجتماعی زنان بپردازد، بلکه با همان قلم جذابِ همیشگی خود، داستانی خیال‌انگیز را برای شما روایت می‌کند و با استفاده‌ی به جا و مناسب از تخیل، شما را با مشکلات و مسائل زنان در طول تاریخ آشنا می‌کند.

شافاک در این کتاب به یادمادنی، تمام مراحل زندگی یک زن از جمله دوران مجردی، عاشقی، ازدواج، بارداری، دوران افسردگی بعد از زایمان، شرایط بزرگ کردن کودکان و ... را روایت می‌کند.

کتاب شیر سیاه نه کاملاً رمان است نه مقاله و نه اتوبیوگرافی. این کتاب ترکیبی از تمام این‌هاست و در فصل‌های مختلف به زندگی نویسندگان زنی مانند سیلویا پلات، ویرجینیا وولف، آلیس واکر و زلدا فیتزجرالد می‌پردازد تا شاید بدین صورت راه‌حلی کاربردی برای رفع تناقض‌های میان نویسندگی و مادری پیدا کند. این کتاب به نوعی تلاش شافاک برای مبارزه با دوگانگی میان مادر و نویسنده بودن و افسردگی پس از زایمان دانست.

چرا باید کتاب شیر سیاه را بخوانیم؟

ایران و ترکیه دو کشور همسایه و از نظر مذهبی یکسان هستند و همین موضوع این دو کشور را از نظر فرهنگی به یکدیگر نزدیک می‌کند. زمانی که صحبت از فرهنگ می‌کنیم بخش عمده‌ای از آن را هم زنان و مسائل مربوط به آنان در برمی‌گیرد؛ بنابراین، زنان ایرانی و ترک تجربیات مشابهی در طول تاریخ داشته‌اند. با این اوصاف، خواندن این کتابِ الیف شافاک می‌تواند برای زنان ایرانی تجربه‌ی جالبی باشد.

الیف شافاک را بیشتر بشناسیم:

الیف شافاک در سال 1971 در استراسبورگ فرانسه متولد شد. او پس از طلاق والدینش به همراه مادر خود به ترکیه بازگشت. شافاک در سال 1994 اولین رمان خود را منتشر کرد. دومین کتاب او حرامزاده‌ی استانبولی نام داشت که به ماجرای قتل عام ارامنه توسط حکومت کشور ترکیه می‌پردازد. این موضوع مسئله‌ای حساس در سیاست‌های امروز ترکیه محسوب می‌شود و نوشتن چنین رمانی برای شافاک، حواشی بسیاری به دنبال داشت که تا مدت‌ها ادامه پیدا کرد.

او جوایز بسیاری در سراسر دنیا کسب کرده است؛ چرا که او به سه زبان ترکی، انگلیسی و فرانسوی می‌نویسد و بسیاری از آثار او از جمله ملت عشق در زمره‌ی پرفروش‌ترین آثار در سطح دنیا و ایران قرار دارد. از میان آثار او می‌توان به مواردی مانند محرم، شپش پالاس، شرافت، اسکندر، دختر حوا و... اشاره کرد.

جملات برگزیده‌ی کتاب شیر سیاه:

- من باید این همه درد و رنج را تحمل کنم تا آقا به همین راحتی پدر بشود.
- باید قانونی وضع شود که در ایام افسردگی از نزدیک شدن افراد به آینه جلوگیری کند.
- من می‌دانم که به کمک نیاز دارم اما هیچوقت به ذهنم نمی‌رسد که باید از کسی کمک بخواهم.
- این روزها همه این حقیقت را می‌دانند که تازه مادرها در مراحل اولیه‌ی مادر شدن دچار اغتشاش فکری می‌شوند.
- اگر من از هر شادی و لذتی اجتناب کنم احتمالا آدم خیلی مهمی می‌شوم اما من باید مسیر خودم را ادامه دهم چون برایم اهمیتی ندارد.

در بخشی از کتاب شیر سیاه می‌خوانیم:

الان در استانبول، ظهر است. من روی کشتی بخار جیپسی (کولی) نشسته‌ام. اسم کشتی را به این خاطر جیپسی گذاشتند که مدام بین آب‌های آبی در حرکت است و مسافرها را بین ناحیه مرکزی و جزیره‌ها جابجا می‌کند. عشاق جوانی که با هم قرار عاشقانه می‌گذارند، دانش‌آموزان دبیرستانی که از کلاس فرار کردند، کارمندهای اداره که ساعت نهارشان را کش می‌آورند، عکاس‌ها که دوربین‌هایشان را به گردن انداختند، و فروشنده‌ها که بساطشان را با خودشان آورده‌اند و توریست‌ها که برای گردش این طرف و آن طرف می‌روند. به هر ترتیب انواع و اقسام آدم‌ها از هر طبقه‌ای خودشان را به این کشتی رسانده‌اند که مدام از این سو به آن سو در حرکت است. من کاملا تحت فشارم. در گوشه‌ای بین یک زن خیلی چاق و یک آقای خوش قیافه که معلوم است در جوانی برای خودش جنتلمنی بوده، نشسته و کتاب‌هایم را روی پایم گذاشته‌ام. تازه دارم از یک مصاحبه که برای مجله‌ی ادبی یکی از جزیره ها انجام دادم بر می‌گردم. یک دختر شهری که به خانه بر می‌گردد. به تنهایی.

کمی بعد از اینکه کشتی، بندر را ترک می‌کند، می‌فهمم که دفترچه‌ی یادداشتم را در محل مصاحبه جا گذاشتم. ناگهان احساس بدی به من دست می‌دهد. چرا من همیشه‌ی خدا باید چیزی را فراموش کنم؟ چتر، گوشی موبایل، قرص‌های ویتامین، ریمل، رژ لب، گل سر، دستکش و ... . من حتی ساندویچ نیمه خورده‌ای که برای چند دقیقه کنار گذاشته بودم را از یاد بردم. حتی یک بار در توالت عمومی انگشتر نقره‌ای که وقت شستن دست‌هایم آن را بیرون آورده بودم، فراموش کردم. یک بار دیگر هم گوی کریستالی که دو لاک پشت در آن بود و دوستم به عنوان هدیه‌ی تولد برایم آورده بود را جا گذاشتم و چون نمی‌توانستم موضوع گم شدن هدیه را به دوستم اعتراف کنم، هفته‌های متمادی وقتی دوستم حال لاک پشت‌ها را می‌پرسید برایش قصه سر هم می‌کردم.

فهرست مطالب کتاب

قسمت اول: زندگی قبل از ازدواج
نشانه‌ها
همه چیز با یک فنجان چای آغاز شد...
یک خواهر با استعداد
یک فنجان دیگر چای
حرمسرای درون
زن ماه سان
قسمت دوم: بادهای تغییر
چیزی که مرد ماهیگیر می‌داند
از شعرا و نوزادان...
کودتا در نیمه شب
قسمت سوم: عقل در مقابل جسم
میعادگاه جن و پری‌ها
زنانی که نامشان را تغییر دادند
مسافر فراری
یک ضیافت شاد
در جستجوی الهه‌ی مادر
عادی بودن در محیط بیرون
نشستن روی تیغه‌ها
قسمت چهارم: هیچوقت نگو هرگز
عشق شیرین
خانم پیاز
در ستایش خودخواهی
وقتی بازار لبخند می‌زند
زنهای کوچک، قلب‌های بزرگ
یکی آبی، یکی صورتی
قسمت پنجم: تسلیمِ زیبا
گزارش بارداری
کتاب‌ها و نوزادان
چرا وقتی می‌خواهیم شاد باشیم، افسرده‌ایم؟
چشم آسمانی
قسمت ششم: شیرینی سیاه
جنی در اتاق
زنانگی به عنوان داستانی نیمه تمام
غریبه‌ای در آینه
لرد پوتون و خانواده‌اش
شما و لرد پوتون
مادران نویسنده و بچه هایشان
یک قلب شیشه‌ای
خداحافظی با جن
قسمت هفتم: سپیده دم
آرامش پس از طوفان
اداره‌ی بندانگشتی‌ها توسط بندانگشتی‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شیر سیاه
نویسنده
مترجمنجمه برومندی
ناشر چاپیانتشارات ماهابه
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات379
زبانفارسی
شابک978-600-8632-17-7
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
39000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شیر سیاه

Ashraf Aaseyedbagher
۱۴۰۲/۵/۳۰
به گیرایی بقیه کتابهایی که از الیف شافاک خواندم نبود. مثل بقیه کتابهاش در کنار داستان (که این بار داستان زندگی خودش در دوران بارداری و بعد از آن هست) یک سری اطلاعات مفید به خواننده میدهد، توی این کتاب کلی نویسنده خانم را معرفی کرده و اینکه چطور زندگی شخص شان را با نویسندگی وفق دادند یا ندادند تشبیه صداهای مختلف افکار درونش به زنهای بند انگشتی برام جالب بود اگر چه تعداد بند انگشتی‌ها زیاد و کمی خسته کننده بود
Simn Sanae
۱۴۰۲/۲/۲۹
یک بانو چندین عنوان رو به دوش میکشد و همه راسعی میکند به نحو احسن انجام دهد، زن بودن، همسری، مادری، پرستاری....
اعظم رحمتی
۱۴۰۰/۱/۴
ضعیف بود از این نویسنده که ملت عشق رو نوشته بود و خونده بودنش بیشتر از این انتظار داشتم. کلمات و جملات بیخودی زیادی توش استفاده شده
farhad farhad
۱۳۹۹/۸/۲۸
اصلا نتونستم با داستان ارتباط برقرار کنم برای من خیلی کسل کننده بود 😢 این کتاب فقط مناسب خانم‌هاست، نصف ونیمه کنار گذاشتمش
null null
۱۳۹۹/۹/۱۵
شخصیت شناسی زن و بخصوص مادر شدن و احساسات قبل و بعد آنرا بخوبی تشریح کرده است
فاطمه فرهمند
۱۳۹۹/۶/۲۱
درباره مادرشدن وحس بارداری است به خانم‌های باردار عزیز این کتاب را توصیه میکنم
سحر هاشمی
۱۳۹۹/۸/۱
بنظرم همه زن‌ها باید حتما این کتاب رو بخونن. لطیف و زیبا
سیما علیپورنوری
۱۴۰۰/۹/۲۸
بسیار زیبا نوشتن مثل همیشه، لذت بردم
معصومه براتی
۱۳۹۹/۸/۵
کتاب‌های الیف شافاک همه بی نظیرن
بهاره فولادی
۱۳۹۹/۳/۲۷
کتاب بسیار زیبا وتاثیرگذار
hossein agha66
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
مثه بقیه کتاباش مزخرف
مشاهده همه نظرات 11

راهنمای مطالعه کتاب شیر سیاه

برای دریافت کتاب شیر سیاه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.